TOP 09 - volby do Poslanecké sněmovny 2013

6. 9. 2013 19:27
Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se konaly 25. a 26. října 2013. TOP 09 se ve volbách umístila na čtvrté pozici se ziskem 11.99 % hlasů. V Poslanecké sněmovně obsadí 26 křesel.
Foto: Jiří Kropáček

Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se konaly 25. a 26. října 2013. Volebním lídrem TOP 09 byl předseda strany Karel Schwarzenberg, který stál v čele pražské kandidátky.

TOP 09 se ve volbách umístila na čtvrté pozici se ziskem 11.99 % hlasů. V Poslanecké sněmovně obsadí 26 křesel.

Ve volbách do PS PČR v roce 2010 skončila TOP 09 na třetím místě. Hlas jí dalo 16.7 % voličů, a získala tak 41 mandátů.

Stejně jako v minulých letech i tentokrát obsadili kandidátky TOP 09 také představitelé spolupracujícího hnutí Starostové a nezávislí (STAN).

TOP 09 měla pro letošní volby číslo 4.

Lídři kandidátek v krajích:

hl. město Praha: Karel Schwarzenberg

Středočeský: Miroslav Kalousek

Jihočeský: Zdeněk Bezecný

Plzeňský: Marek Ženíšek

Karlovarský: Roman Maleček

Ústecký: Michal Kučera

Liberecký: Jan Farský (SLK)

Královéhradecký: Leoš Heger

Pardubický: Jaroslav Zedník (STAN)

Vysočina: Karel Tureček

Jihomoravský: Rom Kostřica

Olomoucký: Jitka Chalánková

Zlínský: Petr Gazdík (STAN)

Moravskoslezský: Pavol Lukša

Volební program TOP 09:

Heslo volební kampaně zní: "Víme, kam jdeme".

Program TOP 09 cílí na svého voliče: "odpovědnost začíná u každého z nás", "normální je pracovat" či myslet na stáří.

TOP 09 vyráží do volebního souboje se slibem, že bude "hájit demokratický rámec", čímž se chce vymezit vůči prezidentovi Miloši Zemanovi i politickým konkurentům z řad nových uskupení. Strana znovu vytahuje nápad zpřesnit ústavu.

Jako novinku prezentuje TOP 09 možnost "společného sociálního pojištění obou manželů". Chce tak napravit současný stav, kdy v případě rozvodu a nového manželství může čerpat vdovskou/vdoveckou penzi jen nová manželka či manžel, zatímco předchozí partner nikoliv.

Ve zdravotní části programu zaujme protikuřácký boj exministra Leoše Hegera "nadále budeme potlačovat škodlivé vlivy kouření", s čímž ovšem ostře kontrastuje dýmka (jako symbol předsedy Karla Schwarzenberga), která se usídlila na titulní straně letáčku se stručným výtahem programu.

Z programu Starostů a nezávislých, kteří kandidují na listinách TOP 09, se do programu strany dostala zejména přímá volba starostů.

V zahraniční oblasti se TOP 09 chce prezentovat jako silně proevropská strana.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes 900 lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku asi 900 trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se zatím nikdo nepřihlásil.

Okolo sta vězňů z celkového počtu 1000 v budově zůstalo, ostatní utekli. "Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v 90. letech. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady dnes vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy