TOP 09

Aktualizováno 23. 2. 2020 11:22
TOP 09 je liberálně konzervativní politická strana. Název odráží názorová východiska strany - tradici, odpovědnost a prosperitu - a rok založení 2009. Předsedkyní strany je od listopadu 2019 Markéta Pekarová Adamová. V Evropském parlamentu je "topka" členem nejsilnější strany – Evropské lidové strany (ELS).
Logo strany TOP 09.
Logo strany TOP 09. | Foto: TOP 09

TOP 09 je liberálně konzervativní středopravicová politická strana. Název odráží názorová východiska strany - tradici, odpovědnost a prosperitu - a rok založení 2009. Ideologie strany vychází z evropských tradic křesťansko-židovské kultury.

V Evropském parlamentu je "topka" od roku 2011 členem nejsilnější strany - Evropské lidové strany (EPP/ELS). Silná EU a proevropské směřování ČR jsou jednou z hlavních hodnot TOP 09.

Předsedkyní strany je od listopadu 2019 Markéta Pekarová Adamová.

Vznik strany

Strana byla zaregistrována 26. června 2009 a vznikla z iniciativy někdejšího předsedy KDU-ČSL a ministra financí druhé Topolánkovy vlády Miroslava Kalouska. Předsedou přípravného výboru a poté 28. listopadu 2009 předsedou strany se stal Karel Schwarzenberg. Prvním místopředsedou se stal Miroslav Kalousek.

TOP 09 jako první parlamentní strana začala v roce 2009 zveřejňovat seznam svých dárců a výši darů na svých internetových stránkách.

Od svého vzniku až do roku 2017 TOP 09 spolupracovala a naplňovala dohodu o vzájemné podpoře s hnutím STAN (Starostové a nezávislí). Po posledních parlamentních volbách se TOP 09 ani ostatním subjektům v opozici navázání užší spolupráce nedaří.

Účast ve vládě

TOP 09 uspěla rok po svém vzniku v prvních volbách do Poslanecké sněmovny, jichž se zúčastnila. Získala 16,7 procenta hlasů a po KSČM převzala pozici třetí nejsilnější strany. Překvapivým úspěchem bylo vítězství v pražském volebním kraji, kde porazila dlouhodobě dominující ODS. Ve sněmovně ji do roku 2013 zastupovalo 41 poslanců. Vlasta Parkanová se dokonce stala místopředsedkyní sněmovny. Společně s občanskými demokraty a Věcmi veřejnými (později LIDEM) tvořila vládní koalici a v kabinetu Petra Nečase měla pět ministrů. Předseda Karel Schwarzenberg byl vicepremiérem vlády.

TOP 09 v opozici

Po pádu Nečasovy vlády získala topka v předčasných volbách v roce 2013 celkem 11,99 % voličských hlasů, po přepočítání to znamenalo 26 mandátů ve sněmovně. Vládu sestavily ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL, TOP 09 se stala součástí opozice.

V opozici strana zůstala i po parlamentních volbách v roce 2017, v nichž sotva překročila potřebnou pětiprocentní hranici pro zvolení do sněmovny. Získala 5,31 % platných voličských hlasů, což jí vyneslo sedm poslaneckých mandátů.

Vedení strany

Karel Schwarzenberg předal roku 2015 vedení strany na dva roky Miroslavu Kalouskovi, dosavadnímu místopředsedovi. Sám byl na volebním sněmu 2015 zvolen čestným předsedou. "Otcové zakladatelé" budoucnost vedení strany vidí v mladších spolustranících a ambice stát nadále v jejím čele nemají. 

Mezi lety 2017 a 2019 vedl topku europoslanec a pražský radní Jiří Pospíšil, bývalý místopředseda ODS. Od listopadu 2019 převzala vedení Markéta Pekarová Adamová, prvním místopředsedou je Tomáš Czernin.

Volby do Poslanecké sněmovny:

- 2010 - TOP 09 byla třetí (získala 16,7 % hlasů, 41 mandátů)
- 2013 - TOP 09 byla čtvrtá (získala 11,99 % hlasů, 26 mandátů)
- 2017 - TOP 09 byla osmá (získala 5,31 % hlasů, 7 mandátů)

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vláda prodloužila kontroly na hranicích se Slovenskem o další dva týdny

Kontroly na českých hranicích se Slovenskem budou pokračovat dalších 14 dní, rozhodla ve středu podle informací České televize vláda na návrh ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Bez prodloužení by skončily 12. prosince. Česko obnovilo kontroly kvůli migrantům přicházejícím do Evropské unie takzvanou západobalkánskou cestou v závěru září. Rakušan před středečním zasedáním kabinetu navrhoval jejich prodloužení o 30 dní, k aktuálnímu prodloužení se zatím nevyjádřil.

Režim, na česko-slovenské hranici platí, může fungovat podle schengenských pravidel nejdéle půl roku, tedy do konce března. Opatření podle Rakušana zafungovalo, daří se i diplomatická jednání, která mají migraci omezit, například tlak na Srbsko, aby harmonizovalo vízovou politiku se zeměmi Evropské unie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

PPF prodala v Rusku s miliardovou ztrátou obchodní a administrativní centrum

Investiční skupina PPF prodala letos na podzim v Rusku společnost Fantom, což představuje obchodní centrum v Astrachani a také administrativní komplex Comcity v Moskvě. Z obou transakcí PPF předpokládá ztrátu dohromady zhruba 104 milionů eur (asi 2,5 miliardy Kč). Firma to uvedla ve zprávě o výsledcích za letošní první pololetí. PPF tak pokračuje v prodeji svého majetku, jehož hodnotu pošramotila ruská invaze na Ukrajinu, napsal dnes server Hospodářské noviny (HN), který na obchody upozornil.

Stoprocentní podíl ve společnost Fantom prodala PPF v září za 62 milionů eur, z transakce očekává ztrátu 14 milionů eur. V říjnu se PPF dohodla na prodeji komplexu Comcity a akvizici menšinového podílu v hypotečním fondu Imperial Fund registrovaném v USA. Celková hodnota transakce je 175 milionů eur, způsobí ztrátu přibližně 90 milionů eur. Dokončení výměny aktiv u druhého z obchodů je podmíněno řadou kroků, které se ještě neuskutečnily. "Finalizujeme kompletní odchod z ruského trhu," řekl HN mluvčí PPF Leoš Rousek.

PPF a její společnost Home Credit už dříve ohlásily odchod z ruského bankovního trhu. Počátkem září oznámily, že dokončily prodej svého zbývajícího podílu 49,5 procenta v ruské Home Credit & Finance Bank (HCFB) včetně některých dceřiných společností. Plnou vlastnickou kontrolu nad HCFB převzala skupina individuálních investorů. Podle pololetních výsledků za většinový podíl 50,5 procenta v ruských aktivitách PPF obdržela 382 milionů eur a zbývající podíl byl oceněn na 149 milionů eur. Celková čistá ztráta z prodeje ruských aktivit činila 900 milionů eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy