Strana zelených - volby do Poslanecké sněmovny 2013

10. 9. 2013 14:57
Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se konaly 25. a 26. října 2013. Zelení ve volbách získali 3.19 % hlasů, a skončili tak za branami Sněmovny.
Foto: Jiří Kropáček

Předčasné volby do Poslanecké sněmovny se konaly 25. a 26. října 2013. Předseda Strany zelených (SZ) Ondřej Liška stál v čele pražské kandidátky.

Zelení ve volbách získali 3.19 % hlasů, a skončili tak za branami Sněmovny.

Ve volbách do PS PČR v roce 2010 získala SZ 2.44 % hlasů a ani tehdy se do Sněmovny nedostala.

Zelení měli pro letošní volby číslo 23.

Lídři kandidátek v krajích:

hl. město Praha: Ondřej Liška

Středočeský: Václav Láska

Jihočeský: Stanislav Kovář

Plzeňský: Svatava Štěrbová

Karlovarský: Petr Němec

Ústecký: Jiří Škoda

Liberecký: Miroslav Hudec

Královéhradecký: Michal Kudrnáč

Pardubický: Jiří Čáslavka

Vysočina: Hana Konvalinková

Jihomoravský: Jitka Seitlová

Olomoucký: Martin Škabraha

Zlínský: Michal Berg

Moravskoslezský: Pavla Brady

Volební program Strany zelených:

Strana zelených dlouhodobě prosazuje snížení závislosti na fosilních palivech a preferuje nezávislost na jádru. Investice by podle SZ měly směřovat do obnovitelných zdrojů energie a do tzv. zelených pracovních míst.

Mezi priority zelených patří také odpolitizování státní správy a vytvoření kvalitních zákonů o státních úřednících a proti korupci.

Zelení chtěji obnovit progresivní daň. Pro lidi s příjmy nad sto tisíc měsíčně by zavedli třicetiprocentní pásmo zdanění. Strana zelených přišla také s neotřelým návrhem zavést daň z nezdravé spotřeby rafinovaného cukru a tuků.

Zelení mají ve svém programu zrušení druhého důchodového pilíře, namísto toho navrhují tzv. zásluhový pilíř po vzoru Švédska.

Za jednu z největších předvolebních priorit zelení považují to, aby děti ve třech letech měly zákonný nárok na to být umístěny do mateřských školek.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Policie obvinila dva lidi kvůli úmrtí muže po pádu pod metro

V souvislosti se čtvrtečním úmrtím muže po pádu pod soupravu metra byli zadrženi a obviněni dva lidé. Uvedl to dnes server iDNES.cz. Kvůli věku obviněných nechtěli policisté podle serveru uvést k případu bližší informace.

Muž spadl do kolejiště metra ve čtvrtek kolem 19:30 ve stanici Anděl na lince B. "Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Svědci incidentu podle některých médií uváděli, že muže z nástupiště někdo shodil. Policisté to ale zatím nepotvrdili.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Baník posílil Svozil z konkurenční Opavy

Fotbalisté Ostravy přivedli z Opavy Jaroslava Svozila. Šestadvacetiletý stoper, který je první zimní posilou Baníku, podepsal se Slezany podle klubového webu víceletou smlouvu.

"Jaroslava Svozila jsme dlouhodobě sledovali. Je to stoper v ideálním fotbalovém věku, s kvalitní rozehrávkou a jsme si jisti, že tímto transferem dochází k dalšímu zkvalitnění hráčského kádru. Jednání nebyla úplně jednoduchá, protože jsme nebyli jediní, kdo o něj měl zájem," řekl sportovní ředitel Baníku Marek Jankulovski pro klubový web.

Svozil dnes odcestoval na Maltu, kde se připojí k týmu. "Pokud cesta proběhne bez problémů a trenér se hned rozhodne ho poslat do hry, může už v sobotu nastoupit na Maltě v utkání proti Brnu. Povolení máme," uvedl Jankulovski.

Olomoucký odchovanec Svozil odehrál v první lize za Sigmu a Opavu 56 zápasů, v nichž vstřelil jeden gól.

před 1 hodinou

USA hlásí druhý případ člověka nakaženého čínským koronavirem

Spojené státy oznámily, že v zemi je druhý pacient nakažený koronavirem z čínského města Wu-chan. žena je hospitalizována ve státě Illinois. Virus, který se rozšířil zřejmě z netopýrů a dál se šíří i z člověka na člověka, zatím zabil v Číně 26 lidí. Dalších téměř tisíc osob je nakaženo. Čínské úřady izolovaly od okolního světa 37 milionů lidí v provincii Chu-pej, kde nákaza propukla. Nelétají tam letadla a nejezdí automobily, autobusy ani vlaky.

Zdroj: Reuters
Další zprávy