Strana práv občanů

Aktualizováno 30. 3. 2014 22:37
Strana práv občanů vznikla v říjnu 2009. V jejím čele stojí Jan Veleba, čestným předsedou strany je třetí prezident republiky Miloš Zeman.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Jan Veleba nahradil ve funkci předsedy Zdeňka Štengla. Ten vedl stranu do předčasných voleb v říjnu 2013, ve kterých tehdejší SPOZ utrpěla drtivou porážku. Na sjezdu v březnu 2014 strana oznámila "restart", vypustila z názvu slovo zemanovci a vyměnila téměř celé vedení.

Vznik SPOZ

V říjnu 2009 se v Praze konalo celorepublikové shromáždění občanského sdružení Přátelé Miloše Zemana. Více než dvě třetiny přítomných (kolem 400 účastníků) se vyslovilo pro založení nové strany. V čele přípravného výboru SPOZ stanul Miloš Zeman, kolem něhož se shromáždili nespokojení členové ČSSD, kterou tehdy vedl Jiří Paroubek. Členy přípravného výboru SPOZ se stali někdejší ministři Zemanovy vlády - Miroslav Grégr, Jan Fencl, Eduard Zeman a Jaromír Schling.

Strana práv občanů ZEMANOVCI měla ustavující sjezd v březnu 2010 v Praze. Předsedou strany byl zvolen Miloš Zeman (neměl žádného protikandidáta), místopředsedou se stal Vladimír Hönig a Radek Augustin. Na sjezdu dále došlo ke schválení stanov a programu SPOZ.

Volby 2010

První volby do Poslanecké sněmovny PČR, kterých se SPOZ účastnila, se konaly v květnu 2010. Straně se však nepodařilo získat jediný poslanecký mandát. Ve volbách pro ni hlasovalo 226 527 voličů (4,33 %), což k překročení pětiprocentní hranice nutné pro vstup do sněmovny nestačilo. Miloš Zeman se po volebním neúspěchu rozhodl odejít z čela strany. Na mimořádném sjezdu SPOZ byl v listopadu 2010 zvolen novým předsedou Vratislav Mynář. Miloš Zeman získal titul čestného předsedy.

Lídři krajských kandidátek:

hl. město Praha - Vladimír Hönig

Středočeský - Jan Žižka

Jihočeský - František Pohanka

Plzeňský - Vladimír Gabriel

Karlovarský - Vladislav Kučík

Ústecký - Miloš Zeman

Liberecký - Věra Dunajčíková

Královéhradecký - Jan Patzelt

Pardubický - Tomáš Vagenknecht

Vysočina - Jaromír Schling

Jihomoravský - Marian Keremidský

Olomoucký - Radek Augustin

Zlínský - Petr Vladovič

Moravskoslezský - Matej Zachveja

Přímá volba prezidenta 2013:

Miloš Zeman se v únoru 2012 rozhodl (s podporou SPOZ) vstoupit do boje o Hrad v historicky první přímé volbě prezidenta. V průběhu kampaně byl obklopen lidmi z SPOZ a její členové patřili také k Zemanovým největším sponzorům. V médiích se v této souvislosti často objevovalo jméno kontroverzního expředsedy pražské organizace SPOZ Miroslava Šloufa.

Miloš Zeman dvoukolovou prezidentskou volbu nakonec vyhrál, a stal se tak třetím prezidentem České republiky. Předseda SPOZ Vratislav Mynář se nechal slyšet, že strana se bude snažit co nejvíce využít toho, že hlavou státu je její čestný předseda. V této souvislosti Mynář projevil zájem o funkci kancléře prezidenta republiky, kterou nakonec skutečně získal.

Změny ve vedení

Po Mynářovo jmenování kancléřem bylo nutné zvolit nového předsedu strany. Sjezd SPOZ se konal 23. března 2013 a novým šéfem se stal dosavadní první místopředseda Zdeněk Štengl, který byl jediným kandidátem. Prvním místopředsedou byl zvolen Martin Nejedlý. Mezi řadové místopředsedy se probojoval Radek Augustin, Dita Portová a Vladimír Kruliš.

V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny, které se konaly v říjnu 2013, utrpěla SPOZ drtivou porážku. Získala pouze 1.51 % hlasů. Zdeněk Štengl na následujícím sjezdu strany post předsedy i přes neúspěch obhájil.

I když možná některé z vás to bude bolet - prosím vás, abyste odstranili z názvu naší strany slovo zemanovci, protože to, k čemu byla tato strana trvale vytvořena, bylo hájení práv občanů, nikoli hájení práva jednoho člověka

Miloš Zeman

V březnu 2014 se však SPOZ rozhodla pro "restart" a do svého čela zvolila Jana Velebu, bývalého prezidenta Agrární komory ČR. Štengl již nekandidoval. Strana vyměnila téměř celé vedení a navíc z názvu vypustila slovo zemanovci, o což požádal sám Miloš Zeman, který zůstal čestným předsedou.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy