Volby do Senátu 2012

Aktualizováno 15. 10. 2012 17:24
Volby do Senátu se konaly na podzim roku 2012, po dvou letech se tak obměnila třetina senátorů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Volby do Senátu se konaly spolu s krajskými volbami na podzim roku 2012. Po dvou letech se tak obměnila další třetina senátorů. Voliči z obvodů, ve kterých letos volby probíhaly, mohli vybírat z kandidátek politických stran, ale hlas mohli dát i nezávislým uchazečům.

Druhého kola senátních voleb se zúčastnilo 18.61 % voličů. Vítězem se stala ČSSD, která v Senátu získala 13 křesel (celkem má 46 senátorů), na druhém místě se umístila ODS, která zvítězila ve 4 volebních obvodech (dohromady má 15 senátorů). KDU-ČSL získala 2 křesla (celkem 5 v Senátu), stejně tak i Starostové a nezávislí (celkem tři v rámci koalice TOP 09 a STAN, jeden samostatně), do Senátu se dostali také 2 nezávislí kandidáti, KSČM zvítězila v jednom volebním obvodu (dohromady má 2 senátory) a po jednom novém senátorovi má Strana zelených, Piráti a Ostravak.

Volební účast v prvním kole byla 34,9 % hlasů. Nejúspěšnější byla ČSSD, která do druhého kola poslala 23 kandidátů. Hned za ní se umístila KSČM s 12 postupujícími, na třetím místě byla ODS s 10 kandidáty. O senátorské křeslo budou bojovali také dva kandidáti za KDU-ČSL, dva za NK a stejný počet úspěsných kandidátů měli také Starostové a nezávislí. Druhého kola senátních voleb se zúčastnil i jeden kandidát SZ, Pirátů a také hnutí Ostravak.

Ve volbách do Senátu musí úspěšný kandidát získat v obvodu minimálně 50% všech hlasů, pokud většiny nedosáhne žádný z kandidátů, koná se druhé kolo voleb. Do něj postupují dva uchazeči s nejvyšší podporou voličů. Přesné datum konání voleb určuje prezident republiky. Termín vyhlašuje na základě §1 odst. 3 zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky.

Poslední senátní volby v roce 2011 byly pouze doplňovacího charakteru a konaly se jen ve volebním obvodu č. 30 – v Kladně. Prezident Václav Klaus je vyhlásil 14. ledna 2011 v důsledku smrti senátora Jiřího Dienstbiera z ČSSD. Ve funkci hejtmana ho nahradil jeho syn, Jiří Dienstbier ml., kterého voliči zvolili v druhém kole volby.

Volby do Senátu v roce 2010 proběhly ve dvou kolech, první se konalo 15. a 16. října 2010, záhy následovalo druhé, a to 22. a 23. října. Celkem 11 nových senátorů patřilo k ČSSD, uspělo také 8 kandidátů ODS, 5 senátorů potom nemělo politickou příslušnost. Dva zvolení senátoři patřili ke KDU-ČSL, senátorské křeslo získal také jeden člen politického hnutí Severočeši.cz. Současně s volbami do Senátu roku 2010 proběhly i volby do zastupitelstev obcí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes 900 lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku asi 900 trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se zatím nikdo nepřihlásil.

Okolo sta vězňů z celkového počtu 1000 v budově zůstalo, ostatní utekli. "Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v 90. letech. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady dnes vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy