Koruna Česká - volby do Poslanecké sněmovny 2013

24. 9. 2013 19:55
Koruna Česká se jako politická strana usilující o změnu ústavního charakteru státu na konstituční monarchii zatím nedostala do Poslanecké sněmovny. V roce 2013 kandidovala v 11 krajích.
Foto: Jiří Kropáček

Koruna česká obdržela předčasné volby do Poslanecké sněmovny 0,17 % hlasů.

V roce 2010 získala Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska) ve volbách do sněmovny 0,07 % hlasů. Šance se v roce 2013 dávala i novým politickým subjektům jako ANO nebo Úsvit, a přestože Koruna česká zaznamenal zvýšenou podporu, na vstup do sněmovny to nestačilo.

Volby do Poslanecké sněmovny proběhly o víkendu 25. a 26. října.

Oproti předcházejícím volbám, kdy strana nabídla své kandidáty v pěti krajích, se Koruna česká ucházela o hlasy v jedenácti krajích (kandidátky nesestavila v Libereckém a Královéhradeckém kraji a na Vysočině).

Volební číslo Koruny České bylo 24.

Lídři kandidátek v krajích

Praha: Václav Srb
Středočeský kraj: Jaroslav Konečný
Plzeňský kraj: Jan Drnek
Jihočeský kraj: Radim Špaček
Karlovarský kraj: Marek Stanzel
Ústecký kraj: Jarmila Štogrová
Pardubický kraj: Petr Fibich
Olomoucký kraj: Miroslav Srostlík
Jihomoravský kraj: Jiří Čížek
Zlínský kraj: Josef Petr
Moravskoslezský kraj: Emil Adamec

Volební program Koruny České

Dlouhodobým cílem politického hnutí, které v současné podobě vzniklo už na začátku devadesátých let, je prosadit proměnu České republiky na konstituční monarchii se spojením předností tří vládnoucích principů - monarchistickým (panovník), aristokratickým (senát) a demokratickým (poslanecká sněmovna). Vycházejí z fungujících modelů v celé Evropě.

Podporují církevní restituce, nicméně soukromé vlastnictví považují za nedotknutelné. Sociální zabezpečení by přenesli ze státního aparátu na osoby či společenství, jejichž podpora by byla zajištěna vhodnou daňovou politikou.

Ve školství by byli pro obnovení podvojného systému gymnázií, s výukou latiny, případně i řečtiny.
V hospodářské sféře podporují volný trh a svobodné podnikání v tradici ukotvené a odpovědné společnosti, znamená to podporu tradiční řemeslné a výrobní činnosti.

V zahraniční politice vyzdvihují vztahy s přirozenými partnery středoevropského prostoru, ale také s Lucemburskem vzhledem k dějinným vztahům.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy