Dmitrij Medveděv

10. 12. 2011 0:28
Dmitrij Anatoljevič Medveděv je premiérem Ruské federace (od května 2012), předsedou strany Jednotné Rusko a bývalým ruským prezidentem (2008-2012).
Dmitrij Medveděv
Dmitrij Medveděv | Foto: Reuters

Dmitrij Anatoljevič Medveděv je premiérem Ruské federace (od května 2012), předsedou strany Jednotné Rusko a bývalým ruským prezidentem (2008-2012). Do premiérského křesla usedl poté, co jeho předchůdce Vladimir Putin vyhrál prezidentské volby. Výměna postů mezi Putinem a Medveděvem potvrdila dřívější spekulace, podle kterých Medveděv pouze držel Putinovi místo po jedno funkční období, jelikož ruská ústava v roce 2008 neumožňovala Putinovi kandidovat potřetí za sebou.

Medveděvova politická kariéra začala v polovině devadesátých let, kdy působil jako poradce primátora Petrohradu Anatolije Sobčaka. V té době se sblížil s Vladimirem Putinem, kterému v roce 2000 vedl prezidentskou kampaň. V letech 2000 až 2008 byl Medveděv předsedou správní rady Gazpromu.

Od roku 2005 zastával funkci prvního místopředsedy vlády. V prosinci 2007 oznámila strana Jednotné Rusko svoji podporu Medveděvově kandidatuře na post prezidenta. Volby, které se konaly následující rok, vyhrál.

Medveděv během svého čtyřletého působení v prezidentském úřadu navštívil Českou republiku dvakrát. Poprvé to bylo v dubnu 2010, kdy spolu s americkým prezidentem Barackem Obamou podepsal smlouvu o odzbrojení – New START. V prosinci 2011 se uskutečnila druhá návštěva, při níž zástupci českých firem podepsali významné kontrakty na ruské zakázky a Rusko nabídlo účast na dostavbě Temelína. V Moskvě tou dobou probíhaly protesty proti průběhu parlamentních voleb.

Dmitrij Medveděv se narodil 14. září 1965 v Leningradu (dnes Sankt-Petěrburg). Vystudoval právnickou fakultu Leningradské státní univerzity. S manželkou Světlanou Vladimirovnou Linnikovou má syna Ilju.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezinárodní Bookerova cena má šest finalistů, Tichý mezi nimi není

Mezi šesti finalisty letošní Mezinárodní Bookerovy ceny za nejlepší knihu přeloženou do angličtiny jsou díla autorů z Francie, Ruska, Dánska, Chile a Argentiny. Ve čtvrtek to oznámila porota, která vybírala ze 13 textů v širším výběru. O šanci na vítězství přišli mimo jiné Keňan Ngugi wa Thiong’o nebo Švéd s česko-polskými kořeny Andrzej Tichý nominovaný za knihu Mizérie, jež byla přeložena také do češtiny.

Dvě třetiny finalistů tvoří spisovatelé, kteří jsou pro anglickojazyčné čtenáře nováčky. Většina jich pochází z Evropy. Cenu může získat například ruská spisovatelka Marija Stěpanovová, Dánka Olga Ravnová, Francouzi Éric Vuillard a David Diop, ale také Argentinka Mariana Enríquezová či v Nizozemsku narozený prozaik Benjamín Labatut, který trvale žije v Chile.

Mezinárodní Bookerova cena je udělována za anglické překlady vydané v Británii či v Irsku. Doprovází ji odměna 50 tisíc liber, v přepočtu asi 1,5 milionu korun, která se rovným dílem rozděluje mezi autora a překladatele. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy