Hlavu vzhůru - volby do Poslanecké sněmovny 2013

10. 9. 2013 17:42
Hlavu vzhůru je nový politický subjekt, který se ustavil jako blok několika pravicových hnutí před volbami do Poslanecké sněmovny na podzim 2013. Vůdčí osobností je Jana Bobošíková.
Foto: Jiří Kropáček

Volební blok Hlavu vzhůru získal v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny jenom 0,42 % hlasů.

Blok Hlavu vzhůru sdružuje jedenáct politických subjektů, které se spojily v souvislosti s předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny na podzim 2013. Předsedkyní je Jana Bobošíková, účast ve volbách zvažoval i Václav Klaus, ale kandidaturu nakonec neoznámil a vyjádřil bloku svou podporu.

V roce 2010 získala např. Suverenita Jany Bobošíková ve volbách do PSP ČR celkově 3,67 procenta hlasů. Sama předsedkyně se také účastnila první přímé prezidentské volby, kdy v prvním kole obdržela 2,39 % hlasů.

Volby do Poslanecké sněmovny proběhly o víkendu 25. a 26. října 2013.

Volební číslo bloku Hlavu vzhůru bylo 5.

Lídři kandidátek v krajích:

hl. město Praha: Bohumil Zoufalík

Středočeský: Jana Bobošíková

Jihočeský: Michal Doktor

Plzeňský: Jiří Baumruk

Karlovarský: Miloš Patera

Ústecký: Robert Kysela

Liberecký: Jiří Jirman

Královéhradecký: Miroslav Jeník

Pardubický: Ondřej Hlaváč

Vysočina: Vladislav Nechvátal

Jihomoravský: Jana Volfová

Olomoucký: Jiří Novák

Zlínský: Tomáš Úlehla

Moravskoslezský: Liana Janáčková

Volební program - Hlavu vzhůru

Hlavu vzhůru koncipovalo několik tematických bodů ve svém volebním programu.

V rámci osobní svobody měl blok v úmyslu prosazovat zastupitelskou demokracii proti lobbistům a elitám, určit právo na ochranu soukromí jako důležitější než právo na informace, bojovat se všemi formami diskriminace, zabránit nelegálnímu sledování osob, nedovolit regulaci a cenzuru internetu a ochránit vlastnická práva.

V rámci vlády zákona šlo bloku o veřejnou kontrolu represivních složek, které se podle jejich mínění vymkly demokratické kontrole. Chtěli omezit byrokracii umožňující ekonomickou kriminalitu a také zrušit nadbytečné zákony, vymezit časové působení soudců a vyžadovat platnost presumpce nevinny.

V rámci prosperity slibovali snížit celkovou daňovou zatěžování státního dluhu a zajistit vyrovnané hospodaření státu spolu se změnou rozpočtových pravidel. Usilovali by o dlouhodobou stabilitu daňových zákonů, vyhraní se proti regulacím, dotacím, kvótám či zákazům. Zrušili by zbytečné úřady.

V rámci národních zájmů zdůrazňovali národní roli státu v Evropské unii, s odmítnutím unijní byrokracii, důležité pravomoci by vrátili zpátky na národní úroveň a podporovali by národní sounáležitost. Odmítali přijetí měny euro.

V rámci solidarity a humanity prosazovali tradiční model rodiny a mezigenerační odpovědnosti. Dál měli zvýšení sociální pomoci skutečně potřebným, postupné přenesení zodpovědnosti za zabezpečení ve stáří ze státu na jednotlivce a rodinu u výdělečně činných osob, kdy se státní důchod stane jen doplňkem. Usilovali by o individualizaci zdravotního pojištění (rozhodování o nákladech péče) a zamezili by existenční likvidaci osob v dluhové pasti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dva mladíci nepřežili v Dobřichovicích pád z továrního komínu

V Dobřichovicích u Prahy spadli v noci na dnešek dva muži z továrního komína. Jeden byl na místě mrtvý, druhý zemřel po převozu do nemocnice. Okolnosti nehody policisté vyšetřují, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

"Jeden z mužů při pádu utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel. Druhého muže transportoval vrtulník do pražské nemocnice, svému zranění ale později také podlehl," uvedla mluvčí.

Příčinu a okolnosti kriminalisté vyšetřují, k dokumentaci využili i dron. Co muži ve věku 25 a 27 let na komíně dělali, zatím není jasné. V případu byla nařízena soudní pitva.

před 2 hodinami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, bez proudu jsou stále tisíce domácností

Kvůli silnému větru evidovala dnes ráno společnost ČEZ Distribuce víc než 27 tisíc domácností bez elektřiny. Dopoledne se podařilo většinu poruch odstranit, okolo desáté hodiny dopoledne se tak počet míst bez proudu snížil na zhruba 8500 míst, z toho v Pardubickém kraji to bylo asi 4000, v Královéhradeckém 2700 a ve středních Čechách 900.

Na Vysočině je bez proudu dalších 1200 domácností, jimž poskytuje elektřinu společnost E.ON.

Nejčastější příčinnou poruch byl silný vítr lámající stromy a větve, které padaly do vedení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy