Ústí nad Labem

23. 4. 2014 11:21
Sídlo Ústeckého kraje je se svými 90 tisíci obyvateli sedmé největší město České republiky.
Foto: Aktuálně.cz

Ústí nad Labem leží na severozápadě Čech na soutoku Bíliny a Labe. Město je obklopeno Krušnými horami a Českým středohořím. Ústí nad Labem má výhodnou polohu, jelikož se nachází na trase Praha - Drážďany.

Historie:

Oblast Ústecka má jednu z nejstarších historických tradic v rámci České republiky. Nedaleko Ústí nad Labem se nachází obec Stadice, odkud podle pověsti pocházel první přemyslovský kníže Přemysl Oráč.

V polovině 13. století povýšil Přemysl Otakar II. Ústí na město. Vrcholného rozvoje dosáhlo na přelomu 16. a 17. století, odkdy se také datuje nárůst německého obyvatelstva v oblasti Ústecka.

Faktické údaje

Rozloha: 93,95 km²

Počet obyvatel: 93 747

Kraj: Ústecký

Okres: Ústí nad Labem

Primátor: Vít Mandlík (ČSSD)

PSČ: 400 01

Třicetiletá válka (1618 až 1648) přinesla městu úpadek. Zvrat nastal až na počátku 19. století s rozmachem průmyslu. Ústecko se v té době stalo také dějištěm napolenských válek. V roce 1813 se zde odehrála bitva u Chlumce a Přestanova, která skončila francouzskou porážkou.

V první polovině dvacátého století bylo Ústí poznamenano národnostní otázkou. Po vzniku Československa v roce 1918 zde žilo převážně německé obyvatelstvo a podle Michovské dohody připadlo město jako součást Sudet německé Třetí říši.

Za druhé světové války byla ve dnech 17. a 19. dubna 1945 pětina městského centra zničena bombardováním spojeneckými silami a o život přišlo více než 500 lidí. Po válce došlo k odsunu německého obyvatelstva. 31. července 1945 se v Ústí odehrál neobjasněný masakr německého obyvatelstva, při kterém bylo zabito asi 80–100 lidí.

V 70. a 80. letech bylo město poznamenáno plošnými asanacemi, rozsáhlými přestavbami a konstruováním velkých, masivních objektů a rozlehlých panelových sídlišť.

Po roce 1989 se Ústí, stejně jako celý kraj, potýká s vysokou nezaměstnaností a vznikem sociálně vyloučených lokalit. Město se také musí vypořádat se znečištěným ovzduším a dalšími problémy životního prostředí.

Turistické zajímavosti:

Z historického jádra města zůstaly zachovány pouze zbytky památek a původních staveb. Mezi dominanty města patří hrad Střekov, který stojí na skále nad Masarykovými zdymadly.

Foto: Radek Nohl

Významnou památkou je neogoticky přestavěný kostel Nanebevzetí Panny Marie s šikmou věží nebo výletní zámeček Větruše. Z moderních staveb je třeba zmínit Mariánský most z roku 1998. Turisty také láká ústecká zoologická zahrada. Ve Stadicích nedaleko Ústí se nachází Královské pole s pomníkem Přemysla Oráče.

Instituce v Ústí nad Labem:

Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem byla založena v roce 1991 a skládá se z osmi fakult.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Krajský soud v Ústí nad Labem spadá do působnosti Vrchního soudu v Praze a má pobočku v Liberci.

Odkaz na kontakty.

Magistrát města Ústí nad Labem tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Ústí nad Labem se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Ústecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Správním obvodem krajské pobočky Úřadu práce České republiky v Ústí nad Labem je území Ústeckého kraje.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Pražská policie prověřuje čtvrteční incident ve sněmovně, při kterém poslanec Volný fyzicky napadl jiného poslance, pro podezření z výtržnictví.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

Na Náměstí nezávislosti v Minsku před budovou vlády se upálil člověk. Záběry zveřejnil zpravodajský portál tut.by. Zatím není znám motiv činu, muž podle prvních zpráv zemřel.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy