Ivan Fuksa je český politik, člen ODS, bývalý ministr zemědělství a exposlanec.
13. června 2013 byl spolu s šesti dalšími zadržen detektivy z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Podobně jako Petr Tluchoř by se obvinění proti němu mělo spojovat se způsobem, jakým odstoupil ze svého poslaneckého mandátu, kdy mohlo dojít k činu korupce. Soud ho nakonec jako další poslal do vazby.
Nejvyšší soud 16. července 2013 rozhodl podle stížnosti v případě Marka Šnajdra a Petra Tluchořa v jejich prospěch, orgány činné v trestním řízení nemohly zasáhnout vůči jednání v rámci imunity Poslanecké sněmovny. Fuksa sám si stížnost k NS nepodal, ale rozhodnutí se vztahovalo i na něj a byl téhož dne stejně jako Šnajdr a Tluchoř propuštěn z vazby. O možnostech dalšího vyšetřování případu udělování politických trafik se bude diskutovat.
Politické působení
V politice se začal angažovat po sametové revoluci. Za Občanské fórum byl zvolen do příbramského zastupitelstva. V roce 1991 stál u zrodu ODS a v roce 2002 se stal starostou Příbrami. Od roku 2007 do června 2010 byl prvním náměstkem ministra financí Miroslava Kalouska.
Poslancem za Občanskou demokratickou stranu byl zvolen v květnu 2010 ve Středočeském kraji. Po volbách získal post ministra zemědělství.
Fuksa se stal terčem kritiky zejména kvůli navrhovanému tendru na komplexní lesnické práce. Takzvaná "Dřevěná kniha" pracuje s každoročním vypisováním tendrů na těžbu ve státních lesích - má se jednat o pětileté zakázky, vykonávané vždy jen na pětině území.
Ekology a malými dřevařskými firmami kritizovaná Dřevěná kniha nakonec prošla vládou - v pozměněné podobě - až napotřetí.
Premiér však Fuksu z ministerské pozice na začátku října 2011 odvolal. Nečas to odůvodnil Fuksovou nedostatečnou aktivitou ve vládě. Sám Fuksa to ale považoval za důsledek vnitrostranických sporů (Fuksa měl blízko k Petru Tluchořovi, který patřil mezi Nečasovy kritiky).
V listopadu 2012 se Fuska vzdal poslaneckého mandátu. Učinil tak spolu s Tluchořem a Šnajdrem na protest proti daňovému balíčku pro rok 2013. "Rebelové" z ODS nesouhlasili zejména se zvýšením DPH a tzv. milionářskou daní. Díky jejich náhradníkům mohl balíček sněmovnou projít. Fuksa pak získal post v čele Českého Aeroholdingu.
Dále zasedá v dozorčích radách strategických firem: ČEZ, Letiště Praha, EGAP, Česká exportní banka.
Kariéra
Po vojenské službě pracoval jako technik u Dopravních podniků Praha, poté vyučoval na střední průmyslové škole. Od roku 1990 byl členem městského zastupitelstva v Příbrami, poté byl několikrát zvolen starostou.
Narodil se v roce 1963, má dva syny. Vystudoval Vysokou školu dopravy a spojů.