TOP 09

Aktualizováno 23. 2. 2020 11:22
TOP 09 je liberálně konzervativní politická strana. Název odráží názorová východiska strany - tradici, odpovědnost a prosperitu - a rok založení 2009. Předsedkyní strany je od listopadu 2019 Markéta Pekarová Adamová. V Evropském parlamentu je "topka" členem nejsilnější strany – Evropské lidové strany (ELS).
Logo strany TOP 09.
Logo strany TOP 09. | Foto: TOP 09

TOP 09 je liberálně konzervativní středopravicová politická strana. Název odráží názorová východiska strany - tradici, odpovědnost a prosperitu - a rok založení 2009. Ideologie strany vychází z evropských tradic křesťansko-židovské kultury.

V Evropském parlamentu je "topka" od roku 2011 členem nejsilnější strany - Evropské lidové strany (EPP/ELS). Silná EU a proevropské směřování ČR jsou jednou z hlavních hodnot TOP 09.

Předsedkyní strany je od listopadu 2019 Markéta Pekarová Adamová.

Vznik strany

Strana byla zaregistrována 26. června 2009 a vznikla z iniciativy někdejšího předsedy KDU-ČSL a ministra financí druhé Topolánkovy vlády Miroslava Kalouska. Předsedou přípravného výboru a poté 28. listopadu 2009 předsedou strany se stal Karel Schwarzenberg. Prvním místopředsedou se stal Miroslav Kalousek.

TOP 09 jako první parlamentní strana začala v roce 2009 zveřejňovat seznam svých dárců a výši darů na svých internetových stránkách.

Od svého vzniku až do roku 2017 TOP 09 spolupracovala a naplňovala dohodu o vzájemné podpoře s hnutím STAN (Starostové a nezávislí). Po posledních parlamentních volbách se TOP 09 ani ostatním subjektům v opozici navázání užší spolupráce nedaří.

Účast ve vládě

TOP 09 uspěla rok po svém vzniku v prvních volbách do Poslanecké sněmovny, jichž se zúčastnila. Získala 16,7 procenta hlasů a po KSČM převzala pozici třetí nejsilnější strany. Překvapivým úspěchem bylo vítězství v pražském volebním kraji, kde porazila dlouhodobě dominující ODS. Ve sněmovně ji do roku 2013 zastupovalo 41 poslanců. Vlasta Parkanová se dokonce stala místopředsedkyní sněmovny. Společně s občanskými demokraty a Věcmi veřejnými (později LIDEM) tvořila vládní koalici a v kabinetu Petra Nečase měla pět ministrů. Předseda Karel Schwarzenberg byl vicepremiérem vlády.

TOP 09 v opozici

Po pádu Nečasovy vlády získala topka v předčasných volbách v roce 2013 celkem 11,99 % voličských hlasů, po přepočítání to znamenalo 26 mandátů ve sněmovně. Vládu sestavily ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL, TOP 09 se stala součástí opozice.

V opozici strana zůstala i po parlamentních volbách v roce 2017, v nichž sotva překročila potřebnou pětiprocentní hranici pro zvolení do sněmovny. Získala 5,31 % platných voličských hlasů, což jí vyneslo sedm poslaneckých mandátů.

Vedení strany

Karel Schwarzenberg předal roku 2015 vedení strany na dva roky Miroslavu Kalouskovi, dosavadnímu místopředsedovi. Sám byl na volebním sněmu 2015 zvolen čestným předsedou. "Otcové zakladatelé" budoucnost vedení strany vidí v mladších spolustranících a ambice stát nadále v jejím čele nemají. 

Mezi lety 2017 a 2019 vedl topku europoslanec a pražský radní Jiří Pospíšil, bývalý místopředseda ODS. Od listopadu 2019 převzala vedení Markéta Pekarová Adamová, prvním místopředsedou je Tomáš Czernin.

Volby do Poslanecké sněmovny:

- 2010 - TOP 09 byla třetí (získala 16,7 % hlasů, 41 mandátů)
- 2013 - TOP 09 byla čtvrtá (získala 11,99 % hlasů, 26 mandátů)
- 2017 - TOP 09 byla osmá (získala 5,31 % hlasů, 7 mandátů)

 

Právě se děje

před 45 minutami

Němec viněný ze sprejování na Karlův most nesouhlasí s rozsudkem, podal dovolání

Německý turista Benjamin Wittig, který spolu se svým bratrem v létě 2019 posprejoval jeden z pilířů Karlova mostu, nesouhlasí s rozsudkem, kterým mu soudy uložily roční podmínku, peněžitý trest 100 000 korun a vyhoštění na pět let. Proti verdiktu podal dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně, uvedla v pátek Česká televize. Mladší z bratrů Niclas Steiger se k činu už dříve přiznal a stejný trest přijal.

Steiger se k činu přiznával od počátku. Mimo jiné u soudu v minulosti uvedl, že si neuvědomil, na jak významnou památku graffiti umístil. Starší z bratrů obvinění naopak odmítl, podle něj nápis na most nastříkal pouze Steiger.

Soudy však konstatovaly, že nápis na pilíř nasprejovali oba bratři, vycházely mimo jiné z výpovědí svědků. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 při vynášení rozsudku uvedla, že Wittig mohl obvinění odmítat kvůli tomu, aby po odsuzujícím rozsudku nepřišel o své civilní zaměstnání v německé armádě.

Nápis se na pilíři mostu objevil v polovině července 2019. Restaurátoři ho začali odstraňovat 27. července a plánovali, že práce budou trvat do půlky srpna. Podle smlouvy za to měli dostat 40 000 korun. V noci na 28. července ale graffiti neočekávaně zmizelo. K odstranění se následně přihlásil Miroslav Černý. Uvedl, že nápis odstranil během asi dvou hodin vysokotlakým proudem páry. Laboratorní výsledky ukázaly, že zdivo mostu nebylo nečekanou akcí poškozeno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy