Tomio Okamura

Aktualizováno 6. 1. 2013 15:17
Tomio Okamura je poslanec a podnikatel japonského původu. Hlavní oblastí jeho podnikatelských aktivit je cestovní ruch. Známým se stal prostřednictvím pozice v Asociaci českých cestovních kanceláří.
Tomio Okamura
Tomio Okamura | Foto: Vojtěch Marek

Tomio Okamura je mediálně známý podnikatel česko-japonského původu. V roce 2012 se neúspěšně pokoušel zařadit mezi kandidáty na prezidenta v historicky první přímé volbě hlavy státu.

V červnu 2013 založil politické hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, se kterým kandidoval v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. Tomio Okamura byl zvolen poslancem z pozice lídra středočeské kandidátky.

Politické působení:

Okamura dlouhou dobu veřejně reaguje na politické a společenské dění v ČR (jeho blog má desetitisíce čtenářů) a v roce 2012 se rozhodl vstoupit do politiky.

Ve volbách, které se konaly v říjnu 2012, byl zvolen senátorem za volební obvod Zlín. Do druhého kola postoupil se ziskem 30.27 % hlasů. O senátorské křeslo bojoval se Stanislavem Mišákem z ČSSD. Ve druhém kole získal 66.23 % hlasů.

Po senátorském křesle zvýšil laťku a ucházel se i o post prezidenta republiky. Do 6.listopadu 2012, kdy se uzavřelo přihlašování kandidátů, stihl jeho tým sesbírat 61 tisíc podpisů od občanů, a Okamura se tak měl stát jedním z jedenácti oficiálních kandidátů na funkci prezidenta ČR. Ministerstvo vnitra ho však spolu s dalšími dvěma kandidáty (Jana Bobošíková a Vladimír Dlouhý) z prezidentské volby vyřadilo, jelikož po kontrole podpisových archů potřebných 50 000 podpisů nezískal.

Odmítnutí kandidáti se proti rozhodnutí ministerstva odvolali k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten po přepočítání chybovosti v kontrolních vzorcích vrátil do boje o Hrad pouze Janu Bobošíkovou.

Okamura, který podle soudu získal jen 48 859 podpisů, se však rozhodl podat stížnost k Ústavnímu soudu. Hlavní autorkou stížnosti je advokátka Klára Samková. Podle Okamury Nejvyšší správní soud vyškrtnutím jeho osoby krátí o ústavní právo přibližně 60 tisíc lidí, kteří petici za jeho kandidaturu podepsali.

Senátor dále napadl několik pasáží prováděcího zákona k přímé volbě prezidenta a požadavek 50 000 podpisů považuje za nesmyslně vysoký, který podle něj vede k tomu, že "občanští" kandidáti a kandidáti politických stran nemají rovné podmínky. Okamura také žádal o odložení prvního kola prezidentských voleb. Soudci Ústavního soudu však jeho žádosti nevyhověli. Prezidentské volby tedy proběhly v plánovaném termínu - první kolo 11. a 12. ledna 2013, druhé kolo 25. a 26. ledna 2013.

Všechny Okamurovy stížnosti Ústavní soud definitivně zamítl den před konáním prvního kola voleb. Podle ÚS nebyl Okamura nijak poškozen.

V říjnu 2013 získal v předčasných volbách poslanecké křeslo jako lídr hnutí Úsvit přímé demokracie. Doplňovací senátní volby se po Okamurově zvolení poslancem uskutečnily na Zlínsku v průběhu ledna 2014. Vyhrál je lidovecký starosta Patrik Kunčar.

Soukromá sféra:

Tomio Okamura je jednatel cestovní kanceláře Miki Travel Prague, která má celkem 35 poboček po celém světě a do Česka přiveze ročně na 100 tisíc turistů převážně z Asie.

Okamura vystudoval chemickou průmyslovou školu a kvůli pracovní zkušenosti odjel za otcem do Japonska. Přestože ten pocházel z bohaté rodiny, Okamura pracoval několik let jako popelář a prodavač občerstvení. Po návratu do Čech krátce učil japonštinu a po průvodcovské zkušenosti v Praze navštívil Londýn, kde začal klíčovou spolupráci s cestovními kancelářemi.

Širší veřejnosti se stal známým hlavně prostřednictvím mediálních sdělení v pozici mluvčího a viceprezidenta Asociace českých cestovních kanceláří a agentur a jako jeden z investorů v show pro začínající české podnikatele s názvem Den D, kterou vysílala Česká televize.

Objevil se v řadě pořadů na různých televizních stanicích a byl s ním natočen jeden díl životopisného dokumentárního seriálu 13. komnata, který psychologicky rozebírá osudové životní okamžiky známých osobností. Napsal knihy Český sen (2010) a Umění vládnout (2011), které se zařadily mezi nejprodávanější tituly.

Mezi Okamurovy podnikatelské aktivity patří například provozování kamenných obchodů s japonskými potravinami a japonskou extravagantní módou pro teenagery - Japa Shop a Lolita Shop. Dále vydává Pivní magazín.

V listopadu roku 2002 zorganizoval v Praze spolu s magistrátem Japonský týden, což je prestižní kulturní akce putující po celém světě.

V roce 2008 byl jmenován českým ambasadorem Evropského roku mezikulturního dialogu, organizovaným Evropskou unií.

Narodil se 4.7.1972 v Tokiu, kde prožil část dětství. Jeho matkou je Češka a otcem Japonec. Přestože se jeho rodiče nerozvedli, matka se po čase vrátila z Japonska do Česka. Kvůli její hospitalizaci museli on a jeho bratr strávit část dětství v dětském domově v Mašťově u Podbořan.

Má dva bratry a s bývalou maželkou Mie má syna Ruye.

 

Právě se děje

Další zprávy