Student Agency

Aktualizováno 10. 2. 2020 21:07
Student Agency je společnost podnikatele Radima Jančury zabývající se dopravou, cestovním ruchem a vzdělávacími či pracovními pobyty v zahraničí.
Student Agency
Student Agency | Foto: Scania

Student Agency (SA) je společnost brněnského podnikatele Radima Jančury zabývající se prodejem letenek, vlakovou i autobusovou dopravou a nabídkou jazykových, studijních, pracovních a au-pair programů v zahraničí.

Společnost Student Agency funguje od roku 1996.

Autobusová doprava

Vnitrostátní dopravě se společnost začala věnovat v roce 2004. Již předtím však vypravovala vlastní zahraniční spoje. Žluté autobusy se záhy staly díky svým cenám a poskytovaným službám velmi populárními.

Prvním pravidelným vnitrostátním spojem společnosti se stala linka Praha-Brno, záhy následovaná linkami z hlavního města do Plzně, Liberce, Ostravy, Karlových Varů, Zlína, Českého Krumlova (přes České Budějovice).

Měst, mezi nimiž zajišťují spojení žluté linky, jsou k dnešku v Česku a na Slovensku desítky.

Vstup Student Agency do autobusové dopravy znamenal pro cestující změnu zejména v cenách a komfortu. V Česku se stal "revolučním" krokem také systém prodeje jízdenek, který umožňoval - ve své době nově - nákup otevřených jízdenek na libovolné datum nebo rezervaci přes e-mail či SMS.

Jak bylo zmíněno již výše, souběžně s vnitrostátní provozuje Student Agency též mezinárodní dopravu.

Kontroverze na silnici

Dravý vpád podnikatele Jančury na trh přinesl řadu konfliktů s doposud "monopolními" dopravci. Největší spor se rozhořel o provozování dopravy na lince Praha-Liberec, která byla dotována a neumožňovala tak vstup nového subjektu. Po vyhrocené fázi, kdy nebyly autobusy Student Agency vůbec vpouštěny na liberecké autobusové nádraží, spor rozhodl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ve prospěch SA.

Kromě toho figurovala Student Agency také ve sporech o zastavování na autobusovém nádraží v Jihlavě a několikrát byla také vyšetřována - a nakonec odsouzena k pokutě - kvůli nasazení dumpingových cen.

Železniční doprava

V roce 2006 oznámil Radim Jančura svůj úmysl proniknout do tří let také na pole železniční dopravy, doposud téměř monopolně spravované státními Českými dráhami. Spolu s Janem Paroubkem a Jiřím Schmidtem proto založili RegioJet, dceřinou společnost SA, která nabídla provozování dopravy na lince Praha-Ostrava a následně se také neúspěšně pokoušela prosadit v regionální dopravě Libereckého kraje.

Společnost RegioJet byla soustavně vystavována monopolnímu tlaku Českých drah, které ve spolupráci s ministerstvem dopravy (těsně před nabytím platnosti evropského nařízení o povinnosti vyhlašovat výběrová řízení na veřejnou železniční dopravu) uzavřely v říjnu 2009 s jednotlivými kraji desetileté smlouvy s opcí na dalších pět let.

První žluté vlaky tak vyjely až 24. dubna 2010, a to na trati mezi Děčínem a Krupkou, respektive Ústím nad Labem a Litvínovem. V červnu a červenci téhož roku si RegioJet pronajal a provozoval také vlaky na trase Plzeň-Domažlice.

Roku 2011 společnost zahájila provoz linek na trase Praha-Ostrava-Žilina (a následně Košice); kromě toho získala také licenci i na provozování regionální vlakové dopravy na Slovensku.

Od prosince 2015 RegioJet působí rovněž na trase Praha-Olomouc-Přerov-Staré Město u Uherského Hradiště s navazujícím autobusovým spojením až do Zlína a Otrokovic.

Zahraniční pobyty a zájezdy

Společnost Student Agency také nabízí studijní, jazykové a pracovní nebo au-pair pobyty pro mládež a dospělé v anglicky, francouzsky, německy, rusky či španělsky mluvících zemích.

Provozuje portál dovolena.cz zaměřený na nabídku domácích i zahraničních zájezdů, včetně služeb spojených s nákupem dovolené.

Změna struktury společností Student Agency

SA od 1. května 2019 v rámci změny struktury společností v holdingu oddělila od ostatních podnikatelských činností vnitrostátní a mezinárodní autobusovou i vlakovou dopravu. Komanditní společnost Student Agency se bude nadále věnovat výhradně činnostem spojeným s osobní přepravou cestujících.

Do nově založené Student Agency Travel, k. s., byl začleněn prodej letenek, zájezdů a zahraničních pobytů.

Důvodem oddělení cestovních služeb a dopravy je rozvoj aktivit v dopravě a větší transparentnost hospodaření vůči bankám i veřejnosti. 

 

Právě se děje

Další zprávy