Dopravní podnik Hlavního města Prahy

3. 7. 2011 19:09
Dopravní podnik Hlavního města Prahy (DPP) zajišťuje většinu MHD na jejím území.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Dopravní podnik hl. m. Prahy je společnost zajišťující městskou hromadnou dopravu na území Prahy a v blízkém okolí. Jedná se o akciovou společnost stoprocentně vlastněnou městem.

K 31. prosinci 2009 provozoval dopravní podnik tři linky metra (celkem 57 stanic a 59,4 kilometrů tratí), 24 linek tramvají (k tomu devět nočních a jedna historická linka - celkem 548 kilometrů tratí) a 163 autobusových linek (délka linek celkem 1815 kilometrů).

Výsledky

V roce 2009 vynaložil dopravní podnik na investice kolem 5,7 miliardy korun, přičemž největší částí, asi 3,3 miliardami, přispělo Hlavní město Praha. Tržby Pražské integrované dopravy v roce 2009 dosáhly necelých 4,4 miliardy korun. V témže roce bylo ve všech pásmech dohromady přepraveno asi 1,236 miliard osob, z čehož necelou polovinu přepravilo metro. Podíl tramvají byl asi o pět procent vyšší než u autobusů.

V roce 2009 měl dopravní podnik asi 11 tisíc zaměstnanců (11 057 k 31. prosinci).

Vedení podniku

Představenstvo
Předseda a generální ředitel: Bc. Magdalena Češková (pověřena řízením)
Místopředseda: Ing. Petr Blažek
Členové: Ing. Ladislav Urbánek, Ing. Ladislav Šurovský, Ph.D., Ing. Petr Vychodil

Dozorčí rada
Předseda: Ing. Jiří Nouza
Místopředsedové: Ing. David Vodrážka, Jiří Čada
Členové: Ing. Marek Doležal, Pavel Hurda, František Kadlec, Jan Kolář, Jan Lebeda, Jiří Obitko, Ing. Jiří Pařízek, Ing. Michal Štěpán, Ing. Jan Vašíček

Technický ředitel: Ing. Jan Šurovský, Ph.D.

Opencard

Jako průkazka v Pražské integrované dopravě je v současnosti využívána čipová karta Opencard. Třetího dubna 2011 oficiálně doběhla platnost všech papírových kuponů pro dospělé a seniory. Cestující do 19 let měli poslední možnost koupit si papírové kupony v září 2010. Jedinou skupinou, u které zatím k žádné změně nedochází, jsou studenti mezi 19 - 26 lety.

Historie

23. září 1875 vyjela první koněspřežná tramvaj od Národního divadla do Karlína, čímž začal provoz pražské MHD. Zásluhou Františka Křižíka vyjela na Letné, 18. července 1891, první česká elektrická tramvaj. O týden později pak zahájila provoz lanová dráha na Petřín, s pohonem zařízeným na vodní převahu.

Prvního září 1897 vznikl předchůdce dnešního Dopravního podniku hl. m. Prahy - Elektrické podniky královského hlavního města Prahy.

Tři roky, mezi lety 1905 a 1908, jezdila elektrická tramvaj dokonce po Karlově mostě, kvůli poruchovosti však byla nakonec zrušena.

V březnu roku 1908 se z Malostranského náměstí na Pohořelec rozjela první (v celých Čechách) autobusová linka, avšak jen na relativně krátkou dobu. Kvůli technickým potížím byla 17. listopadu dalšího roku bez náhrady zastavena.

Mezi lety 1936 a 1972 se součástí pražské MHD staly i trolejbusy. Jezdily na trase z Vozovny Střešovice přes Bořislavku, až ke kostelu sv. Matěje.

A konečně, 9. května 1974, byl zahájen provoz metra na úseku linky C – Sokolovská (dnes Florenc) – Kačerov. Druhá linka metra, A, byla uvedena do provozu v úseku Leninova (dnes Dejvická) – Náměstí Míru v srpnu 1978 a poslední linka, B, byla spuštěna v listopadu 1985 na úseku mezi Smíchovským nádražím a dnešní stanicí Florenc.

Dopravní podnik hl. m. Prahy ve své dnešní podobě vznikl 1. dubna 1991, kdy se stal akciovou společností. Systém Pražské integrované dopravy (PID) byl zaveden o rok později.

Kauza z léta 2012

Dozorčí rada dopravního podniku nečekaně odvolala z pozice předsedy představenstva DPP Vladimíra Liche. Podle členů rady Lich podnikal kroky, které ohrožovaly chod podniku. K odvolání došlo jen několik hodin poté, co Lich společně s primátorem Bohuslavem Svobodou a jeho náměstkem Tomášem Hudečkem oznámili, že podávají trestní oznámení kvůli nevýhodným zakázkám, které uzavřelo bývalé vedení podniku. Lich byl poté představenstvem odvolán i z funkce generálního ředitele.

Lich působil na postu generálního ředitele podniku od začátku března, dosazen byl bez výběrového řízení. Podle primátora Svobody měl být krizovým manažerem. Svoboda i Lich odvolání vnímají jako útok na primátorovu osobu. Lich označil důvody odvolání, mezi které patří nedostatečná komunikace a chyby při vypisování veřejných zakázek, za směšné.

Řízením pražského dopravního podniku byla dočasně pověřena Magdalena Češková, která byla zvolena také předsedkyní představenstva. Češková podnik řídila už na začátku roku 2012 po odchodu bývalého šéfa Jaroslava Stůje. Její jméno je spojeno se skandálními milionovými odměnami, které si na přelomu roku rozdali exmanažeři podniku z éry Martina Dvořáka.

DPP je akcionářem v několika společnostech, věnujících se dopravě:

Inženýring dopravních staveb a. s.
- podíl: 34 % akcií.

Pražská strojírna a. s.
- podíl: 100 % akcií.

Rencar Praha, a. s.
- podíl: 28 % akcií.

Střední průmyslová škola dopravní a. s.
- podíl: 100 % akcií.

Elaugen DP Praha s.r.o.
- podíl: 40% podílník

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy