Jiří Dienstbier ml.- ministr v Sobotkově vládě

Aktualizováno 19. 3. 2011 12:20
Jiří Dienstbier ml., syn českého disidenta a prvního polistopadového ministra zahraničí, je ministrem ve vládě Bohuslava Sobotky.
Jiří Dienstbier ml.
Jiří Dienstbier ml. | Foto: Vojtěch Marek

Jiří Dienstbier ml. (ČSSD) je český politik a advokát. Od 29. ledna 2014 je ministrem pro lidská práva a rovné příležitosti a také předsedou Legislativní rady vlády ČR. V roce 2011 byl zvolen senátorem za obvod č. 30 - Kladno, v letech 2011 až 2013 působil ve funkci místopředsedy ČSSD. V roce 2013 kandidoval na prezidenta republiky v první přímé volbě. Jeho otec byl disident a známý polistopadový politk.

Díky rodičům byl Jiří Dienstbier ml. v těsném kontaktu s politikou již od dětství. On sám se už během studia na vysoké škole podílel na činnosti nezávislé studentské skupiny zástupců pražských fakult, která zorganizovala manifestaci 17. listopadu 1989, poté byl členem celostátního stávkového výboru studentů. V roce 1990 se stal na dvouleté volební období poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSFR za Středočeský kraj jako zástupce studentů na kandidátce Občanského fóra.

Po rozpadu OF byl členem nástupnického Občanského hnutí, do ČSSD vstoupil v roce 1997. Na sjezdu sociální demokracie v březnu 2011 byl zvolen místopředsedou strany. Pozici však o dva roky později neobhájil.

Od července 2010 je Jiří Dienstbier ml. stínovým ministrem spravedlnosti.

Ve volbách do zastupitelstva hl. m. Prahy v roce 2010 byl Jiří Dienstbier ml. kandidátem ČSSD na primátora. Strana skončila na třetí pozici, přesto ale dosáhla historického úspěchu. Dienstbier však kvůli svému odporu vůči koalici s ODS opustil vyjednávací tým a byl odsunut na druhou kolej. Členem Rady hl.m. Prahy se tedy nestal a vznik koalice nepodpořil. Pražským zastupitelem byl do září 2012.

V březnu 2011 také kandidoval v doplňovacích volbách do Senátu na Kladensku - na místo svého zesnulého otce. Ve druhém kole porazil kladenského primátora Dana Jiránka (ODS) se ziskem 65.14 % hlasů.

V květnu 2012 ho ČSSD navrhla jako svého kandidáta na prezidenta republiky. Dienstbier však chtěl vedle stranické nominace stvrdit svou účast ještě podpisy občanů. Do 6. listopadu 2012 sesbíral 55 tisíc podpisů, a stal se tak jedním z oficiálních kandidátů na prezidentský úřad.

První kolo prezidentských voleb proběhlo 11. a 12. ledna 2013. Jiří Dienstbier se umístil na čtvrté pozici se ziskem 16.12 % hlasů a do druhého kola, které se konalo 25. a 26. ledna 2013, nepostoupil.

Jiří Dienstbier ml. se narodil 27. května 1969 ve Washingtonu D.C. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Je ženatý a má syna Jiřího.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Podezřelého z napadení seniorky v metru poslal soud do vazby, hrozí mu dva roky vězení

Pražská policie muže podezřelého z útoku na seniorku v metru obvinila z trestných činů výtržnictví a ublížení na zdraví. Soud ho poslal do vazby. Hrozí mu až dva roky vězení. Řekl to v pátek mluvčí pražské policie Richard Hrdina. Na webu znovu požádal o to, aby se policii ozvali svědci napadení. Pachatel minulý týden zaútočil na Proseku na devadesátiletou ženu, která špatně vidí a pohybuje se o holi. Bil ji do obličeje, když ho požádala o uvolnění sedadla.

Policie o napadení informovala ve středu. Podezřelého zadržela ve čtvrtek ráno v Praze 5 podle informací od revizora dopravního podniku. Útočníka poznal na videozáznamu, který policie zveřejnila.

Seniorka si chtěla minulý týden ve středu v soupravě metra ve stanici Prosek sednout na sedadlo, na kterém muž ležel a celé ho zabíral. Když ji napadl, zastali se jí další cestující. Útočníka se jim sice zadržet nepodařilo, kamera ve stanici ale zachytila jeho tvář. Ženu kvůli zranění v obličeji ošetřili zdravotničtí záchranáři. Útočník jí také poškodil brýle, škoda je více než 3000 korun.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Dirigent Rattle, manžel Kožené, po brexitu zažádal o německé občanství

Slavný britský dirigent sir Simon Rattle zažádal o německé občanství. Pětašedesátiletý liverpoolský rodák a manžel české mezzosopranistky Magdaleny Kožené tak učinil v reakci na brexit. "Stejně jako pro mnohé to také pro mě bude nezbytné," vysvětluje Rattle, jenž před pandemií běžně hostoval u předních evropských orchestrů.

Tento týden překvapil svět klasické hudby, když oznámil, že roku 2023 skončí ve vedení London Symphony Orchestra. Od stejného roku Rattle povede Bavorský symfonický rozhlasový orchestr sídlící v Mnichově. Rozhodl se tak především proto, aby mohl být nablízku Kožené a jejich třem dětem, se kterými žijí v Berlíně. Faktorem byl ale také brexit.

"Fakt, že muzikanti a obecně umělci náhle musí žádat o víza pro cestu do Evropy, rozhodně není tím slibovaným přínosem brexitu," zdůrazňuje Rattle. Podle agentury Reuters neskrývá rozhořčení a lituje, jak neblaze odchod Velké Británie z Evropské unie poznamená nejmladší generaci anglických hudebníků, kteří byli zvyklí na starém kontinentu studovat a vystupovat bez byrokratických překážek.

Zdroj: Reuters
před 1 hodinou

Celníci zadrželi u Ostravy tři běžence z Afghánistánu, našli je v návěsu kamionu

Celníci zadrželi při kontrole nákladního auta nedaleko Ostravy tři běžence z Afghánistánu. Ukrývali se v nákladu velkokapacitních železných trubek. ČTK to řekla mluvčí Celního ředitelství Ostrava Pavla Zdobnická.

Celníci ve čtvrtek odpoledne na parkovišti u dálnice D1 nedaleko Ostravy kontrolovali nákladní automobily. Při kontrole řidiče rumunského kamionu slyšeli v návěsu soupravy hluk. Na místo hlídka přivolala posily i policisty, kteří návěs otevřeli. "Uvnitř byli tři mladiství pocházející z Afghánistánu. Případ jsme předali policii," uvedla Zdobnická.

Zdroj: ČTK
Další zprávy