Zdeněk Žák

Aktualizováno 8. 7. 2013 14:17
Bývalý generální inspektor Českých drah a krátkou dobu i náměstek na ministerstvu dopravy Zdeněk Žák přijal v červnu 2013 nabídku vést ministerstvo dopravy v úřednickém kabinetu.
Zdeněk Žák
Zdeněk Žák | Foto: Aktuálně.cz

Zdeněk Žák byl ministr dopravy vládě Jiřího Rusnoka.

Prezident Miloš Zeman tento kabinet jmenoval poté, co premiér Petr Nečas podal demisi. Spolu s Nečasem tedy skončila celá vládní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM. Rusnokův kabinet však nezískal důvěru Poslanecké sněmovny, a tak do ustavení Sobotkovy vlády vzešlé z předčasných voleb vládl v demisi. Na ministerstvu ho střídá Antonín Prachař za hnutí ANO.

V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny kandidoval jako nestraník za SPOZ. Žák stál v čele pražské kandidátky. Strana se však do Sněmovny nedostala.

Životopis Zdeňka Žáka

Žák je nositelem bakalářského titulu z Fakulty elektrotechniky a informatiky. Od roku 1995 pracoval v Českých drahách. Zasloužil se zde o odbor vnějších vztahů, kde působil jako odborný ředitel. Za vlády premiéra Miloše Zemana s ním spolupracoval jako expertní poradce na dopravu.

V roce 2001 byl zvolen do funkce generálního inspektora Českých drah, čímž nahradil Květoslavu Kořínkovou. V letech 2003 až 2006 byl šéfem inspektorů Drážní inspekce.

V rámci předsednictví České republiky v EU se zabýval problematikou dopravy.

S Ministerstvem dopravy už jednou své jméno spojil. V roce 2009 se stal náměstkem ministra dopravy. V této pozici se dostal do sporu se svým nadřízeným Petrem Bendlem, neboť se pokoušel odvolat tehdejšího šéfa Českých drah Petra Žaluda. To znamenalo i konec jeho působení v této instituci po třech měsících. Pokud se stane ministrem dopravy, plánuje jako jednu z věcí prošetření hospodaření Českých drah, což bylo jeho záměrem už před čtyřmi roky.

Po svém nástupu na ministerstvo dopravy v úřednické vládě Jiřího Rusnoka provedl obměnu dozorčí rady Českých drah, která následně odvolala Petra Žaluda a místo něj učinila ředitelem Dalibora Zeleného, který drahám šéfoval v letech 1998 až 2003.

Zdeněk Žák se narodil v červenci 1968.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy