Pavla Foglová

6. 5. 2013 20:39
Pavla Foglová je od dubna 2013 ředitelkou Ústavu pro studium totalitních režimů.
Pavla Foglová
Pavla Foglová | Foto: Ludvík Hradilek

Pavla Foglová je od dubna 2013 ředitelkou Ústavu pro studium totalitních režimů.

Foglová se narodila 18. srpna 1964 v Ostravě. Po absolvování Střední ekonomické školy v Ostravě studovala matematiku na olomoucké univerzitě, kterou však nedokončila. Po listopadu 1989 absolvovala bohemistiku a polonistiku na Filozofické fakultě UK. V osmdesátých letech se podílela na vydávání olomouckého samizdatového časopisu Ječmínek.

Po studiích působila jako překladatelka z polštiny a novinářka, psala mj. pro Lidové noviny nebo Mladou frontu Dnes. Foglová spolupracovala také s rozhlasem. V letech 2008 až 2012 vedla České centrum ve Varšavě. Jako překladatelka má na kontě knihy Slawomira Mrožka, Adama Michnika nebo Hanny Krallové.

V dubnu 2013 byla jmenována ředitelkou Ústavu pro studium totalitních režimů. Ve funkci tak nahradila odvolaného ředitele Daniela Hermana. Foglová bude v čele ústavu do doby, než z výběrového řízení vzejde nový ředitel. Jeho jméno by mělo být známo nejpozději 30. dubna příštího roku.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

před 14 minutami

Viceprezident Pence odmítl Sněmovně vydat dokumenty pro vyšetřování Trumpa

Viceprezident Mike Pence odmítl vyhovět žádosti výborů americké Sněmovny reprezentantů a vydat dokumenty, o které požádaly v rámci vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa kvůli ukrajinské aféře. S odvoláním na Penceova poradce Matthewa E. Morgana o tom informovala agentura AP. Už na počátku října odmítl spolupracovat s výbory také Bílý dům.

V dopise zaslaném demokratickým kongresmanům Morgan označil vyšetřování za "samozvané". Podle agentury AP tak opakuje námitku Bílého domu, že zahájení procesu vedoucího k podání ústavní žaloby je nelegitimní, neboť o něm nehlasovala celá Sněmovna reprezentantů. Vyšetřování podle Morgana vyvolává pochyby o tom, zda jsou lidé, kteří za ním stojí, oddáni "základní spravedlnosti".

Další zprávy