Ústí nad Labem

23. 4. 2014 11:21
Sídlo Ústeckého kraje je se svými 90 tisíci obyvateli sedmé největší město České republiky.
Foto: Aktuálně.cz

Ústí nad Labem leží na severozápadě Čech na soutoku Bíliny a Labe. Město je obklopeno Krušnými horami a Českým středohořím. Ústí nad Labem má výhodnou polohu, jelikož se nachází na trase Praha - Drážďany.

Historie:

Oblast Ústecka má jednu z nejstarších historických tradic v rámci České republiky. Nedaleko Ústí nad Labem se nachází obec Stadice, odkud podle pověsti pocházel první přemyslovský kníže Přemysl Oráč.

V polovině 13. století povýšil Přemysl Otakar II. Ústí na město. Vrcholného rozvoje dosáhlo na přelomu 16. a 17. století, odkdy se také datuje nárůst německého obyvatelstva v oblasti Ústecka.

Faktické údaje

Rozloha: 93,95 km²

Počet obyvatel: 93 747

Kraj: Ústecký

Okres: Ústí nad Labem

Primátor: Vít Mandlík (ČSSD)

PSČ: 400 01

Třicetiletá válka (1618 až 1648) přinesla městu úpadek. Zvrat nastal až na počátku 19. století s rozmachem průmyslu. Ústecko se v té době stalo také dějištěm napolenských válek. V roce 1813 se zde odehrála bitva u Chlumce a Přestanova, která skončila francouzskou porážkou.

V první polovině dvacátého století bylo Ústí poznamenano národnostní otázkou. Po vzniku Československa v roce 1918 zde žilo převážně německé obyvatelstvo a podle Michovské dohody připadlo město jako součást Sudet německé Třetí říši.

Za druhé světové války byla ve dnech 17. a 19. dubna 1945 pětina městského centra zničena bombardováním spojeneckými silami a o život přišlo více než 500 lidí. Po válce došlo k odsunu německého obyvatelstva. 31. července 1945 se v Ústí odehrál neobjasněný masakr německého obyvatelstva, při kterém bylo zabito asi 80–100 lidí.

V 70. a 80. letech bylo město poznamenáno plošnými asanacemi, rozsáhlými přestavbami a konstruováním velkých, masivních objektů a rozlehlých panelových sídlišť.

Po roce 1989 se Ústí, stejně jako celý kraj, potýká s vysokou nezaměstnaností a vznikem sociálně vyloučených lokalit. Město se také musí vypořádat se znečištěným ovzduším a dalšími problémy životního prostředí.

Turistické zajímavosti:

Z historického jádra města zůstaly zachovány pouze zbytky památek a původních staveb. Mezi dominanty města patří hrad Střekov, který stojí na skále nad Masarykovými zdymadly.

Foto: Radek Nohl

Významnou památkou je neogoticky přestavěný kostel Nanebevzetí Panny Marie s šikmou věží nebo výletní zámeček Větruše. Z moderních staveb je třeba zmínit Mariánský most z roku 1998. Turisty také láká ústecká zoologická zahrada. Ve Stadicích nedaleko Ústí se nachází Královské pole s pomníkem Přemysla Oráče.

Instituce v Ústí nad Labem:

Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem byla založena v roce 1991 a skládá se z osmi fakult.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Krajský soud v Ústí nad Labem spadá do působnosti Vrchního soudu v Praze a má pobočku v Liberci.

Odkaz na kontakty.

Magistrát města Ústí nad Labem tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Ústí nad Labem se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Ústecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Správním obvodem krajské pobočky Úřadu práce České republiky v Ústí nad Labem je území Ústeckého kraje.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy