Dalibor Štys

2. 7. 2013 17:07
Dalibor Štys je český vědec, vysokoškolský pedagog a bývalý vedoucí odboru na ministerstvu školství. V roce 2013 se stal ministrem školství ve vládě Jiřího Rusnoka.
Dalibor Štys
Dalibor Štys | Foto: Sandra Štefaniková

Dalibor Štys je český vědec, vysokoškolský pedagog a bývalý vedoucí odboru na ministerstvu školství.

V roce 2013 se stal ministrem školství ve vládě Jiřího Rusnoka. Bez důvěry Poslanecké sněmovny se po měsíci od jmenování dostal kabinet do demise. Stát řídil ještě půl roku, než v lednu 2014 jmenoval prezident řádnou vládu vzešlou z předčasných podzimních voleb. Na ministerstvu Štyse vystřídal Marcel Chládek.

Životopis Dalibora Štyse

Štys vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, poté působil v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Stál za vznikem Ústavu fyzikální biologie Jihočeské univerzity v Nových Hradech, kde působil mezi lety 2002 až 2011 jako ředitel. Poté krátce zastával funkci proděkana pro rozvoj Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.

V roce 2006 se habilitoval (získal titul doc.) v oboru přírodovědné inženýrství na Technické univerzitě v Liberci. V roce 2012 jej pak navrhla Vědecká rada Českého vysokého učení technického v Praze jmenovat profesorem v oboru aplikované fyziky, což také téhož roku tehdejší prezident Václav Klaus učinil.

V současné době působí jako vedoucí Laboratoře aplikované systémové biologie na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2012 až 2013 pracoval jako ředitel Odboru výzkumu a vývoje na MŠMT.

V červnu 2013 přijal nabídku premiéra Jiřího Rusnoka a stal se ministrem školství v jeho úřednické vládě.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy