Vláda Jiřího Rusnoka

Aktualizováno 29. 1. 2014 17:36
Jiří Rusnok, pověřený premiér, sestavoval úřednickou vládu od června 2013. Zeman ji jmenoval 10. července. Důvěru poslanců nezískala a 13. srpna podala demisi.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Třetí úřednický kabinet pod vedením Jiřího Rusnoka působil od 10. července 2013 do 29. ledna 2014.

Jiří Rusnok byl jmenován českým premiérem 25. června 2013. Rozhodl tak prezident Miloš Zeman, který proti vůli politických stran zvolil po demisi Petra Nečase cestu úřednické vlády.

Část politických stran vyjádřila nesouhlas a Rusnokova vláda při klíčovém hlasování ve sněmovně 7. srpna 2013 nezískala důvěru. Ruku pro ni zvedli poslanci ČSSD, KSČM a Věcí veřejných, což znamenalo jen 93 hlasů. Bývalá vládní koalice se 101 hlasy se přesto zhroutila, neboť při hlasování chyběli v sále Karolína Peake (LIDEM), Tomáš Úlehla a Jan Florián (oba ODS).

Na zasedání Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR vystoupil i prezident Miloš Zeman. Ten oznámil, že když Rusnokův kabinet důvěru nezíská, pravděpodobně bude delší dobu vládnout v demisi, protože prezident chce s druhým pokusem na složení vlády počkat na závěr vyšetřování v kauze Nagyová.

13. srpna 2013 předal Jiří Rusnok demisi prezidentu republiky. Zeman ji přijal a pověřil vládu v demisi, aby zastávala svou úlohu do vytvoření nové vlády.

Ještě v srpnu se pak Poslanecká sněmovna dohodla na rozpuštění, 25. a 26. října 2013 proběhly předčasné volby, 25. listopadu 2013 byla ustavující schůze nových poslanců a zástupci tří ze sedmi stran vyjednali vznik koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL pod vedením Bohuslava Sobotky. Toho jmenoval Zeman premiérem 17. ledna 2014 a 29. ledna pak jmenoval i všechny nové ministry.

Vytváření úřednické vlády

Výběr vhodných kandidátů na obsazení jednotlivých resortů Rusnokovy vlády probíhal na přelomu června a července 2013. Jako první byla obsazena ministerstva vnitra a spravedlnosti.

Zásadní post ministra financí byl obsazen jako úplně poslední, a to Janem Fischerem, který byl premiérem předchozí úřednické vlády a který kandidoval na prezidentský úřad. Zároveň se spolu s postem ministra financí ujal úlohy vicepremiéra.

Členové této vlády byli prezidentem republiky jmenováni 10. července 2013, v následujících dnech pak převzali úřady od svých předchůdců.

Jako šéfa Úřadu vlády byů vybrán místopředsedu SPOZ Radek Augustin.

Obsazení

Ministerstvo vnitra - Martin Pecina
Ministerstvo spravedlnosti - Marie Benešová
Ministerstvo zemědělství - Miroslav Toman
Ministerstvo kultury - Jiří Balvín
Ministerstvo zahraničí - Jan Kohout
Ministerstvo práce a sociálních věcí - František Koníček
Ministerstvo zdravotnictví - Martin Holcát
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy - Dalibor Štys
Ministerstvo dopravy - Zdeněk Žák
Ministerstvo obrany - Vlastimil Picek
Ministerstvo průmyslu a obchodu - Jiří Cienciala
Ministerstvo životního prostředí - Tomáš Podivínský
Ministerstvo pro místní rozvoj - František Lukl
Ministerstvo financí - Jan Fischer

Neobsazené pozice

Vládní výbor pro koordinaci boje s korupcí

Zrušená ministerská místa

Předseda Legislativní rada vlády
Ministr bez portfeje

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
Další zprávy