Dopravní podnik Hlavního města Prahy

3. 7. 2011 19:09
Dopravní podnik Hlavního města Prahy (DPP) zajišťuje většinu MHD na jejím území.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Dopravní podnik hl. m. Prahy je společnost zajišťující městskou hromadnou dopravu na území Prahy a v blízkém okolí. Jedná se o akciovou společnost stoprocentně vlastněnou městem.

K 31. prosinci 2009 provozoval dopravní podnik tři linky metra (celkem 57 stanic a 59,4 kilometrů tratí), 24 linek tramvají (k tomu devět nočních a jedna historická linka - celkem 548 kilometrů tratí) a 163 autobusových linek (délka linek celkem 1815 kilometrů).

Výsledky

V roce 2009 vynaložil dopravní podnik na investice kolem 5,7 miliardy korun, přičemž největší částí, asi 3,3 miliardami, přispělo Hlavní město Praha. Tržby Pražské integrované dopravy v roce 2009 dosáhly necelých 4,4 miliardy korun. V témže roce bylo ve všech pásmech dohromady přepraveno asi 1,236 miliard osob, z čehož necelou polovinu přepravilo metro. Podíl tramvají byl asi o pět procent vyšší než u autobusů.

V roce 2009 měl dopravní podnik asi 11 tisíc zaměstnanců (11 057 k 31. prosinci).

Vedení podniku

Představenstvo
Předseda a generální ředitel: Bc. Magdalena Češková (pověřena řízením)
Místopředseda: Ing. Petr Blažek
Členové: Ing. Ladislav Urbánek, Ing. Ladislav Šurovský, Ph.D., Ing. Petr Vychodil

Dozorčí rada
Předseda: Ing. Jiří Nouza
Místopředsedové: Ing. David Vodrážka, Jiří Čada
Členové: Ing. Marek Doležal, Pavel Hurda, František Kadlec, Jan Kolář, Jan Lebeda, Jiří Obitko, Ing. Jiří Pařízek, Ing. Michal Štěpán, Ing. Jan Vašíček

Technický ředitel: Ing. Jan Šurovský, Ph.D.

Opencard

Jako průkazka v Pražské integrované dopravě je v současnosti využívána čipová karta Opencard. Třetího dubna 2011 oficiálně doběhla platnost všech papírových kuponů pro dospělé a seniory. Cestující do 19 let měli poslední možnost koupit si papírové kupony v září 2010. Jedinou skupinou, u které zatím k žádné změně nedochází, jsou studenti mezi 19 - 26 lety.

Historie

23. září 1875 vyjela první koněspřežná tramvaj od Národního divadla do Karlína, čímž začal provoz pražské MHD. Zásluhou Františka Křižíka vyjela na Letné, 18. července 1891, první česká elektrická tramvaj. O týden později pak zahájila provoz lanová dráha na Petřín, s pohonem zařízeným na vodní převahu.

Prvního září 1897 vznikl předchůdce dnešního Dopravního podniku hl. m. Prahy - Elektrické podniky královského hlavního města Prahy.

Tři roky, mezi lety 1905 a 1908, jezdila elektrická tramvaj dokonce po Karlově mostě, kvůli poruchovosti však byla nakonec zrušena.

V březnu roku 1908 se z Malostranského náměstí na Pohořelec rozjela první (v celých Čechách) autobusová linka, avšak jen na relativně krátkou dobu. Kvůli technickým potížím byla 17. listopadu dalšího roku bez náhrady zastavena.

Mezi lety 1936 a 1972 se součástí pražské MHD staly i trolejbusy. Jezdily na trase z Vozovny Střešovice přes Bořislavku, až ke kostelu sv. Matěje.

A konečně, 9. května 1974, byl zahájen provoz metra na úseku linky C – Sokolovská (dnes Florenc) – Kačerov. Druhá linka metra, A, byla uvedena do provozu v úseku Leninova (dnes Dejvická) – Náměstí Míru v srpnu 1978 a poslední linka, B, byla spuštěna v listopadu 1985 na úseku mezi Smíchovským nádražím a dnešní stanicí Florenc.

Dopravní podnik hl. m. Prahy ve své dnešní podobě vznikl 1. dubna 1991, kdy se stal akciovou společností. Systém Pražské integrované dopravy (PID) byl zaveden o rok později.

Kauza z léta 2012

Dozorčí rada dopravního podniku nečekaně odvolala z pozice předsedy představenstva DPP Vladimíra Liche. Podle členů rady Lich podnikal kroky, které ohrožovaly chod podniku. K odvolání došlo jen několik hodin poté, co Lich společně s primátorem Bohuslavem Svobodou a jeho náměstkem Tomášem Hudečkem oznámili, že podávají trestní oznámení kvůli nevýhodným zakázkám, které uzavřelo bývalé vedení podniku. Lich byl poté představenstvem odvolán i z funkce generálního ředitele.

Lich působil na postu generálního ředitele podniku od začátku března, dosazen byl bez výběrového řízení. Podle primátora Svobody měl být krizovým manažerem. Svoboda i Lich odvolání vnímají jako útok na primátorovu osobu. Lich označil důvody odvolání, mezi které patří nedostatečná komunikace a chyby při vypisování veřejných zakázek, za směšné.

Řízením pražského dopravního podniku byla dočasně pověřena Magdalena Češková, která byla zvolena také předsedkyní představenstva. Češková podnik řídila už na začátku roku 2012 po odchodu bývalého šéfa Jaroslava Stůje. Její jméno je spojeno se skandálními milionovými odměnami, které si na přelomu roku rozdali exmanažeři podniku z éry Martina Dvořáka.

DPP je akcionářem v několika společnostech, věnujících se dopravě:

Inženýring dopravních staveb a. s.
- podíl: 34 % akcií.

Pražská strojírna a. s.
- podíl: 100 % akcií.

Rencar Praha, a. s.
- podíl: 28 % akcií.

Střední průmyslová škola dopravní a. s.
- podíl: 100 % akcií.

Elaugen DP Praha s.r.o.
- podíl: 40% podílník

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy