Mirek Topolánek

22. 2. 2011 15:19
Mirek Topolánek je bývalý český politik.
Mirek Topolánek
Mirek Topolánek | Foto: Ludvík Hradilek

Po roce 1989 působil v Občanském fóru a od roku 1994 je členem Občanské demokratické strany.

V roce 2002 se stal po Václavu Klausovi druhým předsedou ODS . V této funkci setrval do roku 2010. Od srpna 2006 do května 2009 byl předsedou vlády ČR.

Kvůli skandálním výrokům pro časopis LUI, kde se nelichotivě vyjádřil o tehdejším premiérovi Janu Fischerovi a ministru dopravy Gustavu Slamečkovi, rezignoval v dubnu 2010 na post volebního lídra ODS pro parlamentní volby a poté i na post předsedy strany.

Mezi jeho další známé aféry patří například vztyčený prostředníček na půdě Poslanecké sněmovny, napadení novináře, kterého podezíral z pronásledování, či neformální setkání s vlivnými lobbisty a podnikateli v Toskánsku.

Narodil se 15. května 1956 ve Vsetíně.
Vystudoval strojní fakultu na Vysokém učení technickém v Brně.
S manželkou Lucií Talmanovou má syna Nicolase. Z předchozího manželství s Pavlou Topolánkovou má dvě dcery a syna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Kapitán reprezentace Červenka prodloužil smlouvu s Rapperswilem

Hokejový útočník Roman Červenka prodloužil o rok smlouvu s týmem Rapperswil/Jona, který si tak pojistil jeho služby do konce sezony 2023/24. Šestatřicetiletý mistr světa z Německa z roku 2010 v uplynulém ročníku ovládl produktivitu základní části švýcarské ligy a byl na konci července vyhlášen za tuto fázi i nejužitečnějším hráčem. V Rapperswilu načne po příchodu z Curychu čtvrtý rok.

Červenka vyhrál produktivitu s 64 body za 20 branek a 44 asistencí. Povedlo se mu to jako třetímu českému hokejistovi po Dominiku Kubalíkovi z Ambri-Piotty (2019) a Janu Kovářovi z Zugu (2021). V play off Červenka zaznamenal v sedmi duelech šest bodů za dva góly a čtyři přihrávky.

Jako kapitán dovedl Červenka reprezentaci v květnu k bronzu na mistrovství světa v Tampere a Helsinkách a na turnaji zářil. Se 17 body z 10 utkání se stal nejproduktivnějším hráčem šampionátu a kraloval i s 12 asistencemi. Byl vyhlášen nejlepším útočníkem a dostal se i do All Star týmu.

Do reprezentace se vrátil po čtyřech letech poprvé od MS v Dánsku už v únoru na olympijské hry, kde měl také "céčko" a nezabránil historickému vyřazení v předkole play off. Bodů v Pekingu nasbíral pět (2+3) ve čtyřech duelech.

V švýcarské lize Červenka působí už od roku 2016, první dvě sezony nastupoval za Fribourg-Gottéron. Celkem v ní sehrál 266 utkání a zaznamenal 300 bodů (93+207). Účastník devíti mistrovství světa, čtyř olympiád i Světového poháru v Torontu 2016 působil vedle mateřské Slavie také v Chomutově, v KHL v Omsku, Lvu Praha a Petrohradu a v NHL oblékl dres Calgary.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministerstvo obrany chce koupit tři drony z Izraele

Ministerstvo obrany zahájí jednání s Izraelem o nákupu tří bezpilotních letounů Heron 1. V tiskové zprávě to v pondělí sdělilo tiskové oddělení ministerstva obrany. Smlouva by mohla být uzavřena ještě letos, věří ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Deník Právo, který na blížící se nákup z Izraele minulý týden upozornil, uvedl, že tři drony by měly stát 1,5 miliardy korun. Heron 1 může být využíván k průzkumným účelům, ale díky možnosti nést zbraně i k útočným akcím.

"Ministerstvo obrany zahájí v nejbližší době jednání s izraelskou vládou o pořízení tří bezpilotních letounů Heron 1 včetně veškerého příslušenství sestávajícího z pozemních řídicích stanic, datových terminálů, přepravních kontejnerů a dalšího materiálu," uvedl úřad. Pořízení dronů podle ministerstva vychází z koncepce výstavby české armády. Tento strategický dokument bezpilotníky identifikuje jako klíčové při provádění vzdušného průzkumu a plnění dalších úkolů k přímé bojové podpoře a ochraně jednotek armády, uvedlo tiskové oddělení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy