Koruna Česká - volby do Poslanecké sněmovny 2013

24. 9. 2013 19:55
Koruna Česká se jako politická strana usilující o změnu ústavního charakteru státu na konstituční monarchii zatím nedostala do Poslanecké sněmovny. V roce 2013 kandidovala v 11 krajích.
Foto: Jiří Kropáček

Koruna česká obdržela předčasné volby do Poslanecké sněmovny 0,17 % hlasů.

V roce 2010 získala Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska) ve volbách do sněmovny 0,07 % hlasů. Šance se v roce 2013 dávala i novým politickým subjektům jako ANO nebo Úsvit, a přestože Koruna česká zaznamenal zvýšenou podporu, na vstup do sněmovny to nestačilo.

Volby do Poslanecké sněmovny proběhly o víkendu 25. a 26. října.

Oproti předcházejícím volbám, kdy strana nabídla své kandidáty v pěti krajích, se Koruna česká ucházela o hlasy v jedenácti krajích (kandidátky nesestavila v Libereckém a Královéhradeckém kraji a na Vysočině).

Volební číslo Koruny České bylo 24.

Lídři kandidátek v krajích

Praha: Václav Srb
Středočeský kraj: Jaroslav Konečný
Plzeňský kraj: Jan Drnek
Jihočeský kraj: Radim Špaček
Karlovarský kraj: Marek Stanzel
Ústecký kraj: Jarmila Štogrová
Pardubický kraj: Petr Fibich
Olomoucký kraj: Miroslav Srostlík
Jihomoravský kraj: Jiří Čížek
Zlínský kraj: Josef Petr
Moravskoslezský kraj: Emil Adamec

Volební program Koruny České

Dlouhodobým cílem politického hnutí, které v současné podobě vzniklo už na začátku devadesátých let, je prosadit proměnu České republiky na konstituční monarchii se spojením předností tří vládnoucích principů - monarchistickým (panovník), aristokratickým (senát) a demokratickým (poslanecká sněmovna). Vycházejí z fungujících modelů v celé Evropě.

Podporují církevní restituce, nicméně soukromé vlastnictví považují za nedotknutelné. Sociální zabezpečení by přenesli ze státního aparátu na osoby či společenství, jejichž podpora by byla zajištěna vhodnou daňovou politikou.

Ve školství by byli pro obnovení podvojného systému gymnázií, s výukou latiny, případně i řečtiny.
V hospodářské sféře podporují volný trh a svobodné podnikání v tradici ukotvené a odpovědné společnosti, znamená to podporu tradiční řemeslné a výrobní činnosti.

V zahraniční politice vyzdvihují vztahy s přirozenými partnery středoevropského prostoru, ale také s Lucemburskem vzhledem k dějinným vztahům.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy