Tomáš Podivínský - poslanec KDU-ČSL

Aktualizováno 9. 7. 2013 10:45
Tomáš Podivínský je bývalý náměstek ministra životního prostředí a od července 2013 do ledna 2014 ministr životního prostředí v Rusnokově vládě.
Tomáš Podivínský
Tomáš Podivínský | Foto: Vojtěch Marek

Tomáš Podivínský byl od července 2013 do ledna 2014 ministr životního prostředí v Rusnokově vládě. Bez důvěry Poslanecké sněmovny se však stejně jako ostatní ministři ocitnul od srpna v demisi. Nahradila je Sobotkova koaliční vláda z podzimních předčasných voleb. Na ministerstvu ho vystřídal Richard Brabec za hnutí ANO.

Těch se aktivně se účastnil jako lídr kandidátky KDU-ČSL v Moravskoslezském kraji. Zde získali lidovci 7,24 % hlasů a Podivínský 4 332 preferenčních hlasů. Stal se tak jedním z nových poslanců, spolu s ním zde postoupil do Parlamentu také Petr Kudela.

Kariéra Tomáše Podivínského

Tomáš Podivínský začínal svou kariéru jako novinář, počátkem devadesátých let působil v deníku Rovnost. V letech 1993 až 1995 pracoval jako manažer ve společnosti Janka Radotín, v roce 1996 nastoupil na ministerstvo zahraničí.

V letech 1997 až 2000 působil na ambasádě ve Vídni, kde měl na starosti organizování jednání mezi českými a rakouskými představiteli ohledně problematiky jaderné elektrárny Temelín. Poté se vrátil na ministerstvo zahraniční jako ředitel kabinetu tehdejšího ministra Cyrila Svobody (KDU-ČSL). Od roku 2005 byl čtyři roky generálním konzulem v Drážďanech, kde se rovněž věnoval otázkám životního prostředí.

V roce 2010 působil na Diplomatické akademii a byl také volebním manažerem KDU-ČSL. Později nastoupil do Státního fondu životního prostředí, kde měl jako náměstek na starosti program Zelená úsporám. Od října 2012 do července 2013 byl na MŽP náměstkem ministra pro sekci technické ochrany životního prostředí.

Poté přijal nabídku premiéra Jiřího Rusnoka na post ministra životního prostředí v jeho vládě.

Osobní život

Tomáš Podivínský se narodil v roce 1969. Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (1992) a absolvoval Diplomatickou akademii v Praze (2004). V listopadu 1989 byl členem ústředního stávkového výboru studentů.

 

Právě se děje

Další zprávy