Vláda Jiřího Rusnoka

Aktualizováno 29. 1. 2014 17:36
Jiří Rusnok, pověřený premiér, sestavoval úřednickou vládu od června 2013. Zeman ji jmenoval 10. července. Důvěru poslanců nezískala a 13. srpna podala demisi.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Třetí úřednický kabinet pod vedením Jiřího Rusnoka působil od 10. července 2013 do 29. ledna 2014.

Jiří Rusnok byl jmenován českým premiérem 25. června 2013. Rozhodl tak prezident Miloš Zeman, který proti vůli politických stran zvolil po demisi Petra Nečase cestu úřednické vlády.

Část politických stran vyjádřila nesouhlas a Rusnokova vláda při klíčovém hlasování ve sněmovně 7. srpna 2013 nezískala důvěru. Ruku pro ni zvedli poslanci ČSSD, KSČM a Věcí veřejných, což znamenalo jen 93 hlasů. Bývalá vládní koalice se 101 hlasy se přesto zhroutila, neboť při hlasování chyběli v sále Karolína Peake (LIDEM), Tomáš Úlehla a Jan Florián (oba ODS).

Na zasedání Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR vystoupil i prezident Miloš Zeman. Ten oznámil, že když Rusnokův kabinet důvěru nezíská, pravděpodobně bude delší dobu vládnout v demisi, protože prezident chce s druhým pokusem na složení vlády počkat na závěr vyšetřování v kauze Nagyová.

13. srpna 2013 předal Jiří Rusnok demisi prezidentu republiky. Zeman ji přijal a pověřil vládu v demisi, aby zastávala svou úlohu do vytvoření nové vlády.

Ještě v srpnu se pak Poslanecká sněmovna dohodla na rozpuštění, 25. a 26. října 2013 proběhly předčasné volby, 25. listopadu 2013 byla ustavující schůze nových poslanců a zástupci tří ze sedmi stran vyjednali vznik koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL pod vedením Bohuslava Sobotky. Toho jmenoval Zeman premiérem 17. ledna 2014 a 29. ledna pak jmenoval i všechny nové ministry.

Vytváření úřednické vlády

Výběr vhodných kandidátů na obsazení jednotlivých resortů Rusnokovy vlády probíhal na přelomu června a července 2013. Jako první byla obsazena ministerstva vnitra a spravedlnosti.

Zásadní post ministra financí byl obsazen jako úplně poslední, a to Janem Fischerem, který byl premiérem předchozí úřednické vlády a který kandidoval na prezidentský úřad. Zároveň se spolu s postem ministra financí ujal úlohy vicepremiéra.

Členové této vlády byli prezidentem republiky jmenováni 10. července 2013, v následujících dnech pak převzali úřady od svých předchůdců.

Jako šéfa Úřadu vlády byů vybrán místopředsedu SPOZ Radek Augustin.

Obsazení

Ministerstvo vnitra - Martin Pecina
Ministerstvo spravedlnosti - Marie Benešová
Ministerstvo zemědělství - Miroslav Toman
Ministerstvo kultury - Jiří Balvín
Ministerstvo zahraničí - Jan Kohout
Ministerstvo práce a sociálních věcí - František Koníček
Ministerstvo zdravotnictví - Martin Holcát
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy - Dalibor Štys
Ministerstvo dopravy - Zdeněk Žák
Ministerstvo obrany - Vlastimil Picek
Ministerstvo průmyslu a obchodu - Jiří Cienciala
Ministerstvo životního prostředí - Tomáš Podivínský
Ministerstvo pro místní rozvoj - František Lukl
Ministerstvo financí - Jan Fischer

Neobsazené pozice

Vládní výbor pro koordinaci boje s korupcí

Zrušená ministerská místa

Předseda Legislativní rada vlády
Ministr bez portfeje

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy