Miroslav Šlouf

28. 1. 2013 17:06
Miroslav Šlouf proslul především jako lobbista. Byl také předsedou pražské krajské organizace Strany práv občanů Zemanovci, za níž na podzim 2013 kandiduje do Poslanecké sněmovny.
Miroslav Šlouf.
Miroslav Šlouf. | Foto: Ondřej Besperát

Miroslav Šlouf je bývalý předseda pražské krajské organizace Strany práv občanů ZEMANOVCI a působí ve vedení Slávia Consulting. Dříve byl členem KSČ, posléze ČSSD.

Patří mezi blízké spolupracovníky Miloše Zemana, který byl v lednu 2013 zvolen prezidentem republiky v historicky první přímé volbě. V rámci předvolebních diskusí Zeman prohlašoval, že Šlouf se již nepodílí na jeho kampani. V rozhovorech při vyhlašování výsledků prezidentské volby však Šlouf potvrdil svůj vliv na vedení kampaně.

Od KSČ k ČSSD a aférám jako šéf poradců Zemana

Miroslav Šlouf vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. V osmdesátých letech byl v Komunistické straně Československa, působil i v SSM. V letech 1981 až 1992 byl členem České národní rady. Po vystoupení z KSČ se stal členem ČSSD a pracoval jako poradce tehdejšího předsedy sněmovny Miloše Zemana. V roce 1997 vedl volební tým ČSSD.

Pokusil se dostat do Senátu v roce 2000 ve volebním obvodu na Chrudimsku, ale neúspěšně.

V době opoziční smlouvy a působení Miloše Zemana na postu premiéra ČR se Šlouf stal mediálně známým díky několika kauzám. Například podle státního zastupitelství Zemanův poradce Vratislav Šíma pod vedením Šloufa jako šéfa poradců vytvořil spis Olovo, který diskreditoval Petru Buzkovou. Všichni aktéři se proti obvinění ohradili. Šloufova pozice se zproblematizovala kontakty s "kmotrem" Františkem Mrázkem. Na jejich základě vyzýval pozdější šéf ČSSD Jiří Paroubek Šloufa k odchodu ze strany sociální demokracie.

Přátelé Miloše Zemana a SPOZ

V roce 2008 byl hlavním aktérem tzv. aféry Savoy, která se týkala volby prezidenta. V této době se také stal jedním ze zakladatelů sdružení Přátelé Miloše Zemana.

V roce 2009 odešel z ČSSD a následoval tak Zemana, který stejný krok učinil o dva roky dřív, a v roce 2010 se stal členem Strany práv občanů Zemanovci. Neúspěšně se za SPOZ ucházel o post pražského primátora.

Zeman na Hrad

Do hledáčku médií se po krátké odmlce dostal v souvislosti s prezidentskou kampaní Miloše Zemana a zájem o něj pokračuje i po Zemanově vítězství. Šlouf je spojován s rozjezdem Zemanovy kampaně o boj o Hrad, ale v posledních fázích se jeho jméno mezi členy volebního týmu neobjevovalo. Šlouf totiž představoval jeden z hlavních protiargumentů oponentů Zemanovy kandidatury. Šloufův současný vztah se Zemanem je tak nejasný, vzhledem k rozdílným vyjádřením obou mužů.

Miroslav Šlouf se narodil 19. září 1948. Je rozvedený, má dvě děti.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy