Jan Fischer

Aktualizováno 8. 7. 2013 12:31
Jan Fischer vedl vládu České republiky ve funkci premiéra od dubna 2009 do července 2010. V lednu 2013 usiloval o funkci prezidenta ČR.
Jan Fischer
Jan Fischer | Foto: Aktuálně.cz

Jan Fischer je bývalý předseda Českého statistického úřadu a expremiér úřednické vlády. V roce 2013 se neúspěšně ucházel o post hlavy státu v historicky první přímé volbě prezidenta. V červenci 2013 mu Jiří Rusnok, premiér úřednické vlády z pověření prezidenta Miloše Zemana, nabídl vedení ministerstva financí, což Fischer nakonec přijal. Úřednický kabinet si však nezískal důvěru Poslanecké sněmovny a vládl v demisi do ledna 2014, kdy Zeman jmenoval řádnou vládu vzešlou z předčasných podzimních voleb. Na ministerstvu Fischera vystřídal Andrej Babiš za hnutí ANO.

Minulost Jana Fischera

Jan Fischer vystudoval Národohospodářskou fakultu na VŠE, obor statistika a ekonometrie. V roce 1985 uzavřel na Vysoké škole ekonomické postgraduální studium a získal titul kandidáta věd v oboru ekonomická statistika. Po škole pracoval na Federálním statistickém úřadě, v devadesátých letech byl místopředsedou a od dubna 2003 předsedou Českého statistického úřadu.

V letech 1980 až 1990 byl členem KSČ, od té doby do žádné strany nevstoupil.

Druhá úřednická vláda ČR

Do povědomí veřejnosti se dostal na jaře roku 2009, kdy byl jmenován předsedou úřednické vlády České republiky. Po pádu Topolánkovy vlády se na jeho jmenování dohodli představitelé koalice s opoziční ČSSD. Ve funkci premiéra setrval do července roku 2010, kdy byla po volbách jmenována Nečasova vláda. Od září 2010 do léta 2012 působil jako viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj v Londýně.

Kandidát na prezidenta

Fischer se na začátku roku 2012 rozhodl kandidovat na prezidenta republiky. Až do poslední chvíle byl podle volebních průzkumů jedním z hlavních favoritů přímé volby. Do 6. listopadu 2012 se Fischerovu týmu podařilo nasbírat pod petici 101 tisíc podpisů, a on se tak stal jedním z devíti oficiálních kandidátů.

První kolo voleb proběhlo 11. a 12. ledna 2013. Jan Fischer se umístil na třetí pozici se ziskem 16.35 % hlasů, což bylo velkým překvapením. Do dalšího kola, které se konalo 25. a 26. ledna 2013, Fischer nepostoupil. Pro druhé kolo nepřímo vyjádřil podporu Miloši Zemanovi.

Třetí úřednická vláda ČR

Poslední neobsazené místo ministerstva financí přijal Jan Fischera na žádost Jiřího Rusnoka 8. čevrence 2013. Vláda vzniká kvůli demisi Petra Nečase a celého jeho vlády v důsledku policejní razie, při níž byli zadrženi tři bývalí poslanci ODS, lidé z vojenské rozvědky a šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová.

Stejně jako Jan Kohout by tak Fischer působil v další nestranické vládě, jenomže kabinet nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Rusnokovi ministři tak vládli v demisi, dokud se po předčasných volbách nezformovala nová legitimní vláda. Do úřadu byla jmenována prezidentem Zemanem v lednu 2014.

Osobní údaje

Jan Fischer se narodil 2. ledna 1951 v Praze. Je podruhé ženatý, má dva syny a jednu dceru.

 

Právě se děje

před 15 minutami

V Libyi zřejmě našli ostatky Čecha uneseného teroristy

V Libyi patrně našli ostatky Čecha, Rakušana a čtyř Filipínců, kteří byli v roce 2015 uneseni při útoku teroristů z organizace Islámský stát na ropné pole Ghaní. Později byli zřejmě zavražděni. Rakouský deník Kronen Zeitung v pátek informoval, že Čech byl spolu s pěticí dalších osob provizorně pohřben u města Darná. Rakouské ministerstvo zahraničí zprávu podle agentury APA dosud nepotvrdilo. Vyjádření Černínského paláce se ČTK snaží získat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Orbán: Fidesz jedná s konzervativci o vytvoření nové frakce v europarlamentu

Maďarská vládní strana Fidesz jedná s konzervativními politickými uskupeními včetně italské strany Liga Mattea Salviniho o vytvoření nové frakce v Evropském parlamentu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení premiéra Viktora Orbána v maďarském rádiu.

Europoslanci Fideszu ve středu opustili poslanecký klub Evropské lidové strany (EPP). Učinili tak v reakci na skutečnost, že klub schválil nová pravidla usnadňující vyloučení maďarských europoslanců, po němž dlouhodobě volala část frakce. Jednalo se o vyústění několikaletého vnitřního sporu největší europoslanecké skupiny, zda má v jejích řadách místo strana, která podle mnohých vzdaluje Maďarsko evropským hodnotám.

Orbán v pátek bez bližších podrobností sdělil, že vede rozhovory s politickými spojenci v Polsku a také v Itálii, kde jedná s exministrem vnitra Salvinim a předsedkyní krajně pravicové opoziční strany Bratři Itálie Giorgiou Meloniovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy