Jan Fischer

Aktualizováno 8. 7. 2013 12:31
Jan Fischer vedl vládu České republiky ve funkci premiéra od dubna 2009 do července 2010. V lednu 2013 usiloval o funkci prezidenta ČR.
Jan Fischer
Jan Fischer | Foto: Aktuálně.cz

Jan Fischer je bývalý předseda Českého statistického úřadu a expremiér úřednické vlády. V roce 2013 se neúspěšně ucházel o post hlavy státu v historicky první přímé volbě prezidenta. V červenci 2013 mu Jiří Rusnok, premiér úřednické vlády z pověření prezidenta Miloše Zemana, nabídl vedení ministerstva financí, což Fischer nakonec přijal. Úřednický kabinet si však nezískal důvěru Poslanecké sněmovny a vládl v demisi do ledna 2014, kdy Zeman jmenoval řádnou vládu vzešlou z předčasných podzimních voleb. Na ministerstvu Fischera vystřídal Andrej Babiš za hnutí ANO.

Minulost Jana Fischera

Jan Fischer vystudoval Národohospodářskou fakultu na VŠE, obor statistika a ekonometrie. V roce 1985 uzavřel na Vysoké škole ekonomické postgraduální studium a získal titul kandidáta věd v oboru ekonomická statistika. Po škole pracoval na Federálním statistickém úřadě, v devadesátých letech byl místopředsedou a od dubna 2003 předsedou Českého statistického úřadu.

V letech 1980 až 1990 byl členem KSČ, od té doby do žádné strany nevstoupil.

Druhá úřednická vláda ČR

Do povědomí veřejnosti se dostal na jaře roku 2009, kdy byl jmenován předsedou úřednické vlády České republiky. Po pádu Topolánkovy vlády se na jeho jmenování dohodli představitelé koalice s opoziční ČSSD. Ve funkci premiéra setrval do července roku 2010, kdy byla po volbách jmenována Nečasova vláda. Od září 2010 do léta 2012 působil jako viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj v Londýně.

Kandidát na prezidenta

Fischer se na začátku roku 2012 rozhodl kandidovat na prezidenta republiky. Až do poslední chvíle byl podle volebních průzkumů jedním z hlavních favoritů přímé volby. Do 6. listopadu 2012 se Fischerovu týmu podařilo nasbírat pod petici 101 tisíc podpisů, a on se tak stal jedním z devíti oficiálních kandidátů.

První kolo voleb proběhlo 11. a 12. ledna 2013. Jan Fischer se umístil na třetí pozici se ziskem 16.35 % hlasů, což bylo velkým překvapením. Do dalšího kola, které se konalo 25. a 26. ledna 2013, Fischer nepostoupil. Pro druhé kolo nepřímo vyjádřil podporu Miloši Zemanovi.

Třetí úřednická vláda ČR

Poslední neobsazené místo ministerstva financí přijal Jan Fischera na žádost Jiřího Rusnoka 8. čevrence 2013. Vláda vzniká kvůli demisi Petra Nečase a celého jeho vlády v důsledku policejní razie, při níž byli zadrženi tři bývalí poslanci ODS, lidé z vojenské rozvědky a šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová.

Stejně jako Jan Kohout by tak Fischer působil v další nestranické vládě, jenomže kabinet nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Rusnokovi ministři tak vládli v demisi, dokud se po předčasných volbách nezformovala nová legitimní vláda. Do úřadu byla jmenována prezidentem Zemanem v lednu 2014.

Osobní údaje

Jan Fischer se narodil 2. ledna 1951 v Praze. Je podruhé ženatý, má dva syny a jednu dceru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy