TOP 09

Aktualizováno 8. 7. 2010 17:42
V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 se TOP 09 umístila na čtvrté pozici se ziskem 11.99 % hlasů. V Poslanecké sněmovně obsadila 26 křesel.
Logo strany TOP 09.
Logo strany TOP 09. | Foto: Top09

V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 se TOP 09 umístila na čtvrté pozici se ziskem 11.99 % hlasů. V Poslanecké sněmovně obsadila 26 křesel.

TOP 09 uspěla rok po svém vzniku v prvních volbách do Poslanecké sněmovny, jichž se zúčastnila. Získala 16.7 procenta hlasů a po KSČM převzala pozici třetí nejsilnější strany. Překvapivým úspěchem bylo vítězství v pražském volebním kraji, kde porazila dlouhodobě dominující ODS. Ve Sněmovně ji do roku 2013 zastupovalo 41 poslanců. Vlasta Parkanová se dokonce stala místopředsedkyní Sněmovny. Společně s občanskými demokraty a Věcmi veřejnými (později LIDEM) tvořila vládní koalici a v kabinetu Petra Nečase měla pět ministrů. Předseda Karel Schwarzenberg byl vicepremiérem vlády.

TOP 09 se snaží o co nejvíce transparentní financování. Na svých webových stránkách zveřejnila podrobné vyúčtování všech volebních kampaní a pravidelně tam ukazuje veškeré měsíční příjmy.

Od února 2011 se TOP 09 přidružila k Evropské lidové straně, jež je nejsilnější politickou skupinou v Evropském parlamentu.

Název TOP 09 se skládá z počátečních písmen slov Tradice, Odpovědnost a Prosperita, číslovka 09 pak odkazuje na rok vzniku.

Vznik:

Strana byla zaregistrována 26. června 2009 a vznikla z iniciativy někdejšího předsedy KDU-ČSL a ministra financí druhé Topolánkovy vlády Miroslava Kalouska.

Počet členů:

Strana má přibližně 4000 registrovaných členů.

Vedení strany:

Karel Schwarzenberg - od července 2009 předseda přípravného výboru, 28. listopadu 2009 jednomyslně zvolen předsedou strany. Prvním místopředsedou je Miroslav Kalousek.

Zastoupení ve vládách samostatné ČR:

- 13. července 2010 až 2013 – koalice ODS, TOP 09 a VV, později LIDEM; vicepremiér Karel Schwarzenberg

Volby do Poslanecké sněmovny:

- 2010 – TOP 09 třetí (16,7 %, 41 mandátů)
- 2013 - TOP 09 čtvrtá (11,99 %, 26 mandátů)

Poslanci zvolení v říjnu 2013:

 

Právě se děje

před 22 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy