Miroslav Kalousek - Předseda TOP 09

Aktualizováno 7. 12. 2011 11:05
Bývalý financí ve vládě Petra Nečase a také ve vládě Mirka Topolánka. Je zakladatelem a současným předsedou TOP 09. Do roku 2009 byl členem KDU-ČSL.
Foto:

Miroslav Kalousek je předsedou TOP 09 a bývalým ministrem financí. V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 byl zvolen poslancem jako lídr středočeské kandidátky TOP 09.

Poté, co neuspěl ve volbě místopředsedy Sněmovny, se Kalousek stal předsedou poslaneckého klubu TOP 09.

V čele ministerstva financí skončil spolu s demisí premiéra Petra Nečase po tzv. aféře Nagyová na přelomu června a července 2013

Do vlády Petra Nečase nastoupil hned s jejím jmenováním prezidentem Klausem 13. července 2010 . Resort řídil už za vlády Mirka Topolánka. O vedení ministerstva financí se vedl během koaličních jednání lítý boj, ODS na jeho předání TOP 09 přistoupila jen za podmínky, že hlasování zástupců státu ve strategických podnicích, jako je ČEZ či České aerolinie, bude podléhat předchozímu souhlasu premiéra.

Kalousek stál u zrodu strany TOP 09, kterou založil po svém vystoupení z KDU-ČSL. Poslancem za TOP 09 byl Miroslav Kalousek poprvé zvolen v květnu 2010 ve Středočeském kraji.

Ve sněmovně je od roku 1998. Od roku 2007 do pádu Topolánkova kabinetu v roce 2009 byl ministrem financí.

V letech 2003 až 2006 byl předsedou KDU-ČSL, do roku 2009 byl jejím členem. Ještě před tím, než vystoupal na stranický vrchol v lidové straně, pracoval řadu let jako náměstek ministra obrany.

Před svou politickou kariérou pracoval jako vedoucí investičního útvaru ve výrobním podniku a působil ve státní správě.

Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy