Pavla Foglová

6. 5. 2013 20:39
Pavla Foglová je od dubna 2013 ředitelkou Ústavu pro studium totalitních režimů.
Pavla Foglová
Pavla Foglová | Foto: Ludvík Hradilek

Pavla Foglová je od dubna 2013 ředitelkou Ústavu pro studium totalitních režimů.

Foglová se narodila 18. srpna 1964 v Ostravě. Po absolvování Střední ekonomické školy v Ostravě studovala matematiku na olomoucké univerzitě, kterou však nedokončila. Po listopadu 1989 absolvovala bohemistiku a polonistiku na Filozofické fakultě UK. V osmdesátých letech se podílela na vydávání olomouckého samizdatového časopisu Ječmínek.

Po studiích působila jako překladatelka z polštiny a novinářka, psala mj. pro Lidové noviny nebo Mladou frontu Dnes. Foglová spolupracovala také s rozhlasem. V letech 2008 až 2012 vedla České centrum ve Varšavě. Jako překladatelka má na kontě knihy Slawomira Mrožka, Adama Michnika nebo Hanny Krallové.

V dubnu 2013 byla jmenována ředitelkou Ústavu pro studium totalitních režimů. Ve funkci tak nahradila odvolaného ředitele Daniela Hermana. Foglová bude v čele ústavu do doby, než z výběrového řízení vzejde nový ředitel. Jeho jméno by mělo být známo nejpozději 30. dubna příštího roku.

 

Právě se děje

před 17 minutami

USA odmítají lhůtu, kterou si stanovila KLDR, řekl americký vyslanec. Kim Čong-un po Novém roce vyhrožuje neupřesněnými kroky.

Spojené státy nepřistoupí na návrh Severokorejců, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun. Ten na návštěvě Jižní Koreje jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR.

Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy