ProMoPro

12. 4. 2012 18:07
Hlavní aktér kauzy předražené státní zakázky na technické zajištění českého předsednictví EU, přidělené bez výběrového řízení. K politické zodpovědnosti je volán Alexandr Vondra.
ProMoPro
ProMoPro | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Firma ProMoPro se specializuje na pronájem kongresové techniky a servis s tím spojený. Široké veřejnosti je známá díky stejnojmenné kauze, která odstartovala v roce 2011 a v níž obsadil hlavní roli ministr obrany a dříve vicepremiér Alexandr Vondra.

Předmětem aféry je způsob zadání státní zakázky audiovizuálního zajištění akcí pořádaných ve spojitosti s českým předsednictvím v Radě Evropské unie v roce 2009. Tuto zakázku, v hodnotě přes půl miliardy korun, získala ProMoPro bez výběrového řízení, přičemž technicky ji realizovala firma subdodavatelská - NWDC.

Peníze z této zakázky následně putovaly na soukromé účty majitelů ProMoPro, manželů Veselých, a účet v Rakousku, k němuž měly přístup další osoby, a z něhož vedou nitky i k firmě se sídlem v karibské oblasti.

Jakkoli je podivný pohyb utržených peněz, skandální je především způsob přidělení zakázky a její hodnota, která je až desetinásobně větší, než tomu bylo v jiných zemích.

Jako místopředseda předsednické vlády je k odpovědnosti volán Alexandr Vondra, ten se však hájí, že údajně nebyl za podepisování smluv v době předsednictví EU zodpovědný, a že takovou osobou byl tehdejší šéf Úřadu vlády Jan Novák.

Vondra rovněž nepřímo tvrdí, že kauzu inicioval Miroslav Kalousek, jako odvetu za rozkrývání korupčních kauz na ministerstvu obrany. Na chování firmy ProMoPro upozornila ministerstvo financí, jehož finančně-analytický útvar podal trestní oznámení, Komerční banka v říjnu 2010.

Firma ProMoPro existuje od roku 1993. Kromě zmíněného českého předsednictví audiovizuálně zajišťovala zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000 a Zasedání NATO v roce 2002.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Cheptegei v Monaku překonal Bekeleho světový rekord na 5000 metrů

Joshua Cheptegei na mítinku Diamantové ligy v Monaku překonal světový rekord v běhu na 5000 metrů. Ugandský vytrvalec, který na loňském mistrovství světa ovládl desítku, časem 12:35,36 vylepšil takřka o dvě sekundy výkon dvojnásobného olympijského vítěze na této distanci Etiopana Kenenisy Bekeleho (12:37,35) z Hengela z roku 2004.

Třiadvacetiletý Cheptegei se v únoru ještě před rozšířením covidu-19 po světě stal rovněž v Monaku světovým rekordmanem v silničním závodě na pět kilometrů. Pak kvůli koronavirové krizi nezávodil a vrátil se až dnes znovu v monackém knížectví. Na dráze se mu s půlročním odstupem povedlo totéž. Osobní rekord na 5000 metrů si vylepšil o více než 22 sekund a stal se v této disciplíně nejrychlejším běžcem historie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Porsche postaví nový závod na Slovensku za 250 milionů eur

Německý výrobce sportovních aut Porsche, který stejně jako česká Škoda Auto patří do skupiny Volkswagen, postaví na Slovensku novou továrnu na karoserie. Informoval o tom dnes slovenský list Denník N. Automobilka má již v současnosti v zemi jeden závod a staví zde vývojové centrum.

Podle listu automobilka předložila projekt úřadům a požádala o povolení ke stavbě. Nový závod se má nacházet v regionu Pováží. Porsche plánuje v závodě vytvořit 1200 pracovních míst a investice má činit 250 milionů eur (6,5 miliardy Kč). Výroba má začít v roce 2027.

Porsche má v současnosti na Slovensku v Dubnici nad Váhom nástrojárnu, kde pracuje téměř 200 lidí. Od loňského roku staví u obce Horná Streda nové vývojové centrum linek pro automobilové karosérie, kde má najít uplatnění 500 inženýrů.

Slovensko je největším světovým výrobcem aut v přepočtu na obyvatele. Loni se zde vyrobilo 1,1 milionu aut. Na Slovensku mají továrny pro montáž aut firmy PSA, Jaguar Land Rover, Kia Motors a Volkswagen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy