Tomio Okamura

Aktualizováno 6. 1. 2013 15:17
Tomio Okamura je poslanec a podnikatel japonského původu. Hlavní oblastí jeho podnikatelských aktivit je cestovní ruch. Známým se stal prostřednictvím pozice v Asociaci českých cestovních kanceláří.
Tomio Okamura
Tomio Okamura | Foto: Vojtěch Marek

Tomio Okamura je mediálně známý podnikatel česko-japonského původu. V roce 2012 se neúspěšně pokoušel zařadit mezi kandidáty na prezidenta v historicky první přímé volbě hlavy státu.

V červnu 2013 založil politické hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, se kterým kandidoval v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. Tomio Okamura byl zvolen poslancem z pozice lídra středočeské kandidátky.

Politické působení:

Okamura dlouhou dobu veřejně reaguje na politické a společenské dění v ČR (jeho blog má desetitisíce čtenářů) a v roce 2012 se rozhodl vstoupit do politiky.

Ve volbách, které se konaly v říjnu 2012, byl zvolen senátorem za volební obvod Zlín. Do druhého kola postoupil se ziskem 30.27 % hlasů. O senátorské křeslo bojoval se Stanislavem Mišákem z ČSSD. Ve druhém kole získal 66.23 % hlasů.

Po senátorském křesle zvýšil laťku a ucházel se i o post prezidenta republiky. Do 6.listopadu 2012, kdy se uzavřelo přihlašování kandidátů, stihl jeho tým sesbírat 61 tisíc podpisů od občanů, a Okamura se tak měl stát jedním z jedenácti oficiálních kandidátů na funkci prezidenta ČR. Ministerstvo vnitra ho však spolu s dalšími dvěma kandidáty (Jana Bobošíková a Vladimír Dlouhý) z prezidentské volby vyřadilo, jelikož po kontrole podpisových archů potřebných 50 000 podpisů nezískal.

Odmítnutí kandidáti se proti rozhodnutí ministerstva odvolali k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten po přepočítání chybovosti v kontrolních vzorcích vrátil do boje o Hrad pouze Janu Bobošíkovou.

Okamura, který podle soudu získal jen 48 859 podpisů, se však rozhodl podat stížnost k Ústavnímu soudu. Hlavní autorkou stížnosti je advokátka Klára Samková. Podle Okamury Nejvyšší správní soud vyškrtnutím jeho osoby krátí o ústavní právo přibližně 60 tisíc lidí, kteří petici za jeho kandidaturu podepsali.

Senátor dále napadl několik pasáží prováděcího zákona k přímé volbě prezidenta a požadavek 50 000 podpisů považuje za nesmyslně vysoký, který podle něj vede k tomu, že "občanští" kandidáti a kandidáti politických stran nemají rovné podmínky. Okamura také žádal o odložení prvního kola prezidentských voleb. Soudci Ústavního soudu však jeho žádosti nevyhověli. Prezidentské volby tedy proběhly v plánovaném termínu - první kolo 11. a 12. ledna 2013, druhé kolo 25. a 26. ledna 2013.

Všechny Okamurovy stížnosti Ústavní soud definitivně zamítl den před konáním prvního kola voleb. Podle ÚS nebyl Okamura nijak poškozen.

V říjnu 2013 získal v předčasných volbách poslanecké křeslo jako lídr hnutí Úsvit přímé demokracie. Doplňovací senátní volby se po Okamurově zvolení poslancem uskutečnily na Zlínsku v průběhu ledna 2014. Vyhrál je lidovecký starosta Patrik Kunčar.

Soukromá sféra:

Tomio Okamura je jednatel cestovní kanceláře Miki Travel Prague, která má celkem 35 poboček po celém světě a do Česka přiveze ročně na 100 tisíc turistů převážně z Asie.

Okamura vystudoval chemickou průmyslovou školu a kvůli pracovní zkušenosti odjel za otcem do Japonska. Přestože ten pocházel z bohaté rodiny, Okamura pracoval několik let jako popelář a prodavač občerstvení. Po návratu do Čech krátce učil japonštinu a po průvodcovské zkušenosti v Praze navštívil Londýn, kde začal klíčovou spolupráci s cestovními kancelářemi.

Širší veřejnosti se stal známým hlavně prostřednictvím mediálních sdělení v pozici mluvčího a viceprezidenta Asociace českých cestovních kanceláří a agentur a jako jeden z investorů v show pro začínající české podnikatele s názvem Den D, kterou vysílala Česká televize.

Objevil se v řadě pořadů na různých televizních stanicích a byl s ním natočen jeden díl životopisného dokumentárního seriálu 13. komnata, který psychologicky rozebírá osudové životní okamžiky známých osobností. Napsal knihy Český sen (2010) a Umění vládnout (2011), které se zařadily mezi nejprodávanější tituly.

Mezi Okamurovy podnikatelské aktivity patří například provozování kamenných obchodů s japonskými potravinami a japonskou extravagantní módou pro teenagery - Japa Shop a Lolita Shop. Dále vydává Pivní magazín.

V listopadu roku 2002 zorganizoval v Praze spolu s magistrátem Japonský týden, což je prestižní kulturní akce putující po celém světě.

V roce 2008 byl jmenován českým ambasadorem Evropského roku mezikulturního dialogu, organizovaným Evropskou unií.

Narodil se 4.7.1972 v Tokiu, kde prožil část dětství. Jeho matkou je Češka a otcem Japonec. Přestože se jeho rodiče nerozvedli, matka se po čase vrátila z Japonska do Česka. Kvůli její hospitalizaci museli on a jeho bratr strávit část dětství v dětském domově v Mašťově u Podbořan.

Má dva bratry a s bývalou maželkou Mie má syna Ruye.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Evropská unie jmenovala svého prvního velvyslance v Británii. Je jím Portugalec

Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida. Podle agentury AFP to oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vale de Almeida bude stát v čele diplomatické delegace EU v Londýně od 1. února, tedy od prvního dne po nyní plánovaném datu brexitu, kdy se Británie stane vůči EU takzvanou třetí zemí.

Dvaašedesátiletý Portugalec působil mezi lety 2015 a 2019 jako velvyslanec EU při OSN a od roku 2010 do roku 2014 zastupoval unii ve Spojených státech. Účastnil se tak například vyjednávání o rozsáhlé obchodní smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) mezi USA a EU, která nakonec nebyla uzavřena.

Vale de Almeida působil rovněž jako šéf kabinetu bývalého předsedy Evropské komise (EK) José Manuela Barrosa. Zastával ale také funkci mluvčího EK v době, kdy evropskou exekutivu často napadal nynější britský premiér Boris Johnson, tehdy v roli bruselského zpravodaje protiunijně orientovaného listu The Daily Telegraph.

Británie by měla EU opustit za týden. Po nedávném schválení takzvané brexitové dohody britským parlamentem dnes dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie podepsala předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. O ratifikaci dohody bude ještě příští středu hlasovat Evropský parlament.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Baník posílil Svozil z konkurenční Opavy

Fotbalisté Ostravy přivedli z Opavy Jaroslava Svozila. Šestadvacetiletý stoper, který je první zimní posilou Baníku, podepsal se Slezany podle klubového webu víceletou smlouvu.

"Jaroslava Svozila jsme dlouhodobě sledovali. Je to stoper v ideálním fotbalovém věku, s kvalitní rozehrávkou a jsme si jisti, že tímto transferem dochází k dalšímu zkvalitnění hráčského kádru. Jednání nebyla úplně jednoduchá, protože jsme nebyli jediní, kdo o něj měl zájem," řekl sportovní ředitel Baníku Marek Jankulovski pro klubový web.

Svozil dnes odcestoval na Maltu, kde se připojí k týmu. "Pokud cesta proběhne bez problémů a trenér se hned rozhodne ho poslat do hry, může už v sobotu nastoupit na Maltě v utkání proti Brnu. Povolení máme," uvedl Jankulovski.

Olomoucký odchovanec Svozil odehrál v první lize za Sigmu a Opavu 56 zápasů, v nichž vstřelil jeden gól.

před 54 minutami

USA hlásí druhý případ člověka nakaženého čínským koronavirem

Spojené státy oznámily, že v zemi je druhý pacient nakažený koronavirem z čínského města Wu-chan. žena je hospitalizována ve státě Illinois. Virus, který se rozšířil zřejmě z netopýrů a dál se šíří i z člověka na člověka, zatím zabil v Číně 26 lidí. Dalších téměř tisíc osob je nakaženo. Čínské úřady izolovaly od okolního světa 37 milionů lidí v provincii Chu-pej, kde nákaza propukla. Nelétají tam letadla a nejezdí automobily, autobusy ani vlaky.

Zdroj: Reuters
před 55 minutami

Irsko povolilo vydání muže, kterého Britové viní ze smrti 39 Vietnamců v kamionu

Irský soud v pátek souhlasil s vydáním 23letého muže, který v Británii čelí obvinění kvůli loňské smrti 39 migrantů z Vietnamu. Oběti se z kontinentální Evropy do Británie dostaly v chladírenském kontejneru, který do Belgie podle vyšetřovatelů dopravil právě obviněný Eamon Harrison. Informovala o tom agentura Reuters.

Mladý muž čelí obvinění z neúmyslného zabití 39 lidí, obchodování s lidmi, z nápomoci k nelegální migraci a z praní špinavých peněz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy