Česká televize

12. 3. 2011 23:26
Česká televize je veřejnoprávní televizní stanicí, která na svých čtyřech kanálech programově pokrývá prakticky celou filmovou, publicistickou, dokumentární a dramatickou tvorbu.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Česká televize

Česká televize je veřejnoprávní televizní stanicí, která na svých čtyřech kanálech programově pokrývá filmovou, publicistickou, dokumentární a dramatickou tvorbu, včetně programů pro děti.

Česká televize vznikla k 1.1. 1992 podle zákona o České televizi (zákon č. 483/1991 Sb.) jako televizní služba veřejnosti České republiky. Do jejího čela je Radou České televize volen na šestileté období generální ředitel.

Kontrolním orgánem je Rada České televize.

Česká televize je rozdělena na tři organizační části, které sídlí v Praze, Brně a Ostravě.

Česká televize vysílá dva celoplošné programy ČT1 a ČT2, dva digitální programy ČT4 (od roku 2006) a ČT24 (od roku 2005). Mezi další služby patří Teletext ČT, Teletext Expres a webový portál www.ceskatelevize.cz, na kterém je též možné sledovat vysílání online.

Příjmy České televize tvoří především povinné televizní poplatky. Doplňkovým zdrojem příjmů televize je pak také reklama a sponzoring.

Česká televize je členem těchto organizací: EBU (European Broadcasting Union) - Evropská vysílací unie, PBI (Public Broadcasting International) - celosvětové sdružení vysílatelů veřejné služby, DVB (Digital Video Broadcasting) - mezinárodní sdružení pro digitální tv vysílání, SMPTE (Society of Motion Pictures and Television Engineers) - společnost filmových a televizních techniků, EGTA (European Group of Television Advertising) - Evropská skupina pro tv reklamu, CIRCOM Regional - evropské sdružení regionálních tv studií, IMZ (Internationales Musikzentrum) - Mezinárodní hudební středisko a Euronews, Eurosport.

Zkušební vysílání Československé televize bylo spuštěno v květnu 1953. O necelý rok později pak začalo pravidelné televizní vysílání - tři dny v týdnu během roku a pouhé dva v létě. V roce 2005 začala digitalizace televizního vysílání - svou činnost také započal první digitální kanál České televize, zpravodajská ČT24. Tu o rok později následoval sportovní kanál ČT4. Od roku 2010 přechází televize na vysílání ve vysokém rozlišení. Do roku 2012 by měly být postupně vypnuty všechny analogové vysílače.

 

Právě se děje

Další zprávy