ProMoPro

12. 4. 2012 18:07
Hlavní aktér kauzy předražené státní zakázky na technické zajištění českého předsednictví EU, přidělené bez výběrového řízení. K politické zodpovědnosti je volán Alexandr Vondra.
ProMoPro
ProMoPro | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Firma ProMoPro se specializuje na pronájem kongresové techniky a servis s tím spojený. Široké veřejnosti je známá díky stejnojmenné kauze, která odstartovala v roce 2011 a v níž obsadil hlavní roli ministr obrany a dříve vicepremiér Alexandr Vondra.

Předmětem aféry je způsob zadání státní zakázky audiovizuálního zajištění akcí pořádaných ve spojitosti s českým předsednictvím v Radě Evropské unie v roce 2009. Tuto zakázku, v hodnotě přes půl miliardy korun, získala ProMoPro bez výběrového řízení, přičemž technicky ji realizovala firma subdodavatelská - NWDC.

Peníze z této zakázky následně putovaly na soukromé účty majitelů ProMoPro, manželů Veselých, a účet v Rakousku, k němuž měly přístup další osoby, a z něhož vedou nitky i k firmě se sídlem v karibské oblasti.

Jakkoli je podivný pohyb utržených peněz, skandální je především způsob přidělení zakázky a její hodnota, která je až desetinásobně větší, než tomu bylo v jiných zemích.

Jako místopředseda předsednické vlády je k odpovědnosti volán Alexandr Vondra, ten se však hájí, že údajně nebyl za podepisování smluv v době předsednictví EU zodpovědný, a že takovou osobou byl tehdejší šéf Úřadu vlády Jan Novák.

Vondra rovněž nepřímo tvrdí, že kauzu inicioval Miroslav Kalousek, jako odvetu za rozkrývání korupčních kauz na ministerstvu obrany. Na chování firmy ProMoPro upozornila ministerstvo financí, jehož finančně-analytický útvar podal trestní oznámení, Komerční banka v říjnu 2010.

Firma ProMoPro existuje od roku 1993. Kromě zmíněného českého předsednictví audiovizuálně zajišťovala zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000 a Zasedání NATO v roce 2002.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Odplata za vyhoštění diplomatů: Rusko vypovědělo dva Němce

Rusko ve čtvrtek vypovědělo dva pracovníky německého velvyslanectví v zemi. Krok přišel krátce poté, co Berlín kvůli srpnové vraždě Gruzínce vyhostil dvojici ruských diplomatů. Oznámilo to ruské ministerstvo zahraničí, které oběma německým diplomatům dalo týden na odjezd.

Německo vypovězení ruských diplomatů zdůvodnilo nedostatečnou spoluprací ruské strany na vyšetřování vraždy, u které německá prokuratura prověřuje podezření, že činem mohly stát ruské nebo čečenské služby či státní instituce. Kreml podíl na vraždě odmítá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy