Jan Kohout

1. 7. 2013 23:10
Jan Kohout je český politik, diplomat a člen ČSSD. V letech 2009 až 2010 byl ministrem zahraničí Fischerovy vlády. V období červenec 2013 až leden 2014 zastával stejný post v Rusnokově kabinetu.
Jan Kohout
Jan Kohout | Foto: Ludvík Hradilek

Jan Kohout je český politik, diplomat a člen
ČSSD. V letech 2009 až 2010 byl ministrem zahraničí Fischerovy vlády. V období červenec 2013 až leden 2014 zastával stejný post v Rusnokově kabinetu. Bez důvěry Poslanecké sněmovny se úřednický kabinet ocitnul v demisi. Nahradila ho až Sobotkova vláda v lednu 2014. Na ministerstvu Kohouta vystřídal Lubomír Zaorálek za ČSSD.

Životopis Jana Kohouta

Jan Kohout vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, poté pracoval v Ústavu mezinárodních vztahů. V letech 1986 až 1989 byl členem KSČ, v roce 1995 vstoupil do ČSSD.

Dále působil v odboru mezinárodních organizací a odboru OSN na Ministerstvu zahraničních věcí ČR. V letech 1995 až 2000 pracoval jako vedoucí Stálé mise ČR při OSN, OBSE a dalších mezinárodních organizací. Po návratu na ministerstvo působil na pozici politického ředitele a v roce 2002 se stal prvním náměstkem ministra zahraničí.
Mezi lety 2004 až 2007 byl velvyslancem ČR při Evropské unii.

Po pádu vlády Stanislava Grosse byl kandidátem ČSSD na post předsedy vlády. Tuto nabídku však nakonec odmítl a vrátil se na pozici náměstka ministra zahraničí.

V roce 2009 se stal místopředsedou a ministrem zahraničí kabinetu Jana Fischera, který nahradil vládu Mirka Topolánka. Do této pozice ho nominovala ČSSD. V roce 2010 neúspěšně kandidoval v senátních volbách v Praze 6.

O tři roky později přijal nabídku Jiřího Rusnoka na post ministra zahraničí v jeho úřednické vládě.

Jan Kohout se narodil v roce 1961. Je rozvedený, má dvě děti.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Sedmatřicetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy