RegioJet

Aktualizováno 12. 4. 2020 16:00
Společnost RegioJet, součást holdingu Student Agency, je železničním (a autobusovým) dopravcem v Česku a na Slovensku a byla prvním vážnějším konkurentem Českých drah.
RegioJet.
RegioJet. | Foto: Student Agency

Společnost RegioJet, součást holdingu Student Agency, je železničním dopravcem působícím v České republice a na Slovensku. Jedná se zároveň o prvního vážnějšího konkurenta Českých drah, až do vstupu RegioJetu na železnici prakticky monopolních.

RegioJet si dal za cíl přinést do vlakové dopravy v Česku západoevropský standard cestování a nabízet služby, které by kvalitou odpovídaly leteckým dopravcům. Společnost deklaruje čtyři hlavní hodnoty - dokonalý servis pro zákazníka, výbornou cenu, čistotu a bezpečí, úsměv a ochotu.

Každý vagon má svoji stewardku, nabízející kávu, vodu nebo čaj zdarma a také denní tisk a časopisy. Na podlahách vlaků jsou koberce a novinkou pro cestující tuzemskými vlaky bylo také WC s hudbou, květinou a teplou vodou.

Oproti vlakům státních drah tak měly žluté vlaky přinést zejména větší komfort.

V první fázi svého fungování vypravila společnost dálkové vlaky IC RegioJet na nejfrekventovanější železniční trase v Česku Havířov - Ostrava-Praha. Na této trase fungují pětivozové soupravy s kapacitou 240 míst k sezení. Na podzim 2011 začaly některé ze spojů zajíždět až do slovenské Žiliny.

Od března 2012 provozuje RegioJet regionální vlaky přímo na Slovensku, a to konkrétně na trase Bratislava - Dunajská Streda - Komárno. V dalších letech rozšířil nabídku spojů do dalších měst v Čechách, na Moravě, Slovensku a v dalších středoevropských zemích.

Příchod RegioJetu vedl mimo jiné k tomu, že od prosince 2011 došlo ke zrušení dotací na železniční dopravu v úseku mezi Prahou a Ostravou. Společnost také nabídla ministerstvu dopravy možnost převzetí až poloviny vlaků třídy EC/IC na trase Břeclav - Brno - Praha. Stát tak měl ušetřit na 100 milionů korun.

První vlak RegioJet vyjel na trati Havířov - Praha 26. září 2011 v 5:20 a do Prahy dojel na čas v 9:31.

Změna struktury společností Student Agency

SA od 1. května 2019 v rámci změny struktury společností v holdingu oddělila od ostatních podnikatelských činností vnitrostátní a mezinárodní autobusovou i vlakovou dopravu. Komanditní společnost Student Agency se bude nadále věnovat výhradně činnostem spojeným s osobní přepravou cestujících.

Do nově založené Student Agency Travel, k. s., byl začleněn prodej letenek, zájezdů a zahraničních pobytů.

Důvodem oddělení cestovních služeb a dopravy je rozvoj aktivit v dopravě a větší transparentnost hospodaření vůči bankám i veřejnosti. 

 

Právě se děje

před 49 minutami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy