Jan Veleba

24. 10. 2012 20:35
Jan Veleba je předsedou Strany práv občanů, senátorem za volební obvod Chrudim a bývalým prezidentem Agrární komory ČR.
Jan Veleba
Jan Veleba | Foto: Ondřej Besperát

Jan Veleba byl v březnu 2014 zvolen předsedou Strany práv občanů. Ve funkci nahradil Zdeňka Štengla. Ten vedl stranu do předčasných voleb v říjnu 2013, ve kterých tehdejší SPOZ utrpěla drtivou porážku. Na sjezdu v březnu 2014 strana oznámila "restart", vypustila z názvu slovo zemanovci a vyměnila téměř celé vedení.

Veleba zastával v letech 2005 až 2014 funkci prezidenta Agrární komory České republiky. Na podzim 2012 zvítězil ve volbách do Senátu za volební obvod Chrudim. V prvním kole získal jako nezávislý kandidát 20,97 % hlasů, následně ho v druhém kole podpořilo 59,73 % voličů a porazil tak sociálnědemokratického kandidáta Tomáše Škaryda.

Jako senátor si dal za cíl vytvořit kolem sebe platformu politiků se zájmem v zemědělství a venkově a hlavní důraz chce klást na soběstačnost českého potravinářství. Jinak mezi jeho témata patří prosazení zákona o prokazování nabytého majetku, konec plateb ve zdravotnictví, bezplatné vzdělání, regulace cen energie či uzákonění valorizace důchodů.

Už dříve se politicky projevil založením Strany venkova, ale v roce 2002 z ní vystoupil. Před listopadem 1989 byl členem KSČ.

Veleba vystudoval obor mechanizace zemědělství na Vysoké škole zemědělské v Brně, následně si doplnil vzdělání ještě v oboru sociologie venkova a pedagogika na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Má titul inženýr. Do roku 1989 byl zaměstnán na Státních statcích (či Školním), po revoluci se stal spolumajitelem firmy JHYB s.r.o. Jakubovický dvůr se specializací na chov vepřů. Od roku 1992 až do roku 2005 působil v Českomoravském svazu zemědělských podnikatelů, nejprve jako tajemník a pak předseda. V roce 2005 byl zvolen prezidentem Agrární komory ČR. Následoval tak Jiřího Netíka a Václava Hlaváčka. Od roku 2007 vede také dozorčí radu Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu a do roku 2011 působil jako viceprezident COPA.

Je ženatý, má tři děti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

před 20 minutami

Policie obvinila dva lidi kvůli úmrtí muže po pádu pod metro

V souvislosti se čtvrtečním úmrtím muže po pádu pod soupravu metra byli zadrženi a obviněni dva lidé. Uvedl to dnes server iDNES.cz. Kvůli věku obviněných nechtěli policisté podle serveru uvést k případu bližší informace.

Muž spadl do kolejiště metra ve čtvrtek kolem 19:30 ve stanici Anděl na lince B. "Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Svědci incidentu podle některých médií uváděli, že muže z nástupiště někdo shodil. Policisté to ale zatím nepotvrdili.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy