KDU-ČSL - volby do Poslanecké sněmovny 2013

9. 9. 2013 14:58
KDU-ČSL se po předčasných volbách konaných 25. a 26. října 2013 úspěšně navrací do Poslanecké sněmovny se ziskem 6,8 % hlasů. Vede je nový předseda Pavel Bělobrádek.
Foto: Jiří Kropáček

V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny získala KDU-ČSL okolo 6,8 % hlasů, což znamená kolem 14 mandátů a tedy návrat do poslanecké politiky po jednom volebním období, kdy nepřekročili pětiprocentní hranici. V roce 2010 získala lidovci celkově 4,39 procenta hlasů. V průzkumech se tento výsledek KDU-ČSL dlouhodobě předvídal.

V celkovém pořadí se lidovci umístili na sedmém místě.

Volby do Poslanecké sněmovny proběhly o víkendu 25. a 26. října 2013.

Volební číslo KDU-ČSL bylo 11.

Lídři kandidátek v krajích

Praha:Daniel Herman (nebyl poslancem) - zisk: 5,46 %
Středočeský kraj: Ivan Gabal (nebyl poslancem) - zisk: 4,06 %
Plzeňský kraj: Václav Krása (v PSP ČR 1996-2002) - zisk: 4,85 %
Jihočeský kraj: Jan Bartošek (nebyl poslancem) - zisk: 6,67 %
Karlovarský kraj: Olga Haláková (nebyla poslankyní) - zisk: 16,73 %
Ústecký kraj: Leo Steiner (nebyl poslancem) - zisk: 2,22 %
Liberecký kraj: Kamil Svoboda (nebyl poslancem) - zisk: 3,02 %
Královéhradecký kraj: Pavel Bělobrádek (nebyl poslancem) - zisk: 6,79 %
Pardubický kraj: Jiří Junek (nebyl poslancem) - zisk: 7,7 %
Kraj Vysočina: Josef Herbrych (nebyl poslancem) - zisk: 10,55 %
Olomoucký kraj: Marian Jurečka (nebyl poslancem) - zisk: 7,94 %
Jihomoravský kraj: Jiří Mihola (nebyl poslancem) - zisk: 10,27 %
Zlínský kraj: Ondřej Benešík (nebyl poslancem) - zisk: 13,22 %
Moravskoslezský kraj: Tomáš Podivínský (nebyl poslancem) - zisk: 7,24 %

Program KDU-ČSL

Program strany se skládal ze šesti hlavních témat.

První se soustředilo na ekonomiku, pojily se s ní investice do pracovních míst (např. snížení ceny práce, podpora středních a malých podniků a změna zadávání veřejných zakázek), spolupráce škol a zaměstnavatelů (aby se zlepšila situace absolventů) a odmítnutí zvýšení dní firmám.

Druhé téma se týkalo veřejných financí a spravování státu, což zahrnovalo zlepšení výběru daní (např. registrační pokladny, zákaz anonymních akcií), profesionalizace státu (kvalitní zákon o státní službě, depolitizace státní správy) a konec zneužívání státu (adresné dávky, výplata dávek v souvislosti s ochotou přijmout práci a s docházkou dětí do škol).

V třetím tématu se zaměřili na rodinu. Představovalo to snížení daní pro pracující rodiče, znovuzavedení společného zdanění manželů, ochranu rodin před lichvou (zákaz půjček s úrokem nad 20 %), právo na umístění dětí do školky bez pořadníků, podpora péče o staré v rodinném prostředí, obnovení slevy na daních pro pracující důchodce či valorizace důchodů alespoň podle inflace.

Následně se zařadili téma boje s korupcí, které bylo společným jmenovatelem předcházejících voleb. Nyní zahrnuli např. zákon na ochranu oznamovatelů korupce, informace o veřejných zakázkách na internetu nebo povinnost zveřejnit vlastnickou strukturu PO při uzavření smlouvy se státem.

Páté téma pojednávalo o zdravotnictví. Zastavili by privatizaci zdravotních pojišťoven a pojištění, kontrolovali by přísně činnost zdravotních pojišťoven a hledali by cestu sociálně únosné zátěže spoluúčasti pacientů.

V posledním hlavním tématu se zabývali potravinářstvím: důslednější kontroly potravin, podpora potravinové soběstačnosti státu a posílení regionálních a rodinných firem a farem.

 

Právě se děje

Další zprávy