TOP 09

Aktualizováno 23. 2. 2020 11:22
TOP 09 je liberálně konzervativní politická strana. Název odráží názorová východiska strany - tradici, odpovědnost a prosperitu - a rok založení 2009. Předsedkyní strany je od listopadu 2019 Markéta Pekarová Adamová. V Evropském parlamentu je "topka" členem nejsilnější strany – Evropské lidové strany (ELS).
Logo strany TOP 09.
Logo strany TOP 09. | Foto: TOP 09

TOP 09 je liberálně konzervativní středopravicová politická strana. Název odráží názorová východiska strany - tradici, odpovědnost a prosperitu - a rok založení 2009. Ideologie strany vychází z evropských tradic křesťansko-židovské kultury.

V Evropském parlamentu je "topka" od roku 2011 členem nejsilnější strany - Evropské lidové strany (EPP/ELS). Silná EU a proevropské směřování ČR jsou jednou z hlavních hodnot TOP 09.

Předsedkyní strany je od listopadu 2019 Markéta Pekarová Adamová.

Vznik strany

Strana byla zaregistrována 26. června 2009 a vznikla z iniciativy někdejšího předsedy KDU-ČSL a ministra financí druhé Topolánkovy vlády Miroslava Kalouska. Předsedou přípravného výboru a poté 28. listopadu 2009 předsedou strany se stal Karel Schwarzenberg. Prvním místopředsedou se stal Miroslav Kalousek.

TOP 09 jako první parlamentní strana začala v roce 2009 zveřejňovat seznam svých dárců a výši darů na svých internetových stránkách.

Od svého vzniku až do roku 2017 TOP 09 spolupracovala a naplňovala dohodu o vzájemné podpoře s hnutím STAN (Starostové a nezávislí). Po posledních parlamentních volbách se TOP 09 ani ostatním subjektům v opozici navázání užší spolupráce nedaří.

Účast ve vládě

TOP 09 uspěla rok po svém vzniku v prvních volbách do Poslanecké sněmovny, jichž se zúčastnila. Získala 16,7 procenta hlasů a po KSČM převzala pozici třetí nejsilnější strany. Překvapivým úspěchem bylo vítězství v pražském volebním kraji, kde porazila dlouhodobě dominující ODS. Ve sněmovně ji do roku 2013 zastupovalo 41 poslanců. Vlasta Parkanová se dokonce stala místopředsedkyní sněmovny. Společně s občanskými demokraty a Věcmi veřejnými (později LIDEM) tvořila vládní koalici a v kabinetu Petra Nečase měla pět ministrů. Předseda Karel Schwarzenberg byl vicepremiérem vlády.

TOP 09 v opozici

Po pádu Nečasovy vlády získala topka v předčasných volbách v roce 2013 celkem 11,99 % voličských hlasů, po přepočítání to znamenalo 26 mandátů ve sněmovně. Vládu sestavily ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL, TOP 09 se stala součástí opozice.

V opozici strana zůstala i po parlamentních volbách v roce 2017, v nichž sotva překročila potřebnou pětiprocentní hranici pro zvolení do sněmovny. Získala 5,31 % platných voličských hlasů, což jí vyneslo sedm poslaneckých mandátů.

Vedení strany

Karel Schwarzenberg předal roku 2015 vedení strany na dva roky Miroslavu Kalouskovi, dosavadnímu místopředsedovi. Sám byl na volebním sněmu 2015 zvolen čestným předsedou. "Otcové zakladatelé" budoucnost vedení strany vidí v mladších spolustranících a ambice stát nadále v jejím čele nemají. 

Mezi lety 2017 a 2019 vedl topku europoslanec a pražský radní Jiří Pospíšil, bývalý místopředseda ODS. Od listopadu 2019 převzala vedení Markéta Pekarová Adamová, prvním místopředsedou je Tomáš Czernin.

Volby do Poslanecké sněmovny:

- 2010 - TOP 09 byla třetí (získala 16,7 % hlasů, 41 mandátů)
- 2013 - TOP 09 byla čtvrtá (získala 11,99 % hlasů, 26 mandátů)
- 2017 - TOP 09 byla osmá (získala 5,31 % hlasů, 7 mandátů)

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy