Leopold Sulovský

26. 10. 2012 10:43
Leopold Sulovský je český horolezec a senátor. V roce 1991 se stal prvním Čechem, který vystoupil na Mount Everest.
Leopold Sulovský
Leopold Sulovský | Foto: www.romanlangr.cz

Leopold Sulovský je český horolezec a senátor. V roce 1991 se stal prvním Čechem, který vystoupil na Mount Everest.

Sulovský vystudoval Vysoké učení technické v Brně, poté pracoval pro Vítkovické stavby Ostrava.

Horolezectví se věnoval již od mládí. První velké úspěchy zažívá v sedmdesátých letech, kdy zdolal Matterhorn a Mont Blanc. V osmdesátých letech začal vyjíždět do Asie. V roce 1991 vystoupil na Mount Everest, za což dostal ocenění Horolezec roku. Poté si na své konto připsal ještě mnoho úspěchů, mimo jiné vedl v roce 2007 úspěšnou expedici na K2.

Jeho politická kariéra začala v roce 2006, kdy byl zvolen do zastupitelstva Moravské Ostravy a Přívozu za SNK-ED. V roce 2010, kdy kandidoval za hnutí Ostravak, se stal opět členem zastupitelstva. V roce 2012 byl zvolen senátorem za hnutí Ostravak v obvodu Ostrava-město. Ve druhém kole vyhrál se ziskem 58,52 % hlasů.

Leopold Sulovský se narodil v roce 1954, je ženatý a má dvě děti.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy