Jiří Dienstbier ml.- ministr v Sobotkově vládě

Aktualizováno 19. 3. 2011 12:20
Jiří Dienstbier ml., syn českého disidenta a prvního polistopadového ministra zahraničí, je ministrem ve vládě Bohuslava Sobotky.
Jiří Dienstbier ml.
Jiří Dienstbier ml. | Foto: Vojtěch Marek

Jiří Dienstbier ml. (ČSSD) je český politik a advokát. Od 29. ledna 2014 je ministrem pro lidská práva a rovné příležitosti a také předsedou Legislativní rady vlády ČR. V roce 2011 byl zvolen senátorem za obvod č. 30 - Kladno, v letech 2011 až 2013 působil ve funkci místopředsedy ČSSD. V roce 2013 kandidoval na prezidenta republiky v první přímé volbě. Jeho otec byl disident a známý polistopadový politk.

Díky rodičům byl Jiří Dienstbier ml. v těsném kontaktu s politikou již od dětství. On sám se už během studia na vysoké škole podílel na činnosti nezávislé studentské skupiny zástupců pražských fakult, která zorganizovala manifestaci 17. listopadu 1989, poté byl členem celostátního stávkového výboru studentů. V roce 1990 se stal na dvouleté volební období poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSFR za Středočeský kraj jako zástupce studentů na kandidátce Občanského fóra.

Po rozpadu OF byl členem nástupnického Občanského hnutí, do ČSSD vstoupil v roce 1997. Na sjezdu sociální demokracie v březnu 2011 byl zvolen místopředsedou strany. Pozici však o dva roky později neobhájil.

Od července 2010 je Jiří Dienstbier ml. stínovým ministrem spravedlnosti.

Ve volbách do zastupitelstva hl. m. Prahy v roce 2010 byl Jiří Dienstbier ml. kandidátem ČSSD na primátora. Strana skončila na třetí pozici, přesto ale dosáhla historického úspěchu. Dienstbier však kvůli svému odporu vůči koalici s ODS opustil vyjednávací tým a byl odsunut na druhou kolej. Členem Rady hl.m. Prahy se tedy nestal a vznik koalice nepodpořil. Pražským zastupitelem byl do září 2012.

V březnu 2011 také kandidoval v doplňovacích volbách do Senátu na Kladensku - na místo svého zesnulého otce. Ve druhém kole porazil kladenského primátora Dana Jiránka (ODS) se ziskem 65.14 % hlasů.

V květnu 2012 ho ČSSD navrhla jako svého kandidáta na prezidenta republiky. Dienstbier však chtěl vedle stranické nominace stvrdit svou účast ještě podpisy občanů. Do 6. listopadu 2012 sesbíral 55 tisíc podpisů, a stal se tak jedním z oficiálních kandidátů na prezidentský úřad.

První kolo prezidentských voleb proběhlo 11. a 12. ledna 2013. Jiří Dienstbier se umístil na čtvrté pozici se ziskem 16.12 % hlasů a do druhého kola, které se konalo 25. a 26. ledna 2013, nepostoupil.

Jiří Dienstbier ml. se narodil 27. května 1969 ve Washingtonu D.C. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Je ženatý a má syna Jiřího.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil vládou nově dosazené soudce

Polský nejvyšší soud dnes dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. I z dnešního neveřejného rozhodování, které podle médií trvalo sedm hodin, předsedkyně nejvyššího soudu vyloučila všechny soudce, které do této soudní instance nominovala soudcovská rada. Vysvětlila to zásadou, že soudce nesmí rozhodovat v případu, který se ho osobně týká.

Jde o další krok ve sporu s konzervativní vládou a vládnoucí stranou o nezávislost polské justice. Novou soudcovskou radu vytvořila parlamentní většina vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a ne sami soudci, jak tomu bylo dříve.

Jednání nejvyšší soudu se pokusila na návrh šéfky dolní komory parlamentu Elžbiety Witekové (PiS) zablokovat předsedkyně ústavního soudu Julia Przylembská. Ale nejvyšší soud se odmítl podřídit tomuto příkazu. Na ústavní soud se mezitím podle televize TVN 24 obrátili i noví členové nejvyššího soudu, kteří byli z dnešního rozhodování vyloučeni.

Prezident Andrzej Duda, pocházející z PiS, před novináři prohlásil, že jmenování soudců je výlučnou pravomocí hlavy státu, nepodléhá žádné kontrole a že nejvyšší soud se touto věcí neměl zabývat.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Praha ani v druhém výběrovém řízení ředitele magistrátu nevybrala

Komise nedoporučila žádného z přihlášených kandidátů. Magistrát o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě. Město vypíše nové výběrové řízení. Řízením úřadu, který zaměstnává zhruba 2300 úředníků, je nyní pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická, a to od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

Podle informací serveru Seznam Zprávy do druhého kola konkurzu postoupili šéf magistrátního odboru legislativy Tomáš Havel, Marta Kopecká, Karel Bláha a Radka Říhová. Do výběrového řízení se přihlásila právě také bývalá primátorka Krnáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy