Jaderná elektrárna Temelín

Aktualizováno 12. 6. 2011 23:58
JE Temelín vyrábí elektřinu ve dvou výrobních blocích s tlakovodními reaktory VVER 1000 typu V 320. Výkonem 2000 MW se jedná o největším energetický zdroj České republiky.
Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Ludvík Hradilek

Temelínská elektrárna vyrábí elektřinu ve dvou výrobních blocích o celkovém výkonu 2000 MW - jedná se tak o největší energetický zdroj České republiky.

Palivo bylo do reaktoru zavezeno v červenci 2000. Zkušební provoz prvního bloku byl zahájen 10. června 2002, na druhém bloku začal 18. dubna 2003.

Jaderná elektrárna Temelín se nachází ve stejnojmenné obci v Jihočeském kraji. Z původního záměru výstavby čtyř bloků se nakonec postavily jen dva, každý o tepelném výkonu 3000 MW a elektrickém výkonu 1000 MW.

Plán na výstavbu Temelína vznikl už v roce 1979, avšak k jeho úplné kolaudaci došlo až v listopadu 2006. V roce 2003 rozhodla vláda o dostavění zbývajících dvou bloků. Zakázka by měla přijít na zhruba 300 miliard korun.

Druhým jaderným zařízením v České republice jsou Dukovany, které byly uvedeny do provozu mezi lety 1985 a 1988. Ve dvou dvojblocích jsou instalovány čtyři reaktory s výkonem třikrát 460MW a jednou 500MW.

Po událostech v japonské elektrárně Fukušima vzrostl strach z nebezpečí jaderných havárií a jejich dramatických dopadů.

Výsledkem byla dohoda evropských států o plošných zátěžových testech všech evropských jaderných zařízení, včetně českých elektráren.

Testování se nevyhlo ani Temelínu. Prověřovala se odolnost elektráren proti přírodním vlivům, jako jsou záplavy, extrémní vedra nebo mrazy. Dobrovolně se pak mohly elektrárny nechat prověřit proti lidským chybám nebo možným teroristickým útokům. Testy se týkaly čtrnácti států evropské sedmadvacítky, vlastnících jaderné elektrárny.

Dostavba Temelína

Od roku 2009 probíhala jednání ohledně tendru dostavby dalších bloků, ale v dubnu 2014 ČEZ tendr zrušil v reakci na proměny energetické situace. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek uvedl, že vláda bude o Státní energetické koncepce ještě během roku jednat a že by mohl být tendr obnoven během následujících pěti let. Do soutěže o významnou zakázku by nově mohli vstoupit další hráči, zájem v červenci 2014 projevila jihokorejská společnost KEPCO.

Původně o dostavbu třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín usilovali tři zájemci. Byly to francouzská Areva, konsorcium společností Westinghouse Electric Company, LLC a Westinghouse Electric ČR a také česko-ruské konsorcium společností Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress.

V říjnu 2012 byla z tendru vyřazena Areva, jelikož podle ČEZu nesplnila zákonné požadavky. Francouzská firma s výtkami nesouhlasila a snažila se dostat zpátky do hry. V listopadu 2012 se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, jelikož byla přesvědčená, že její vyřazení odporovalo českým zákonům.

Vítěz tendru měl být vybrán v roce 2013 a energetická společnost ČEZ označovala tatu zakázku jako největší, jakou skupina i Česká republika dosud zažily. V souvislosti s pádem Nečasovy vlády v polovině roku 2013 však vznikla první hrozba opoždění výběru stavitele, protože následná prozatimní úřednická vláda Jiřího Rusnoka neměla zájem o pravomoc o dostavbě rozhodnout. Volba měla být tedy učiněna v roce 2014, ale místo toho byl tendr zrušen.

Během pěti let běžel proces posuzování jednotlivých nabídek. Projekty musely být v souladu se zákony České republiky i Evropské unie, dále musely splňovat nároky Asociace západoevropských jaderných dozorů a Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Při posuzování nabídek hrála vedle nabízené technologie a ceny rovněž roli možná účast českých firem na dostavbě.

Budování třetího a čtvrtého bloku Temelína podle původních představ mohlo začít v roce 2016, dokončení se předpokládalo nejpozději v roce 2025.

Jednání o dostavbě Temelína probíhalo i mezi politiky. Bývalý premiér Petr Nečas hovořil o zakázce s americkým prezidentem Barackem Obamou a francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Temelín byl důležitým tématem i při návštěvě ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v Praze.

V souvislosti s dostavbou se ozývají také kritické hlasy, a to hlavně ze strany ekologických sdružení. Podle ekologů by Česká republika nové reaktorové bloky nepotřebovala, pokud by se omezil vývoz elektřiny a zaváděla úsporná opatření. Dle jejich názoru navíc není dostatečně řešena otázka jaderného odpadu a případné havárie a také celkový dopad na životní prostřední a veřejné zdraví.

Veřejnou zakázku na dostavbu třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín vyhlásil ČEZ v roce 2009.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelská vláda obvinila opozici v čele s Guaidóem z "krvavého spiknutí"

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v neděli označil za vůdce povstání opoziční lídry Juana Guaidóa a Leopolda Lópeze, neřekl ale, zda se zatykače týkají i jich. Do spiknutí byl podle Madura zapleten i americký diplomat. Guaidó, jehož přes padesát zemí, včetně USA, letos uznalo za dočasného prezidenta Venezuely, označil obvinění ze spiknutí za další Madurovu vymyšlenou historku.

O odhalení "teroristického spiknutí" informovala vláda autoritářského prezidenta Madura v sobotu. Podle ní měla skupina přepadnout tuto neděli dvě vojenské posádky a "vyvolat násilnosti v šesti státech (venezuelské federace)". V neděli Maduro prohlásil, že za tímto komplotem byl Guaidó, López a opět také americká a kolumbijská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy