František Koníček

29. 4. 2010 17:43
František Koníček je český politik, člen SPOZ a bývalý ředitel státního podniku Lesy ČR. V roce 2013 přijal nabídku Jiřího Rusnoka na post ministra práce a sociálních věcí v jeho vládě.
František Koníček.
František Koníček. | Foto: Aktuálně.cz

František Koníček je český politik, bývalý sociální demokrat, člen SPOZ a exředitel státního podniku Lesy ČR. V roce 2013 přijal nabídku Jiřího Rusnoka na post ministra práce a sociálních věcí v jeho vládě. Kabinet však nezískal důvěru Poslanecké sněmovny a do jmenování nové vlády v lednu 2014 úřadoval v demisi. Na ministerstvu Koníčka vystřídala Michaela Marksová-Tominová za ČSSD.

V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny Koníček kandidoval jako dvojka SPOZ ve Středočeském kraji, tato strana však neuspěla.

Politická kariéra

Koníček působil na ministerstvu práce a sociálních věcí již v minulosti jako náměstek ministra (2003-2005).

V politice se pohybuje od roku 1998, kdy se stal zastupitelem obce Jinočany. Tento mandát obhájil ve všech následujících komunálních volbách.

V roce 2002 neúspěšně kandidoval ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR. Poslancem se stal až o tři roky později z pozice náhradníka za zesnulou poslankyni Jarmilu Boháčovou. Na poslanecký mandát rezignoval v roce 2006.

Koníček poté působil v podniku Lesy ČR jako náměstek a v roce 2006 ho vláda Jiřího Paroubka jmenovala ředitelem. O několik měsíců později na tento post rezignoval kvůli neshodám s novým ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem ohledně dalšího směřování Lesů ČR.

V červenci 2013 se stal ministrem práce a sociálních věcí ve vládě Jiřího Rusnoka. Kvůli této funkci přerušil členství v ČSSD a v srpnu 2013 ze strany vystoupil. Nato se stal členem SPOZ, za kterou kandidoval v předčasných podzimních volbách do Poslanecké sněmovny ve Středočeském kraji.

František Koníček se narodil v roce 1953. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Je ženatý a má dvě děti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, lámal stromy a odřízl tisíce domácností od elektřiny

Silný vítr v noci a během sobotního dopoledne v několika krajích zkomplikoval dopravu a zaměstnal hasiče, kteří odstraňovali hlavně stromy popadané na silnice, železniční tratě, chodníky, automobily či elektrické dráty. Nejsilnější poryvy zaznamenali meteorologové brzo ráno na Sněžce, kde vítr foukal v nárazech rychlostí až 166 kilometrů za hodinu. Kvůli poruchám na elektrickém vedení byly ráno tisíce domácností bez elektřiny, nejvíc - přes 20 tisíc odběrných míst - v Pardubickém kraji.

Aktuální výstraha meteorologů na silný vítr se od neděle rozšíří na většinu republiky s výjimkou většiny západních Čech, foukat má až do pondělního rána. Největší nebezpečí hrozí ve Frýdlantském výběžku na severu Čech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy