Jana Bobošíková

29. 4. 2010 17:43
Kandiduje do prezidentského úřadu spolu s deseti dalšími osobnostmi. Jana Bobošíková, bývalá novinářka, je v politickém prostředí spojena se stranou Suverenita.
Jana Bobošíková.
Jana Bobošíková. | Foto: Jan Langer

Jana Bobošíková je česká moderátorka, redaktorka a politička. Jako novinářka působila v České televizi, Hospodářských novinách, Českém rozhlasu, na Frekvenci 1 a TV Nova. V roce 2009 se ucházela ve výběrovém řízení o křeslo generální ředitelky ČT. V současné době stojí v čele politické strany SUVERENITA - Blok Jany Bobošíkové.

Politické působení:

Jana Bobošíková do politiky vstoupila v roce 2004, kdy byla zvolena do Evropského parlamentu (EP) za hnutí Nezávislí. V EP působila jako nezařazená poslankyně. V roce 2009 se neúspěšně pokoušela o znovuzvolení za koalici Suverenita, která se skládala ze Strany zdravého rozumu a strany Politika 21.

Ve sněmovních volbách 2010 dokázala Bobošíková přivést stranu Suverenita k zisku 3,67 procenta hlasů, což byl po lidovcích a Straně práv občanů třetí nejlepší výsledek mezi stranami, které se nedostaly do Poslanecké sněmovny. Bobošíková vedla kandidátku Suverenity v Moravskoslezském kraji.

Do boje o Hrad vstoupila Bobošíková již dvakrát. Poprvé v roce 2008, kdy byla stranou KSČM nominována jako kandidátka na post prezidenta České republiky. Po pronesení projevu a po rozpravě zákonodárců však svou kandidaturu stáhla. Nezasáhla tak ani do prvního kola prezidentské volby.

V roce 2012 se rozhodla vstoupit do historicky první přímé volby prezidenta, která se konala v lednu 2013. Do 6. listopadu 2012, kdy se uzavíralo přihlašování, stihl její tým sesbírat 55 tisíc podpisů. Bobošíková se tak zařadila mezi oficiální kandidáty na prezidentský úřad. Ministerstvo vnitra ji však spolu s dalšími dvěma kandidáty (Tomio Okamura a Vladimír Dlouhý) z prezidentské volby vyřadilo, jelikož po kontrole podpisových archů potřebných 50 000 podpisů nezískala.

Odmítnutí kandidáti se proti rozhodnutí ministerstva odvolali k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten po přepočítání chybovosti v kontrolních vzorcích vrátil do boje o Hrad pouze Bobošíkovou, která podle soudu získala 50 810 podpisů. Dlouhý a Okamura neuspěli.

První kolo voleb proběhlo 11. a 12. ledna 2013. Jana Bobošíková se umístila na poslední (deváté) pozici se ziskem 2.39 % hlasů a do druhého kola, které se konalo 25. a 26. ledna, nepostoupila.

V letech 2008 a 2009 patřila mezi blízké spojence prezidenta Václava Klause v boji proti Lisabonské smlouvě.

Jana Bobošíková vystudovala zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické. Je vdaná.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Odplata za vyhoštění diplomatů: Rusko vypovědělo dva Němce

Rusko ve čtvrtek vypovědělo dva pracovníky německého velvyslanectví v zemi. Krok přišel krátce poté, co Berlín kvůli srpnové vraždě Gruzínce vyhostil dvojici ruských diplomatů. Oznámilo to ruské ministerstvo zahraničí, které oběma německým diplomatům dalo týden na odjezd.

Německo vypovězení ruských diplomatů zdůvodnilo nedostatečnou spoluprací ruské strany na vyšetřování vraždy, u které německá prokuratura prověřuje podezření, že činem mohly stát ruské nebo čečenské služby či státní instituce. Kreml podíl na vraždě odmítá.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

V policii vznikne národní kriminální úřad a pracoviště centrální analytiky

K 1. dubnu příštího roku vzniknou v policii dva útvary - pracoviště centrální analytiky a národní kriminální úřad, oznámil policejní prezident Jan Švejdar. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se vznik nových zastřešujících útvarů nedotkne Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).

před 1 hodinou

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy