Jiří Balvín

1. 7. 2013 19:43
V letech 2001 až 2002 byl generálním ředitelem České televize, dalších devět let řídil televizi Óčko. V roce 2013 souhlasil s postem ministra kultury v úřednické vládě Jiřího Rusnoka.
Jiří Balvín
Jiří Balvín | Foto: Vojtěch Marek

Jiří Balvín byl ředitel České televize a stanice Óčko

V červenci 2013 přijal nabídku stát se ministrem kultury ve vládě Jiřího Rusnoka. Kabinet nezískal důvěru Poslanecké sněmovny a od srpna 2013 do ledna 2014 vládl v demisi. V Sobotkově vládě ho na ministerském postu vystřídal Daniel Herman za KDU-ČSL.

Krize v České televizi a nový ředitel

Jiří Balvín nastoupil na místo ředitele veřejnoprávní televize po stávce zaměstnanců ČT proti politickým tlakům na tuto instituci. V prosinci 2000 byl Radou ČT odvolán ředitel Dušan Chmelíček, což vyvolalo první vlnu protestů, požadujících odstoupení Rady ČT. Když došlo ke zvolení Jiřího Hodače, zformoval se krizový výbor a v následujících dnech zažilo zpravodajské vysílání rozdvojení, kdy jednu verzi vytvářel zúžený oficiální tým pod vedením Jany Bobošíkové, druhou pak protestující novináři ČT.

Začátkem ledna 2001 byl Hodač hospitalizován a prozatímní ředitelkou se od 11. ledna stala Věra Valterová. Ta byla 9. února Poslaneckou sněmovnou nahrazena dalším prozatímním ředitelem Jiřím Balvínem. Nový šéf odvolal Hodačův management a nasměroval ČT ven z krize.

Z prozatímního na generálního ředitele se Balvín změnil po řádné volbě v říjnu 2001. V ní kandidovalo přes čtyřicet lidí a Balvín zvítězil navzdory kritickým ohlasům a obavám, že se bude podvolovat politickým nařízením v době opoziční smlouvy.

Ačkoli měl šestiletý mandát, jako ředitel vydržel jen do listopadu 2002, kdy ho nahradil Petr Klimeš.

Balvín a televize

Zkušenosti z vedení České televize zúročil v dalším televizním působení. Na podzim 2003 se stal ředitelem hudební stanice Óčko, v jejímž čele setrval do března 2012. Vystřídal ho Štěpán Wolde a Balvín zůstal jako manažer speciálních projektů.

V roce 2006 se stal předsedou nově vzniklé profesní organizace Asociace digitálních televizí, která měla sdružovat nové subjekty přicházející na trh v souvislosti s digitalizací vysílání. Pozici měl usnadněnou tím, že Óčko bylo tehdy jedinou již vysílající stanicí.

Jméno Jiřího Balvína se také objevilo při výběru nových členů Rady Českého rozhlasu v roce 2012, ale neprošel.

Osobní život

Jiří Balvín se narodil v srpnu 1953 a vystudoval filmovou a televizní produkci na FAMU. V ČST byl zaměstnán ještě předtím jako externí asistent v Hlavní redakci hudebního vysílání, následně přešel na post vedoucího výrobního štábu.

Šéfproducentem uměleckých pořadů se stal v roce 1992, v roce 1998 působil půl roku jako ředitel marketingové společnosti Českého tenisového svazu. Půl roku také působil ve výrobě a technice ČNTS.

V době přímé prezidentské volby podporoval Miloše Zemana, příležitostně mu radil v oblasti mediálního vystupování. I proto se o Balvínovi spekulovalo jako o možném šéfovi prezidentské kanceláře.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy