TOP 09 - volby do Poslanecké sněmovny 2013

6. 9. 2013 19:27
Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se konaly 25. a 26. října 2013. TOP 09 se ve volbách umístila na čtvrté pozici se ziskem 11.99 % hlasů. V Poslanecké sněmovně obsadí 26 křesel.
Foto: Jiří Kropáček

Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se konaly 25. a 26. října 2013. Volebním lídrem TOP 09 byl předseda strany Karel Schwarzenberg, který stál v čele pražské kandidátky.

TOP 09 se ve volbách umístila na čtvrté pozici se ziskem 11.99 % hlasů. V Poslanecké sněmovně obsadí 26 křesel.

Ve volbách do PS PČR v roce 2010 skončila TOP 09 na třetím místě. Hlas jí dalo 16.7 % voličů, a získala tak 41 mandátů.

Stejně jako v minulých letech i tentokrát obsadili kandidátky TOP 09 také představitelé spolupracujícího hnutí Starostové a nezávislí (STAN).

TOP 09 měla pro letošní volby číslo 4.

Lídři kandidátek v krajích:

hl. město Praha: Karel Schwarzenberg

Středočeský: Miroslav Kalousek

Jihočeský: Zdeněk Bezecný

Plzeňský: Marek Ženíšek

Karlovarský: Roman Maleček

Ústecký: Michal Kučera

Liberecký: Jan Farský (SLK)

Královéhradecký: Leoš Heger

Pardubický: Jaroslav Zedník (STAN)

Vysočina: Karel Tureček

Jihomoravský: Rom Kostřica

Olomoucký: Jitka Chalánková

Zlínský: Petr Gazdík (STAN)

Moravskoslezský: Pavol Lukša

Volební program TOP 09:

Heslo volební kampaně zní: "Víme, kam jdeme".

Program TOP 09 cílí na svého voliče: "odpovědnost začíná u každého z nás", "normální je pracovat" či myslet na stáří.

TOP 09 vyráží do volebního souboje se slibem, že bude "hájit demokratický rámec", čímž se chce vymezit vůči prezidentovi Miloši Zemanovi i politickým konkurentům z řad nových uskupení. Strana znovu vytahuje nápad zpřesnit ústavu.

Jako novinku prezentuje TOP 09 možnost "společného sociálního pojištění obou manželů". Chce tak napravit současný stav, kdy v případě rozvodu a nového manželství může čerpat vdovskou/vdoveckou penzi jen nová manželka či manžel, zatímco předchozí partner nikoliv.

Ve zdravotní části programu zaujme protikuřácký boj exministra Leoše Hegera "nadále budeme potlačovat škodlivé vlivy kouření", s čímž ovšem ostře kontrastuje dýmka (jako symbol předsedy Karla Schwarzenberga), která se usídlila na titulní straně letáčku se stručným výtahem programu.

Z programu Starostů a nezávislých, kteří kandidují na listinách TOP 09, se do programu strany dostala zejména přímá volba starostů.

V zahraniční oblasti se TOP 09 chce prezentovat jako silně proevropská strana.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vesmírná stanice by podle Moskvy měla být v provozu do roku 2028

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) bude v provozu do roku 2028. Televizní stanici Rossija-24 to dnes podle agentury TASS řekl představitel střediska letového využívaní kosmických aparátů ruské raketové korporace RKK Eněrgija Jurij Gidzenko.

"Přemýšlíme o tom (o prodloužení délky provozu ISS) a na nejvyšších místech bylo rozhodnuto, že stanice bude létat do roku 2028," citoval Gidzenka TASS. Na délku funkčnosti orbitálního komplexu přitom podle něj nebudou mít vliv nyní zalepované trhliny, na čemž pracují ruští členové posádky ISS.

Podle dosavadní dohody účastníků projektu ISS by stanice měla fungovat do roku 2024, nicméně pokračují jednání o tom, že by se komplex využíval dál i po uplynutí tohoto termínu. Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin loni v listopadu označil jako předčasné úvahy o konci využívání Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2025.

Smlouvu o zřízení ISS podepsali ve Washingtonu v lednu 1998 představitelé 14 zemí a agentur pro kosmické lety. Prvním krokem bylo v listopadu téhož roku vynesení ruského modulu Zarja (Úsvit) na oběžnou dráhu. Trvale je stanice obydlená od 2. listopadu 2000. Životnost ISS byla původně do roku 2016, postupně byla ale prodloužena nejprve do roku 2020 a naposledy do roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy