Zdeněk Žák

Aktualizováno 8. 7. 2013 14:17
Bývalý generální inspektor Českých drah a krátkou dobu i náměstek na ministerstvu dopravy Zdeněk Žák přijal v červnu 2013 nabídku vést ministerstvo dopravy v úřednickém kabinetu.
Zdeněk Žák
Zdeněk Žák | Foto: Aktuálně.cz

Zdeněk Žák byl ministr dopravy vládě Jiřího Rusnoka.

Prezident Miloš Zeman tento kabinet jmenoval poté, co premiér Petr Nečas podal demisi. Spolu s Nečasem tedy skončila celá vládní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM. Rusnokův kabinet však nezískal důvěru Poslanecké sněmovny, a tak do ustavení Sobotkovy vlády vzešlé z předčasných voleb vládl v demisi. Na ministerstvu ho střídá Antonín Prachař za hnutí ANO.

V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny kandidoval jako nestraník za SPOZ. Žák stál v čele pražské kandidátky. Strana se však do Sněmovny nedostala.

Životopis Zdeňka Žáka

Žák je nositelem bakalářského titulu z Fakulty elektrotechniky a informatiky. Od roku 1995 pracoval v Českých drahách. Zasloužil se zde o odbor vnějších vztahů, kde působil jako odborný ředitel. Za vlády premiéra Miloše Zemana s ním spolupracoval jako expertní poradce na dopravu.

V roce 2001 byl zvolen do funkce generálního inspektora Českých drah, čímž nahradil Květoslavu Kořínkovou. V letech 2003 až 2006 byl šéfem inspektorů Drážní inspekce.

V rámci předsednictví České republiky v EU se zabýval problematikou dopravy.

S Ministerstvem dopravy už jednou své jméno spojil. V roce 2009 se stal náměstkem ministra dopravy. V této pozici se dostal do sporu se svým nadřízeným Petrem Bendlem, neboť se pokoušel odvolat tehdejšího šéfa Českých drah Petra Žaluda. To znamenalo i konec jeho působení v této instituci po třech měsících. Pokud se stane ministrem dopravy, plánuje jako jednu z věcí prošetření hospodaření Českých drah, což bylo jeho záměrem už před čtyřmi roky.

Po svém nástupu na ministerstvo dopravy v úřednické vládě Jiřího Rusnoka provedl obměnu dozorčí rady Českých drah, která následně odvolala Petra Žaluda a místo něj učinila ředitelem Dalibora Zeleného, který drahám šéfoval v letech 1998 až 2003.

Zdeněk Žák se narodil v červenci 1968.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy