Česká televize

Aktualizováno 30. 4. 2020 7:58
Česká televize je veřejnoprávní televizní stanice. Je zřízena zákonem o České televizi. Jako médium veřejné služby má zajišťovat všem občanům přístup k informacím, kultuře, vzdělání a zábavě.
Foto: ČTK

Česká televize je veřejnoprávní televizní stanice, která na svých šesti kanálech programově pokrývá filmovou, publicistickou, dokumentární a dramatickou tvorbu, včetně programů pro děti.

Česká televize vznikla k 1. 1. 1992 podle zákona o České televizi (zákon č. 483/1991 Sb.) jako televizní služba veřejnosti České republiky. Do jejího čela je Radou České televize volen na šestileté období generální ředitel.

Kontrolním orgánem je Rada České televize.

Česká televize je rozdělena na tři organizační části, které sídlí v Praze na Kavčích horách, v Brně a Ostravě.

Počet programů ČT se v průběhu let rozrostl na šest: ČT1 a ČT2, dočasný program ČT3 (televize "třetího věku" spuštěná pod vlivem pandemie onemocnění covid-19 na jaře 2020), sportovní kanál ČT Sport (dříve nazýván ČT4; funguje od roku 2006), zpravodajská stanice ČT24 (od roku 2005) a ČT Déčko pro nejmladší diváky v denních hodinách, respektive ČT Art od večera do rána (kanály spolu sdílejí frekvenci a fungují od konce srpna 2013). Mezi další služby patří Teletext ČT a webový portál www.ceskatelevize.cz, na kterém je též možné sledovat vysílání on-line.

Příjmy České televize tvoří především povinné televizní poplatky. Doplňkovým zdrojem příjmů televize je pak také reklama a sponzoring.

Česká televize je členem těchto organizací: EBU (European Broadcasting Union) - Evropská vysílací unie, PBI (Public Broadcasting International) - celosvětové sdružení vysílatelů veřejné služby, DVB (Digital Video Broadcasting) - mezinárodní sdružení pro digitální tv vysílání, SMPTE (Society of Motion Pictures and Television Engineers) - společnost filmových a televizních techniků, EGTA (European Group of Television Advertising) - Evropská skupina pro tv reklamu, CIRCOM Regional - evropské sdružení regionálních tv studií, IMZ (Internationales Musikzentrum) - Mezinárodní hudební středisko a Euronews, Eurosport.

Zkušební vysílání Československé televize bylo spuštěno v květnu 1953. O necelý rok později pak začalo pravidelné televizní vysílání - tři dny v týdnu během roku a pouhé dva v létě. V roce 2005 začala digitalizace televizního vysílání - svou činnost také započal první digitální kanál České televize, zpravodajská ČT24. Tu o rok později následoval sportovní kanál ČT4, respektive ČT Sport. Od roku 2010 přechází televize na vysílání ve vysokém rozlišení.

O digitalizaci televizního vysílání se dočtete více zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy