Daniel Herman - ministr kultury

3. 10. 2013 18:37
Daniel Herman je ministrem kultury ve vládě Bohuslava Sobotky.
Daniel Herman.
Daniel Herman. | Foto: Vojtěch Marek

Daniel Herman byl na podzim 2013 zvolen poslancem za KDU-ČSL. V Praze získal 6 305 preferenčních hlasů a lidovci 5,46 %. Ve středu 29. ledna 2014 byl jmenován ministrem kultury ve vládě Bohuslava Sobotky.

Od července 2013 pracuje jako tiskový mluvčí KDU-ČSL. Za tuto stranu kandidoval v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny konaných 25. a 26. října 2013. Byl vybrán za lídra kandidátky KDU-ČSL v Praze.

Předtím působil tři roky ve vedení Ústavu pro studium totalitních režimů.

Kauza ÚSTR

Do pozice ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů byl Herman vybrán v srpnu 2010. Jeho mandát zahrnoval pětileté funkční období, to však změnilo rozhodnutí rady ÚSTR v dubnu 2013, kdy byl Herman odvolán.

Rozhodnutí mělo za následek debatu o motivech a smyslu Hermanova odchodu. Vzhledem k tomu, že členy rady určuje Senát, v němž má převahu levice, označili Herman i tehdy vládnoucí pravicoví politici odvolání za zpolitizovaný akt.

Ústav má totiž ve své práci výlučný přístup k archivním složkám, které se dochovaly z éry komunistického režimu, provádí také postupnou digitalizaci složek. Kritici se obávali, že změna vedení může vést k narušení fungování instituce. Oficiálním důvodem odvolání Daniela Hermana bylo nezvládnutí funkce.

V současnosti probíhá výběrové řízení na pozici generálního ředitele ÚSTR. Uzávěrka přihlášek byla 3. ledna 2014, novým šéfem ústavu je od 1. května 2014 Zdeněk Hazdra, dříve pracovník ústavu a potom pedagog na Filozofické fakultě UK.

Zároveň v té době rozhodl Obvodní soud pro Prahu 3, že odvolání Hermana bylo protiprávní. Verdikt není pravomocný, žalovaná strana se pravděpodobně bude odvolávat.

Osobní život

Narodil se v dubnu 1963 v Český Budějovicích. Od roku 1984 studoval na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě, následně byl vysvěcen na kněze a působil v oblasti Tábora. V roce 1990 se stal tajemníkem českobudějovického biskupa, tehdy Miloslava Vlka. Ten byl následující rok jmenován arcibiskupem pražským a Herman ho následoval jako vedoucí jeho sekretariátu.

V roce 1996 přešel pracovně do České biskupské konference, kde působil hlavně jako vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí do roku 2005. V roce 2007 požádal o laicizaci, při níž se kněz vzdává svého závazku.

Před nástupem do ÚSTR byl ještě zaměstnán v Informační kanceláři Ministerstva kultury a v pražské kanceláři Jana Švejnara.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Evropský parlament schválil dohodu o vystoupení Británie z EU

Evropský parlament ve středu schválil dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie, která Spojenému království umožní v pátek o půlnoci spořádaně evropský blok po 47 letech opustit. Drtivá většina poslanců podpořila pakt, díky němuž budou mít obě strany od soboty 11 měsíců na dojednání budoucích vztahů. Dohodu musí ještě ve čtvrtek potvrdit zástupci členských zemí, než vstoupí v platnost.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Územní členění Česka se částečně sjednotí, schválil to Senát

Územní členění České republiky se částečně sjednotí. Vesnice by už zpravidla neměly patřit do jiného okresu než obec s rozšířenou působností, pod kterou spadají. Výjimky bude moci stanovit vyhláškou ministerstvo vnitra. Počítá s tím vládní návrh zákona o územním členění státu, který ve středu schválil Senát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Výjimky by se měly týkat obcí z Turnovska, které nyní patří do tří okresů. V doprovodném usnesení to ministerstvu doporučily obě komory Parlamentu. Původní vládní návrh novely předpokládal, že působnost by na Turnovsku změnilo 16 z 37 obcí. Jejich starostové ale argumentovali tím, že změna by lidem výrazně zhoršila dostupnost úřadů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy