Jan Veleba

24. 10. 2012 20:35
Jan Veleba je předsedou Strany práv občanů, senátorem za volební obvod Chrudim a bývalým prezidentem Agrární komory ČR.
Jan Veleba
Jan Veleba | Foto: Ondřej Besperát

Jan Veleba byl v březnu 2014 zvolen předsedou Strany práv občanů. Ve funkci nahradil Zdeňka Štengla. Ten vedl stranu do předčasných voleb v říjnu 2013, ve kterých tehdejší SPOZ utrpěla drtivou porážku. Na sjezdu v březnu 2014 strana oznámila "restart", vypustila z názvu slovo zemanovci a vyměnila téměř celé vedení.

Veleba zastával v letech 2005 až 2014 funkci prezidenta Agrární komory České republiky. Na podzim 2012 zvítězil ve volbách do Senátu za volební obvod Chrudim. V prvním kole získal jako nezávislý kandidát 20,97 % hlasů, následně ho v druhém kole podpořilo 59,73 % voličů a porazil tak sociálnědemokratického kandidáta Tomáše Škaryda.

Jako senátor si dal za cíl vytvořit kolem sebe platformu politiků se zájmem v zemědělství a venkově a hlavní důraz chce klást na soběstačnost českého potravinářství. Jinak mezi jeho témata patří prosazení zákona o prokazování nabytého majetku, konec plateb ve zdravotnictví, bezplatné vzdělání, regulace cen energie či uzákonění valorizace důchodů.

Už dříve se politicky projevil založením Strany venkova, ale v roce 2002 z ní vystoupil. Před listopadem 1989 byl členem KSČ.

Veleba vystudoval obor mechanizace zemědělství na Vysoké škole zemědělské v Brně, následně si doplnil vzdělání ještě v oboru sociologie venkova a pedagogika na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Má titul inženýr. Do roku 1989 byl zaměstnán na Státních statcích (či Školním), po revoluci se stal spolumajitelem firmy JHYB s.r.o. Jakubovický dvůr se specializací na chov vepřů. Od roku 1992 až do roku 2005 působil v Českomoravském svazu zemědělských podnikatelů, nejprve jako tajemník a pak předseda. V roce 2005 byl zvolen prezidentem Agrární komory ČR. Následoval tak Jiřího Netíka a Václava Hlaváčka. Od roku 2007 vede také dozorčí radu Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu a do roku 2011 působil jako viceprezident COPA.

Je ženatý, má tři děti.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Němec viněný ze sprejování na Karlův most nesouhlasí s rozsudkem, podal dovolání

Německý turista Benjamin Wittig, který spolu se svým bratrem v létě 2019 posprejoval jeden z pilířů Karlova mostu, nesouhlasí s rozsudkem, kterým mu soudy uložily roční podmínku, peněžitý trest 100 000 korun a vyhoštění na pět let. Proti verdiktu podal dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně, uvedla v pátek Česká televize. Mladší z bratrů Niclas Steiger se k činu už dříve přiznal a stejný trest přijal.

Steiger se k činu přiznával od počátku. Mimo jiné u soudu v minulosti uvedl, že si neuvědomil, na jak významnou památku graffiti umístil. Starší z bratrů obvinění naopak odmítl, podle něj nápis na most nastříkal pouze Steiger.

Soudy však konstatovaly, že nápis na pilíř nasprejovali oba bratři, vycházely mimo jiné z výpovědí svědků. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 při vynášení rozsudku uvedla, že Wittig mohl obvinění odmítat kvůli tomu, aby po odsuzujícím rozsudku nepřišel o své civilní zaměstnání v německé armádě.

Nápis se na pilíři mostu objevil v polovině července 2019. Restaurátoři ho začali odstraňovat 27. července a plánovali, že práce budou trvat do půlky srpna. Podle smlouvy za to měli dostat 40 000 korun. V noci na 28. července ale graffiti neočekávaně zmizelo. K odstranění se následně přihlásil Miroslav Černý. Uvedl, že nápis odstranil během asi dvou hodin vysokotlakým proudem páry. Laboratorní výsledky ukázaly, že zdivo mostu nebylo nečekanou akcí poškozeno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy