Komunální volby v Praze 2014: Územní plán

Domácí Domácí
26. 9. 2014 13:16
Výstavba v Praze by se do budoucna měla řídit takzvaným metropolitním plánem, který nahradí územní plán z konce devadesátých let.
Pole u potoka Botič na pomezí pražských obvodů 4, 10 a 11 by měly změnit svoji podobu. Praha plánuje postavit zde další domy.
Pole u potoka Botič na pomezí pražských obvodů 4, 10 a 11 by měly změnit svoji podobu. Praha plánuje postavit zde další domy. | Foto: Ondřej Besperát

Pořízení metropolitního plánu inicioval nynější primátor Tomáš Hudeček, podle něj by měl plán při posuzování nových projektů více brát v úvahu okolní zástavbu. Zároveň by díky němu mělo v hlavním městě přibýt zelených ploch. Odpůrci ovšem tvrdí, že plán dá volnou ruku developerům.

ANO

Hnutí ANO odpovědi nedodalo, přestože dotazy deníku Aktuálně.cz mělo k dispozici od 5. 9. 2014.

ČSSD

Chceme přísněji kontrolovat a regulovat nové projekty tak, aby neohrožovaly kvalitu života běžných Pražanů. Znovu přehodnotíme velké projekty na základě jejich přínosu pro město. Detailnějším rozpracováním územního plánu budeme jasně chránit zelené plochy proti nové výstavbě a nesmyslnému zahušťování.

Demokraté Jana Kasla

Kromě lepší komunikace a schválení metropolitního plánu je současně nezbytné zpracovat podrobné řešení klíčových rozvojových a transformačních lokalit v měřítku 1:5000. Navrhujeme zadat, ve zkrácené formě řízení a paralelně, co největší množství územních studií jednotlivých lokalit s využitím znalostí jednotlivých MČ a kapacit v Praze pracujících urbanistických ateliérů, při posílené koordinační roli Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Cílem je získat druhou, podrobnou hladinu plánu v podrobnosti všude tam, kde nebude reálné rozhodovat o rozvoji území pouze na základě MP.

KSČM

Budeme se snažit o skoncování se špatným a nezákonným záměrem na metropolitní plán Prahy primátora Hudečka a spol. pod značkou  „svoboda developerům, veřejná zeleň na obtíž”. Prosazovat takový nový územní plán, kde v rámci nové výstavby bude preferováno využití opuštěných výrobních areálů, bráněno dalšímu zahušťování ucelených sídlišť a oblastí s rodinnými domky na úkor zeleně. Prosazovat výstavbu komplexní (včetně školských, zdravotnických a kulturních zařízení, obchodů, služeb atd., a to s finanční spoluúčastí developerů) a minimalizovat tak dopravní potřeby. Nedovolíme, aby zemědělské a další plochy zeleně byly předmětem pozemkových spekulací.

Vůči černým stavbám postupovat v souladu se zákonem, nepřijímat dodatečná rozhodnutí, která černou stavbu prohlásí za legální.

Máte právo - trojkoalice Strany zelených, KDU-ČSL a Starostové a nezávislí

Územnímu plánu je třeba dát nové politické i odborné zadání, sladit postup s platnou legislativou a především jej konečně projednat s veřejností. Chceme, aby nový územní plán chránil veřejný zájem ve městě. Zdravý rozvoj města zajistí pouze územní plán s jasnými regulativy. Výškovými, ale i určujícími plochy pro občanskou či veřejnou vybavenost a zeleň. Nechceme mít Prahu plnou prázdných nákupních center a kancelářských objektů, Prahu s nedostatkem škol, školek či komunitních center.

ODS

Změny územního plánu jsou v současnosti hlavním zdrojem netransparentnosti. Budeme prosazovat pouze takové změny, které rozšíří množství zeleně na úkor zástavby, například bychom rádi vrátili stromořadí do pražských ulic. Černé stavby se musí bourat, to je jasné.

Piráti

Územní plán se mění podle přání developerů a občané nemají žádné slovo. Město např. v roce 2009 požádalo občany o připomínky k územnímu plánu, a když jich obdrželo na 15 tisíc, všechny hodilo pod stůl. Chceme zapojit aktivní občany do rozhodování. Vytvoříme online prostor pro komentáře k územnímu plánu a jiným návrhům. Město podněty pečlivě vyhodnotí a o důležitých otázkách vypíše referendum. Postup proti černým stavbám se řídí zákonem a nespadá do samostatné působnosti města. Je třeba postupovat zejména proti velkým nelegálním stavbám, nikoliv šikanovat jednotlivé občany, že si přistavili kumbálek. 

Pro Prahu

Filozofie metropolitního plánu je vůči nutnostem změn na rozdíl od dosavadního územního plánu částečně imunní. Dělení území Prahy v metropolitním plánu na ne/zastavěné a ne/zastavitelné jasně definuje celá území a jejich vnitřní režim je pak flexibilnější. Proces projednávání případných změn vyžaduje souhlas místního zastupitelstva s účastí místních občanů, stanovisko Institutu plánování a rozvoje města, komise primátora pro územní plán, výboru zastupitelstva pro územní plán a konečně veřejného projednání v zastupitelstvu hlavního města. To je celá paleta možností pro občany, jak získávat informace i vznášet připomínky.

Svobodní

Postup v případě nepovolené stavby upravuje zákon a je nutné ho pouze dodržovat. Budeme usilovat o změnu stavebních předpisů tak, aby byla odpovědnost za stavbu z velké části přenesena na architekty. Územní plán by měl řešit obecné potřeby města, nikoli regulovat konkrétní provedení stavby.

TOP 09

Přijmeme zcela nový územní plán (na kterém již pracujeme), který dává jasná pravidla pro rozvoj Prahy. Kromě něj vznikají nové klíčové dokumenty, které jsou poprvé vzájemně provázány a tvoří funkční celek inspirovaný úspěšnými metropolemi Evropy. Nové projekty již nebudou posuzovány samostatně, ale v pečlivém kontextu s okolní zástavbou a charakterem čtvrti. Nové předpisy také důrazně brání volnou krajinu a nařizují více zelených ploch v ulicích. Rovněž se neumožní stavět uprostřed sídlišť.

Úsvit

Územní plán je zastaralý a nepružný. Je potřeba, aby byl pružnější a funkční. Aby například bylo možno do zastavitelné plochy stavět podobné stavby. Aby se dal přizpůsobit bez nutnosti změn. Změna územního plánu trvá 3 roky a územní plán se dělá na 20 let. Měl by to být ale „živoucí“ organismus.

Co strany chtějí změnit či zavést v dalších oblastech najdete zde.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Lidé v Praze i v Brně demonstrují proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, kteří demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Édouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11 000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzivě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy