Jana Bobošíková

29. 4. 2010 17:43
Kandiduje do prezidentského úřadu spolu s deseti dalšími osobnostmi. Jana Bobošíková, bývalá novinářka, je v politickém prostředí spojena se stranou Suverenita.
Jana Bobošíková.
Jana Bobošíková. | Foto: Jan Langer

Jana Bobošíková je česká moderátorka, redaktorka a politička. Jako novinářka působila v České televizi, Hospodářských novinách, Českém rozhlasu, na Frekvenci 1 a TV Nova. V roce 2009 se ucházela ve výběrovém řízení o křeslo generální ředitelky ČT. V současné době stojí v čele politické strany SUVERENITA - Blok Jany Bobošíkové.

Politické působení:

Jana Bobošíková do politiky vstoupila v roce 2004, kdy byla zvolena do Evropského parlamentu (EP) za hnutí Nezávislí. V EP působila jako nezařazená poslankyně. V roce 2009 se neúspěšně pokoušela o znovuzvolení za koalici Suverenita, která se skládala ze Strany zdravého rozumu a strany Politika 21.

Ve sněmovních volbách 2010 dokázala Bobošíková přivést stranu Suverenita k zisku 3,67 procenta hlasů, což byl po lidovcích a Straně práv občanů třetí nejlepší výsledek mezi stranami, které se nedostaly do Poslanecké sněmovny. Bobošíková vedla kandidátku Suverenity v Moravskoslezském kraji.

Do boje o Hrad vstoupila Bobošíková již dvakrát. Poprvé v roce 2008, kdy byla stranou KSČM nominována jako kandidátka na post prezidenta České republiky. Po pronesení projevu a po rozpravě zákonodárců však svou kandidaturu stáhla. Nezasáhla tak ani do prvního kola prezidentské volby.

V roce 2012 se rozhodla vstoupit do historicky první přímé volby prezidenta, která se konala v lednu 2013. Do 6. listopadu 2012, kdy se uzavíralo přihlašování, stihl její tým sesbírat 55 tisíc podpisů. Bobošíková se tak zařadila mezi oficiální kandidáty na prezidentský úřad. Ministerstvo vnitra ji však spolu s dalšími dvěma kandidáty (Tomio Okamura a Vladimír Dlouhý) z prezidentské volby vyřadilo, jelikož po kontrole podpisových archů potřebných 50 000 podpisů nezískala.

Odmítnutí kandidáti se proti rozhodnutí ministerstva odvolali k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten po přepočítání chybovosti v kontrolních vzorcích vrátil do boje o Hrad pouze Bobošíkovou, která podle soudu získala 50 810 podpisů. Dlouhý a Okamura neuspěli.

První kolo voleb proběhlo 11. a 12. ledna 2013. Jana Bobošíková se umístila na poslední (deváté) pozici se ziskem 2.39 % hlasů a do druhého kola, které se konalo 25. a 26. ledna, nepostoupila.

V letech 2008 a 2009 patřila mezi blízké spojence prezidenta Václava Klause v boji proti Lisabonské smlouvě.

Jana Bobošíková vystudovala zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické. Je vdaná.

 

Právě se děje

před 34 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 44 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

Další zprávy