Ivan Fuksa

Aktualizováno 14. 6. 2013 14:15
Ivan Fuksa je bývalý ministr zemědělství v Nečasově vládě. Byl odvolán na začátku října 2011. Je spojován například s kontroverzními tendry na lesnické práce.
Ivan Fuksa.
Ivan Fuksa. | Foto: Ludvík Hradilek

Ivan Fuksa je český politik, člen ODS, bývalý ministr zemědělství a exposlanec.

13. června 2013 byl spolu s šesti dalšími zadržen detektivy z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Podobně jako Petr Tluchoř by se obvinění proti němu mělo spojovat se způsobem, jakým odstoupil ze svého poslaneckého mandátu, kdy mohlo dojít k činu korupce. Soud ho nakonec jako další poslal do vazby.

Nejvyšší soud 16. července 2013 rozhodl podle stížnosti v případě Marka Šnajdra a Petra Tluchořa v jejich prospěch, orgány činné v trestním řízení nemohly zasáhnout vůči jednání v rámci imunity Poslanecké sněmovny. Fuksa sám si stížnost k NS nepodal, ale rozhodnutí se vztahovalo i na něj a byl téhož dne stejně jako Šnajdr a Tluchoř propuštěn z vazby. O možnostech dalšího vyšetřování případu udělování politických trafik se bude diskutovat.

Politické působení

V politice se začal angažovat po sametové revoluci. Za Občanské fórum byl zvolen do příbramského zastupitelstva. V roce 1991 stál u zrodu ODS a v roce 2002 se stal starostou Příbrami. Od roku 2007 do června 2010 byl prvním náměstkem ministra financí Miroslava Kalouska.

Poslancem za Občanskou demokratickou stranu byl zvolen v květnu 2010 ve Středočeském kraji. Po volbách získal post ministra zemědělství.

Fuksa se stal terčem kritiky zejména kvůli navrhovanému tendru na komplexní lesnické práce. Takzvaná "Dřevěná kniha" pracuje s každoročním vypisováním tendrů na těžbu ve státních lesích - má se jednat o pětileté zakázky, vykonávané vždy jen na pětině území.

Ekology a malými dřevařskými firmami kritizovaná Dřevěná kniha nakonec prošla vládou - v pozměněné podobě - až napotřetí.

Premiér však Fuksu z ministerské pozice na začátku října 2011 odvolal. Nečas to odůvodnil Fuksovou nedostatečnou aktivitou ve vládě. Sám Fuksa to ale považoval za důsledek vnitrostranických sporů (Fuksa měl blízko k Petru Tluchořovi, který patřil mezi Nečasovy kritiky).

V listopadu 2012 se Fuska vzdal poslaneckého mandátu. Učinil tak spolu s Tluchořem a Šnajdrem na protest proti daňovému balíčku pro rok 2013. "Rebelové" z ODS nesouhlasili zejména se zvýšením DPH a tzv. milionářskou daní. Díky jejich náhradníkům mohl balíček sněmovnou projít. Fuksa pak získal post v čele Českého Aeroholdingu.

Dále zasedá v dozorčích radách strategických firem: ČEZ, Letiště Praha, EGAP, Česká exportní banka.

Kariéra

Po vojenské službě pracoval jako technik u Dopravních podniků Praha, poté vyučoval na střední průmyslové škole. Od roku 1990 byl členem městského zastupitelstva v Příbrami, poté byl několikrát zvolen starostou.

Narodil se v roce 1963, má dva syny. Vystudoval Vysokou školu dopravy a spojů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

před 23 minutami

Policie obvinila dva lidi kvůli úmrtí muže po pádu pod metro

V souvislosti se čtvrtečním úmrtím muže po pádu pod soupravu metra byli zadrženi a obviněni dva lidé. Uvedl to dnes server iDNES.cz. Kvůli věku obviněných nechtěli policisté podle serveru uvést k případu bližší informace.

Muž spadl do kolejiště metra ve čtvrtek kolem 19:30 ve stanici Anděl na lince B. "Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Svědci incidentu podle některých médií uváděli, že muže z nástupiště někdo shodil. Policisté to ale zatím nepotvrdili.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy