Dalibor Štys

2. 7. 2013 17:07
Dalibor Štys je český vědec, vysokoškolský pedagog a bývalý vedoucí odboru na ministerstvu školství. V roce 2013 se stal ministrem školství ve vládě Jiřího Rusnoka.
Dalibor Štys
Dalibor Štys | Foto: Sandra Štefaniková

Dalibor Štys je český vědec, vysokoškolský pedagog a bývalý vedoucí odboru na ministerstvu školství.

V roce 2013 se stal ministrem školství ve vládě Jiřího Rusnoka. Bez důvěry Poslanecké sněmovny se po měsíci od jmenování dostal kabinet do demise. Stát řídil ještě půl roku, než v lednu 2014 jmenoval prezident řádnou vládu vzešlou z předčasných podzimních voleb. Na ministerstvu Štyse vystřídal Marcel Chládek.

Životopis Dalibora Štyse

Štys vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, poté působil v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Stál za vznikem Ústavu fyzikální biologie Jihočeské univerzity v Nových Hradech, kde působil mezi lety 2002 až 2011 jako ředitel. Poté krátce zastával funkci proděkana pro rozvoj Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.

V roce 2006 se habilitoval (získal titul doc.) v oboru přírodovědné inženýrství na Technické univerzitě v Liberci. V roce 2012 jej pak navrhla Vědecká rada Českého vysokého učení technického v Praze jmenovat profesorem v oboru aplikované fyziky, což také téhož roku tehdejší prezident Václav Klaus učinil.

V současné době působí jako vedoucí Laboratoře aplikované systémové biologie na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2012 až 2013 pracoval jako ředitel Odboru výzkumu a vývoje na MŠMT.

V červnu 2013 přijal nabídku premiéra Jiřího Rusnoka a stal se ministrem školství v jeho úřednické vládě.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy