Dopravní podnik Hlavního města Prahy

3. 7. 2011 19:09
Dopravní podnik Hlavního města Prahy (DPP) zajišťuje většinu MHD na jejím území.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Dopravní podnik hl. m. Prahy je společnost zajišťující městskou hromadnou dopravu na území Prahy a v blízkém okolí. Jedná se o akciovou společnost stoprocentně vlastněnou městem.

K 31. prosinci 2009 provozoval dopravní podnik tři linky metra (celkem 57 stanic a 59,4 kilometrů tratí), 24 linek tramvají (k tomu devět nočních a jedna historická linka - celkem 548 kilometrů tratí) a 163 autobusových linek (délka linek celkem 1815 kilometrů).

Výsledky

V roce 2009 vynaložil dopravní podnik na investice kolem 5,7 miliardy korun, přičemž největší částí, asi 3,3 miliardami, přispělo Hlavní město Praha. Tržby Pražské integrované dopravy v roce 2009 dosáhly necelých 4,4 miliardy korun. V témže roce bylo ve všech pásmech dohromady přepraveno asi 1,236 miliard osob, z čehož necelou polovinu přepravilo metro. Podíl tramvají byl asi o pět procent vyšší než u autobusů.

V roce 2009 měl dopravní podnik asi 11 tisíc zaměstnanců (11 057 k 31. prosinci).

Vedení podniku

Představenstvo
Předseda a generální ředitel: Bc. Magdalena Češková (pověřena řízením)
Místopředseda: Ing. Petr Blažek
Členové: Ing. Ladislav Urbánek, Ing. Ladislav Šurovský, Ph.D., Ing. Petr Vychodil

Dozorčí rada
Předseda: Ing. Jiří Nouza
Místopředsedové: Ing. David Vodrážka, Jiří Čada
Členové: Ing. Marek Doležal, Pavel Hurda, František Kadlec, Jan Kolář, Jan Lebeda, Jiří Obitko, Ing. Jiří Pařízek, Ing. Michal Štěpán, Ing. Jan Vašíček

Technický ředitel: Ing. Jan Šurovský, Ph.D.

Opencard

Jako průkazka v Pražské integrované dopravě je v současnosti využívána čipová karta Opencard. Třetího dubna 2011 oficiálně doběhla platnost všech papírových kuponů pro dospělé a seniory. Cestující do 19 let měli poslední možnost koupit si papírové kupony v září 2010. Jedinou skupinou, u které zatím k žádné změně nedochází, jsou studenti mezi 19 - 26 lety.

Historie

23. září 1875 vyjela první koněspřežná tramvaj od Národního divadla do Karlína, čímž začal provoz pražské MHD. Zásluhou Františka Křižíka vyjela na Letné, 18. července 1891, první česká elektrická tramvaj. O týden později pak zahájila provoz lanová dráha na Petřín, s pohonem zařízeným na vodní převahu.

Prvního září 1897 vznikl předchůdce dnešního Dopravního podniku hl. m. Prahy - Elektrické podniky královského hlavního města Prahy.

Tři roky, mezi lety 1905 a 1908, jezdila elektrická tramvaj dokonce po Karlově mostě, kvůli poruchovosti však byla nakonec zrušena.

V březnu roku 1908 se z Malostranského náměstí na Pohořelec rozjela první (v celých Čechách) autobusová linka, avšak jen na relativně krátkou dobu. Kvůli technickým potížím byla 17. listopadu dalšího roku bez náhrady zastavena.

Mezi lety 1936 a 1972 se součástí pražské MHD staly i trolejbusy. Jezdily na trase z Vozovny Střešovice přes Bořislavku, až ke kostelu sv. Matěje.

A konečně, 9. května 1974, byl zahájen provoz metra na úseku linky C – Sokolovská (dnes Florenc) – Kačerov. Druhá linka metra, A, byla uvedena do provozu v úseku Leninova (dnes Dejvická) – Náměstí Míru v srpnu 1978 a poslední linka, B, byla spuštěna v listopadu 1985 na úseku mezi Smíchovským nádražím a dnešní stanicí Florenc.

Dopravní podnik hl. m. Prahy ve své dnešní podobě vznikl 1. dubna 1991, kdy se stal akciovou společností. Systém Pražské integrované dopravy (PID) byl zaveden o rok později.

Kauza z léta 2012

Dozorčí rada dopravního podniku nečekaně odvolala z pozice předsedy představenstva DPP Vladimíra Liche. Podle členů rady Lich podnikal kroky, které ohrožovaly chod podniku. K odvolání došlo jen několik hodin poté, co Lich společně s primátorem Bohuslavem Svobodou a jeho náměstkem Tomášem Hudečkem oznámili, že podávají trestní oznámení kvůli nevýhodným zakázkám, které uzavřelo bývalé vedení podniku. Lich byl poté představenstvem odvolán i z funkce generálního ředitele.

Lich působil na postu generálního ředitele podniku od začátku března, dosazen byl bez výběrového řízení. Podle primátora Svobody měl být krizovým manažerem. Svoboda i Lich odvolání vnímají jako útok na primátorovu osobu. Lich označil důvody odvolání, mezi které patří nedostatečná komunikace a chyby při vypisování veřejných zakázek, za směšné.

Řízením pražského dopravního podniku byla dočasně pověřena Magdalena Češková, která byla zvolena také předsedkyní představenstva. Češková podnik řídila už na začátku roku 2012 po odchodu bývalého šéfa Jaroslava Stůje. Její jméno je spojeno se skandálními milionovými odměnami, které si na přelomu roku rozdali exmanažeři podniku z éry Martina Dvořáka.

DPP je akcionářem v několika společnostech, věnujících se dopravě:

Inženýring dopravních staveb a. s.
- podíl: 34 % akcií.

Pražská strojírna a. s.
- podíl: 100 % akcií.

Rencar Praha, a. s.
- podíl: 28 % akcií.

Střední průmyslová škola dopravní a. s.
- podíl: 100 % akcií.

Elaugen DP Praha s.r.o.
- podíl: 40% podílník

 

Právě se děje

před 12 minutami

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 27 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy