Martin Holcát

2. 7. 2013 17:47
Holcát je český lékař, bývalý náměstek ministra zdravotnictví a bývalý ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V roce 2013 se stal na půl roku ministrem zdravotnictví ve vládě Jiřího Rusnoka.
Martin Holcát
Martin Holcát | Foto: Vojtěch Marek

Martin Holcát je český lékař, bývalý náměstek ministra zdravotnictví a bývalý ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

V roce 2013 se stal ministrem zdravotnictví ve vládě Jiřího Rusnoka, která se o měsíc později stala vládou v demisi po prohraném boji o důvěru Poslanecké sněmovny. Stát řídila do konce ledna 2014, kdy prezident jmenoval novou vládu pod vedením Bohuslava Sobotky. Holcáta na ministerstvu vystřídal Svatopluk Němeček z ČSSD.

Životopis Martina Holcáta

Martin Holcát vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Jeho specializací je otorinolaryngologie. Od roku 1991 do roku 1996 působil jako odborný asistent ORL kliniky 1. lékařské fakulty UK v Praze, od roku 1996 jako náměstek pro léčebnou péči ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

O rok později se stal ředitelem VFN v Praze, z této funkce byl v roce 2003 odvolán. Poté vedl Koordinační středisko transplantací. Od roku 2006 je náměstkem ředitele Fakultní nemocnice v Motole pro léčebně preventivní péči. V roce 2009 šéfoval v Motole patnáctičlennému konsiliu, které se staralo o bývalého prezidenta Václava Havla.

Martin Holcát vstoupil do politiky v roce 1999, kdy se stal prvním náměstkem tehdejšího ministra zdravotnictví Ivana Davida. Po Davidově rezignaci ministerstvo krátce řídil a po příchodu nového ministra na svou funkci rezignoval.

V roce 2013 přijal nabídku premiéra Jiřího Rusnoka na post ministra zdravotnictví v jeho vládě. Resort řídil půl roku, většinu času v demisi jako zbytek vlády.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes 900 lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku asi 900 trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se zatím nikdo nepřihlásil.

Okolo sta vězňů z celkového počtu 1000 v budově zůstalo, ostatní utekli. "Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v 90. letech. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy