Jiří Balvín

1. 7. 2013 19:43
V letech 2001 až 2002 byl generálním ředitelem České televize, dalších devět let řídil televizi Óčko. V roce 2013 souhlasil s postem ministra kultury v úřednické vládě Jiřího Rusnoka.
Jiří Balvín
Jiří Balvín | Foto: Vojtěch Marek

Jiří Balvín byl ředitel České televize a stanice Óčko

V červenci 2013 přijal nabídku stát se ministrem kultury ve vládě Jiřího Rusnoka. Kabinet nezískal důvěru Poslanecké sněmovny a od srpna 2013 do ledna 2014 vládl v demisi. V Sobotkově vládě ho na ministerském postu vystřídal Daniel Herman za KDU-ČSL.

Krize v České televizi a nový ředitel

Jiří Balvín nastoupil na místo ředitele veřejnoprávní televize po stávce zaměstnanců ČT proti politickým tlakům na tuto instituci. V prosinci 2000 byl Radou ČT odvolán ředitel Dušan Chmelíček, což vyvolalo první vlnu protestů, požadujících odstoupení Rady ČT. Když došlo ke zvolení Jiřího Hodače, zformoval se krizový výbor a v následujících dnech zažilo zpravodajské vysílání rozdvojení, kdy jednu verzi vytvářel zúžený oficiální tým pod vedením Jany Bobošíkové, druhou pak protestující novináři ČT.

Začátkem ledna 2001 byl Hodač hospitalizován a prozatímní ředitelkou se od 11. ledna stala Věra Valterová. Ta byla 9. února Poslaneckou sněmovnou nahrazena dalším prozatímním ředitelem Jiřím Balvínem. Nový šéf odvolal Hodačův management a nasměroval ČT ven z krize.

Z prozatímního na generálního ředitele se Balvín změnil po řádné volbě v říjnu 2001. V ní kandidovalo přes čtyřicet lidí a Balvín zvítězil navzdory kritickým ohlasům a obavám, že se bude podvolovat politickým nařízením v době opoziční smlouvy.

Ačkoli měl šestiletý mandát, jako ředitel vydržel jen do listopadu 2002, kdy ho nahradil Petr Klimeš.

Balvín a televize

Zkušenosti z vedení České televize zúročil v dalším televizním působení. Na podzim 2003 se stal ředitelem hudební stanice Óčko, v jejímž čele setrval do března 2012. Vystřídal ho Štěpán Wolde a Balvín zůstal jako manažer speciálních projektů.

V roce 2006 se stal předsedou nově vzniklé profesní organizace Asociace digitálních televizí, která měla sdružovat nové subjekty přicházející na trh v souvislosti s digitalizací vysílání. Pozici měl usnadněnou tím, že Óčko bylo tehdy jedinou již vysílající stanicí.

Jméno Jiřího Balvína se také objevilo při výběru nových členů Rady Českého rozhlasu v roce 2012, ale neprošel.

Osobní život

Jiří Balvín se narodil v srpnu 1953 a vystudoval filmovou a televizní produkci na FAMU. V ČST byl zaměstnán ještě předtím jako externí asistent v Hlavní redakci hudebního vysílání, následně přešel na post vedoucího výrobního štábu.

Šéfproducentem uměleckých pořadů se stal v roce 1992, v roce 1998 působil půl roku jako ředitel marketingové společnosti Českého tenisového svazu. Půl roku také působil ve výrobě a technice ČNTS.

V době přímé prezidentské volby podporoval Miloše Zemana, příležitostně mu radil v oblasti mediálního vystupování. I proto se o Balvínovi spekulovalo jako o možném šéfovi prezidentské kanceláře.

 

Právě se děje

Další zprávy