Jan Kohout

1. 7. 2013 23:10
Jan Kohout je český politik, diplomat a člen ČSSD. V letech 2009 až 2010 byl ministrem zahraničí Fischerovy vlády. V období červenec 2013 až leden 2014 zastával stejný post v Rusnokově kabinetu.
Jan Kohout
Jan Kohout | Foto: Ludvík Hradilek

Jan Kohout je český politik, diplomat a člen
ČSSD. V letech 2009 až 2010 byl ministrem zahraničí Fischerovy vlády. V období červenec 2013 až leden 2014 zastával stejný post v Rusnokově kabinetu. Bez důvěry Poslanecké sněmovny se úřednický kabinet ocitnul v demisi. Nahradila ho až Sobotkova vláda v lednu 2014. Na ministerstvu Kohouta vystřídal Lubomír Zaorálek za ČSSD.

Životopis Jana Kohouta

Jan Kohout vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, poté pracoval v Ústavu mezinárodních vztahů. V letech 1986 až 1989 byl členem KSČ, v roce 1995 vstoupil do ČSSD.

Dále působil v odboru mezinárodních organizací a odboru OSN na Ministerstvu zahraničních věcí ČR. V letech 1995 až 2000 pracoval jako vedoucí Stálé mise ČR při OSN, OBSE a dalších mezinárodních organizací. Po návratu na ministerstvo působil na pozici politického ředitele a v roce 2002 se stal prvním náměstkem ministra zahraničí.
Mezi lety 2004 až 2007 byl velvyslancem ČR při Evropské unii.

Po pádu vlády Stanislava Grosse byl kandidátem ČSSD na post předsedy vlády. Tuto nabídku však nakonec odmítl a vrátil se na pozici náměstka ministra zahraničí.

V roce 2009 se stal místopředsedou a ministrem zahraničí kabinetu Jana Fischera, který nahradil vládu Mirka Topolánka. Do této pozice ho nominovala ČSSD. V roce 2010 neúspěšně kandidoval v senátních volbách v Praze 6.

O tři roky později přijal nabídku Jiřího Rusnoka na post ministra zahraničí v jeho úřednické vládě.

Jan Kohout se narodil v roce 1961. Je rozvedený, má dvě děti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

před 56 minutami

Policie obvinila dva lidi kvůli úmrtí muže po pádu pod metro

V souvislosti se čtvrtečním úmrtím muže po pádu pod soupravu metra byli zadrženi a obviněni dva lidé. Uvedl to dnes server iDNES.cz. Kvůli věku obviněných nechtěli policisté podle serveru uvést k případu bližší informace.

Muž spadl do kolejiště metra ve čtvrtek kolem 19:30 ve stanici Anděl na lince B. "Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Svědci incidentu podle některých médií uváděli, že muže z nástupiště někdo shodil. Policisté to ale zatím nepotvrdili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy