Hlavu vzhůru - volby do Poslanecké sněmovny 2013

10. 9. 2013 17:42
Hlavu vzhůru je nový politický subjekt, který se ustavil jako blok několika pravicových hnutí před volbami do Poslanecké sněmovny na podzim 2013. Vůdčí osobností je Jana Bobošíková.
Foto: Jiří Kropáček

Volební blok Hlavu vzhůru získal v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny jenom 0,42 % hlasů.

Blok Hlavu vzhůru sdružuje jedenáct politických subjektů, které se spojily v souvislosti s předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny na podzim 2013. Předsedkyní je Jana Bobošíková, účast ve volbách zvažoval i Václav Klaus, ale kandidaturu nakonec neoznámil a vyjádřil bloku svou podporu.

V roce 2010 získala např. Suverenita Jany Bobošíková ve volbách do PSP ČR celkově 3,67 procenta hlasů. Sama předsedkyně se také účastnila první přímé prezidentské volby, kdy v prvním kole obdržela 2,39 % hlasů.

Volby do Poslanecké sněmovny proběhly o víkendu 25. a 26. října 2013.

Volební číslo bloku Hlavu vzhůru bylo 5.

Lídři kandidátek v krajích:

hl. město Praha: Bohumil Zoufalík

Středočeský: Jana Bobošíková

Jihočeský: Michal Doktor

Plzeňský: Jiří Baumruk

Karlovarský: Miloš Patera

Ústecký: Robert Kysela

Liberecký: Jiří Jirman

Královéhradecký: Miroslav Jeník

Pardubický: Ondřej Hlaváč

Vysočina: Vladislav Nechvátal

Jihomoravský: Jana Volfová

Olomoucký: Jiří Novák

Zlínský: Tomáš Úlehla

Moravskoslezský: Liana Janáčková

Volební program - Hlavu vzhůru

Hlavu vzhůru koncipovalo několik tematických bodů ve svém volebním programu.

V rámci osobní svobody měl blok v úmyslu prosazovat zastupitelskou demokracii proti lobbistům a elitám, určit právo na ochranu soukromí jako důležitější než právo na informace, bojovat se všemi formami diskriminace, zabránit nelegálnímu sledování osob, nedovolit regulaci a cenzuru internetu a ochránit vlastnická práva.

V rámci vlády zákona šlo bloku o veřejnou kontrolu represivních složek, které se podle jejich mínění vymkly demokratické kontrole. Chtěli omezit byrokracii umožňující ekonomickou kriminalitu a také zrušit nadbytečné zákony, vymezit časové působení soudců a vyžadovat platnost presumpce nevinny.

V rámci prosperity slibovali snížit celkovou daňovou zatěžování státního dluhu a zajistit vyrovnané hospodaření státu spolu se změnou rozpočtových pravidel. Usilovali by o dlouhodobou stabilitu daňových zákonů, vyhraní se proti regulacím, dotacím, kvótám či zákazům. Zrušili by zbytečné úřady.

V rámci národních zájmů zdůrazňovali národní roli státu v Evropské unii, s odmítnutím unijní byrokracii, důležité pravomoci by vrátili zpátky na národní úroveň a podporovali by národní sounáležitost. Odmítali přijetí měny euro.

V rámci solidarity a humanity prosazovali tradiční model rodiny a mezigenerační odpovědnosti. Dál měli zvýšení sociální pomoci skutečně potřebným, postupné přenesení zodpovědnosti za zabezpečení ve stáří ze státu na jednotlivce a rodinu u výdělečně činných osob, kdy se státní důchod stane jen doplňkem. Usilovali by o individualizaci zdravotního pojištění (rozhodování o nákladech péče) a zamezili by existenční likvidaci osob v dluhové pasti.

 

Právě se děje

Další zprávy