Hlavu vzhůru - volby do Poslanecké sněmovny 2013

10. 9. 2013 17:42
Hlavu vzhůru je nový politický subjekt, který se ustavil jako blok několika pravicových hnutí před volbami do Poslanecké sněmovny na podzim 2013. Vůdčí osobností je Jana Bobošíková.
Foto: Jiří Kropáček

Volební blok Hlavu vzhůru získal v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny jenom 0,42 % hlasů.

Blok Hlavu vzhůru sdružuje jedenáct politických subjektů, které se spojily v souvislosti s předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny na podzim 2013. Předsedkyní je Jana Bobošíková, účast ve volbách zvažoval i Václav Klaus, ale kandidaturu nakonec neoznámil a vyjádřil bloku svou podporu.

V roce 2010 získala např. Suverenita Jany Bobošíková ve volbách do PSP ČR celkově 3,67 procenta hlasů. Sama předsedkyně se také účastnila první přímé prezidentské volby, kdy v prvním kole obdržela 2,39 % hlasů.

Volby do Poslanecké sněmovny proběhly o víkendu 25. a 26. října 2013.

Volební číslo bloku Hlavu vzhůru bylo 5.

Lídři kandidátek v krajích:

hl. město Praha: Bohumil Zoufalík

Středočeský: Jana Bobošíková

Jihočeský: Michal Doktor

Plzeňský: Jiří Baumruk

Karlovarský: Miloš Patera

Ústecký: Robert Kysela

Liberecký: Jiří Jirman

Královéhradecký: Miroslav Jeník

Pardubický: Ondřej Hlaváč

Vysočina: Vladislav Nechvátal

Jihomoravský: Jana Volfová

Olomoucký: Jiří Novák

Zlínský: Tomáš Úlehla

Moravskoslezský: Liana Janáčková

Volební program - Hlavu vzhůru

Hlavu vzhůru koncipovalo několik tematických bodů ve svém volebním programu.

V rámci osobní svobody měl blok v úmyslu prosazovat zastupitelskou demokracii proti lobbistům a elitám, určit právo na ochranu soukromí jako důležitější než právo na informace, bojovat se všemi formami diskriminace, zabránit nelegálnímu sledování osob, nedovolit regulaci a cenzuru internetu a ochránit vlastnická práva.

V rámci vlády zákona šlo bloku o veřejnou kontrolu represivních složek, které se podle jejich mínění vymkly demokratické kontrole. Chtěli omezit byrokracii umožňující ekonomickou kriminalitu a také zrušit nadbytečné zákony, vymezit časové působení soudců a vyžadovat platnost presumpce nevinny.

V rámci prosperity slibovali snížit celkovou daňovou zatěžování státního dluhu a zajistit vyrovnané hospodaření státu spolu se změnou rozpočtových pravidel. Usilovali by o dlouhodobou stabilitu daňových zákonů, vyhraní se proti regulacím, dotacím, kvótám či zákazům. Zrušili by zbytečné úřady.

V rámci národních zájmů zdůrazňovali národní roli státu v Evropské unii, s odmítnutím unijní byrokracii, důležité pravomoci by vrátili zpátky na národní úroveň a podporovali by národní sounáležitost. Odmítali přijetí měny euro.

V rámci solidarity a humanity prosazovali tradiční model rodiny a mezigenerační odpovědnosti. Dál měli zvýšení sociální pomoci skutečně potřebným, postupné přenesení zodpovědnosti za zabezpečení ve stáří ze státu na jednotlivce a rodinu u výdělečně činných osob, kdy se státní důchod stane jen doplňkem. Usilovali by o individualizaci zdravotního pojištění (rozhodování o nákladech péče) a zamezili by existenční likvidaci osob v dluhové pasti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
Další zprávy