Zdeněk Štengl

23. 3. 2013 20:53
Zdeněk Štengl je bývaým předsedou SPOZ. Od roku 2012 působí jako zastupitel Pardubického kraje.
Zdeněk Štengl.
Zdeněk Štengl. | Foto: Vojtěch Marek

Zdeněk Štengl byl od března 2013 do března 2014 předsedou SPOZ. V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 kandidoval jako lídr pardubické kandidátky SPOZ. Strana však utrpěla drtivou porážku a do Sněmovny se nedostala. Štengl na následujícím sjezdu post předsedy i přes neúspěch obhájil.

V březnu 2014 se však SPOZ rozhodla pro "restart" a do svého čela zvolila Jana Velebu, bývalého prezidenta Agrární komory ČR. Štengl již nekandidoval. Strana vyměnila téměř celé vedení a navíc z názvu vypustila slovo zemanovci, o což požádal sám Miloš Zeman, který zůstal čestným předsedou.

Zdeněk Štengl byl v roce 2012 zvolen do zastupitelstva Pardubického kraje.

Před vstupem do politiky pracoval 21 let u kriminální policie, z toho sedm let působil jako vedoucí kriminální policie obecné kriminality v Chrudimi. Od roku 2006 podnikal jako ekonomický a bezpečnostní konzultant. V minulosti byl rovněž společníkem a členem statutárních orgánů několika společností.

Do politiky vstoupil v roce 2010, kdy se stal prvním místopředsedou SPOZ. V roce 2012 byl zvolen do zastupitelstva Pardubického kraje, kde získal funkci místopředsedy výboru pro regionální rozvoj a evropské fondy. Na přelomu let 2012 a 2013 se podílel na Zemanově prezidentské kampani jako člen jeho volebního týmu.

Po vítězství Miloše Zemana v přímé volbě prezidenta se dosavadní předseda SPOZ Vratislav Mynář stal prezidentovým kancléřem. V březnu 2013 se konal sjezd SPOZ, na kterém bylo zvoleno nové vedení. Do čela strany se postavil Zdeněk Štengl, který byl jediným kandidátem.

Štengl po zvolení prohlásil, že SPOZ chce ve sněmovních volbách překročit pětiprocentní hranici a nabídnout voličům unikátní program, který obsahuje myšlenky Miloše Zemana. "My jsme pouhými apoštoly, kteří myšlenky našeho prezidenta ponesou dál," řekl doslova.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy