Děčín

20. 6. 2014 12:28
Děčín je nejníže položené město České republiky. Jeho nadmořská výška dosahuje pouhých 135 metrů.
Město Děčín
Město Děčín | Foto: Aktuálně.cz

Děčín leží na soutoku Labe, Ploučnine a Jílovského potoka asi 25 kilometrů od Ústí nad Labem. Je statutárním městem Ústeckého kraje.

Historie:

První písemná zmínka o Děčíně pochází ze 13. století. Na dnešní zámecké skále bylo za Přemyslovců postupně vybudováno dřevěné hradiště, které sloužilo jako správní a obranné středisko. Ve 13. století byl na místě hradiště postaven gotický kamenný hrad, v jehož podhradí nechal král Přemysl Otakar II. založit královské město.

Základní údaje

Rozloha: 118,04 km²

Počet obyvatel: 50 289

Kraj: Ústecký

Okres: Děčín

Primátor: František Pelant (ČSSD)

PSČ: 405 02

V 16. a 17. století došlo k prudkému rozvoji obchodu a řemeslné výroby. Město provozovalo cihelny, vápenku a kamenolomy. Vlastnilo také přístaviště, loděnice a přívozy, které pro Děčin představovaly významný zdroj příjmů. Dalším obdobím rozmachu bylo 19. století spojené s rozvojem průmyslu a železnice. V roce 1851 byla uvedena do provozu trať Praha-Drážďany, na které Děčín leží a díky které se z města stalo průmyslové centrum. Společně s železnicí se rozvíjí také labská paroplavba.

Po vzniku Československa patřil Děčín mezi města s většinovým německým obyvatelstvem. V roce 1938 bylo město připojeno jakožto součást Sudet k Německu. Po druhé světové válce, kdy se Děčín stal opět součástí Československa, došlo k odsunu Němců.

Během komunistického režimu dochází k dalšímu rozvoji průmyslu a masivní výstavbě panelových domů, kterou utrpělo zejména historické jádro města. V této době byl opět posílen význam labské plavby výstavbou moderního přístavu a překladiště v Loubí, díky čemuž se Děčín stal nejvýznamnějším českým přístavem.

Po roce 1989 došlo k rekonstrukci řady budov a děčínského zámku. Největším problémem současnosti je vysoká nezaměstnanost.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Děčín je díky své poloze nazýván bránou severních Čech. Krajina tvořená Labskými pískovci, Děčínskými stěnami a Českým středohořím představuje velké turistické lákadlo.

Foto: Jan Langer

Děčín zůstává východiskem pro turisty, kteří navštíví romantickou krajinu Česko-Saského Švýcarska a zároveň je ideálním centrem pro rekreační cesty do německého příhraničí. V okrese Děčín se nachází obec Hřensko, která je vstupní branou do Národního parku České Švýcarsko.

Bezesporu nejvýznamnější památkou ve městě je zámek umístěný na skále na pravém břehu Labe tyčící se nad soutokem Labe a Ploučnice. Velké lákadlo pro návštěníky představuje také Zoologická zahrada Děčín.

Za kulturou lze vyrazit do Městského divadla Děčín, kina Sněžník nebo Oblastního muzea v Děčíně.

Instituce v Děčíně:

Okresní soud v Děčíně se nachází na Masarykově náměstí. Odvolacím soudem je Krajský soud v Ústí nad Labem.

Odkaz na kontakty.

Magistrát města Děčína tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Děčíně se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Ústecký kraj. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Děčíně kontaktní pracoviště.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Odplata za vyhoštění diplomatů: Rusko vypovědělo dva Němce

Rusko ve čtvrtek vypovědělo dva pracovníky německého velvyslanectví v zemi. Krok přišel krátce poté, co Berlín kvůli srpnové vraždě Gruzínce vyhostil dvojici ruských diplomatů. Oznámilo to ruské ministerstvo zahraničí, které oběma německým diplomatům dalo týden na odjezd.

Německo vypovězení ruských diplomatů zdůvodnilo nedostatečnou spoluprací ruské strany na vyšetřování vraždy, u které německá prokuratura prověřuje podezření, že činem mohly stát ruské nebo čečenské služby či státní instituce. Kreml podíl na vraždě odmítá.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

V policii vznikne národní kriminální úřad a pracoviště centrální analytiky

K 1. dubnu příštího roku vzniknou v policii dva útvary - pracoviště centrální analytiky a národní kriminální úřad, oznámil policejní prezident Jan Švejdar. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se vznik nových zastřešujících útvarů nedotkne Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).

před 1 hodinou

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy