Leopold Sulovský

26. 10. 2012 10:43
Leopold Sulovský je český horolezec a senátor. V roce 1991 se stal prvním Čechem, který vystoupil na Mount Everest.
Leopold Sulovský
Leopold Sulovský | Foto: www.romanlangr.cz

Leopold Sulovský je český horolezec a senátor. V roce 1991 se stal prvním Čechem, který vystoupil na Mount Everest.

Sulovský vystudoval Vysoké učení technické v Brně, poté pracoval pro Vítkovické stavby Ostrava.

Horolezectví se věnoval již od mládí. První velké úspěchy zažívá v sedmdesátých letech, kdy zdolal Matterhorn a Mont Blanc. V osmdesátých letech začal vyjíždět do Asie. V roce 1991 vystoupil na Mount Everest, za což dostal ocenění Horolezec roku. Poté si na své konto připsal ještě mnoho úspěchů, mimo jiné vedl v roce 2007 úspěšnou expedici na K2.

Jeho politická kariéra začala v roce 2006, kdy byl zvolen do zastupitelstva Moravské Ostravy a Přívozu za SNK-ED. V roce 2010, kdy kandidoval za hnutí Ostravak, se stal opět členem zastupitelstva. V roce 2012 byl zvolen senátorem za hnutí Ostravak v obvodu Ostrava-město. Ve druhém kole vyhrál se ziskem 58,52 % hlasů.

Leopold Sulovský se narodil v roce 1954, je ženatý a má dvě děti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dopravci ČSAD Liberec a BusLine čelí obvinění z pletich ve veřejné zakázce

Z pletich ve veřejné zakázce obvinila policie dopravní společnosti ČSAD Liberec a BusLine. Informaci o zahájení trestního stíhání dostalo vedení krajské společnosti ČSAD Liberec ve čtvrtek prostřednictvím datové schránky. Liberecký kraj, který před dvěma lety společnost koupil prostřednictvím firmy Autobusy LK, se chce bránit. Zvažuje i připojení k trestnímu stíhání a vymáhání náhrady škody. Pletich se měla firma dopustit ještě s předchozím majitelem. V úterý to řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Vedení ČSAD Liberec podalo proti zahájení trestního stíhání stížnost s tím, že trestní jednání se týká doby před odkoupením majoritního balíku akcií ČSAD Liberec krajem od firmy LIAD. "A co je klíčové, netýká se žádné z osob, které jsou aktuálně v řídicích či kontrolních orgánech společnosti (ČSAD Liberec)," doplnil předseda představenstva Martin Bobek. Jednání předchozího vlastníka navíc podle vedení dopravce nebylo ve prospěch ČSAD Liberec, ale v neprospěch firmy. "Proto jsme navrhli zrušení usnesení o zahájení stíhání," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy