Miroslav Kalousek - Předseda TOP 09

Aktualizováno 7. 12. 2011 11:05
Bývalý financí ve vládě Petra Nečase a také ve vládě Mirka Topolánka. Je zakladatelem a současným předsedou TOP 09. Do roku 2009 byl členem KDU-ČSL.
Foto:

Miroslav Kalousek je předsedou TOP 09 a bývalým ministrem financí. V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 byl zvolen poslancem jako lídr středočeské kandidátky TOP 09.

Poté, co neuspěl ve volbě místopředsedy Sněmovny, se Kalousek stal předsedou poslaneckého klubu TOP 09.

V čele ministerstva financí skončil spolu s demisí premiéra Petra Nečase po tzv. aféře Nagyová na přelomu června a července 2013

Do vlády Petra Nečase nastoupil hned s jejím jmenováním prezidentem Klausem 13. července 2010 . Resort řídil už za vlády Mirka Topolánka. O vedení ministerstva financí se vedl během koaličních jednání lítý boj, ODS na jeho předání TOP 09 přistoupila jen za podmínky, že hlasování zástupců státu ve strategických podnicích, jako je ČEZ či České aerolinie, bude podléhat předchozímu souhlasu premiéra.

Kalousek stál u zrodu strany TOP 09, kterou založil po svém vystoupení z KDU-ČSL. Poslancem za TOP 09 byl Miroslav Kalousek poprvé zvolen v květnu 2010 ve Středočeském kraji.

Ve sněmovně je od roku 1998. Od roku 2007 do pádu Topolánkova kabinetu v roce 2009 byl ministrem financí.

V letech 2003 až 2006 byl předsedou KDU-ČSL, do roku 2009 byl jejím členem. Ještě před tím, než vystoupal na stranický vrchol v lidové straně, pracoval řadu let jako náměstek ministra obrany.

Před svou politickou kariérou pracoval jako vedoucí investičního útvaru ve výrobním podniku a působil ve státní správě.

Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Obří slalom v Sestriere vede po prvním kole Brignoneová

Obří slalom Světového poháru v Sestriere vede po prvním kole domácí Federica Brignoneová. Italská lyžařka, která je nejvýš v průběžném pořadí této disciplíny, má náskok 17 setin sekundy před Slovenkou Petrou Vlhovou.

Na dalších místech jsou Němka Viktoria Rebensburgová a Američanka Mikaela Shiffrinová, která na konci prosince vyhrála předchozí obří slalom v Lienzu. Druhé kolo v italském zimním středisku začne ve 14:05.

Zdroj: ČTK
Další zprávy