Pavla Foglová

6. 5. 2013 20:39
Pavla Foglová je od dubna 2013 ředitelkou Ústavu pro studium totalitních režimů.
Pavla Foglová
Pavla Foglová | Foto: Ludvík Hradilek

Pavla Foglová je od dubna 2013 ředitelkou Ústavu pro studium totalitních režimů.

Foglová se narodila 18. srpna 1964 v Ostravě. Po absolvování Střední ekonomické školy v Ostravě studovala matematiku na olomoucké univerzitě, kterou však nedokončila. Po listopadu 1989 absolvovala bohemistiku a polonistiku na Filozofické fakultě UK. V osmdesátých letech se podílela na vydávání olomouckého samizdatového časopisu Ječmínek.

Po studiích působila jako překladatelka z polštiny a novinářka, psala mj. pro Lidové noviny nebo Mladou frontu Dnes. Foglová spolupracovala také s rozhlasem. V letech 2008 až 2012 vedla České centrum ve Varšavě. Jako překladatelka má na kontě knihy Slawomira Mrožka, Adama Michnika nebo Hanny Krallové.

V dubnu 2013 byla jmenována ředitelkou Ústavu pro studium totalitních režimů. Ve funkci tak nahradila odvolaného ředitele Daniela Hermana. Foglová bude v čele ústavu do doby, než z výběrového řízení vzejde nový ředitel. Jeho jméno by mělo být známo nejpozději 30. dubna příštího roku.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií připojovat upozornění, že dané redakce jsou částečně nebo zcela kontrolované státem. Na firemním webu to ve čtvrtek oznámil šéf bezpečnostního oddělení Facebooku Nathaniel Gleicher. Označení se ale ihned neobjevilo u příspěvků vybraných médií na domovských stránkách uživatelů, to se prý začne dít až v následujících dnech a pouze ve Spojených státech.

Nový prvek byl v momentě spuštění zapracován pouze do tzv. knihovny reklam a na facebookové stránky jednotlivých organizací. Podle agentury AP se změna ihned týkala asi 200 stránek včetně těch patřících ruskému webu Sputnik, čínské zpravodajské agentuře Nová Čína a íránské Press TV.

Například na stránce ruské RT se nyní čeští uživatelé v okénku "Transparentnost stránek" dočtou, že tato státem financovaná televizní stanice patří mezi "státem kontrolovaná média v zemi Rusko". Podrobnější popisek pak uvádí: "Tento vydavatel zcela nebo částečně podléhá ediční kontrole státu. Je to určeno celou řadou faktorů, zejména financováním, strukturou a novinářskými standardy."

Podle Gleichera by uživatelé měli mít přehled o tom, zda zprávy, které se jim zobrazují, pocházejí od média, které "může být pod vlivem vlády". Facebook prý opatření připravoval ve spolupráci s desítkami expertů na média, jejich regulaci, či lidská práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy