Eva Syková

25. 10. 2012 18:27
Eva Syková je česká politička, lékařka a vědkyně, která od roku 2012 zasedá v Senátu parlamentu České republiky. Do povědomí veřejnosti se dostala zejména díky výsledkům vědecké činnosti ve vedení Ústavu experimentální medicíny AV ČR a kvůli kauze přijímaní plateb od pacientů trpících nemocí ALS, kteří přispívali na neověřenou léčbu s využitím kmenových buněk.
Eva Syková
Eva Syková | Foto: Ondřej Besperát

Politická kariéra

V senátních volbách v říjnu 2012 byla zvolena jako nezávislá kandidátka za ČSSD do Senátu za volební obvod č. 20 – Praha 4. Od března 2014 působí v týmu poradců premiéra Bohuslava Sobotky jako poradkyně pro oblast sociálních věcí, vědy a výzkumu, školství, zdravotnictví a rovných příležitostí.V roce 2014 byla jmenována členkou výzkumné rady Technologické agentury ČR a do Rady pro výzkum, vývoj a inovace, kde byla zvolena 1. místopředsedkyní. Na svou funkci místopředsedkyně rady rezignovala 1. června 2016 po vypuknutí kauzy s platbami pacientů s ALS zařazených do klinické studie možné léčby kmenovými buňkami.

prof. MUDr. EVA SYKOVÁ, DrSc.

Eva Sykova
  • narodila se v roce 1944 v Rožmitále pod Třemšínem
  • po gymnáziu pracovala jako laborantka při ČSAV a v roce 1960 s Dr. Janem Burešem ve fyziologickém ústavu, odkud teprve odešla studovat medicínu
  • v roce 1983 založila a vedla Laboratoř neurohumorálních regulací a o osm let později celý tým přešel pod Ústav experimentální medicíny AV ČR, kde pracuje již přes dvacet let
  • od října 2012 je členkou Senátu za Prahu 4 a od března 2013 je poradkyní předsedy vlády pro vědu a výzkum

Vědecká kariéra

Od roku 1991 do roku 2012 působila na 2. lékařské fakultě UK ve funkci vedoucí Oddělení neurověd (od roku 1996 Ústav neurověd). V roce 2000 byla jmenována vedoucí Centra buněčné terapie a tkáňových náhrad UK, které vedla do roku 2011. V roce 2001 se stala ředitelkou Ústavu experimentální medicíny Akademie věd České republiky a vedoucí Centra excellence EU – MEDIPRA. Dne 16. prosince 2008 se ucházela o post předsedkyně Akademie věd České republiky. Ve volbě nového předsednictva AV ČR prohrála s protikandidátem profesorem Jiřím Drahošem.

Klinická studie na ALS a kontroverze

Profesorka Syková je známá podporou a propagací léčby kmenovými buňkami, včetně léčby amyotrofické laterální sklerózy (ALS). Státní ústav pro kontrolu léčiv povolil 29. března 2012 klinickou studii AMSC-ALS-001 Klinické hodnocení testující možné využití mesenchymálních stromálních buněk u pacientů s ALS. Klinická studie byla zahájena 20. června 2012 se zaměřením na bezpečnost a účinnost aplikace a provádí ji Neurologická klinika dospělých, FN v Motole pod vedením docenta Martina Bojara. Technicky zajišťuje produkci kmenových buněk společnost Bioinova, ve kterém má Ústav experimentální medicíny AV ČR (UEM) menšinový 42% podíl.

Podle článku v Medical Tribune Cz ze září 2014 tým Sykové a Bioinova vybíral od několika pacientů (ALS) za aplikaci kmenových buněk v rámci experimentální terapie 150 000 Kč, čímž mohlo dojít k porušení etiky biomedicínského výzkumu. V listopadu roku 2015 Česká televize uvedla reportáž Obchod s nadějí v pořadu Reportéři ČT. Na základě tohoto pořadu podal předseda Akademie věd profesor Jiří Drahoš podnět k prošetření etické komisi, která v březnu 2016 vydala stanovisko, podle něhož podávání kmenových buněk pacientům mimo klinickou studii nebylo pracovníky UEM dostatečně odůvodněno a bylo nekriticky prezentováno na webových stránkách instituce.

Právní stránka aplikace mimo klinickou studii byla dle rady v pořádku. Profesorka Syková všechna nařčení a závěry etické komise jednoznačně odmítla s odkazem na existující publikace a výsledky klinické studie. V navazující reportáží Markéty Dobiášové, která byla odvysílána v pořadu Reportéři ČT květnu 2016, ovšem několik pacientů zařazených do klinické studie vypovědělo, že museli za podání kmenových buněk uhradit poplatek, přičemž ovšem jakékoliv platby za účast v klinických studiích jsou zákonem zakázané.

Odvolání z vedení ústavu

Na konci května roku 2016 byla profesorka Syková odvolána předsedou AV ČR Jiřím Drahošem z vedení Ústavu experimentální medicíny z možného poškození dobrého jména AV ČR v souvislosti s kontroverzní klinickou studií léčby ALS. Syková na funkci následně sama rezignovala a rada ústavu její rezignaci přijala. Nicméně Syková následně uvedla, že podá žalobu proti institucím a lidem, kteří vyvolali tuto kauzu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA odmítají lhůtu, kterou si stanovila KLDR, řekl americký vyslanec. Kim Čong-un po Novém roce vyhrožuje neupřesněnými kroky.

Spojené státy nepřistoupí na návrh Severokorejců, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun. Ten na návštěvě Jižní Koreje jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR.

Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy