Miroslav Toman

1. 7. 2013 23:35
Miroslav Toman ml. je český podnikatel a prezident Potravinářské komory ČR. V roce 2013 se stal ministrem zemědělství ve vládě Jiřího Rusnoka, většinu času v demisi.
Miroslav Toman
Miroslav Toman | Foto: Aktuálně.cz

Miroslav Toman ml. je český podnikatel a prezident Potravinářské komory ČR.

V roce 2013 se stal ministrem zemědělství ve vládě Jiřího Rusnoka. Přestože od srpna 2013 v demisi, vládli Rusnokovy ministři až do ledna 2014, kdy prezident Zeman jmenoval řádnou vládu vzešlou z předčasných voleb. Tomana na ministerstvu vystřídal Marián Jurečka z KDU-ČSL.

V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny kandidoval jako nestraník za SPOZ. Strana ho postavila do čela ústecké kandidátky. SPOZ však nezískala žádné poslanecké křeslo.

Životopis Miroslava Tomana

Miroslav Toman je syn československého ministra zemědělství, který v osmdesátých letech působil ve vládě Lubomíra Štrougala. Absolvoval střední zemědělskou školu, poté Vysokou školu zemědělskou v Praze (dnes Česká zemědělská univerzita). Při studiu pracoval jako technik v JZD Tečovice.

Po studiích pracoval v zemědělských společnostech Agrotec Hustopoče a Agrotrade. V letech 1996 až 2001 působil jako obchodní rada na velvyslanectví ve Washingtonu a v Bratislavě.

Do politiky Toman vstoupil v roce 2002, kdy se stal náměstkem ministra zemědělství. Při jednání o přistoupení ČR k EU byl hlavním agrárním vyjednavačem. Poté zastával funkci prvního náměstka tří sociálnědemokratických ministrů zemědělství.

V roce 2007 byl zvolen do čela Potravinářské komory ČR, zasedá také v představenstvu Hospodářské komory ČR a Agrární komory ČR a je členem dozorčí rady Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu.

Miroslav Toman se narodil v roce 1960.

 

Právě se děje

před 13 minutami

USA odmítají lhůtu, kterou si stanovila KLDR, řekl americký vyslanec. Kim Čong-un po Novém roce vyhrožuje neupřesněnými kroky.

Spojené státy nepřistoupí na návrh Severokorejců, aby do konce roku zmírnily své požadavky. Prohlásil to v pondělí zvláštní americký vyslanec pro KLDR Stephen Biegun. Ten na návštěvě Jižní Koreje jedná o pozastavených rozhovorech o ukončení jaderných zbrojních programů KLDR.

Diplomat rovněž vyzval Pchjongjang, aby se okamžitě vrátil k jednacímu stolu, uvedla agentura AP. Návštěva se koná v době blížícího se konce lhůty, kterou dal Spojeným státům severokorejský diktátor Kim Čong-un. Jinak KLDR hrozí blíže neupřesněnými kroky.

"V této věci musím říct jasně: Spojené státy nemají lhůtu," řekl Biegun novinářům. "Jsme si plně vědomi silného potenciálu Severní Koreje dělat v příštích dnech velké provokace. Takové akce budou přinejmenším naprosto k ničemu, pokud jde o dosažení trvalého míru na Korejském poloostrově," poznamenal Biegun.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Vedení libereckých technických služeb podle auditu manipulovalo výnosy, část dozorčí rady rezignovala.

Vážné chyby odhalil v Technických službách města Liberce (TSML) audit, který si objednala dozorčí rada. Auditoři podezřívají vedení městské akciové společnosti ze záměrné manipulace s výnosy, odhalili například nákup strojů, které firma nevyužívá, roční odměny vyplácené několikrát do roka. Některé zakázky pro město dělala firma za dva až čtyřikrát vyšší ceny než pro jiné klienty. Část dozorčí rady firmy kvůli tomu rezignovala, uvedla dnešní Mladá fronta Dnes. 

Představenstvo TSML závěry kontroly, která se týkala hospodaření v letech 2017 a 2018, odmítá. Auditory vyzvalo, aby zprávu přepracovali, jinak podá podnět ke Komoře auditorů. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy