diplomacie

Německo, Polsko a Švédsko vyhostí ruské diplomaty, odpovídají na krok Moskvy

Německo, Polsko a Švédsko vyhostí ruské diplomaty. Každé z ministerstev zahraničí těchto tří unijních zemí v pondělí ohlásilo vyhoštění jednoho ruského diplomata v reakci na vyhoštění trojice diplomatů z těchto států z Ruska minulý týden. Ruské ministerstvo zahraničí podle agentury Interfax označilo krok Německa, Polska a Švédka za neopodstatněný.

Podle agentury Reuters je vyhoštění ruských diplomatů koordinovaným odvetným krokem trojice evropských zemí.

V pozadí roztržky mezi Moskvou a unijními zeměmi je vyostření vztahů kvůli uvěznění opozičního předáka Alexeje Navalného. Rusko přistoupilo k vyhoštění diplomatů minulý pátek po celoruských demonstracích za propuštění Navalného. Těchto nepovolených protestů se podle Moskvy 23. ledna zúčastnili i dotyční diplomaté z Německa, Polska a Švédska. Takové akce jsou neslučitelné s diplomatickým statusem, tvrdí Moskva.

Zdroj: ČTK

Minsk kvůli "destruktivním aktivitám" vyhostil dva britské diplomaty

Minsk vyhostil dva britské diplomaty, které označil za nežádoucí osoby. Oznámila to v pondělí agentura Ria Novosti s odvoláním na běloruské ministerstvo zahraničí. Podle běloruské diplomacie se dvojice dopustila "destruktivních aktivit", které nejsou slučitelné se statusem diplomata.

"Toto rozhodnutí… učinila běloruská strana s ohledem na potvrzenou destruktivní povahu aktivit těchto osob," řekl mluvčí běloruského ministerstva zahraničí Anatolij Glaz televizní stanici ONT. "Podle informací bezpečnostních složek tito lidé shromažďovali informace o vnitropolitické situaci v Bělorusku a průběhu protestů," uvedl dále kanál ONT.

Podle agentury Interfax byli vyhoštěni vojenský atašé a velvyslancova zástupkyně.

Zdroj: ČTK

Po Spojených arabských emirátech naváže diplomatické vztahy s Izraelem i Bahrajn

Bahrajn se připojil ke Spojeným arabským emirátům v dohodě o normalizaci vztahů s Izraelem. V prohlášení zveřejněném na Twitteru o tom dnes informoval americký prezident Donald Trump. Agentura Reuters s odvoláním na Bílý dům napsala, že Trump informaci zveřejnil po telefonátu s bahrajnským králem Hamadem bin Ísou Chalífem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

"Je to historický průlom k zajištění míru na Blízkém východu," uvedly Spojené státy, Bahrajn a Izrael ve společném prohlášení. "Otevření přímého dialogu a vazeb mezi těmito dvěma dynamickými společnostmi a vyspělými ekonomikami bude představovat pokračování pozitivní transformace Blízkého východu a zvýší to stabilitu, bezpečnost a prosperitu v regionu," stojí v prohlášení.

Zdroj: ČTK

Britské ministerstvo zahraničí si kvůli otravě Navalného předvolalo ruského velvyslance v Londýně

Britské ministerstvo zahraničí si předvolalo ruského velvyslance v Londýně Andreje Kelina, aby mu vyjádřilo "hluboké znepokojení" nad otrávením kritika Kremlu Alexeje Navalného. Na twitteru to oznámil britský ministr zahraničí Raab Dominic.

"Je naprosto nepřijatelné, aby byla používána zakázaná chemická zbraň. Rusko musí provést úplné a transparentní vyšetřování," napsal Raab.

Šéf britské diplomacie dodal, že si s úlevou vyslechl dnešní informaci o tom, že Navalnyj byl probuzen z umělého kómatu. "Doufám, že jeho stav se bude nadále zlepšovat," dodal Raab.

Ruský pacient se léčí na berlínské klinice Charité. Přední kritik režimu ruského prezidenta Vladimira Putina zkolaboval v srpnu v letadle, kterým se vracel z návštěvy Sibiře do Moskvy.

Zdroj: ČTK

Dohoda Srbska a Kosova o normalizaci vztahů by mohla vzniknout v řádu měsíců, cesta k ní bude ale podle unijního zmocněnce složitá

Jednání o normalizaci vztahů Srbska a jeho bývalé autonomní oblasti Kosova, zprostředkovávané Evropskou unií, by mohlo přinést dohodu v řádu měsíců. Ve slovinském Bledu to v pondělí řekl unijní zmocněnec pro tuto problematiku Miroslav Lajčák.

Představitelé Albánců, které tvoří většinu obyvatelstva Kosova, v roce 2008 jednostranně vyhlásili nezávislosti této oblasti. Stalo se tak necelých deset let poté, co Bělehrad nad regionem ztratil kontrolu po ozbrojeném konfliktu ukončeném nálety NATO na Srbsko. Jednání o normalizaci vztahů Bělehradu s Prištinou přerušené před dvěma roky bylo v červenci obnoveno.

Lajčák na okraj Bledského strategického fóra na dotazy novinářů ohledně výhledů dosažení dohody mezi Srbskem a Kosovem řekl, že by bylo chybou předpovídat datum. "Máme před sebou velmi složité problémy," upozornil.

Zdroj: ČTK
Pokračovat