Jan Veleba

24. 10. 2012 20:35
Jan Veleba je předsedou Strany práv občanů, senátorem za volební obvod Chrudim a bývalým prezidentem Agrární komory ČR.
Jan Veleba
Jan Veleba | Foto: Ondřej Besperát

Jan Veleba byl v březnu 2014 zvolen předsedou Strany práv občanů. Ve funkci nahradil Zdeňka Štengla. Ten vedl stranu do předčasných voleb v říjnu 2013, ve kterých tehdejší SPOZ utrpěla drtivou porážku. Na sjezdu v březnu 2014 strana oznámila "restart", vypustila z názvu slovo zemanovci a vyměnila téměř celé vedení.

Veleba zastával v letech 2005 až 2014 funkci prezidenta Agrární komory České republiky. Na podzim 2012 zvítězil ve volbách do Senátu za volební obvod Chrudim. V prvním kole získal jako nezávislý kandidát 20,97 % hlasů, následně ho v druhém kole podpořilo 59,73 % voličů a porazil tak sociálnědemokratického kandidáta Tomáše Škaryda.

Jako senátor si dal za cíl vytvořit kolem sebe platformu politiků se zájmem v zemědělství a venkově a hlavní důraz chce klást na soběstačnost českého potravinářství. Jinak mezi jeho témata patří prosazení zákona o prokazování nabytého majetku, konec plateb ve zdravotnictví, bezplatné vzdělání, regulace cen energie či uzákonění valorizace důchodů.

Už dříve se politicky projevil založením Strany venkova, ale v roce 2002 z ní vystoupil. Před listopadem 1989 byl členem KSČ.

Veleba vystudoval obor mechanizace zemědělství na Vysoké škole zemědělské v Brně, následně si doplnil vzdělání ještě v oboru sociologie venkova a pedagogika na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Má titul inženýr. Do roku 1989 byl zaměstnán na Státních statcích (či Školním), po revoluci se stal spolumajitelem firmy JHYB s.r.o. Jakubovický dvůr se specializací na chov vepřů. Od roku 1992 až do roku 2005 působil v Českomoravském svazu zemědělských podnikatelů, nejprve jako tajemník a pak předseda. V roce 2005 byl zvolen prezidentem Agrární komory ČR. Následoval tak Jiřího Netíka a Václava Hlaváčka. Od roku 2007 vede také dozorčí radu Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu a do roku 2011 působil jako viceprezident COPA.

Je ženatý, má tři děti.

 

Právě se děje

před 52 minutami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy