Digitalizace televizního vysílání a nové televizory

Aktualizováno 1. 3. 2018 0:00
Současné pozemní digitální vysílání (DVB-T) nahradí v následujících letech nový standard DVB-T2.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Pouhých pět let poté, co Češi museli vyměnit televize nebo si koupit set-top-box pro příjem digitálního signálu, se pro 2,5 milionu domácností chystá další změna: nový televizní standard, na který Česká republika přejde v roce 2021.

Současné pozemní digitální vysílání (DVB-T) nahradí v následujících letech nový standard DVB-T2. Změna souvisí s tím, že se část frekvenčního pásma, které dosud využívala televize, uvolňuje v celé Evropě pro mobilní operátory. Ti spektrum chtějí pro datové sítě chytrých telefonů.

Neplacený digitální signál pro příjem televize, s klasickou anténou na střeše domu, využívá asi 60 procent domácností. Ostatní mají placený kabelový, satelitní nebo internetový příjem - těch se změna nedotkne.

Podrobnosti najdete ve článcích pod tímto textem.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Houstonem otřásl silný výbuch. Jeden člověk je zraněný

Městem Houstonem na jihu Spojených států dnes otřásla silná exploze, kterou pocítili obyvatelé severozápadní části města. Hasiči na Twitteru uvedli, že do nemocnice byl převezen jeden člověk. O jeho stavu podrobnosti nejsou, známé také není, co bylo příčinou výbuchu. Podle agentury Reuters se incident stal zřejmě v jedné z továren.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na Twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Někteří obyvatelé hlásí drobné škody jako rozbitá okna a dveře.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk, vyvolala na Twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit.

před 12 minutami

Policie obvinila dva lidi kvůli úmrtí muže po pádu pod metro

V souvislosti se čtvrtečním úmrtím muže po pádu pod soupravu metra byli zadrženi a obviněni dva lidé. Uvedl to dnes server iDNES.cz. Kvůli věku obviněných nechtěli policisté podle serveru uvést k případu bližší informace.

Muž spadl do kolejiště metra ve čtvrtek kolem 19:30 ve stanici Anděl na lince B. "Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Svědci incidentu podle některých médií uváděli, že muže z nástupiště někdo shodil. Policisté to ale zatím nepotvrdili.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy