KDU-ČSL - volby do Poslanecké sněmovny 2013

9. 9. 2013 14:58
KDU-ČSL se po předčasných volbách konaných 25. a 26. října 2013 úspěšně navrací do Poslanecké sněmovny se ziskem 6,8 % hlasů. Vede je nový předseda Pavel Bělobrádek.
Foto: Jiří Kropáček

V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny získala KDU-ČSL okolo 6,8 % hlasů, což znamená kolem 14 mandátů a tedy návrat do poslanecké politiky po jednom volebním období, kdy nepřekročili pětiprocentní hranici. V roce 2010 získala lidovci celkově 4,39 procenta hlasů. V průzkumech se tento výsledek KDU-ČSL dlouhodobě předvídal.

V celkovém pořadí se lidovci umístili na sedmém místě.

Volby do Poslanecké sněmovny proběhly o víkendu 25. a 26. října 2013.

Volební číslo KDU-ČSL bylo 11.

Lídři kandidátek v krajích

Praha:Daniel Herman (nebyl poslancem) - zisk: 5,46 %
Středočeský kraj: Ivan Gabal (nebyl poslancem) - zisk: 4,06 %
Plzeňský kraj: Václav Krása (v PSP ČR 1996-2002) - zisk: 4,85 %
Jihočeský kraj: Jan Bartošek (nebyl poslancem) - zisk: 6,67 %
Karlovarský kraj: Olga Haláková (nebyla poslankyní) - zisk: 16,73 %
Ústecký kraj: Leo Steiner (nebyl poslancem) - zisk: 2,22 %
Liberecký kraj: Kamil Svoboda (nebyl poslancem) - zisk: 3,02 %
Královéhradecký kraj: Pavel Bělobrádek (nebyl poslancem) - zisk: 6,79 %
Pardubický kraj: Jiří Junek (nebyl poslancem) - zisk: 7,7 %
Kraj Vysočina: Josef Herbrych (nebyl poslancem) - zisk: 10,55 %
Olomoucký kraj: Marian Jurečka (nebyl poslancem) - zisk: 7,94 %
Jihomoravský kraj: Jiří Mihola (nebyl poslancem) - zisk: 10,27 %
Zlínský kraj: Ondřej Benešík (nebyl poslancem) - zisk: 13,22 %
Moravskoslezský kraj: Tomáš Podivínský (nebyl poslancem) - zisk: 7,24 %

Program KDU-ČSL

Program strany se skládal ze šesti hlavních témat.

První se soustředilo na ekonomiku, pojily se s ní investice do pracovních míst (např. snížení ceny práce, podpora středních a malých podniků a změna zadávání veřejných zakázek), spolupráce škol a zaměstnavatelů (aby se zlepšila situace absolventů) a odmítnutí zvýšení dní firmám.

Druhé téma se týkalo veřejných financí a spravování státu, což zahrnovalo zlepšení výběru daní (např. registrační pokladny, zákaz anonymních akcií), profesionalizace státu (kvalitní zákon o státní službě, depolitizace státní správy) a konec zneužívání státu (adresné dávky, výplata dávek v souvislosti s ochotou přijmout práci a s docházkou dětí do škol).

V třetím tématu se zaměřili na rodinu. Představovalo to snížení daní pro pracující rodiče, znovuzavedení společného zdanění manželů, ochranu rodin před lichvou (zákaz půjček s úrokem nad 20 %), právo na umístění dětí do školky bez pořadníků, podpora péče o staré v rodinném prostředí, obnovení slevy na daních pro pracující důchodce či valorizace důchodů alespoň podle inflace.

Následně se zařadili téma boje s korupcí, které bylo společným jmenovatelem předcházejících voleb. Nyní zahrnuli např. zákon na ochranu oznamovatelů korupce, informace o veřejných zakázkách na internetu nebo povinnost zveřejnit vlastnickou strukturu PO při uzavření smlouvy se státem.

Páté téma pojednávalo o zdravotnictví. Zastavili by privatizaci zdravotních pojišťoven a pojištění, kontrolovali by přísně činnost zdravotních pojišťoven a hledali by cestu sociálně únosné zátěže spoluúčasti pacientů.

V posledním hlavním tématu se zabývali potravinářstvím: důslednější kontroly potravin, podpora potravinové soběstačnosti státu a posílení regionálních a rodinných firem a farem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes 900 lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku asi 900 trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se zatím nikdo nepřihlásil.

Okolo sta vězňů z celkového počtu 1000 v budově zůstalo, ostatní utekli. "Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v 90. letech. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy