Hlavu vzhůru - volby do Poslanecké sněmovny 2013

10. 9. 2013 17:42
Hlavu vzhůru je nový politický subjekt, který se ustavil jako blok několika pravicových hnutí před volbami do Poslanecké sněmovny na podzim 2013. Vůdčí osobností je Jana Bobošíková.
Foto: Jiří Kropáček

Volební blok Hlavu vzhůru získal v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny jenom 0,42 % hlasů.

Blok Hlavu vzhůru sdružuje jedenáct politických subjektů, které se spojily v souvislosti s předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny na podzim 2013. Předsedkyní je Jana Bobošíková, účast ve volbách zvažoval i Václav Klaus, ale kandidaturu nakonec neoznámil a vyjádřil bloku svou podporu.

V roce 2010 získala např. Suverenita Jany Bobošíková ve volbách do PSP ČR celkově 3,67 procenta hlasů. Sama předsedkyně se také účastnila první přímé prezidentské volby, kdy v prvním kole obdržela 2,39 % hlasů.

Volby do Poslanecké sněmovny proběhly o víkendu 25. a 26. října 2013.

Volební číslo bloku Hlavu vzhůru bylo 5.

Lídři kandidátek v krajích:

hl. město Praha: Bohumil Zoufalík

Středočeský: Jana Bobošíková

Jihočeský: Michal Doktor

Plzeňský: Jiří Baumruk

Karlovarský: Miloš Patera

Ústecký: Robert Kysela

Liberecký: Jiří Jirman

Královéhradecký: Miroslav Jeník

Pardubický: Ondřej Hlaváč

Vysočina: Vladislav Nechvátal

Jihomoravský: Jana Volfová

Olomoucký: Jiří Novák

Zlínský: Tomáš Úlehla

Moravskoslezský: Liana Janáčková

Volební program - Hlavu vzhůru

Hlavu vzhůru koncipovalo několik tematických bodů ve svém volebním programu.

V rámci osobní svobody měl blok v úmyslu prosazovat zastupitelskou demokracii proti lobbistům a elitám, určit právo na ochranu soukromí jako důležitější než právo na informace, bojovat se všemi formami diskriminace, zabránit nelegálnímu sledování osob, nedovolit regulaci a cenzuru internetu a ochránit vlastnická práva.

V rámci vlády zákona šlo bloku o veřejnou kontrolu represivních složek, které se podle jejich mínění vymkly demokratické kontrole. Chtěli omezit byrokracii umožňující ekonomickou kriminalitu a také zrušit nadbytečné zákony, vymezit časové působení soudců a vyžadovat platnost presumpce nevinny.

V rámci prosperity slibovali snížit celkovou daňovou zatěžování státního dluhu a zajistit vyrovnané hospodaření státu spolu se změnou rozpočtových pravidel. Usilovali by o dlouhodobou stabilitu daňových zákonů, vyhraní se proti regulacím, dotacím, kvótám či zákazům. Zrušili by zbytečné úřady.

V rámci národních zájmů zdůrazňovali národní roli státu v Evropské unii, s odmítnutím unijní byrokracii, důležité pravomoci by vrátili zpátky na národní úroveň a podporovali by národní sounáležitost. Odmítali přijetí měny euro.

V rámci solidarity a humanity prosazovali tradiční model rodiny a mezigenerační odpovědnosti. Dál měli zvýšení sociální pomoci skutečně potřebným, postupné přenesení zodpovědnosti za zabezpečení ve stáří ze státu na jednotlivce a rodinu u výdělečně činných osob, kdy se státní důchod stane jen doplňkem. Usilovali by o individualizaci zdravotního pojištění (rozhodování o nákladech péče) a zamezili by existenční likvidaci osob v dluhové pasti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně v Rovníkové Guineji

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si dnes vyžádala série výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i vzdálenější budovy ve městě, uvedly zahraniční tiskové agentury.

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské základny ve čtvrti Nkoa Ntoma, kterou využívají hlavně speciální síly a četnictvo. Právě z této základny podle záběrů stoupal po výbuších černý dým.

"Město Bata se stalo obětí nehody způsobené nedbalostí jednotky odpovědné za hlídání skladišť dynamitu, výbušnin a munice ve vojenském táboře Nkoa Ntoma, která se vznítila od jisker od ohnišť na polích zemědělců. Vše nakonec vybuchlo," uvedl prezident Teodoro Obiang Nguema citovaný agenturou AFP. Prezident nařídil prošetření celé události a požádal mezinárodní společenství o pomoc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy