Daniel Herman - ministr kultury

3. 10. 2013 18:37
Daniel Herman je ministrem kultury ve vládě Bohuslava Sobotky.
Daniel Herman.
Daniel Herman. | Foto: Vojtěch Marek

Daniel Herman byl na podzim 2013 zvolen poslancem za KDU-ČSL. V Praze získal 6 305 preferenčních hlasů a lidovci 5,46 %. Ve středu 29. ledna 2014 byl jmenován ministrem kultury ve vládě Bohuslava Sobotky.

Od července 2013 pracuje jako tiskový mluvčí KDU-ČSL. Za tuto stranu kandidoval v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny konaných 25. a 26. října 2013. Byl vybrán za lídra kandidátky KDU-ČSL v Praze.

Předtím působil tři roky ve vedení Ústavu pro studium totalitních režimů.

Kauza ÚSTR

Do pozice ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů byl Herman vybrán v srpnu 2010. Jeho mandát zahrnoval pětileté funkční období, to však změnilo rozhodnutí rady ÚSTR v dubnu 2013, kdy byl Herman odvolán.

Rozhodnutí mělo za následek debatu o motivech a smyslu Hermanova odchodu. Vzhledem k tomu, že členy rady určuje Senát, v němž má převahu levice, označili Herman i tehdy vládnoucí pravicoví politici odvolání za zpolitizovaný akt.

Ústav má totiž ve své práci výlučný přístup k archivním složkám, které se dochovaly z éry komunistického režimu, provádí také postupnou digitalizaci složek. Kritici se obávali, že změna vedení může vést k narušení fungování instituce. Oficiálním důvodem odvolání Daniela Hermana bylo nezvládnutí funkce.

V současnosti probíhá výběrové řízení na pozici generálního ředitele ÚSTR. Uzávěrka přihlášek byla 3. ledna 2014, novým šéfem ústavu je od 1. května 2014 Zdeněk Hazdra, dříve pracovník ústavu a potom pedagog na Filozofické fakultě UK.

Zároveň v té době rozhodl Obvodní soud pro Prahu 3, že odvolání Hermana bylo protiprávní. Verdikt není pravomocný, žalovaná strana se pravděpodobně bude odvolávat.

Osobní život

Narodil se v dubnu 1963 v Český Budějovicích. Od roku 1984 studoval na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě, následně byl vysvěcen na kněze a působil v oblasti Tábora. V roce 1990 se stal tajemníkem českobudějovického biskupa, tehdy Miloslava Vlka. Ten byl následující rok jmenován arcibiskupem pražským a Herman ho následoval jako vedoucí jeho sekretariátu.

V roce 1996 přešel pracovně do České biskupské konference, kde působil hlavně jako vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí do roku 2005. V roce 2007 požádal o laicizaci, při níž se kněz vzdává svého závazku.

Před nástupem do ÚSTR byl ještě zaměstnán v Informační kanceláři Ministerstva kultury a v pražské kanceláři Jana Švejnara.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 1 hodinou

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy