Vláda Jiřího Rusnoka

Aktualizováno 29. 1. 2014 17:36
Jiří Rusnok, pověřený premiér, sestavoval úřednickou vládu od června 2013. Zeman ji jmenoval 10. července. Důvěru poslanců nezískala a 13. srpna podala demisi.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Třetí úřednický kabinet pod vedením Jiřího Rusnoka působil od 10. července 2013 do 29. ledna 2014.

Jiří Rusnok byl jmenován českým premiérem 25. června 2013. Rozhodl tak prezident Miloš Zeman, který proti vůli politických stran zvolil po demisi Petra Nečase cestu úřednické vlády.

Část politických stran vyjádřila nesouhlas a Rusnokova vláda při klíčovém hlasování ve sněmovně 7. srpna 2013 nezískala důvěru. Ruku pro ni zvedli poslanci ČSSD, KSČM a Věcí veřejných, což znamenalo jen 93 hlasů. Bývalá vládní koalice se 101 hlasy se přesto zhroutila, neboť při hlasování chyběli v sále Karolína Peake (LIDEM), Tomáš Úlehla a Jan Florián (oba ODS).

Na zasedání Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR vystoupil i prezident Miloš Zeman. Ten oznámil, že když Rusnokův kabinet důvěru nezíská, pravděpodobně bude delší dobu vládnout v demisi, protože prezident chce s druhým pokusem na složení vlády počkat na závěr vyšetřování v kauze Nagyová.

13. srpna 2013 předal Jiří Rusnok demisi prezidentu republiky. Zeman ji přijal a pověřil vládu v demisi, aby zastávala svou úlohu do vytvoření nové vlády.

Ještě v srpnu se pak Poslanecká sněmovna dohodla na rozpuštění, 25. a 26. října 2013 proběhly předčasné volby, 25. listopadu 2013 byla ustavující schůze nových poslanců a zástupci tří ze sedmi stran vyjednali vznik koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL pod vedením Bohuslava Sobotky. Toho jmenoval Zeman premiérem 17. ledna 2014 a 29. ledna pak jmenoval i všechny nové ministry.

Vytváření úřednické vlády

Výběr vhodných kandidátů na obsazení jednotlivých resortů Rusnokovy vlády probíhal na přelomu června a července 2013. Jako první byla obsazena ministerstva vnitra a spravedlnosti.

Zásadní post ministra financí byl obsazen jako úplně poslední, a to Janem Fischerem, který byl premiérem předchozí úřednické vlády a který kandidoval na prezidentský úřad. Zároveň se spolu s postem ministra financí ujal úlohy vicepremiéra.

Členové této vlády byli prezidentem republiky jmenováni 10. července 2013, v následujících dnech pak převzali úřady od svých předchůdců.

Jako šéfa Úřadu vlády byů vybrán místopředsedu SPOZ Radek Augustin.

Obsazení

Ministerstvo vnitra - Martin Pecina
Ministerstvo spravedlnosti - Marie Benešová
Ministerstvo zemědělství - Miroslav Toman
Ministerstvo kultury - Jiří Balvín
Ministerstvo zahraničí - Jan Kohout
Ministerstvo práce a sociálních věcí - František Koníček
Ministerstvo zdravotnictví - Martin Holcát
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy - Dalibor Štys
Ministerstvo dopravy - Zdeněk Žák
Ministerstvo obrany - Vlastimil Picek
Ministerstvo průmyslu a obchodu - Jiří Cienciala
Ministerstvo životního prostředí - Tomáš Podivínský
Ministerstvo pro místní rozvoj - František Lukl
Ministerstvo financí - Jan Fischer

Neobsazené pozice

Vládní výbor pro koordinaci boje s korupcí

Zrušená ministerská místa

Předseda Legislativní rada vlády
Ministr bez portfeje

 

Právě se děje

teď

V ČR žije 10,68 milionu lidí, počet obyvatel vzrostl za tři čtvrtě roku o více než 31 tisíc

Počet obyvatel České republiky za letošních devět měsíců vzrostl o 31 400 na 10,68 milionu. Ovlivnila to zejména zahraniční migrace. Narozených bylo více než zemřelých.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy