Tomio Okamura

Aktualizováno 6. 1. 2013 15:17
Tomio Okamura je poslanec a podnikatel japonského původu. Hlavní oblastí jeho podnikatelských aktivit je cestovní ruch. Známým se stal prostřednictvím pozice v Asociaci českých cestovních kanceláří.
Tomio Okamura
Tomio Okamura | Foto: Vojtěch Marek

Tomio Okamura je mediálně známý podnikatel česko-japonského původu. V roce 2012 se neúspěšně pokoušel zařadit mezi kandidáty na prezidenta v historicky první přímé volbě hlavy státu.

V červnu 2013 založil politické hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, se kterým kandidoval v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. Tomio Okamura byl zvolen poslancem z pozice lídra středočeské kandidátky.

Politické působení:

Okamura dlouhou dobu veřejně reaguje na politické a společenské dění v ČR (jeho blog má desetitisíce čtenářů) a v roce 2012 se rozhodl vstoupit do politiky.

Ve volbách, které se konaly v říjnu 2012, byl zvolen senátorem za volební obvod Zlín. Do druhého kola postoupil se ziskem 30.27 % hlasů. O senátorské křeslo bojoval se Stanislavem Mišákem z ČSSD. Ve druhém kole získal 66.23 % hlasů.

Po senátorském křesle zvýšil laťku a ucházel se i o post prezidenta republiky. Do 6.listopadu 2012, kdy se uzavřelo přihlašování kandidátů, stihl jeho tým sesbírat 61 tisíc podpisů od občanů, a Okamura se tak měl stát jedním z jedenácti oficiálních kandidátů na funkci prezidenta ČR. Ministerstvo vnitra ho však spolu s dalšími dvěma kandidáty (Jana Bobošíková a Vladimír Dlouhý) z prezidentské volby vyřadilo, jelikož po kontrole podpisových archů potřebných 50 000 podpisů nezískal.

Odmítnutí kandidáti se proti rozhodnutí ministerstva odvolali k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten po přepočítání chybovosti v kontrolních vzorcích vrátil do boje o Hrad pouze Janu Bobošíkovou.

Okamura, který podle soudu získal jen 48 859 podpisů, se však rozhodl podat stížnost k Ústavnímu soudu. Hlavní autorkou stížnosti je advokátka Klára Samková. Podle Okamury Nejvyšší správní soud vyškrtnutím jeho osoby krátí o ústavní právo přibližně 60 tisíc lidí, kteří petici za jeho kandidaturu podepsali.

Senátor dále napadl několik pasáží prováděcího zákona k přímé volbě prezidenta a požadavek 50 000 podpisů považuje za nesmyslně vysoký, který podle něj vede k tomu, že "občanští" kandidáti a kandidáti politických stran nemají rovné podmínky. Okamura také žádal o odložení prvního kola prezidentských voleb. Soudci Ústavního soudu však jeho žádosti nevyhověli. Prezidentské volby tedy proběhly v plánovaném termínu - první kolo 11. a 12. ledna 2013, druhé kolo 25. a 26. ledna 2013.

Všechny Okamurovy stížnosti Ústavní soud definitivně zamítl den před konáním prvního kola voleb. Podle ÚS nebyl Okamura nijak poškozen.

V říjnu 2013 získal v předčasných volbách poslanecké křeslo jako lídr hnutí Úsvit přímé demokracie. Doplňovací senátní volby se po Okamurově zvolení poslancem uskutečnily na Zlínsku v průběhu ledna 2014. Vyhrál je lidovecký starosta Patrik Kunčar.

Soukromá sféra:

Tomio Okamura je jednatel cestovní kanceláře Miki Travel Prague, která má celkem 35 poboček po celém světě a do Česka přiveze ročně na 100 tisíc turistů převážně z Asie.

Okamura vystudoval chemickou průmyslovou školu a kvůli pracovní zkušenosti odjel za otcem do Japonska. Přestože ten pocházel z bohaté rodiny, Okamura pracoval několik let jako popelář a prodavač občerstvení. Po návratu do Čech krátce učil japonštinu a po průvodcovské zkušenosti v Praze navštívil Londýn, kde začal klíčovou spolupráci s cestovními kancelářemi.

Širší veřejnosti se stal známým hlavně prostřednictvím mediálních sdělení v pozici mluvčího a viceprezidenta Asociace českých cestovních kanceláří a agentur a jako jeden z investorů v show pro začínající české podnikatele s názvem Den D, kterou vysílala Česká televize.

Objevil se v řadě pořadů na různých televizních stanicích a byl s ním natočen jeden díl životopisného dokumentárního seriálu 13. komnata, který psychologicky rozebírá osudové životní okamžiky známých osobností. Napsal knihy Český sen (2010) a Umění vládnout (2011), které se zařadily mezi nejprodávanější tituly.

Mezi Okamurovy podnikatelské aktivity patří například provozování kamenných obchodů s japonskými potravinami a japonskou extravagantní módou pro teenagery - Japa Shop a Lolita Shop. Dále vydává Pivní magazín.

V listopadu roku 2002 zorganizoval v Praze spolu s magistrátem Japonský týden, což je prestižní kulturní akce putující po celém světě.

V roce 2008 byl jmenován českým ambasadorem Evropského roku mezikulturního dialogu, organizovaným Evropskou unií.

Narodil se 4.7.1972 v Tokiu, kde prožil část dětství. Jeho matkou je Češka a otcem Japonec. Přestože se jeho rodiče nerozvedli, matka se po čase vrátila z Japonska do Česka. Kvůli její hospitalizaci museli on a jeho bratr strávit část dětství v dětském domově v Mašťově u Podbořan.

Má dva bratry a s bývalou maželkou Mie má syna Ruye.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Vláda prodloužila kontroly na hranicích se Slovenskem o další dva týdny

Kontroly na českých hranicích se Slovenskem budou pokračovat dalších 14 dní, rozhodla ve středu podle informací České televize vláda na návrh ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Bez prodloužení by skončily 12. prosince. Česko obnovilo kontroly kvůli migrantům přicházejícím do Evropské unie takzvanou západobalkánskou cestou v závěru září. Rakušan před středečním zasedáním kabinetu navrhoval jejich prodloužení o 30 dní, k aktuálnímu prodloužení se zatím nevyjádřil.

Režim, na česko-slovenské hranici platí, může fungovat podle schengenských pravidel nejdéle půl roku, tedy do konce března. Opatření podle Rakušana zafungovalo, daří se i diplomatická jednání, která mají migraci omezit, například tlak na Srbsko, aby harmonizovalo vízovou politiku se zeměmi Evropské unie.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

PPF prodala v Rusku s miliardovou ztrátou obchodní a administrativní centrum

Investiční skupina PPF prodala letos na podzim v Rusku společnost Fantom, což představuje obchodní centrum v Astrachani a také administrativní komplex Comcity v Moskvě. Z obou transakcí PPF předpokládá ztrátu dohromady zhruba 104 milionů eur (asi 2,5 miliardy Kč). Firma to uvedla ve zprávě o výsledcích za letošní první pololetí. PPF tak pokračuje v prodeji svého majetku, jehož hodnotu pošramotila ruská invaze na Ukrajinu, napsal dnes server Hospodářské noviny (HN), který na obchody upozornil.

Stoprocentní podíl ve společnost Fantom prodala PPF v září za 62 milionů eur, z transakce očekává ztrátu 14 milionů eur. V říjnu se PPF dohodla na prodeji komplexu Comcity a akvizici menšinového podílu v hypotečním fondu Imperial Fund registrovaném v USA. Celková hodnota transakce je 175 milionů eur, způsobí ztrátu přibližně 90 milionů eur. Dokončení výměny aktiv u druhého z obchodů je podmíněno řadou kroků, které se ještě neuskutečnily. "Finalizujeme kompletní odchod z ruského trhu," řekl HN mluvčí PPF Leoš Rousek.

PPF a její společnost Home Credit už dříve ohlásily odchod z ruského bankovního trhu. Počátkem září oznámily, že dokončily prodej svého zbývajícího podílu 49,5 procenta v ruské Home Credit & Finance Bank (HCFB) včetně některých dceřiných společností. Plnou vlastnickou kontrolu nad HCFB převzala skupina individuálních investorů. Podle pololetních výsledků za většinový podíl 50,5 procenta v ruských aktivitách PPF obdržela 382 milionů eur a zbývající podíl byl oceněn na 149 milionů eur. Celková čistá ztráta z prodeje ruských aktivit činila 900 milionů eur.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Počet uživatelů BankID za téměř dva roky fungování překročil dva miliony

Bankovní identita je po téměř dvou letech od svého startu s dvěma miliony uživatelů nejpoužívanějším způsobem digitálního ověření totožnosti občanů v Česku. BankID jako takzvanou digitální občanku nejméně jednou využilo přes 1,6 milionu lidí pro identifikaci u státních portálů a 550.000 osob u 135 zapojených firem. Novinářům to řekl výkonný ředitel Bankovní identity Marek Růžička.

"Lidé oceňují výhody zabezpečené bankovní identity v podobě úspory času a peněz, což se odráží v počtu aktivních uživatelů. Během prvního týdne po spuštění žádosti o jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě přes portál Jenda vyzkoušelo vůbec poprvé bankovní identitu 160.000 lidí," uvedl Růžička. "Jen za letošek počty uživatelů BankID stouply více než dvojnásobně," doplnil předseda představenstva Bankovní identity Jan Blažek.

Téměř tři miliony klientů zdravotních pojišťoven by se pomocí BankID mohly přihlašovat do klientských portálů, zbývající pojišťovny brzy přibydou. Bankovní identitu využívají i energetické, investiční nebo leasingové společnosti.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Plyn pro evropský trh za měsíc zdražil o 40 procent, hlavně kvůli počasí

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se v posledních dnech zvyšuje a zhruba od první poloviny listopadu, kdy klesla pod 98 eur za megawatthodinu (MWh), se dnes dopoledne vyšplhala nad 140 eur za MWh. Za méně než měsíc to je nárůst o více než 40 procent. Podle analytiků ale není cenový růst překvapivý, je výsledkem především chladnějšího počasí a s tím spojené vyšší spotřeby.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku se před polednem pohybovala mírně nad 142 eury (asi 3450 Kč), a proti předchozímu dni vykazovala nárůst o více než tři procenta. Ceny v TTF jsou pro evropský trh určující.

Meteorologové předpovídají, že Evropu v nadcházejících dvou týdnech čeká chladnější počasí kvůli přílivu mrazivého arktického vzduchu. Zasáhne zejména Britské ostrovy a severské země. Kvůli omezení dodávek ruského plynu po začátku války na Ukrajině Evropská unie urychlila plnění plynových zásobníků. K datu 5. prosince byly zásobníky plné na 90,9 procenta, o den dříve to bylo 91,3 procenta, uvedl server Trading Economics.

Zdroj: ČTK
Další zprávy