Strana zelených - volby do Poslanecké sněmovny 2013

10. 9. 2013 14:57
Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se konaly 25. a 26. října 2013. Zelení ve volbách získali 3.19 % hlasů, a skončili tak za branami Sněmovny.
Foto: Jiří Kropáček

Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se konaly 25. a 26. října 2013. Předseda Strany zelených (SZ) Ondřej Liška stál v čele pražské kandidátky.

Zelení ve volbách získali 3.19 % hlasů, a skončili tak za branami Sněmovny.

Ve volbách do PS PČR v roce 2010 získala SZ 2.44 % hlasů a ani tehdy se do Sněmovny nedostala.

Zelení měli pro letošní volby číslo 23.

Lídři kandidátek v krajích:

hl. město Praha: Ondřej Liška

Středočeský: Václav Láska

Jihočeský: Stanislav Kovář

Plzeňský: Svatava Štěrbová

Karlovarský: Petr Němec

Ústecký: Jiří Škoda

Liberecký: Miroslav Hudec

Královéhradecký: Michal Kudrnáč

Pardubický: Jiří Čáslavka

Vysočina: Hana Konvalinková

Jihomoravský: Jitka Seitlová

Olomoucký: Martin Škabraha

Zlínský: Michal Berg

Moravskoslezský: Pavla Brady

Volební program Strany zelených:

Strana zelených dlouhodobě prosazuje snížení závislosti na fosilních palivech a preferuje nezávislost na jádru. Investice by podle SZ měly směřovat do obnovitelných zdrojů energie a do tzv. zelených pracovních míst.

Mezi priority zelených patří také odpolitizování státní správy a vytvoření kvalitních zákonů o státních úřednících a proti korupci.

Zelení chtěji obnovit progresivní daň. Pro lidi s příjmy nad sto tisíc měsíčně by zavedli třicetiprocentní pásmo zdanění. Strana zelených přišla také s neotřelým návrhem zavést daň z nezdravé spotřeby rafinovaného cukru a tuků.

Zelení mají ve svém programu zrušení druhého důchodového pilíře, namísto toho navrhují tzv. zásluhový pilíř po vzoru Švédska.

Za jednu z největších předvolebních priorit zelení považují to, aby děti ve třech letech měly zákonný nárok na to být umístěny do mateřských školek.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Druhý start ve finále SP střelci Nepejchalovi nevyšel

Druhý start ve finále Světového poháru českému sportovnímu střelci Filipu Nepejchalovi tolik nevyšel. Vítěz třípolohové střelby z malorážky dnes v Číně obsadil čtrnácté místo ve vzduchové pušce.

Dvacetiletý český talent tentokrát v disciplíně, v níž už dvakrát vyhrál soutěž Světového poháru včetně letošního triumfu v Mnichově, porazil jediného soupeře. S kvalifikačním nástřelem 620,8 bodu jej téměř pět bodů dělilo od postupu do osmičlenného finále.

Soutěž ovládl indický střelec Divjanš Singh Panvar, který teprve před měsícem oslavil sedmnácté narozeniny, o jedinou desetinu bodu před Istvánem Pénim z Maďarska.

před 56 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy