Dalibor Štys

2. 7. 2013 17:07
Dalibor Štys je český vědec, vysokoškolský pedagog a bývalý vedoucí odboru na ministerstvu školství. V roce 2013 se stal ministrem školství ve vládě Jiřího Rusnoka.
Dalibor Štys
Dalibor Štys | Foto: Sandra Štefaniková

Dalibor Štys je český vědec, vysokoškolský pedagog a bývalý vedoucí odboru na ministerstvu školství.

V roce 2013 se stal ministrem školství ve vládě Jiřího Rusnoka. Bez důvěry Poslanecké sněmovny se po měsíci od jmenování dostal kabinet do demise. Stát řídil ještě půl roku, než v lednu 2014 jmenoval prezident řádnou vládu vzešlou z předčasných podzimních voleb. Na ministerstvu Štyse vystřídal Marcel Chládek.

Životopis Dalibora Štyse

Štys vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, poté působil v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Stál za vznikem Ústavu fyzikální biologie Jihočeské univerzity v Nových Hradech, kde působil mezi lety 2002 až 2011 jako ředitel. Poté krátce zastával funkci proděkana pro rozvoj Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.

V roce 2006 se habilitoval (získal titul doc.) v oboru přírodovědné inženýrství na Technické univerzitě v Liberci. V roce 2012 jej pak navrhla Vědecká rada Českého vysokého učení technického v Praze jmenovat profesorem v oboru aplikované fyziky, což také téhož roku tehdejší prezident Václav Klaus učinil.

V současné době působí jako vedoucí Laboratoře aplikované systémové biologie na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2012 až 2013 pracoval jako ředitel Odboru výzkumu a vývoje na MŠMT.

V červnu 2013 přijal nabídku premiéra Jiřího Rusnoka a stal se ministrem školství v jeho úřednické vládě.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Holaň povede dál hokejisty Vítkovic, klub s ním prodloužil smlouvu

Hokejisty Vítkovic povedou i v příští sezoně kouč Miloš Holaň s asistentem Radkem Philippem. Vedení klubu uplatnilo opci a prodloužilo s nimi smlouvu. Ostravský celek o tom dnes informoval na svých internetových stránkách.

"Byla to jasná volba. Od příchodu nových trenérů jsme si v prosinci slibovali zlepšení výkonů, hry a především výsledků. Vše se povedlo. Náš hokej je pohledný, daří se nám vyhrávat, porážet i největší favority, mužstvo v každém zápase podává výkon na hranici maxima," uvedl sportovní ředitel Vítkovic Roman Šimíček.

Holaň se týmu, v němž v minulosti působil jako hráč a jako trenér už v letech 2005 až 2007, ujal na začátku prosince. Pod jeho vedením Vítkovice v 35 zápasech získaly 55 bodů a kolo před koncem základní části jim patří osmé místo s jistou účastí v předkole play off.

"Mám velkou radost a je to pro mě velká čest. Stejně jako tomu bylo na začátku, když jsem dostal příležitost vrátit se do Vítkovic a znovu je vést. Šestnáctiletá absence byla u mě dost znát. Pro mě a nejen pro mě, ale pro celou moji rodinu včetně táty a rodičů je to opravdu velká pocta, uvedl Holaň.

"Doufám, že to je ocenění mé práce, kterou jsem tady zatím ukázal. Tímto to ale nekončí, pokračujeme dál v tvrdé práci, která je před námi a ještě je toho hodně, i z pohledu té nadcházející sezony i z pohledu té současné," přidal devětačtyřicetiletý Holaň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy