Karel Randák je bývalý český voják a policista a ex-ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace. V září 2012 oznámil, že se chce ucházet o prezidentský úřad. K tomu, aby se stal oficiálním kandidátem, musel získat minimálně 50 000 podpisů oprávněných voličů. Zároveň s kandidaturou oznámil, že během kampaně hodlá přechodně přerušit angažmá v nadačním protikorupčním fondu miliardáře Karla Janečka. Do 6. listopadu však potřebný počet hlasů nezískal.
Randák vystudoval Fakultu tělovýchovy a sportu Univerzity Karlovy, do roku 1992 působil šestnáct let v armádním sportovním středisku Dukla Praha. K tajným službám nastoupil po roce 1989, pracoval jako zpravodajský důstojník kontrarozvědky Federální bezpečnostní informační služby a později Bezpečnostní informační služby. Specializoval se na ekonomické kauzy a boj proti organizovanému zločinu. V roce 1996 přešel do Úřadu pro zahraniční styky a informace (civilní rozvědka), kde měl jako náměstek na starosti operativní činnost. V roce 2004 se stal jejím ředitelem. V roce 2006 byl z funkce odvolán tehdejším ministrem vnitra Ivanem Langerem (ODS). Na postu ho nahradil Jiří Lang. Oficiálním důvodem jeho odvolání bylo to, že Úřad pro zahraniční styky a informace (rozvědka) má být sloučen s Bezpečnostní informační službou (kontrarozvědka). K tomu však nakonec nedošlo. Ve stejné době se také objevila informace, že Praze hrozí teroristický útok. Randák tehdy obvinil úřady, že Česká republika nemá fungující systém boje proti terorismu.
V roce 2007 odešel Randák do civilu. O čtyři roky později se stal členem správní rady Nadačního fondu proti korupci.
Karel Randák se narodil v roce 1955. Je ženatý, má tři děti.
Kauzy
Hotel Savoy:
Krátce před prezidentskou volbou v roce 2008 zveřejnila novinářka Sabina Slonková na internetovém portálu Aktuálně.cz videozáznam z hotelu Savoy, kde se sešel kancléř prezidenta Václava Klause Jiří Weigl s lobbistou Miroslavem Šloufem. Tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS) z úniku záznamu obvinil Karla Randáka. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu však tuto domněnku nepotvrdil.
Toskánská aféra:
V červenci 2009 zveřejnil deník MF Dnes článek o dovolené bývalého premiéra Mirka Topolánka (ODS) v Toskánsku, kde se sešel s lobbistou Markem Dalíkem, bývalým ministrem dopravy Alešem Řebíčkem (ODS), generálním ředitelem firmy ČEZ Martinem Romanem a dalšími bývalými politiky a významnými podnikateli. Deník uvedl, že mu kompromitující fotografie a videozáznamy poskytl Karel Randák.