Jan Veleba

24. 10. 2012 20:35
Jan Veleba je předsedou Strany práv občanů, senátorem za volební obvod Chrudim a bývalým prezidentem Agrární komory ČR.
Jan Veleba
Jan Veleba | Foto: Ondřej Besperát

Jan Veleba byl v březnu 2014 zvolen předsedou Strany práv občanů. Ve funkci nahradil Zdeňka Štengla. Ten vedl stranu do předčasných voleb v říjnu 2013, ve kterých tehdejší SPOZ utrpěla drtivou porážku. Na sjezdu v březnu 2014 strana oznámila "restart", vypustila z názvu slovo zemanovci a vyměnila téměř celé vedení.

Veleba zastával v letech 2005 až 2014 funkci prezidenta Agrární komory České republiky. Na podzim 2012 zvítězil ve volbách do Senátu za volební obvod Chrudim. V prvním kole získal jako nezávislý kandidát 20,97 % hlasů, následně ho v druhém kole podpořilo 59,73 % voličů a porazil tak sociálnědemokratického kandidáta Tomáše Škaryda.

Jako senátor si dal za cíl vytvořit kolem sebe platformu politiků se zájmem v zemědělství a venkově a hlavní důraz chce klást na soběstačnost českého potravinářství. Jinak mezi jeho témata patří prosazení zákona o prokazování nabytého majetku, konec plateb ve zdravotnictví, bezplatné vzdělání, regulace cen energie či uzákonění valorizace důchodů.

Už dříve se politicky projevil založením Strany venkova, ale v roce 2002 z ní vystoupil. Před listopadem 1989 byl členem KSČ.

Veleba vystudoval obor mechanizace zemědělství na Vysoké škole zemědělské v Brně, následně si doplnil vzdělání ještě v oboru sociologie venkova a pedagogika na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Má titul inženýr. Do roku 1989 byl zaměstnán na Státních statcích (či Školním), po revoluci se stal spolumajitelem firmy JHYB s.r.o. Jakubovický dvůr se specializací na chov vepřů. Od roku 1992 až do roku 2005 působil v Českomoravském svazu zemědělských podnikatelů, nejprve jako tajemník a pak předseda. V roce 2005 byl zvolen prezidentem Agrární komory ČR. Následoval tak Jiřího Netíka a Václava Hlaváčka. Od roku 2007 vede také dozorčí radu Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu a do roku 2011 působil jako viceprezident COPA.

Je ženatý, má tři děti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

V americkém Kentucky se při výcviku srazily dva vrtulníky, zemřelo devět vojáků

Devět vojáků přišlo v noci na čtvrtek o život při srážce dvou amerických armádních vrtulníků v Kentucky. S odkazem na armádní mluvčí o tom informuje list The Washington Post. Vrtulníky byly zapojeny do výcvikové mise při základně u hranice se státem Tennessee.

Dva vrtulníky Black Hawk se při rutinní výcvikové misi srazily kolem 22:00 místního času (04:00 SELČ) v okrese Trigg nedaleko rozlehlé vojenské základy Fort Campbell, uvedla armádní mluvčí Nondice Thurmanová. Další podrobnosti se veřejnost dozví na tiskové konferenci, která má být ještě tento den. V oblasti Fort Campbell v noci na čtvrtek panovala dobrá viditelnost a foukal jen slabý vítr.

"V tuto chvíli se soustředíme na vojáky a jejich rodiny," uvádí armádní prohlášení. Příčina neštěstí se podle něj vyšetřuje. 

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Česká pošta zruší v Praze 35 poboček, v Ostravě 27

Česká pošta zruší nejvíce poboček v Praze, Ostravě, Brně a Plzni. V Praze má ubýt 35 pošt, v Ostravě 27, v Brně a Plzni po 12. Vyplývá to z pracovní verze materiálu pošty, který dnes zveřejnil web Seznam Zprávy. Mluvčí pošty Matyáš Vitík ČTK řekl, že seznam konkrétních rušených poboček podnik zveřejní zřejmě v pátek. Celkově se má v polovině roku uzavřít 300 z 3200 poboček. Návrh snížení počtu provozovaných pošt musí ještě schválit vláda.

V dokumentu, který mají Seznam Zprávy k dispozici, jsou zmíněna města napříč Českem. Rušení pošt by se mělo týkat 115 měst a obcí. Ve velkých městech, jako je Hradec Králové nebo Olomouc, má ubýt sedm poboček, o pět pošt méně budou mít České Budějovice, Liberec nebo Havířov, v Pardubicích, Karlových Varech, Karviné, Opavě nebo Kladně podnik zavře po čtyřech pobočkách.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ve středu schválil vypořádání připomínek k návrhu snížení počtu pošt pro vládu. "Vypořádání bylo schváleno Radou ČTÚ ve středu, tak, aby byl ze strany ČTÚ legislativní proces urychlen v jeho částech, kde to je možné. Nyní bude návrh vypořádání projednán s připomínkujícími subjekty. Stále platí, že poté je třeba, aby návrh projednala ještě Legislativní rada vlády," řekla ČTK mluvčí ČTÚ Tereza Meravá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy