Eva Syková

25. 10. 2012 18:27
Eva Syková je česká politička, lékařka a vědkyně, která od roku 2012 zasedá v Senátu parlamentu České republiky. Do povědomí veřejnosti se dostala zejména díky výsledkům vědecké činnosti ve vedení Ústavu experimentální medicíny AV ČR a kvůli kauze přijímaní plateb od pacientů trpících nemocí ALS, kteří přispívali na neověřenou léčbu s využitím kmenových buněk.
Eva Syková
Eva Syková | Foto: Ondřej Besperát

Politická kariéra

V senátních volbách v říjnu 2012 byla zvolena jako nezávislá kandidátka za ČSSD do Senátu za volební obvod č. 20 – Praha 4. Od března 2014 působí v týmu poradců premiéra Bohuslava Sobotky jako poradkyně pro oblast sociálních věcí, vědy a výzkumu, školství, zdravotnictví a rovných příležitostí.V roce 2014 byla jmenována členkou výzkumné rady Technologické agentury ČR a do Rady pro výzkum, vývoj a inovace, kde byla zvolena 1. místopředsedkyní. Na svou funkci místopředsedkyně rady rezignovala 1. června 2016 po vypuknutí kauzy s platbami pacientů s ALS zařazených do klinické studie možné léčby kmenovými buňkami.

prof. MUDr. EVA SYKOVÁ, DrSc.
Autor fotografie:

prof. MUDr. EVA SYKOVÁ, DrSc.

  • narodila se v roce 1944 v Rožmitále pod Třemšínem
  • po gymnáziu pracovala jako laborantka při ČSAV a v roce 1960 s Dr. Janem Burešem ve fyziologickém ústavu, odkud teprve odešla studovat medicínu
  • v roce 1983 založila a vedla Laboratoř neurohumorálních regulací a o osm let později celý tým přešel pod Ústav experimentální medicíny AV ČR, kde pracuje již přes dvacet let
  • od října 2012 je členkou Senátu za Prahu 4 a od března 2013 je poradkyní předsedy vlády pro vědu a výzkum

Vědecká kariéra

Od roku 1991 do roku 2012 působila na 2. lékařské fakultě UK ve funkci vedoucí Oddělení neurověd (od roku 1996 Ústav neurověd). V roce 2000 byla jmenována vedoucí Centra buněčné terapie a tkáňových náhrad UK, které vedla do roku 2011. V roce 2001 se stala ředitelkou Ústavu experimentální medicíny Akademie věd České republiky a vedoucí Centra excellence EU – MEDIPRA. Dne 16. prosince 2008 se ucházela o post předsedkyně Akademie věd České republiky. Ve volbě nového předsednictva AV ČR prohrála s protikandidátem profesorem Jiřím Drahošem.

Klinická studie na ALS a kontroverze

Profesorka Syková je známá podporou a propagací léčby kmenovými buňkami, včetně léčby amyotrofické laterální sklerózy (ALS). Státní ústav pro kontrolu léčiv povolil 29. března 2012 klinickou studii AMSC-ALS-001 Klinické hodnocení testující možné využití mesenchymálních stromálních buněk u pacientů s ALS. Klinická studie byla zahájena 20. června 2012 se zaměřením na bezpečnost a účinnost aplikace a provádí ji Neurologická klinika dospělých, FN v Motole pod vedením docenta Martina Bojara. Technicky zajišťuje produkci kmenových buněk společnost Bioinova, ve kterém má Ústav experimentální medicíny AV ČR (UEM) menšinový 42% podíl.

Podle článku v Medical Tribune Cz ze září 2014 tým Sykové a Bioinova vybíral od několika pacientů (ALS) za aplikaci kmenových buněk v rámci experimentální terapie 150 000 Kč, čímž mohlo dojít k porušení etiky biomedicínského výzkumu. V listopadu roku 2015 Česká televize uvedla reportáž Obchod s nadějí v pořadu Reportéři ČT. Na základě tohoto pořadu podal předseda Akademie věd profesor Jiří Drahoš podnět k prošetření etické komisi, která v březnu 2016 vydala stanovisko, podle něhož podávání kmenových buněk pacientům mimo klinickou studii nebylo pracovníky UEM dostatečně odůvodněno a bylo nekriticky prezentováno na webových stránkách instituce.

Právní stránka aplikace mimo klinickou studii byla dle rady v pořádku. Profesorka Syková všechna nařčení a závěry etické komise jednoznačně odmítla s odkazem na existující publikace a výsledky klinické studie. V navazující reportáží Markéty Dobiášové, která byla odvysílána v pořadu Reportéři ČT květnu 2016, ovšem několik pacientů zařazených do klinické studie vypovědělo, že museli za podání kmenových buněk uhradit poplatek, přičemž ovšem jakékoliv platby za účast v klinických studiích jsou zákonem zakázané.

Odvolání z vedení ústavu

Na konci května roku 2016 byla profesorka Syková odvolána předsedou AV ČR Jiřím Drahošem z vedení Ústavu experimentální medicíny z možného poškození dobrého jména AV ČR v souvislosti s kontroverzní klinickou studií léčby ALS. Syková na funkci následně sama rezignovala a rada ústavu její rezignaci přijala. Nicméně Syková následně uvedla, že podá žalobu proti institucím a lidem, kteří vyvolali tuto kauzu.

 

Právě se děje

Další zprávy