Mimořádná zpráva

Ústí nad Labem

23. 4. 2014 11:21
Sídlo Ústeckého kraje je se svými 90 tisíci obyvateli sedmé největší město České republiky.
Foto: Aktuálně.cz

Ústí nad Labem leží na severozápadě Čech na soutoku Bíliny a Labe. Město je obklopeno Krušnými horami a Českým středohořím. Ústí nad Labem má výhodnou polohu, jelikož se nachází na trase Praha - Drážďany.

Historie:

Oblast Ústecka má jednu z nejstarších historických tradic v rámci České republiky. Nedaleko Ústí nad Labem se nachází obec Stadice, odkud podle pověsti pocházel první přemyslovský kníže Přemysl Oráč.

V polovině 13. století povýšil Přemysl Otakar II. Ústí na město. Vrcholného rozvoje dosáhlo na přelomu 16. a 17. století, odkdy se také datuje nárůst německého obyvatelstva v oblasti Ústecka.

Faktické údaje

Rozloha: 93,95 km²

Počet obyvatel: 93 747

Kraj: Ústecký

Okres: Ústí nad Labem

Primátor: Vít Mandlík (ČSSD)

PSČ: 400 01

Třicetiletá válka (1618 až 1648) přinesla městu úpadek. Zvrat nastal až na počátku 19. století s rozmachem průmyslu. Ústecko se v té době stalo také dějištěm napolenských válek. V roce 1813 se zde odehrála bitva u Chlumce a Přestanova, která skončila francouzskou porážkou.

V první polovině dvacátého století bylo Ústí poznamenano národnostní otázkou. Po vzniku Československa v roce 1918 zde žilo převážně německé obyvatelstvo a podle Michovské dohody připadlo město jako součást Sudet německé Třetí říši.

Za druhé světové války byla ve dnech 17. a 19. dubna 1945 pětina městského centra zničena bombardováním spojeneckými silami a o život přišlo více než 500 lidí. Po válce došlo k odsunu německého obyvatelstva. 31. července 1945 se v Ústí odehrál neobjasněný masakr německého obyvatelstva, při kterém bylo zabito asi 80–100 lidí.

V 70. a 80. letech bylo město poznamenáno plošnými asanacemi, rozsáhlými přestavbami a konstruováním velkých, masivních objektů a rozlehlých panelových sídlišť.

Po roce 1989 se Ústí, stejně jako celý kraj, potýká s vysokou nezaměstnaností a vznikem sociálně vyloučených lokalit. Město se také musí vypořádat se znečištěným ovzduším a dalšími problémy životního prostředí.

Turistické zajímavosti:

Z historického jádra města zůstaly zachovány pouze zbytky památek a původních staveb. Mezi dominanty města patří hrad Střekov, který stojí na skále nad Masarykovými zdymadly.

Foto: Radek Nohl

Významnou památkou je neogoticky přestavěný kostel Nanebevzetí Panny Marie s šikmou věží nebo výletní zámeček Větruše. Z moderních staveb je třeba zmínit Mariánský most z roku 1998. Turisty také láká ústecká zoologická zahrada. Ve Stadicích nedaleko Ústí se nachází Královské pole s pomníkem Přemysla Oráče.

Instituce v Ústí nad Labem:

Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem byla založena v roce 1991 a skládá se z osmi fakult.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Krajský soud v Ústí nad Labem spadá do působnosti Vrchního soudu v Praze a má pobočku v Liberci.

Odkaz na kontakty.

Magistrát města Ústí nad Labem tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Ústí nad Labem se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Ústecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Správním obvodem krajské pobočky Úřadu práce České republiky v Ústí nad Labem je území Ústeckého kraje.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Leverkusen před duelem na Slavii porazil 3:1 Augsburg

Fotbalisté Leverkusenu před čtvrtečním duelem na Slavii porazili v dohrávce 5. kola bundesligy Augsburg 3:1. Dva góly Bayeru dal argentinský útočník Lucas Alario, který se střelecky prosadil ve třetím soutěžním utkání za sebou. V nastavení završil skóre jeho francouzský kolega z útoku Moussa Diaby.

Alario po čtvrthodině hry proměnil penaltu za hru rukou. Krátce po přestávce domácí neuhlídali rychlý protiútok a záložník Daniel Caligiuri vyrovnal, ale čtvrt hodiny před koncem si Alario naběhl na centr z přímého kopu a hlavou rozhodl. Diaby v závěru zpečetil výsledek střelou do prázdné branky po zoufalé snaze hostů o vyrovnání i s brankářem v útoku.

Leverkusenu stále chyběl zraněný útočník Patrik Schick. Ze stejného důvodu nebyl připraven na druhé straně záložník Jan Morávek, jen na lavičce strávili zápas brankář Tomáš Koubek a obránce Marek Suchý.

Leverkusen drží v bundeslize neporazitelnost, po úvodních třech remízách teď podruhé za sebou vyhrál a posunul se na čtvrté místo. Ve čtvrtek se Bayer od 21:00 představí v Edenu ve 2. kole Evropské ligy, v tom prvním v minulém týdnu deklasoval Nice 6:2. Pražané vstoupili do soutěže porážkou 1:3 na hřišti izraelského týmu Beer Ševa.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Leverkusen - Augsburg 3:1 (16. z pen. a 74. Alario, 90.+4 Diaby - 51. Caligiuri).

Zdroj: ČTK
Další zprávy