Martin Holcát

2. 7. 2013 17:47
Holcát je český lékař, bývalý náměstek ministra zdravotnictví a bývalý ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V roce 2013 se stal na půl roku ministrem zdravotnictví ve vládě Jiřího Rusnoka.
Martin Holcát
Martin Holcát | Foto: Vojtěch Marek

Martin Holcát je český lékař, bývalý náměstek ministra zdravotnictví a bývalý ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

V roce 2013 se stal ministrem zdravotnictví ve vládě Jiřího Rusnoka, která se o měsíc později stala vládou v demisi po prohraném boji o důvěru Poslanecké sněmovny. Stát řídila do konce ledna 2014, kdy prezident jmenoval novou vládu pod vedením Bohuslava Sobotky. Holcáta na ministerstvu vystřídal Svatopluk Němeček z ČSSD.

Životopis Martina Holcáta

Martin Holcát vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Jeho specializací je otorinolaryngologie. Od roku 1991 do roku 1996 působil jako odborný asistent ORL kliniky 1. lékařské fakulty UK v Praze, od roku 1996 jako náměstek pro léčebnou péči ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

O rok později se stal ředitelem VFN v Praze, z této funkce byl v roce 2003 odvolán. Poté vedl Koordinační středisko transplantací. Od roku 2006 je náměstkem ředitele Fakultní nemocnice v Motole pro léčebně preventivní péči. V roce 2009 šéfoval v Motole patnáctičlennému konsiliu, které se staralo o bývalého prezidenta Václava Havla.

Martin Holcát vstoupil do politiky v roce 1999, kdy se stal prvním náměstkem tehdejšího ministra zdravotnictví Ivana Davida. Po Davidově rezignaci ministerstvo krátce řídil a po příchodu nového ministra na svou funkci rezignoval.

V roce 2013 přijal nabídku premiéra Jiřího Rusnoka na post ministra zdravotnictví v jeho vládě. Resort řídil půl roku, většinu času v demisi jako zbytek vlády.

 

Právě se děje

Další zprávy