Jan Fischer

Aktualizováno 8. 7. 2013 12:31
Jan Fischer vedl vládu České republiky ve funkci premiéra od dubna 2009 do července 2010. V lednu 2013 usiloval o funkci prezidenta ČR.
Jan Fischer
Jan Fischer | Foto: Aktuálně.cz

Jan Fischer je bývalý předseda Českého statistického úřadu a expremiér úřednické vlády. V roce 2013 se neúspěšně ucházel o post hlavy státu v historicky první přímé volbě prezidenta. V červenci 2013 mu Jiří Rusnok, premiér úřednické vlády z pověření prezidenta Miloše Zemana, nabídl vedení ministerstva financí, což Fischer nakonec přijal. Úřednický kabinet si však nezískal důvěru Poslanecké sněmovny a vládl v demisi do ledna 2014, kdy Zeman jmenoval řádnou vládu vzešlou z předčasných podzimních voleb. Na ministerstvu Fischera vystřídal Andrej Babiš za hnutí ANO.

Minulost Jana Fischera

Jan Fischer vystudoval Národohospodářskou fakultu na VŠE, obor statistika a ekonometrie. V roce 1985 uzavřel na Vysoké škole ekonomické postgraduální studium a získal titul kandidáta věd v oboru ekonomická statistika. Po škole pracoval na Federálním statistickém úřadě, v devadesátých letech byl místopředsedou a od dubna 2003 předsedou Českého statistického úřadu.

V letech 1980 až 1990 byl členem KSČ, od té doby do žádné strany nevstoupil.

Druhá úřednická vláda ČR

Do povědomí veřejnosti se dostal na jaře roku 2009, kdy byl jmenován předsedou úřednické vlády České republiky. Po pádu Topolánkovy vlády se na jeho jmenování dohodli představitelé koalice s opoziční ČSSD. Ve funkci premiéra setrval do července roku 2010, kdy byla po volbách jmenována Nečasova vláda. Od září 2010 do léta 2012 působil jako viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj v Londýně.

Kandidát na prezidenta

Fischer se na začátku roku 2012 rozhodl kandidovat na prezidenta republiky. Až do poslední chvíle byl podle volebních průzkumů jedním z hlavních favoritů přímé volby. Do 6. listopadu 2012 se Fischerovu týmu podařilo nasbírat pod petici 101 tisíc podpisů, a on se tak stal jedním z devíti oficiálních kandidátů.

První kolo voleb proběhlo 11. a 12. ledna 2013. Jan Fischer se umístil na třetí pozici se ziskem 16.35 % hlasů, což bylo velkým překvapením. Do dalšího kola, které se konalo 25. a 26. ledna 2013, Fischer nepostoupil. Pro druhé kolo nepřímo vyjádřil podporu Miloši Zemanovi.

Třetí úřednická vláda ČR

Poslední neobsazené místo ministerstva financí přijal Jan Fischera na žádost Jiřího Rusnoka 8. čevrence 2013. Vláda vzniká kvůli demisi Petra Nečase a celého jeho vlády v důsledku policejní razie, při níž byli zadrženi tři bývalí poslanci ODS, lidé z vojenské rozvědky a šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová.

Stejně jako Jan Kohout by tak Fischer působil v další nestranické vládě, jenomže kabinet nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Rusnokovi ministři tak vládli v demisi, dokud se po předčasných volbách nezformovala nová legitimní vláda. Do úřadu byla jmenována prezidentem Zemanem v lednu 2014.

Osobní údaje

Jan Fischer se narodil 2. ledna 1951 v Praze. Je podruhé ženatý, má dva syny a jednu dceru.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil vládou nově dosazené soudce

Polský nejvyšší soud dnes dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. I z dnešního neveřejného rozhodování, které podle médií trvalo sedm hodin, předsedkyně nejvyššího soudu vyloučila všechny soudce, které do této soudní instance nominovala soudcovská rada. Vysvětlila to zásadou, že soudce nesmí rozhodovat v případu, který se ho osobně týká.

Jde o další krok ve sporu s konzervativní vládou a vládnoucí stranou o nezávislost polské justice. Novou soudcovskou radu vytvořila parlamentní většina vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a ne sami soudci, jak tomu bylo dříve.

Jednání nejvyšší soudu se pokusila na návrh šéfky dolní komory parlamentu Elžbiety Witekové (PiS) zablokovat předsedkyně ústavního soudu Julia Przylembská. Ale nejvyšší soud se odmítl podřídit tomuto příkazu. Na ústavní soud se mezitím podle televize TVN 24 obrátili i noví členové nejvyššího soudu, kteří byli z dnešního rozhodování vyloučeni.

Prezident Andrzej Duda, pocházející z PiS, před novináři prohlásil, že jmenování soudců je výlučnou pravomocí hlavy státu, nepodléhá žádné kontrole a že nejvyšší soud se touto věcí neměl zabývat.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Praha ani v druhém výběrovém řízení ředitele magistrátu nevybrala

Komise nedoporučila žádného z přihlášených kandidátů. Magistrát o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě. Město vypíše nové výběrové řízení. Řízením úřadu, který zaměstnává zhruba 2300 úředníků, je nyní pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická, a to od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

Podle informací serveru Seznam Zprávy do druhého kola konkurzu postoupili šéf magistrátního odboru legislativy Tomáš Havel, Marta Kopecká, Karel Bláha a Radka Říhová. Do výběrového řízení se přihlásila právě také bývalá primátorka Krnáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy