Miroslav Šlouf

28. 1. 2013 17:06
Miroslav Šlouf proslul především jako lobbista. Byl také předsedou pražské krajské organizace Strany práv občanů Zemanovci, za níž na podzim 2013 kandiduje do Poslanecké sněmovny.
Miroslav Šlouf.
Miroslav Šlouf. | Foto: Ondřej Besperát

Miroslav Šlouf je bývalý předseda pražské krajské organizace Strany práv občanů ZEMANOVCI a působí ve vedení Slávia Consulting. Dříve byl členem KSČ, posléze ČSSD.

Patří mezi blízké spolupracovníky Miloše Zemana, který byl v lednu 2013 zvolen prezidentem republiky v historicky první přímé volbě. V rámci předvolebních diskusí Zeman prohlašoval, že Šlouf se již nepodílí na jeho kampani. V rozhovorech při vyhlašování výsledků prezidentské volby však Šlouf potvrdil svůj vliv na vedení kampaně.

Od KSČ k ČSSD a aférám jako šéf poradců Zemana

Miroslav Šlouf vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. V osmdesátých letech byl v Komunistické straně Československa, působil i v SSM. V letech 1981 až 1992 byl členem České národní rady. Po vystoupení z KSČ se stal členem ČSSD a pracoval jako poradce tehdejšího předsedy sněmovny Miloše Zemana. V roce 1997 vedl volební tým ČSSD.

Pokusil se dostat do Senátu v roce 2000 ve volebním obvodu na Chrudimsku, ale neúspěšně.

V době opoziční smlouvy a působení Miloše Zemana na postu premiéra ČR se Šlouf stal mediálně známým díky několika kauzám. Například podle státního zastupitelství Zemanův poradce Vratislav Šíma pod vedením Šloufa jako šéfa poradců vytvořil spis Olovo, který diskreditoval Petru Buzkovou. Všichni aktéři se proti obvinění ohradili. Šloufova pozice se zproblematizovala kontakty s "kmotrem" Františkem Mrázkem. Na jejich základě vyzýval pozdější šéf ČSSD Jiří Paroubek Šloufa k odchodu ze strany sociální demokracie.

Přátelé Miloše Zemana a SPOZ

V roce 2008 byl hlavním aktérem tzv. aféry Savoy, která se týkala volby prezidenta. V této době se také stal jedním ze zakladatelů sdružení Přátelé Miloše Zemana.

V roce 2009 odešel z ČSSD a následoval tak Zemana, který stejný krok učinil o dva roky dřív, a v roce 2010 se stal členem Strany práv občanů Zemanovci. Neúspěšně se za SPOZ ucházel o post pražského primátora.

Zeman na Hrad

Do hledáčku médií se po krátké odmlce dostal v souvislosti s prezidentskou kampaní Miloše Zemana a zájem o něj pokračuje i po Zemanově vítězství. Šlouf je spojován s rozjezdem Zemanovy kampaně o boj o Hrad, ale v posledních fázích se jeho jméno mezi členy volebního týmu neobjevovalo. Šlouf totiž představoval jeden z hlavních protiargumentů oponentů Zemanovy kandidatury. Šloufův současný vztah se Zemanem je tak nejasný, vzhledem k rozdílným vyjádřením obou mužů.

Miroslav Šlouf se narodil 19. září 1948. Je rozvedený, má dvě děti.

 

Právě se děje

Další zprávy