Ústav pro studium totalitních režimů

10. 4. 2013 14:30
Ústav pro studium totalitních režimů je organizační složka České republiky určená k vědeckému zkoumání totalitních režimů v Československu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Ústav pro studium totalitních režimů je organizační složka České republiky určená k vědeckému zkoumání totalitních režimů v Československu – nacismu a komunismu. Instituce byla ustavena k 1. srpnu 2007 zákonem č. 181/2007 Sb. Po několikaměsíční přípravné fázi začal Ústav fungovat od 1. února 2008.

Orgány ÚSTR jsou Rada ústavu a ředitel ústavu. Rada Ústavu pro studium totalitních režimů je jeho výkonným orgánem, skládá se ze sedmi členů volených a odvolávaných Senátem Parlamentu České republiky, jejich funkční období je pětileté.

Prvním ředitelem Ústavu se stal Pavel Žáček. V roce 2010 byl do jeho čela zvolen Jiří Pernes, kterého však Rada po měsíci sesadila kvůli podezření z plagiátorství. Řízením ústavu byl dočasně pověřen Zdeněk Hazdra a ještě téhož roku byl zvolen nový ředitel. Stal se jím Daniel Herman.

S jeho činností však Rada nebyla spokojena, a proto ho v dubnu 2013 odvolala z funkce. Do čela Ústavu byla následně zvolena Pavla Foglová.

Radní Hermanovi vyčítali zejména nekoncepčnost ústavu, chaotičnost při zadávání grantů, digitalizaci archivu i personální politiku. Ze členů Rady se za Hermana postavila pouze Naděžda Kavalírová, předsedkyně Konfederace politických vězňů. Část zaměstnanců zorganizovala proti jeho odvolání protest, jelikož podle nich stojí za vším snahy o politizaci celého Ústavu.

 

Právě se děje

Další zprávy