vláda

Nové zdanění i prevence. Na vládu míří návrh plánu pro boj se závislostmi

Vláda by mohla do konce měsíce dostat návrh plánu boje proti závislostem s opatřeními na tři roky. Připravovaný dokument má pět priorit. Vedle prevence a léčby, úprav zdanění a zavedení kontrolovaného trhu s konopím mezi ně pak patří ještě prosazování postupu v EU a zmírnění dopadů migrace. V pondělí to řekl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Podle záměru by stát mohl díky novému zdanění návykových látek a efektivnějšímu výběru daní získat ročně až 15 miliard korun.

"Priority se neupravují, zůstávají. Měli jsme 100 připomínek… Jsme myslím (s přípravou dokumentu) u konce," uvedl Vobořil. Podle něj zbývá dořešit výhrady ministerstev zdravotnictví a financí. "Vypořádáme připomínky možná v tomto týdnu. Chceme dát plán na jednání vlády do konce měsíce," řekl koordinátor.

Zdroj: ČTK

Vláda chce rozložit dodávky objednaných vakcín na covid do roku 2026

Česko chce rozložit dodávky objednaných vakcín na koronavirus od firmy Pfizer/BioNTech až do konce roku 2026. Mohlo by se tím ušetřit až 1,5 miliardy korun. Novinářům to řekl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. Je to podle něj součástí dodatku ke smlouvám Evropské komise s výrobcem. Některé země unie, například Bulharsko, už společně objednané vakcíny odebírat nechtějí a navrhují od smlouvy odstoupit.

Česko do konce loňského roku za vakcíny vydalo 14,6 miliardy korun, za asi 11,2 miliardy je nakoupilo od firmy Pfizer/BioNTech. "V této chvíli plně podporujeme vyjednanou dohodu Evropské komise o úpravě smlouvy, která umožní redukovat množství objednaných vakcín a také dodávky zbylé vakcíny rozložit do dalších let," uvedl.

Dodatek podle něj také zachovává podmínku o dodání vždy poslední existující varianty vakcíny. "Česko by podpisem dodatku ke smlouvě ušetřilo až 1,5 miliardy korun a zajistila dodávky vakcín Covid 19 až do roku 2026," dodal.

Zdroj: ČTK

Poslanci se shodli na čase hlasování o zkráceném projednání nižší valorizace důchodů

Sněmovna bude hlasovat o souhlasu se zkráceným projednáním sporného návrhu na snížení červnového růstu důchodů ve čtvrtek ve 20 hodin. Pevný čas stanovila hlasy prakticky všech koaličních i opozičních zákonodárců podle protinávrhu Patrika Nachera z opozičního ANO. Koalice původně navrhovala určení termínu pro hlasování na 15:30. Podle předsedkyně klubu ANO Aleny Schillerové si koalice chce jen vylepšit postavení u Ústavního soudu, na který se chce opozice v případě přijetí vládní penzijní předlohy obrátit.

Návrh na čtvrtečních 15:30 přednesl předseda lidoveckých poslanců Marek Výborný s poukazem na "košatící se" diskusi a opakující se argumentaci. Opoziční poslanci k tomu podali více než 20 protinávrhů. Nacher svůj požadavek na odklad hlasování na 20. hodinu zdůvodnil slovy, že se dostane na vystoupení významné části z šesti desítek řádně přihlášených poslanců. "Je to vypočteno tak, aby se umožnilo vystoupit řadovým poslancům," uvedl.

Nacherův protinávrh patřil mezi nejbližší ke koaličnímu návrhu. Jeho schválení rozhořčilo předsedu SPD Tomia Okamuru, který chtěl, aby sněmovna hlasovala o souhlasu se zkráceným projednáváním novely s vynecháním prvního čtení v neděli ve 20 hodin. Tázal se, zda existuje dohoda mezi ANO a koalicí. "Potvrzuje to, že hnutí SPD je tady podle všeho jedinou opoziční stranou," míní.

Zdroj: ČTK

Vláda chce zapojit Národní rozvojovou banku do stavby dostupných nájemních bytů

Státní Národní rozvojovou banku (NRB) chce vláda nově zapojit do výstavby dostupných nájemních bytů. Kabinet plánuje rovněž změnu zákona o Státním fondu podpory investic (SFPI), který podporuje rozvoj bydlení v Česku. Vláda tak chce podpořit svůj závazek, že na konci volebního období by se mohlo stavět až 10 tisíc nájemních bytů ročně navíc. Vyplývá to z dnes zveřejněného aktualizovaného programového prohlášení kabinetu.

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) od začátku deklaruje, že podporuje rozvoj všech typů bydlení (vlastnické, nájemní i družstevní). Proto chce připravit nové finanční nástroje na výstavbu dostupných nájemních bytů formou například fondového financování nebo půjčky od Evropské investiční banky (EIB) a garancí státu za úvěry. 

Zdroj: ČTK

Fialova vláda schválila úpravu svého programového prohlášení, její cíle se nezměnily

Vláda ve středu po zhruba 14 měsících schválila aktualizaci svého programového prohlášení, sdělil po zasedání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS). Nutnost změnit programové prohlášení vláda zdůvodňuje především válkou na Ukrajině a jejími ekonomickými dopady. Nejvíc se mění například závazky týkající se financí, energetiky či školství.

Vzhledem k tomu, že jde pouze o revizi prohlášení, neplánuje vláda opětovně žádat o důvěru sněmovny, jako to udělala s původní verzí, uvedl mluvčí kabinetu Václav Smolka. Fialova vláda je za dobu samostatného Česka první, která aktualizaci prohlášení provedla. "Naše cíle a priority se nemění, budeme pokračovat ve stabilizaci veřejných financí, orientaci na Evropskou unii a Severoatlantickou alianci," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK

Úspory a změna důchodů. Vláda upraví program na přelomu měsíce, v dubnu představí novinky

Úpravu svého programového prohlášení schválí vláda na přelomu února a března, řekl v sobotu ve svém pořadu Otázky a odpovědi z Kramářovy vily premiér Petr Fiala z ODS. V dubnu by podle něj mělo být jasno, kde bude kabinet hledat úspory ve státním rozpočtu, známé by měly být i základní parametry chystané důchodové reformy po projednání ve vládní pětikoalici.

Vláda usiluje o snížení schodku státního rozpočtu pro příští rok o 70 miliard korun. Na úsporných opatřeních ministři pracují s experty, řekl Fiala. Doplnil, že žádná rozhodnutí zatím nepadla, návrhy zmiňované v médiích nejsou projednané a schválené koalicí. Kabinet nechce zvýšit celkové daňové zatížení občanů. "Přemýšlíme, zda je daňový systém optimálně nastaven, zda ho nelze někde zjednodušit. Zda třeba u spotřební daně nemůžeme dospět ještě k spravedlivějšímu principu," uvedl.

Důchodová reforma má podle Fialy zásadní význam, pokud chce stát zajistit, aby i lidé mladší 40 let měli šanci na důstojnou penzi. "Měla se udělat už před řadou let. Že k tomu předchozí vlády nepřistoupily, považuji za velkou chybu," řekl. Základní parametry důchodové reformy by po projednání koalicí měla podle Fialy znát veřejnost v dubnu. "Pokládám za nutné, abychom se snažili dosáhnout i shody s opozicí, aby lidé měli jistotu, že ty věci budou platit v příštích desetiletích," uvedl.

Zdroj: ČTK

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK

Předčasné parlamentní volby na Slovensku budou 30. září, rozhodla sněmovna

Předčasné parlamentní volby na Slovensku budou 30. září. Hlasováním o tom dnes rozhodl parlament, který už v prosinci vyslovil nedůvěru menšinové vládě premiéra Eduarda Hegera. Část opozice neuspěla s návrhy, aby nové volby byly už v květnu nebo v červnu. V řádném termínu by Slováci přistoupili k volebním urnám v únoru příštího roku.

Prezidentka Zuzana Čaputová dříve dala do konce ledna politickým stranám čas na to, aby prosadily konání nových voleb. V opačném případě by jmenovala úřednický kabinet. Hegerova vláda po vyslovení nedůvěry sněmovnou sice zůstala v úřadu, podle ústavy má ovšem jen omezené pravomoci a některá její rozhodnutí musí předem schválit hlava státu.

Podle průzkumů veřejného mínění by strany původní čtyřčlenné vládní koalice, ze které loni vystoupila liberální strana Svoboda a Solidarita, už neshromáždily potřebnou většinu ve sněmovně.

Zdroj: ČTK
Pokračovat