Miroslav Toman

1. 7. 2013 23:35
Miroslav Toman ml. je český podnikatel a prezident Potravinářské komory ČR. V roce 2013 se stal ministrem zemědělství ve vládě Jiřího Rusnoka, většinu času v demisi.
Miroslav Toman
Miroslav Toman | Foto: Aktuálně.cz

Miroslav Toman ml. je český podnikatel a prezident Potravinářské komory ČR.

V roce 2013 se stal ministrem zemědělství ve vládě Jiřího Rusnoka. Přestože od srpna 2013 v demisi, vládli Rusnokovy ministři až do ledna 2014, kdy prezident Zeman jmenoval řádnou vládu vzešlou z předčasných voleb. Tomana na ministerstvu vystřídal Marián Jurečka z KDU-ČSL.

V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny kandidoval jako nestraník za SPOZ. Strana ho postavila do čela ústecké kandidátky. SPOZ však nezískala žádné poslanecké křeslo.

Životopis Miroslava Tomana

Miroslav Toman je syn československého ministra zemědělství, který v osmdesátých letech působil ve vládě Lubomíra Štrougala. Absolvoval střední zemědělskou školu, poté Vysokou školu zemědělskou v Praze (dnes Česká zemědělská univerzita). Při studiu pracoval jako technik v JZD Tečovice.

Po studiích pracoval v zemědělských společnostech Agrotec Hustopoče a Agrotrade. V letech 1996 až 2001 působil jako obchodní rada na velvyslanectví ve Washingtonu a v Bratislavě.

Do politiky Toman vstoupil v roce 2002, kdy se stal náměstkem ministra zemědělství. Při jednání o přistoupení ČR k EU byl hlavním agrárním vyjednavačem. Poté zastával funkci prvního náměstka tří sociálnědemokratických ministrů zemědělství.

V roce 2007 byl zvolen do čela Potravinářské komory ČR, zasedá také v představenstvu Hospodářské komory ČR a Agrární komory ČR a je členem dozorčí rady Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu.

Miroslav Toman se narodil v roce 1960.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy