Daniel Herman - ministr kultury

3. 10. 2013 18:37
Daniel Herman je ministrem kultury ve vládě Bohuslava Sobotky.
Daniel Herman.
Daniel Herman. | Foto: Vojtěch Marek

Daniel Herman byl na podzim 2013 zvolen poslancem za KDU-ČSL. V Praze získal 6 305 preferenčních hlasů a lidovci 5,46 %. Ve středu 29. ledna 2014 byl jmenován ministrem kultury ve vládě Bohuslava Sobotky.

Od července 2013 pracuje jako tiskový mluvčí KDU-ČSL. Za tuto stranu kandidoval v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny konaných 25. a 26. října 2013. Byl vybrán za lídra kandidátky KDU-ČSL v Praze.

Předtím působil tři roky ve vedení Ústavu pro studium totalitních režimů.

Kauza ÚSTR

Do pozice ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů byl Herman vybrán v srpnu 2010. Jeho mandát zahrnoval pětileté funkční období, to však změnilo rozhodnutí rady ÚSTR v dubnu 2013, kdy byl Herman odvolán.

Rozhodnutí mělo za následek debatu o motivech a smyslu Hermanova odchodu. Vzhledem k tomu, že členy rady určuje Senát, v němž má převahu levice, označili Herman i tehdy vládnoucí pravicoví politici odvolání za zpolitizovaný akt.

Ústav má totiž ve své práci výlučný přístup k archivním složkám, které se dochovaly z éry komunistického režimu, provádí také postupnou digitalizaci složek. Kritici se obávali, že změna vedení může vést k narušení fungování instituce. Oficiálním důvodem odvolání Daniela Hermana bylo nezvládnutí funkce.

V současnosti probíhá výběrové řízení na pozici generálního ředitele ÚSTR. Uzávěrka přihlášek byla 3. ledna 2014, novým šéfem ústavu je od 1. května 2014 Zdeněk Hazdra, dříve pracovník ústavu a potom pedagog na Filozofické fakultě UK.

Zároveň v té době rozhodl Obvodní soud pro Prahu 3, že odvolání Hermana bylo protiprávní. Verdikt není pravomocný, žalovaná strana se pravděpodobně bude odvolávat.

Osobní život

Narodil se v dubnu 1963 v Český Budějovicích. Od roku 1984 studoval na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě, následně byl vysvěcen na kněze a působil v oblasti Tábora. V roce 1990 se stal tajemníkem českobudějovického biskupa, tehdy Miloslava Vlka. Ten byl následující rok jmenován arcibiskupem pražským a Herman ho následoval jako vedoucí jeho sekretariátu.

V roce 1996 přešel pracovně do České biskupské konference, kde působil hlavně jako vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí do roku 2005. V roce 2007 požádal o laicizaci, při níž se kněz vzdává svého závazku.

Před nástupem do ÚSTR byl ještě zaměstnán v Informační kanceláři Ministerstva kultury a v pražské kanceláři Jana Švejnara.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Růst české ekonomiky zpomalil

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,5 procenta, oproti předchozímu čtvrtletí stoupl hrubý domácí produkt (HDP) o 0,3 procenta. Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika vykázala podle zpřesněného říjnového odhadu meziroční růst 2,8 procenta, mezičtvrtletně vzrostla o 0,7 procenta. Analytici ve 3. čtvrtletí počítali s růstem meziročně o 2,7 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru pokles HDP o 0,1 procenta. Podle statistiků ekonomiku v mezičtvrtletním srovnání podpořila hlavně spotřeba. Výdaje domácností i vlády se zvýšily. Rostl také vývoz, zatímco dovoz zůstal zhruba na stejné úrovni jako v předchozích třech měsících.

Zdroj: ČTK
Další zprávy