Miroslav Kalousek - Předseda TOP 09

Aktualizováno 7. 12. 2011 11:05
Bývalý financí ve vládě Petra Nečase a také ve vládě Mirka Topolánka. Je zakladatelem a současným předsedou TOP 09. Do roku 2009 byl členem KDU-ČSL.
Foto:

Miroslav Kalousek je předsedou TOP 09 a bývalým ministrem financí. V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 byl zvolen poslancem jako lídr středočeské kandidátky TOP 09.

Poté, co neuspěl ve volbě místopředsedy Sněmovny, se Kalousek stal předsedou poslaneckého klubu TOP 09.

V čele ministerstva financí skončil spolu s demisí premiéra Petra Nečase po tzv. aféře Nagyová na přelomu června a července 2013

Do vlády Petra Nečase nastoupil hned s jejím jmenováním prezidentem Klausem 13. července 2010 . Resort řídil už za vlády Mirka Topolánka. O vedení ministerstva financí se vedl během koaličních jednání lítý boj, ODS na jeho předání TOP 09 přistoupila jen za podmínky, že hlasování zástupců státu ve strategických podnicích, jako je ČEZ či České aerolinie, bude podléhat předchozímu souhlasu premiéra.

Kalousek stál u zrodu strany TOP 09, kterou založil po svém vystoupení z KDU-ČSL. Poslancem za TOP 09 byl Miroslav Kalousek poprvé zvolen v květnu 2010 ve Středočeském kraji.

Ve sněmovně je od roku 1998. Od roku 2007 do pádu Topolánkova kabinetu v roce 2009 byl ministrem financí.

V letech 2003 až 2006 byl předsedou KDU-ČSL, do roku 2009 byl jejím členem. Ještě před tím, než vystoupal na stranický vrchol v lidové straně, pracoval řadu let jako náměstek ministra obrany.

Před svou politickou kariérou pracoval jako vedoucí investičního útvaru ve výrobním podniku a působil ve státní správě.

Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Obětí neštěstí v Lenoře byl starší muž, ukázala genetická expertiza

Obětí požáru a výbuchu bytového domu v Lenoře ze začátku října byl třiapadesátiletý muž, jeden z obyvatel domu. Jeho totožnost potvrdila genetická expertiza. Příčiny výbuchu a požáru dosud nebyly stanoveny.Při neštěstí bylo dalších devět lidí zraněno, z toho dva těžce, a 19 lidí z vedlejších bytových domů muselo na čas opustit své domovy.

Dům vybuchl a shořel v Lenoře 3. října. Podle místních způsobil tragédii právě muž, který tam zahynul a na kterého si údajně sousedé z domu dlouhodobě stěžovali.

"Další nové podrobnosti nejsou, nadále na vyšetřování pracujeme a jihočeští kriminalisté se případem nadále intenzivně zabývají," řekla policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.

Další zprávy