Volby 2012: Kompletní výsledky, analýzy, rozhovory

13. 2. 2012 18:33
Volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu znamenaly historicky nejhorší porážku vládních stran.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jiří Kropáček

Češi si po čtyřech letech zvolili nová krajská zastupitelstva. Velká část z nich využila krajských voleb k vyjádření názoru na vládu Petra Nečase.

Jednoznačným vítězem voleb se tak stala levice, která ovládla 11 krajů ze třinácti, v nichž se volilo. Sociální demokraté získali nejvíc hlasů v devíti krajích, komunisté ve dvou a mohou se tak těšit na to, že budou mít prvního hejtmana v historii. ODS dokázala uspět pouze v Plzeňském kraji, kde ji do voleb vedl Nečasem vyhozený exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

První kolo senátních voleb přineslo rovněž úspěch levice. V prvním kole nebyl přímo zvolen nikdo, do rozhodujícího druhého se kvalifikovalo 23 sociálních demokratů a 12 komunistů. Jelikož obě strany obhajovaly jen hrstku křesel, bylo už před druhým kolem zřejmé, že levice v horní komoře parlamentu posílí. ODS vyslala do druhého kola pouze 10 kandidátů. Špatně dopadly senátní volby pro pravici i v Praze: poprvé se do druhého kola v hlavním městě kvalifikoval komunista, jen v jednom ze čtyř pražských soubojů dokázal kandidát ODS obsadit první místo.

O konečné podobě obsazení senátorských křesel rozhodli občané volebních obvodů ve druhém kole ve dnech 19. a 20. října. ČSSD zvítězila ve 13 případech (celkem tak má v Senátu 46 zástupců), ODS obhájila čtyři posty (celkem mají v Senátů 15 lidí), Starostové a nezávislí prosadili dva kandidáty (celkem tři v rámci koalice TOP 09 a STAN, jeden samostatně), dva kandidáti se dostali za KDU-ČSL (celkem 5 v Senátu), pak dva nezávislí kandidáti, KSČM má jenom jednoho (v Senátu tak zasednou dva) a po jednom novém senátorovi má Strana zelených, Piráti a Ostravak. Účast v druhém kole dosáhla 18,61 %.

Aktuálně.cz pro vás připravilo rozsáhlý volební servis, to nejlepší a nejdůležitější z něj najdete na této stránce.

Analýzy výsledků

Exkluzivně

Příběhy voleb

Komentáře a blogy

Rozhovory

Předvolební analýzy

 

Právě se děje

před 7 minutami

Rusko udělilo Snowdenovi povolení k pobytu na neomezenou dobu

Rusko udělilo bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi povolení k pobytu na neomezenou dobu. Oznámila to ve čtvrtek agentura TASS s odvoláním na Snowdenova právního zástupce Anatolije Kučerenu. Podle něj Američan zatím neuvažuje o tom, že by požádal o ruské občanství.

Snowdenovi podle Kučereny původně vypršelo povolení k pobytu v Rusku na konci dubna. Vzhledem k pandemii covidu-19 bylo prodlouženo automaticky do června, kdy si Snowden zažádal o jeho obnovení.

Edward Snowden je bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). V roce 2013 zveřejnil utajované informace tajných služeb, jež mimo jiné dokládaly, že rozvědky sbíraly telefonní záznamy týkající se milionů Američanů. Za vyzrazení těchto informací je v USA obviněn ze špionáže a krádeže, za což mu hrozí přes 20 let vězení. Od roku 2013 se před americkou justicí ukrývá v Rusku, které mu po jeho útěku ze Spojených států udělilo azyl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy