ČEZ

Aktualizováno 15. 9. 2011 10:41
Největší středoevropský výrobce a distributor elektřiny, fungující od roku 1992.
Logo skupiny ČEZ na pražském ústředí.
Logo skupiny ČEZ na pražském ústředí. | Foto: Reuters

Energetická a teplárenská společnost ČEZ je největším středoevropským výrobcem a dodavatelem elektrické energie a zároveň jednou z největších evropských energetických společností.

Byla založena v roce 1992. Od počátku je jejím hlavním vlastníkem Česká republika, která doposud drží necelých 70 % akcií společnosti - přibližně stejnému procentu odpovídá i podíl této společnosti na tuzemské výrobě elektřiny a obchodu s ní.

Skupina ČEZ provozuje dvě jaderné elektrárny, 15 uhelných výrobních zdrojů na území ČR, tři uhelné zdroje v zahraničí, 34 vodních elektráren včetně tří přečerpávacích, tři lokality s větrnými elektrárnami a sedm slunečních elektráren.

Za rok 2009 společnost vykázala čistý zisk necelých 52 miliard korun, z čehož 26,5 miliardy šlo na vyplácení dividend. Investice se za loňský rok vyšplhaly až na 56,5 miliard. Podíl společnosti na trhu s elektřinou pro koncové zákazníky tvoří asi 45 %, jejími největšími konkurenty jsou momentálně společnosti E.ON a RWE.

V roce 2003 se společnost ČEZ a.s. spojila se společnostmi Severočeská energetika, Severomoravská energetika, Středočeská energetická, Východočeská energetika a Západočeská energetika. Došlo k vytvoření skupiny ČEZ, čímž si zajistila dominantní pozici ve střední a východní Evropě, kam posléze začala její další expanze.

Miliardové investice začaly v roce 2004 koupí tří bulharských distribučních společností a pokračovaly přes Rumunsko, Polsko, Ukrajinu, Srbsko, Bosnu a Hercegovinu až po odkup části akcií maďarského energetického gigantu MOL, s nímž ČEZ vytvořil společný koncern. S investováním pak společnost i přes nastalou finanční krizi pokračovala, jak doma, tak v zahraničí. Sporná je v mnoha případech jak jejich úspěšnost, tak průběh.

V čele představenstva společnosti je od roku 2004 Martin Roman. V září 2011 se však přesunul na místo předsedy dozorčí rady a na jeho místo nastoupil Daniel Beneš.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Policie v Hongkongu zatkla prodemokratického aktivistu Joshuu Wonga

Hongkongská police ve čtvrtek zadržela známého prodemokratického aktivistu Joshuu Wonga. Podle informací z jeho twitterového účtu byl zadržen kvůli účasti na nepovoleném shromáždění a za porušení zákona, který zakazoval zahalování obličeje na veřejnosti.

Informaci agentuře AFP potvrdil aktivistův právník. "Wong je podezřelý z toho, že se 5. října loňského roku zúčastnil nepovoleného shromáždění, na kterém se na protest proti zákazu zahalování obličeje sešly stovky lidí," uvedl Jonathan Man. Podle agentury AP by aktivista mohl být propuštěn za několik hodin.

Zákaz zahalování obličeje zavedla v říjnu loňského roku správkyně zvláštního administrativního regionu Carrie Lamové, aby usnadnila policejní identifikaci účastníků protestů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy