Strana svobodných občanů - volby do Poslanecké sněmovny 2013

29. 9. 2013 21:49
Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se konaly 25. a 26. října 2013. V předčasných volbách pro Svobodné hlasovalo 2.46 % voličů a ani tentokrát neobsadí poslanecká křesla.
Foto: Jiří Kropáček

Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se konaly 25. a 26. října 2013. Předseda Strany svobodných občanů Petr Mach stál v čele pražské kandidátky.

Strana vznikla v roce 2009 a voleb do PS PČR se poprvé zúčastnila v květnu 2010. Svobodní tehdy získali pouze 0.74 % hlasů, a do Sněmovny se tak nedostali.

V předčasných volbách pro Svobodné hlasovalo 2.46 % voličů a ani tentokrát poslanecká křesla neobsadí.

Strana svobodných občanů měla pro letošní volby číslo 2.

Lídři kandidátek v krajích:

hl. město Praha: Petr Mach

Středočeský: Karel Zvára

Jihočeský: Václav Kupilík

Plzeňský: Jiří Hemerle

Karlovarský: Jiří Pánek

Ústecký: Richard Hartmann

Liberecký: David Forbelský

Královéhradecký: Vít Jedlička

Pardubický: Martin Pánek

Vysočina: Josef Fendrych

Jihomoravský: Jakub Ježek

Olomoucký: Josef Zbořil

Zlínský: Tomáš Pajonk

Moravskoslezský: Jiří Zapletal

Volební program Strany svobodných občanů

Heslo volební kampaně: "Méně státu, více občanům".

Strana svobodných občanů usiluje o snížení míry státního přerozdělování a tohoto cíle chce dosáhnout zrušením velké části daní (daň silniční, daň z elektřiny a uhlí, daň dědická, daň z převodu nemovitosti, daň z příjmu fyzických osob), které by mělo být provázáno se zrušením dotací ve stejné výši.

Vedle toho Svobodní slibují méně státu také omezováním byrokratických prvků a po volbách by chtěli zrušit 26 úřadů, mezi které patří například CERMAT, Energetický regulační úřad či Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Strana svobodných občanů chce omezit pravomoci politiků a prosadit zákaz zadlužování státu, který by měl být zakotven v Ústavě ČR. Zvyšování daní by podle Svobodných mělo být podmíněno referendem, které by také občanům mělo umožnit vetovat zákon schválený parlamentem ("lidové veto").

Strana se ostře vymezuje vůči Evropské unii a požaduje referendum o vystoupení České republiky z EU.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy