Tomáš Podivínský - poslanec KDU-ČSL

Aktualizováno 9. 7. 2013 10:45
Tomáš Podivínský je bývalý náměstek ministra životního prostředí a od července 2013 do ledna 2014 ministr životního prostředí v Rusnokově vládě.
Tomáš Podivínský
Tomáš Podivínský | Foto: Vojtěch Marek

Tomáš Podivínský byl od července 2013 do ledna 2014 ministr životního prostředí v Rusnokově vládě. Bez důvěry Poslanecké sněmovny se však stejně jako ostatní ministři ocitnul od srpna v demisi. Nahradila je Sobotkova koaliční vláda z podzimních předčasných voleb. Na ministerstvu ho vystřídal Richard Brabec za hnutí ANO.

Těch se aktivně se účastnil jako lídr kandidátky KDU-ČSL v Moravskoslezském kraji. Zde získali lidovci 7,24 % hlasů a Podivínský 4 332 preferenčních hlasů. Stal se tak jedním z nových poslanců, spolu s ním zde postoupil do Parlamentu také Petr Kudela.

Kariéra Tomáše Podivínského

Tomáš Podivínský začínal svou kariéru jako novinář, počátkem devadesátých let působil v deníku Rovnost. V letech 1993 až 1995 pracoval jako manažer ve společnosti Janka Radotín, v roce 1996 nastoupil na ministerstvo zahraničí.

V letech 1997 až 2000 působil na ambasádě ve Vídni, kde měl na starosti organizování jednání mezi českými a rakouskými představiteli ohledně problematiky jaderné elektrárny Temelín. Poté se vrátil na ministerstvo zahraniční jako ředitel kabinetu tehdejšího ministra Cyrila Svobody (KDU-ČSL). Od roku 2005 byl čtyři roky generálním konzulem v Drážďanech, kde se rovněž věnoval otázkám životního prostředí.

V roce 2010 působil na Diplomatické akademii a byl také volebním manažerem KDU-ČSL. Později nastoupil do Státního fondu životního prostředí, kde měl jako náměstek na starosti program Zelená úsporám. Od října 2012 do července 2013 byl na MŽP náměstkem ministra pro sekci technické ochrany životního prostředí.

Poté přijal nabídku premiéra Jiřího Rusnoka na post ministra životního prostředí v jeho vládě.

Osobní život

Tomáš Podivínský se narodil v roce 1969. Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (1992) a absolvoval Diplomatickou akademii v Praze (2004). V listopadu 1989 byl členem ústředního stávkového výboru studentů.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy