Martin Holcát

2. 7. 2013 17:47
Holcát je český lékař, bývalý náměstek ministra zdravotnictví a bývalý ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V roce 2013 se stal na půl roku ministrem zdravotnictví ve vládě Jiřího Rusnoka.
Martin Holcát
Martin Holcát | Foto: Vojtěch Marek

Martin Holcát je český lékař, bývalý náměstek ministra zdravotnictví a bývalý ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

V roce 2013 se stal ministrem zdravotnictví ve vládě Jiřího Rusnoka, která se o měsíc později stala vládou v demisi po prohraném boji o důvěru Poslanecké sněmovny. Stát řídila do konce ledna 2014, kdy prezident jmenoval novou vládu pod vedením Bohuslava Sobotky. Holcáta na ministerstvu vystřídal Svatopluk Němeček z ČSSD.

Životopis Martina Holcáta

Martin Holcát vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Jeho specializací je otorinolaryngologie. Od roku 1991 do roku 1996 působil jako odborný asistent ORL kliniky 1. lékařské fakulty UK v Praze, od roku 1996 jako náměstek pro léčebnou péči ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

O rok později se stal ředitelem VFN v Praze, z této funkce byl v roce 2003 odvolán. Poté vedl Koordinační středisko transplantací. Od roku 2006 je náměstkem ředitele Fakultní nemocnice v Motole pro léčebně preventivní péči. V roce 2009 šéfoval v Motole patnáctičlennému konsiliu, které se staralo o bývalého prezidenta Václava Havla.

Martin Holcát vstoupil do politiky v roce 1999, kdy se stal prvním náměstkem tehdejšího ministra zdravotnictví Ivana Davida. Po Davidově rezignaci ministerstvo krátce řídil a po příchodu nového ministra na svou funkci rezignoval.

V roce 2013 přijal nabídku premiéra Jiřího Rusnoka na post ministra zdravotnictví v jeho vládě. Resort řídil půl roku, většinu času v demisi jako zbytek vlády.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy