Jiří Dienstbier ml.- ministr v Sobotkově vládě

Aktualizováno 19. 3. 2011 12:20
Jiří Dienstbier ml., syn českého disidenta a prvního polistopadového ministra zahraničí, je ministrem ve vládě Bohuslava Sobotky.
Jiří Dienstbier ml.
Jiří Dienstbier ml. | Foto: Vojtěch Marek

Jiří Dienstbier ml. (ČSSD) je český politik a advokát. Od 29. ledna 2014 je ministrem pro lidská práva a rovné příležitosti a také předsedou Legislativní rady vlády ČR. V roce 2011 byl zvolen senátorem za obvod č. 30 - Kladno, v letech 2011 až 2013 působil ve funkci místopředsedy ČSSD. V roce 2013 kandidoval na prezidenta republiky v první přímé volbě. Jeho otec byl disident a známý polistopadový politk.

Díky rodičům byl Jiří Dienstbier ml. v těsném kontaktu s politikou již od dětství. On sám se už během studia na vysoké škole podílel na činnosti nezávislé studentské skupiny zástupců pražských fakult, která zorganizovala manifestaci 17. listopadu 1989, poté byl členem celostátního stávkového výboru studentů. V roce 1990 se stal na dvouleté volební období poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSFR za Středočeský kraj jako zástupce studentů na kandidátce Občanského fóra.

Po rozpadu OF byl členem nástupnického Občanského hnutí, do ČSSD vstoupil v roce 1997. Na sjezdu sociální demokracie v březnu 2011 byl zvolen místopředsedou strany. Pozici však o dva roky později neobhájil.

Od července 2010 je Jiří Dienstbier ml. stínovým ministrem spravedlnosti.

Ve volbách do zastupitelstva hl. m. Prahy v roce 2010 byl Jiří Dienstbier ml. kandidátem ČSSD na primátora. Strana skončila na třetí pozici, přesto ale dosáhla historického úspěchu. Dienstbier však kvůli svému odporu vůči koalici s ODS opustil vyjednávací tým a byl odsunut na druhou kolej. Členem Rady hl.m. Prahy se tedy nestal a vznik koalice nepodpořil. Pražským zastupitelem byl do září 2012.

V březnu 2011 také kandidoval v doplňovacích volbách do Senátu na Kladensku - na místo svého zesnulého otce. Ve druhém kole porazil kladenského primátora Dana Jiránka (ODS) se ziskem 65.14 % hlasů.

V květnu 2012 ho ČSSD navrhla jako svého kandidáta na prezidenta republiky. Dienstbier však chtěl vedle stranické nominace stvrdit svou účast ještě podpisy občanů. Do 6. listopadu 2012 sesbíral 55 tisíc podpisů, a stal se tak jedním z oficiálních kandidátů na prezidentský úřad.

První kolo prezidentských voleb proběhlo 11. a 12. ledna 2013. Jiří Dienstbier se umístil na čtvrté pozici se ziskem 16.12 % hlasů a do druhého kola, které se konalo 25. a 26. ledna 2013, nepostoupil.

Jiří Dienstbier ml. se narodil 27. května 1969 ve Washingtonu D.C. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Je ženatý a má syna Jiřího.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zelení jsou v průzkumu nejsilnější německou stranou, strana Merkelové ztrácí

Zelení se po nominaci spolupředsedkyně Annaleny Baerbockové kandidátkou na kancléřku stali jasně nejsilnější politickou stranou v Německu. Hlas by jim podle aktuálního průzkumu Trendbarometer televize RTL dalo 28 procent voličů. Vládní konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, která byla dosud vůdčí parlamentní silou, se propadla na druhé místo s 21 procenty hlasů.

Ještě před týdnem unie v tomto průzkumu vedla, nyní si ale pohoršila o sedm procentních bodů. Koalici CDU/CSU tak po rozhodnutí, že kancléřským kandidátem bude předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, čeká úkol získat zpět důvěru voličů. Čas mají do 26. září, kdy Němci vyberou nové složení Spolkového sněmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy