Dmitrij Medveděv

10. 12. 2011 0:28
Dmitrij Anatoljevič Medveděv je premiérem Ruské federace (od května 2012), předsedou strany Jednotné Rusko a bývalým ruským prezidentem (2008-2012).
Dmitrij Medveděv
Dmitrij Medveděv | Foto: Reuters

Dmitrij Anatoljevič Medveděv je premiérem Ruské federace (od května 2012), předsedou strany Jednotné Rusko a bývalým ruským prezidentem (2008-2012). Do premiérského křesla usedl poté, co jeho předchůdce Vladimir Putin vyhrál prezidentské volby. Výměna postů mezi Putinem a Medveděvem potvrdila dřívější spekulace, podle kterých Medveděv pouze držel Putinovi místo po jedno funkční období, jelikož ruská ústava v roce 2008 neumožňovala Putinovi kandidovat potřetí za sebou.

Medveděvova politická kariéra začala v polovině devadesátých let, kdy působil jako poradce primátora Petrohradu Anatolije Sobčaka. V té době se sblížil s Vladimirem Putinem, kterému v roce 2000 vedl prezidentskou kampaň. V letech 2000 až 2008 byl Medveděv předsedou správní rady Gazpromu.

Od roku 2005 zastával funkci prvního místopředsedy vlády. V prosinci 2007 oznámila strana Jednotné Rusko svoji podporu Medveděvově kandidatuře na post prezidenta. Volby, které se konaly následující rok, vyhrál.

Medveděv během svého čtyřletého působení v prezidentském úřadu navštívil Českou republiku dvakrát. Poprvé to bylo v dubnu 2010, kdy spolu s americkým prezidentem Barackem Obamou podepsal smlouvu o odzbrojení – New START. V prosinci 2011 se uskutečnila druhá návštěva, při níž zástupci českých firem podepsali významné kontrakty na ruské zakázky a Rusko nabídlo účast na dostavbě Temelína. V Moskvě tou dobou probíhaly protesty proti průběhu parlamentních voleb.

Dmitrij Medveděv se narodil 14. září 1965 v Leningradu (dnes Sankt-Petěrburg). Vystudoval právnickou fakultu Leningradské státní univerzity. S manželkou Světlanou Vladimirovnou Linnikovou má syna Ilju.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy