Digitalizace televizního vysílání a nové televizory

Aktualizováno 1. 3. 2018 0:00
Současné pozemní digitální vysílání (DVB-T) nahradí v následujících letech nový standard DVB-T2.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Pouhých pět let poté, co Češi museli vyměnit televize nebo si koupit set-top-box pro příjem digitálního signálu, se pro 2,5 milionu domácností chystá další změna: nový televizní standard, na který Česká republika přejde v roce 2021.

Současné pozemní digitální vysílání (DVB-T) nahradí v následujících letech nový standard DVB-T2. Změna souvisí s tím, že se část frekvenčního pásma, které dosud využívala televize, uvolňuje v celé Evropě pro mobilní operátory. Ti spektrum chtějí pro datové sítě chytrých telefonů.

Neplacený digitální signál pro příjem televize, s klasickou anténou na střeše domu, využívá asi 60 procent domácností. Ostatní mají placený kabelový, satelitní nebo internetový příjem - těch se změna nedotkne.

Podrobnosti najdete ve článcích pod tímto textem.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Obětí neštěstí v Lenoře byl starší muž, ukázala genetická expertiza

Obětí požáru a výbuchu bytového domu v Lenoře ze začátku října byl třiapadesátiletý muž, jeden z obyvatel domu. Jeho totožnost potvrdila genetická expertiza. Příčiny výbuchu a požáru dosud nebyly stanoveny.Při neštěstí bylo dalších devět lidí zraněno, z toho dva těžce, a 19 lidí z vedlejších bytových domů muselo na čas opustit své domovy.

Dům vybuchl a shořel v Lenoře 3. října. Podle místních způsobil tragédii právě muž, který tam zahynul a na kterého si údajně sousedé z domu dlouhodobě stěžovali.

"Další nové podrobnosti nejsou, nadále na vyšetřování pracujeme a jihočeští kriminalisté se případem nadále intenzivně zabývají," řekla policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.

Další zprávy