ČEZ

Aktualizováno 15. 9. 2011 10:41
Největší středoevropský výrobce a distributor elektřiny, fungující od roku 1992.
Logo skupiny ČEZ na pražském ústředí.
Logo skupiny ČEZ na pražském ústředí. | Foto: Reuters

Energetická a teplárenská společnost ČEZ je největším středoevropským výrobcem a dodavatelem elektrické energie a zároveň jednou z největších evropských energetických společností.

Byla založena v roce 1992. Od počátku je jejím hlavním vlastníkem Česká republika, která doposud drží necelých 70 % akcií společnosti - přibližně stejnému procentu odpovídá i podíl této společnosti na tuzemské výrobě elektřiny a obchodu s ní.

Skupina ČEZ provozuje dvě jaderné elektrárny, 15 uhelných výrobních zdrojů na území ČR, tři uhelné zdroje v zahraničí, 34 vodních elektráren včetně tří přečerpávacích, tři lokality s větrnými elektrárnami a sedm slunečních elektráren.

Za rok 2009 společnost vykázala čistý zisk necelých 52 miliard korun, z čehož 26,5 miliardy šlo na vyplácení dividend. Investice se za loňský rok vyšplhaly až na 56,5 miliard. Podíl společnosti na trhu s elektřinou pro koncové zákazníky tvoří asi 45 %, jejími největšími konkurenty jsou momentálně společnosti E.ON a RWE.

V roce 2003 se společnost ČEZ a.s. spojila se společnostmi Severočeská energetika, Severomoravská energetika, Středočeská energetická, Východočeská energetika a Západočeská energetika. Došlo k vytvoření skupiny ČEZ, čímž si zajistila dominantní pozici ve střední a východní Evropě, kam posléze začala její další expanze.

Miliardové investice začaly v roce 2004 koupí tří bulharských distribučních společností a pokračovaly přes Rumunsko, Polsko, Ukrajinu, Srbsko, Bosnu a Hercegovinu až po odkup části akcií maďarského energetického gigantu MOL, s nímž ČEZ vytvořil společný koncern. S investováním pak společnost i přes nastalou finanční krizi pokračovala, jak doma, tak v zahraničí. Sporná je v mnoha případech jak jejich úspěšnost, tak průběh.

V čele představenstva společnosti je od roku 2004 Martin Roman. V září 2011 se však přesunul na místo předsedy dozorčí rady a na jeho místo nastoupil Daniel Beneš.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy