Jan Kohout

1. 7. 2013 23:10
Jan Kohout je český politik, diplomat a člen ČSSD. V letech 2009 až 2010 byl ministrem zahraničí Fischerovy vlády. V období červenec 2013 až leden 2014 zastával stejný post v Rusnokově kabinetu.
Jan Kohout
Jan Kohout | Foto: Ludvík Hradilek

Jan Kohout je český politik, diplomat a člen
ČSSD. V letech 2009 až 2010 byl ministrem zahraničí Fischerovy vlády. V období červenec 2013 až leden 2014 zastával stejný post v Rusnokově kabinetu. Bez důvěry Poslanecké sněmovny se úřednický kabinet ocitnul v demisi. Nahradila ho až Sobotkova vláda v lednu 2014. Na ministerstvu Kohouta vystřídal Lubomír Zaorálek za ČSSD.

Životopis Jana Kohouta

Jan Kohout vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, poté pracoval v Ústavu mezinárodních vztahů. V letech 1986 až 1989 byl členem KSČ, v roce 1995 vstoupil do ČSSD.

Dále působil v odboru mezinárodních organizací a odboru OSN na Ministerstvu zahraničních věcí ČR. V letech 1995 až 2000 pracoval jako vedoucí Stálé mise ČR při OSN, OBSE a dalších mezinárodních organizací. Po návratu na ministerstvo působil na pozici politického ředitele a v roce 2002 se stal prvním náměstkem ministra zahraničí.
Mezi lety 2004 až 2007 byl velvyslancem ČR při Evropské unii.

Po pádu vlády Stanislava Grosse byl kandidátem ČSSD na post předsedy vlády. Tuto nabídku však nakonec odmítl a vrátil se na pozici náměstka ministra zahraničí.

V roce 2009 se stal místopředsedou a ministrem zahraničí kabinetu Jana Fischera, který nahradil vládu Mirka Topolánka. Do této pozice ho nominovala ČSSD. V roce 2010 neúspěšně kandidoval v senátních volbách v Praze 6.

O tři roky později přijal nabídku Jiřího Rusnoka na post ministra zahraničí v jeho úřednické vládě.

Jan Kohout se narodil v roce 1961. Je rozvedený, má dvě děti.

 

Právě se děje

před 36 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy