Strana zelených - volby do Poslanecké sněmovny 2013

10. 9. 2013 14:57
Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se konaly 25. a 26. října 2013. Zelení ve volbách získali 3.19 % hlasů, a skončili tak za branami Sněmovny.
Foto: Jiří Kropáček

Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se konaly 25. a 26. října 2013. Předseda Strany zelených (SZ) Ondřej Liška stál v čele pražské kandidátky.

Zelení ve volbách získali 3.19 % hlasů, a skončili tak za branami Sněmovny.

Ve volbách do PS PČR v roce 2010 získala SZ 2.44 % hlasů a ani tehdy se do Sněmovny nedostala.

Zelení měli pro letošní volby číslo 23.

Lídři kandidátek v krajích:

hl. město Praha: Ondřej Liška

Středočeský: Václav Láska

Jihočeský: Stanislav Kovář

Plzeňský: Svatava Štěrbová

Karlovarský: Petr Němec

Ústecký: Jiří Škoda

Liberecký: Miroslav Hudec

Královéhradecký: Michal Kudrnáč

Pardubický: Jiří Čáslavka

Vysočina: Hana Konvalinková

Jihomoravský: Jitka Seitlová

Olomoucký: Martin Škabraha

Zlínský: Michal Berg

Moravskoslezský: Pavla Brady

Volební program Strany zelených:

Strana zelených dlouhodobě prosazuje snížení závislosti na fosilních palivech a preferuje nezávislost na jádru. Investice by podle SZ měly směřovat do obnovitelných zdrojů energie a do tzv. zelených pracovních míst.

Mezi priority zelených patří také odpolitizování státní správy a vytvoření kvalitních zákonů o státních úřednících a proti korupci.

Zelení chtěji obnovit progresivní daň. Pro lidi s příjmy nad sto tisíc měsíčně by zavedli třicetiprocentní pásmo zdanění. Strana zelených přišla také s neotřelým návrhem zavést daň z nezdravé spotřeby rafinovaného cukru a tuků.

Zelení mají ve svém programu zrušení druhého důchodového pilíře, namísto toho navrhují tzv. zásluhový pilíř po vzoru Švédska.

Za jednu z největších předvolebních priorit zelení považují to, aby děti ve třech letech měly zákonný nárok na to být umístěny do mateřských školek.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy