Dalibor Štys

2. 7. 2013 17:07
Dalibor Štys je český vědec, vysokoškolský pedagog a bývalý vedoucí odboru na ministerstvu školství. V roce 2013 se stal ministrem školství ve vládě Jiřího Rusnoka.
Dalibor Štys
Dalibor Štys | Foto: Sandra Štefaniková

Dalibor Štys je český vědec, vysokoškolský pedagog a bývalý vedoucí odboru na ministerstvu školství.

V roce 2013 se stal ministrem školství ve vládě Jiřího Rusnoka. Bez důvěry Poslanecké sněmovny se po měsíci od jmenování dostal kabinet do demise. Stát řídil ještě půl roku, než v lednu 2014 jmenoval prezident řádnou vládu vzešlou z předčasných podzimních voleb. Na ministerstvu Štyse vystřídal Marcel Chládek.

Životopis Dalibora Štyse

Štys vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, poté působil v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Stál za vznikem Ústavu fyzikální biologie Jihočeské univerzity v Nových Hradech, kde působil mezi lety 2002 až 2011 jako ředitel. Poté krátce zastával funkci proděkana pro rozvoj Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.

V roce 2006 se habilitoval (získal titul doc.) v oboru přírodovědné inženýrství na Technické univerzitě v Liberci. V roce 2012 jej pak navrhla Vědecká rada Českého vysokého učení technického v Praze jmenovat profesorem v oboru aplikované fyziky, což také téhož roku tehdejší prezident Václav Klaus učinil.

V současné době působí jako vedoucí Laboratoře aplikované systémové biologie na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2012 až 2013 pracoval jako ředitel Odboru výzkumu a vývoje na MŠMT.

V červnu 2013 přijal nabídku premiéra Jiřího Rusnoka a stal se ministrem školství v jeho úřednické vládě.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy