Jan Veleba

24. 10. 2012 20:35
Jan Veleba je předsedou Strany práv občanů, senátorem za volební obvod Chrudim a bývalým prezidentem Agrární komory ČR.
Jan Veleba
Jan Veleba | Foto: Ondřej Besperát

Jan Veleba byl v březnu 2014 zvolen předsedou Strany práv občanů. Ve funkci nahradil Zdeňka Štengla. Ten vedl stranu do předčasných voleb v říjnu 2013, ve kterých tehdejší SPOZ utrpěla drtivou porážku. Na sjezdu v březnu 2014 strana oznámila "restart", vypustila z názvu slovo zemanovci a vyměnila téměř celé vedení.

Veleba zastával v letech 2005 až 2014 funkci prezidenta Agrární komory České republiky. Na podzim 2012 zvítězil ve volbách do Senátu za volební obvod Chrudim. V prvním kole získal jako nezávislý kandidát 20,97 % hlasů, následně ho v druhém kole podpořilo 59,73 % voličů a porazil tak sociálnědemokratického kandidáta Tomáše Škaryda.

Jako senátor si dal za cíl vytvořit kolem sebe platformu politiků se zájmem v zemědělství a venkově a hlavní důraz chce klást na soběstačnost českého potravinářství. Jinak mezi jeho témata patří prosazení zákona o prokazování nabytého majetku, konec plateb ve zdravotnictví, bezplatné vzdělání, regulace cen energie či uzákonění valorizace důchodů.

Už dříve se politicky projevil založením Strany venkova, ale v roce 2002 z ní vystoupil. Před listopadem 1989 byl členem KSČ.

Veleba vystudoval obor mechanizace zemědělství na Vysoké škole zemědělské v Brně, následně si doplnil vzdělání ještě v oboru sociologie venkova a pedagogika na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Má titul inženýr. Do roku 1989 byl zaměstnán na Státních statcích (či Školním), po revoluci se stal spolumajitelem firmy JHYB s.r.o. Jakubovický dvůr se specializací na chov vepřů. Od roku 1992 až do roku 2005 působil v Českomoravském svazu zemědělských podnikatelů, nejprve jako tajemník a pak předseda. V roce 2005 byl zvolen prezidentem Agrární komory ČR. Následoval tak Jiřího Netíka a Václava Hlaváčka. Od roku 2007 vede také dozorčí radu Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu a do roku 2011 působil jako viceprezident COPA.

Je ženatý, má tři děti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Exposlanci Škárkovi soud za nenávistné výroky o nedonošených dětech snížil podmíněný trest

Na deset měsíců se zkušební lhůtou jeden a půl roku snížil v úterý odvolací Krajský soud v Plzni trest bývalému předsedovi strany Věci veřejné a někdejšímu poslanci Jaroslavu Škárkovi za jeho loňské nenávistné výroky o nedonošených dětech, mentálně postižených lidech či o neziskových organizacích. Na svůj veřejně přístupný profil na Facebooku Škárka tehdy kromě jiného napsal o předčasně narozených dětech s nízkou porodní hmotností, že jsou to "nevyvinuté zrůdy".

Soud tak zmírnil srpnový verdikt Okresního soudu Plzeň - sever, který Škárkovi vyměřil roční podmíněný trest s dvouletou zkušební lhůtou. Za podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod hrozilo bývalému politikovi až tříleté vězení.

Rozsudek je pravomocný. Lze proti němu pouze podat dovolání k Vrchnímu soudu. Škárka, který se odvolal proti verdiktu o vině i proti výši trestu vyměřeného okresním soudem, bude v případu pokračovat dál, řekl po vynesení rozsudku. "Nepovažuji za správné, aby tato společnost udělovala tresty za odlišný názor," řekl. I v obhajobě u okresního soudu argumentoval svobodou slova.

Dnes u soudu padesátiletý Škárka nevypovídal. U okresního soudu se ale k napsání příspěvku přiznal. Řekl, že příspěvek psal pod vlivem většího množství vypitého vína. Vyjádřil lítost především nad expresivní formou svého vyjadřování, obsah ale hájil. Chtěl prý otevřít diskusi o daných tématech. "Je mi líto formy, kterou jsem zvolil, asi jsem nedomyslel, že by se to opravdu někoho mohlo dotknout," uvedl v srpnu Škárka u okresního soudu.

před 29 minutami

EU musí rychle připravit dlouhodobé kroky proti zdražování energií, řekla komisařka Simsonová

EU musí rychle připravit dlouhodobé kroky proti zdražování energií, řekla komisařka Simsonová. ČR chce zabránit emisním spekulacím, uvedl Havlíček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy