TOP 09 - volby do Poslanecké sněmovny 2013

6. 9. 2013 19:27
Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se konaly 25. a 26. října 2013. TOP 09 se ve volbách umístila na čtvrté pozici se ziskem 11.99 % hlasů. V Poslanecké sněmovně obsadí 26 křesel.
Foto: Jiří Kropáček

Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se konaly 25. a 26. října 2013. Volebním lídrem TOP 09 byl předseda strany Karel Schwarzenberg, který stál v čele pražské kandidátky.

TOP 09 se ve volbách umístila na čtvrté pozici se ziskem 11.99 % hlasů. V Poslanecké sněmovně obsadí 26 křesel.

Ve volbách do PS PČR v roce 2010 skončila TOP 09 na třetím místě. Hlas jí dalo 16.7 % voličů, a získala tak 41 mandátů.

Stejně jako v minulých letech i tentokrát obsadili kandidátky TOP 09 také představitelé spolupracujícího hnutí Starostové a nezávislí (STAN).

TOP 09 měla pro letošní volby číslo 4.

Lídři kandidátek v krajích:

hl. město Praha: Karel Schwarzenberg

Středočeský: Miroslav Kalousek

Jihočeský: Zdeněk Bezecný

Plzeňský: Marek Ženíšek

Karlovarský: Roman Maleček

Ústecký: Michal Kučera

Liberecký: Jan Farský (SLK)

Královéhradecký: Leoš Heger

Pardubický: Jaroslav Zedník (STAN)

Vysočina: Karel Tureček

Jihomoravský: Rom Kostřica

Olomoucký: Jitka Chalánková

Zlínský: Petr Gazdík (STAN)

Moravskoslezský: Pavol Lukša

Volební program TOP 09:

Heslo volební kampaně zní: "Víme, kam jdeme".

Program TOP 09 cílí na svého voliče: "odpovědnost začíná u každého z nás", "normální je pracovat" či myslet na stáří.

TOP 09 vyráží do volebního souboje se slibem, že bude "hájit demokratický rámec", čímž se chce vymezit vůči prezidentovi Miloši Zemanovi i politickým konkurentům z řad nových uskupení. Strana znovu vytahuje nápad zpřesnit ústavu.

Jako novinku prezentuje TOP 09 možnost "společného sociálního pojištění obou manželů". Chce tak napravit současný stav, kdy v případě rozvodu a nového manželství může čerpat vdovskou/vdoveckou penzi jen nová manželka či manžel, zatímco předchozí partner nikoliv.

Ve zdravotní části programu zaujme protikuřácký boj exministra Leoše Hegera "nadále budeme potlačovat škodlivé vlivy kouření", s čímž ovšem ostře kontrastuje dýmka (jako symbol předsedy Karla Schwarzenberga), která se usídlila na titulní straně letáčku se stručným výtahem programu.

Z programu Starostů a nezávislých, kteří kandidují na listinách TOP 09, se do programu strany dostala zejména přímá volba starostů.

V zahraniční oblasti se TOP 09 chce prezentovat jako silně proevropská strana.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy