Ústí nad Labem

23. 4. 2014 11:21
Sídlo Ústeckého kraje je se svými 90 tisíci obyvateli sedmé největší město České republiky.
Foto: Aktuálně.cz

Ústí nad Labem leží na severozápadě Čech na soutoku Bíliny a Labe. Město je obklopeno Krušnými horami a Českým středohořím. Ústí nad Labem má výhodnou polohu, jelikož se nachází na trase Praha - Drážďany.

Historie:

Oblast Ústecka má jednu z nejstarších historických tradic v rámci České republiky. Nedaleko Ústí nad Labem se nachází obec Stadice, odkud podle pověsti pocházel první přemyslovský kníže Přemysl Oráč.

V polovině 13. století povýšil Přemysl Otakar II. Ústí na město. Vrcholného rozvoje dosáhlo na přelomu 16. a 17. století, odkdy se také datuje nárůst německého obyvatelstva v oblasti Ústecka.

Faktické údaje

Rozloha: 93,95 km²

Počet obyvatel: 93 747

Kraj: Ústecký

Okres: Ústí nad Labem

Primátor: Vít Mandlík (ČSSD)

PSČ: 400 01

Třicetiletá válka (1618 až 1648) přinesla městu úpadek. Zvrat nastal až na počátku 19. století s rozmachem průmyslu. Ústecko se v té době stalo také dějištěm napolenských válek. V roce 1813 se zde odehrála bitva u Chlumce a Přestanova, která skončila francouzskou porážkou.

V první polovině dvacátého století bylo Ústí poznamenano národnostní otázkou. Po vzniku Československa v roce 1918 zde žilo převážně německé obyvatelstvo a podle Michovské dohody připadlo město jako součást Sudet německé Třetí říši.

Za druhé světové války byla ve dnech 17. a 19. dubna 1945 pětina městského centra zničena bombardováním spojeneckými silami a o život přišlo více než 500 lidí. Po válce došlo k odsunu německého obyvatelstva. 31. července 1945 se v Ústí odehrál neobjasněný masakr německého obyvatelstva, při kterém bylo zabito asi 80–100 lidí.

V 70. a 80. letech bylo město poznamenáno plošnými asanacemi, rozsáhlými přestavbami a konstruováním velkých, masivních objektů a rozlehlých panelových sídlišť.

Po roce 1989 se Ústí, stejně jako celý kraj, potýká s vysokou nezaměstnaností a vznikem sociálně vyloučených lokalit. Město se také musí vypořádat se znečištěným ovzduším a dalšími problémy životního prostředí.

Turistické zajímavosti:

Z historického jádra města zůstaly zachovány pouze zbytky památek a původních staveb. Mezi dominanty města patří hrad Střekov, který stojí na skále nad Masarykovými zdymadly.

Foto: Radek Nohl

Významnou památkou je neogoticky přestavěný kostel Nanebevzetí Panny Marie s šikmou věží nebo výletní zámeček Větruše. Z moderních staveb je třeba zmínit Mariánský most z roku 1998. Turisty také láká ústecká zoologická zahrada. Ve Stadicích nedaleko Ústí se nachází Královské pole s pomníkem Přemysla Oráče.

Instituce v Ústí nad Labem:

Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem byla založena v roce 1991 a skládá se z osmi fakult.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Krajský soud v Ústí nad Labem spadá do působnosti Vrchního soudu v Praze a má pobočku v Liberci.

Odkaz na kontakty.

Magistrát města Ústí nad Labem tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Ústí nad Labem se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Ústecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Správním obvodem krajské pobočky Úřadu práce České republiky v Ústí nad Labem je území Ústeckého kraje.

Odkaz na kontakty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Nad USA se už několik dní pohybuje čínský špionážní balón

Nad Spojenými státy americkými se několik dní pohybuje čínský špionážní balón, uvedl ve čtvrtek podle zahraničních agentur nejmenovaný vysoce postavený americký činitel z resortu obrany. USA pohyby balónu sledují, ministerstvo obrany také na žádost prezidenta Joea Bidena zkoumalo možnost, že by ho sestřelilo. Nakonec se ale rozhodlo k tomuto kroku nepřikročit kvůli obavám, že by úlomky zařízení mohly ohrozit lidi na zemi, napsala agentura AFP. Přímou hrozbu však nyní balón nepředstavuje.

"Nepochybujeme o tom, že balón pochází z Číny," sdělil novinářům podle AFP činitel pod podmínkou zachování anonymity. Podle agentury AP také uvedl, že balón se pohybuje ve vysoké nadmořské výšce nad významnými místy s cílem shromáždit informace. Zařízení americká armáda zaznamenala konkrétně nad státem Montana, v němž leží jaderná základna Malmstrom.

Balón je podle citovaného činitele poměrně rozměrný. "Zhodnotili jsme, že je dost velký na to, aby jeho úlomky způsobily škody," sdělil.

Mluvčí Pentagonu Patrick Ryder uvedl, že balón se pohybuje ve výrazně vyšší výšce, než v jaké funguje komerční doprava, a nepředstavuje hrozbu ani pro lidi na zemi. Uvedl také, že USA podnikly kroky, které stroji zabrání shromažďovat citlivé informace.

Washington v posledních letech už několikrát podobnou aktivitu zaznamenal, doplnil mluvčí. Tentokrát se ale balón nad územím USA pohybuje zřejmě déle než v předchozích případech, podotkla agentura Reuters.

Specialista na Čínu z Nadace pro obranu demokratických zemí (FDD) Craig Singleton Reuters sdělil, že podobné balóny často používaly v dobách studené války Sovětský svaz i USA jako nepříliš nákladnou metodu, jak nashromáždit zpravodajské informace.

"Načasování tohoto incidentu jen několik dní před plánovou návštěvou ministra (zahraničí Antonyho) Blinkena Pekingu je zvláštní," podotkl Singleton.

Washington se kvůli narušení svého prostoru obrátil na čínské úřady. "Uvědomili jsme je o závažnosti tohoto incidentu," citovala AFP výše zmíněného nejmenovaného činitele.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Real Madrid porazil v dohrávce Valencii a snížil ztrátu na Barcelonu

Fotbalisté Realu Madridu zvítězili v dohrávce 17. kola španělské ligy nad Valencií 2:0 a v tabulce snížili na druhém místě ztrátu na vedoucí Barcelonu na pět bodů. O výhře úřadujících šampionů Ligy mistrů rozhodli po přestávce dvěma góly v rozmezí dvou minut Marco Asensio a Vinícius.

Real se mohl dostat do vedení už v nastaveném času prvního poločasu, trefu Rüdigera ale sudí po zásahu videorozhodčího kvůli faulu neuznal. V 52. minutě už se po Asensiově střele zdálky skóre změnilo a dvě minuty nato zvýšil po individuální akci Vinícius, jenž se v této sezoně trefil už posedmé.

Valencie dohrávala zápas v deseti poté, co byl v 72. minutě vyloučen Gabriel Paulista. Vítězství se nedočkala v pátém utkání v řadě a v tabulce je na 14. místě.

Další zprávy