Ivan Fuksa

Aktualizováno 14. 6. 2013 14:15
Ivan Fuksa je bývalý ministr zemědělství v Nečasově vládě. Byl odvolán na začátku října 2011. Je spojován například s kontroverzními tendry na lesnické práce.
Ivan Fuksa.
Ivan Fuksa. | Foto: Ludvík Hradilek

Ivan Fuksa je český politik, člen ODS, bývalý ministr zemědělství a exposlanec.

13. června 2013 byl spolu s šesti dalšími zadržen detektivy z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Podobně jako Petr Tluchoř by se obvinění proti němu mělo spojovat se způsobem, jakým odstoupil ze svého poslaneckého mandátu, kdy mohlo dojít k činu korupce. Soud ho nakonec jako další poslal do vazby.

Nejvyšší soud 16. července 2013 rozhodl podle stížnosti v případě Marka Šnajdra a Petra Tluchořa v jejich prospěch, orgány činné v trestním řízení nemohly zasáhnout vůči jednání v rámci imunity Poslanecké sněmovny. Fuksa sám si stížnost k NS nepodal, ale rozhodnutí se vztahovalo i na něj a byl téhož dne stejně jako Šnajdr a Tluchoř propuštěn z vazby. O možnostech dalšího vyšetřování případu udělování politických trafik se bude diskutovat.

Politické působení

V politice se začal angažovat po sametové revoluci. Za Občanské fórum byl zvolen do příbramského zastupitelstva. V roce 1991 stál u zrodu ODS a v roce 2002 se stal starostou Příbrami. Od roku 2007 do června 2010 byl prvním náměstkem ministra financí Miroslava Kalouska.

Poslancem za Občanskou demokratickou stranu byl zvolen v květnu 2010 ve Středočeském kraji. Po volbách získal post ministra zemědělství.

Fuksa se stal terčem kritiky zejména kvůli navrhovanému tendru na komplexní lesnické práce. Takzvaná "Dřevěná kniha" pracuje s každoročním vypisováním tendrů na těžbu ve státních lesích - má se jednat o pětileté zakázky, vykonávané vždy jen na pětině území.

Ekology a malými dřevařskými firmami kritizovaná Dřevěná kniha nakonec prošla vládou - v pozměněné podobě - až napotřetí.

Premiér však Fuksu z ministerské pozice na začátku října 2011 odvolal. Nečas to odůvodnil Fuksovou nedostatečnou aktivitou ve vládě. Sám Fuksa to ale považoval za důsledek vnitrostranických sporů (Fuksa měl blízko k Petru Tluchořovi, který patřil mezi Nečasovy kritiky).

V listopadu 2012 se Fuska vzdal poslaneckého mandátu. Učinil tak spolu s Tluchořem a Šnajdrem na protest proti daňovému balíčku pro rok 2013. "Rebelové" z ODS nesouhlasili zejména se zvýšením DPH a tzv. milionářskou daní. Díky jejich náhradníkům mohl balíček sněmovnou projít. Fuksa pak získal post v čele Českého Aeroholdingu.

Dále zasedá v dozorčích radách strategických firem: ČEZ, Letiště Praha, EGAP, Česká exportní banka.

Kariéra

Po vojenské službě pracoval jako technik u Dopravních podniků Praha, poté vyučoval na střední průmyslové škole. Od roku 1990 byl členem městského zastupitelstva v Příbrami, poté byl několikrát zvolen starostou.

Narodil se v roce 1963, má dva syny. Vystudoval Vysokou školu dopravy a spojů.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy