Zdeněk Žák

Aktualizováno 8. 7. 2013 14:17
Bývalý generální inspektor Českých drah a krátkou dobu i náměstek na ministerstvu dopravy Zdeněk Žák přijal v červnu 2013 nabídku vést ministerstvo dopravy v úřednickém kabinetu.
Zdeněk Žák
Zdeněk Žák | Foto: Aktuálně.cz

Zdeněk Žák byl ministr dopravy vládě Jiřího Rusnoka.

Prezident Miloš Zeman tento kabinet jmenoval poté, co premiér Petr Nečas podal demisi. Spolu s Nečasem tedy skončila celá vládní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM. Rusnokův kabinet však nezískal důvěru Poslanecké sněmovny, a tak do ustavení Sobotkovy vlády vzešlé z předčasných voleb vládl v demisi. Na ministerstvu ho střídá Antonín Prachař za hnutí ANO.

V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny kandidoval jako nestraník za SPOZ. Žák stál v čele pražské kandidátky. Strana se však do Sněmovny nedostala.

Životopis Zdeňka Žáka

Žák je nositelem bakalářského titulu z Fakulty elektrotechniky a informatiky. Od roku 1995 pracoval v Českých drahách. Zasloužil se zde o odbor vnějších vztahů, kde působil jako odborný ředitel. Za vlády premiéra Miloše Zemana s ním spolupracoval jako expertní poradce na dopravu.

V roce 2001 byl zvolen do funkce generálního inspektora Českých drah, čímž nahradil Květoslavu Kořínkovou. V letech 2003 až 2006 byl šéfem inspektorů Drážní inspekce.

V rámci předsednictví České republiky v EU se zabýval problematikou dopravy.

S Ministerstvem dopravy už jednou své jméno spojil. V roce 2009 se stal náměstkem ministra dopravy. V této pozici se dostal do sporu se svým nadřízeným Petrem Bendlem, neboť se pokoušel odvolat tehdejšího šéfa Českých drah Petra Žaluda. To znamenalo i konec jeho působení v této instituci po třech měsících. Pokud se stane ministrem dopravy, plánuje jako jednu z věcí prošetření hospodaření Českých drah, což bylo jeho záměrem už před čtyřmi roky.

Po svém nástupu na ministerstvo dopravy v úřednické vládě Jiřího Rusnoka provedl obměnu dozorčí rady Českých drah, která následně odvolala Petra Žaluda a místo něj učinila ředitelem Dalibora Zeleného, který drahám šéfoval v letech 1998 až 2003.

Zdeněk Žák se narodil v červenci 1968.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy