ČEZ

Aktualizováno 15. 9. 2011 10:41
Největší středoevropský výrobce a distributor elektřiny, fungující od roku 1992.
Logo skupiny ČEZ na pražském ústředí.
Logo skupiny ČEZ na pražském ústředí. | Foto: Reuters

Energetická a teplárenská společnost ČEZ je největším středoevropským výrobcem a dodavatelem elektrické energie a zároveň jednou z největších evropských energetických společností.

Byla založena v roce 1992. Od počátku je jejím hlavním vlastníkem Česká republika, která doposud drží necelých 70 % akcií společnosti - přibližně stejnému procentu odpovídá i podíl této společnosti na tuzemské výrobě elektřiny a obchodu s ní.

Skupina ČEZ provozuje dvě jaderné elektrárny, 15 uhelných výrobních zdrojů na území ČR, tři uhelné zdroje v zahraničí, 34 vodních elektráren včetně tří přečerpávacích, tři lokality s větrnými elektrárnami a sedm slunečních elektráren.

Za rok 2009 společnost vykázala čistý zisk necelých 52 miliard korun, z čehož 26,5 miliardy šlo na vyplácení dividend. Investice se za loňský rok vyšplhaly až na 56,5 miliard. Podíl společnosti na trhu s elektřinou pro koncové zákazníky tvoří asi 45 %, jejími největšími konkurenty jsou momentálně společnosti E.ON a RWE.

V roce 2003 se společnost ČEZ a.s. spojila se společnostmi Severočeská energetika, Severomoravská energetika, Středočeská energetická, Východočeská energetika a Západočeská energetika. Došlo k vytvoření skupiny ČEZ, čímž si zajistila dominantní pozici ve střední a východní Evropě, kam posléze začala její další expanze.

Miliardové investice začaly v roce 2004 koupí tří bulharských distribučních společností a pokračovaly přes Rumunsko, Polsko, Ukrajinu, Srbsko, Bosnu a Hercegovinu až po odkup části akcií maďarského energetického gigantu MOL, s nímž ČEZ vytvořil společný koncern. S investováním pak společnost i přes nastalou finanční krizi pokračovala, jak doma, tak v zahraničí. Sporná je v mnoha případech jak jejich úspěšnost, tak průběh.

V čele představenstva společnosti je od roku 2004 Martin Roman. V září 2011 se však přesunul na místo předsedy dozorčí rady a na jeho místo nastoupil Daniel Beneš.

 

Právě se děje

před 15 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy