TOP 09 - volby do Poslanecké sněmovny 2013

6. 9. 2013 19:27
Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se konaly 25. a 26. října 2013. TOP 09 se ve volbách umístila na čtvrté pozici se ziskem 11.99 % hlasů. V Poslanecké sněmovně obsadí 26 křesel.
Foto: Jiří Kropáček

Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se konaly 25. a 26. října 2013. Volebním lídrem TOP 09 byl předseda strany Karel Schwarzenberg, který stál v čele pražské kandidátky.

TOP 09 se ve volbách umístila na čtvrté pozici se ziskem 11.99 % hlasů. V Poslanecké sněmovně obsadí 26 křesel.

Ve volbách do PS PČR v roce 2010 skončila TOP 09 na třetím místě. Hlas jí dalo 16.7 % voličů, a získala tak 41 mandátů.

Stejně jako v minulých letech i tentokrát obsadili kandidátky TOP 09 také představitelé spolupracujícího hnutí Starostové a nezávislí (STAN).

TOP 09 měla pro letošní volby číslo 4.

Lídři kandidátek v krajích:

hl. město Praha: Karel Schwarzenberg

Středočeský: Miroslav Kalousek

Jihočeský: Zdeněk Bezecný

Plzeňský: Marek Ženíšek

Karlovarský: Roman Maleček

Ústecký: Michal Kučera

Liberecký: Jan Farský (SLK)

Královéhradecký: Leoš Heger

Pardubický: Jaroslav Zedník (STAN)

Vysočina: Karel Tureček

Jihomoravský: Rom Kostřica

Olomoucký: Jitka Chalánková

Zlínský: Petr Gazdík (STAN)

Moravskoslezský: Pavol Lukša

Volební program TOP 09:

Heslo volební kampaně zní: "Víme, kam jdeme".

Program TOP 09 cílí na svého voliče: "odpovědnost začíná u každého z nás", "normální je pracovat" či myslet na stáří.

TOP 09 vyráží do volebního souboje se slibem, že bude "hájit demokratický rámec", čímž se chce vymezit vůči prezidentovi Miloši Zemanovi i politickým konkurentům z řad nových uskupení. Strana znovu vytahuje nápad zpřesnit ústavu.

Jako novinku prezentuje TOP 09 možnost "společného sociálního pojištění obou manželů". Chce tak napravit současný stav, kdy v případě rozvodu a nového manželství může čerpat vdovskou/vdoveckou penzi jen nová manželka či manžel, zatímco předchozí partner nikoliv.

Ve zdravotní části programu zaujme protikuřácký boj exministra Leoše Hegera "nadále budeme potlačovat škodlivé vlivy kouření", s čímž ovšem ostře kontrastuje dýmka (jako symbol předsedy Karla Schwarzenberga), která se usídlila na titulní straně letáčku se stručným výtahem programu.

Z programu Starostů a nezávislých, kteří kandidují na listinách TOP 09, se do programu strany dostala zejména přímá volba starostů.

V zahraniční oblasti se TOP 09 chce prezentovat jako silně proevropská strana.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Růst české ekonomiky zpomalil

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,5 procenta, oproti předchozímu čtvrtletí stoupl hrubý domácí produkt (HDP) o 0,3 procenta. Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika vykázala podle zpřesněného říjnového odhadu meziroční růst 2,8 procenta, mezičtvrtletně vzrostla o 0,7 procenta. Analytici ve 3. čtvrtletí počítali s růstem meziročně o 2,7 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 35 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru pokles HDP o 0,1 procenta. Podle statistiků ekonomiku v mezičtvrtletním srovnání podpořila hlavně spotřeba. Výdaje domácností i vlády se zvýšily. Rostl také vývoz, zatímco dovoz zůstal zhruba na stejné úrovni jako v předchozích třech měsících.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy