RegioJet

Aktualizováno 28. 2. 2020 16:00
Společnost RegioJet, součást holdingu Student Agency, je železničním (a autobusovým) dopravcem v Česku a na Slovensku a byla prvním vážnějším konkurentem Českých drah.
RegioJet.
RegioJet. | Foto: Student Agency

Společnost RegioJet, součást holdingu Student Agency, je železničním dopravcem působícím v České republice a na Slovensku. Jedná se zároveň o prvního vážnějšího konkurenta Českých drah, až do vstupu RegioJetu na železnici prakticky monopolních.

RegioJet si dal za cíl přinést do vlakové dopravy v Česku západoevropský standard cestování a nabízet služby, které by kvalitou odpovídaly leteckým dopravcům. Společnost deklaruje čtyři hlavní hodnoty - dokonalý servis pro zákazníka, výbornou cenu, čistotu a bezpečí, úsměv a ochotu.

Každý vagon má svoji stewardku, nabízející kávu, vodu nebo čaj zdarma a také denní tisk a časopisy. Na podlahách vlaků jsou koberce a novinkou pro cestující tuzemskými vlaky bylo také WC s hudbou, květinou a teplou vodou.

Oproti vlakům státních drah tak měly žluté vlaky přinést zejména větší komfort.

V první fázi svého fungování vypravila společnost dálkové vlaky IC RegioJet na nejfrekventovanější železniční trase v Česku Havířov - Ostrava - Praha. Na této trase fungují pětivozové soupravy s kapacitou 240 míst k sezení. Na podzim 2011 začaly některé ze spojů zajíždět až do slovenské Žiliny.

Od března 2012 provozuje RegioJet regionální vlaky přímo na Slovensku, a to konkrétně na trase Bratislava - Dunajská Streda - Komárno. V dalších letech rozšířil nabídku spojů do dalších měst v Čechách, na Moravě, Slovensku a v dalších středoevropských zemích.

Příchod RegioJetu vedl mimo jiné k tomu, že od prosince 2011 došlo ke zrušení dotací na železniční dopravu v úseku mezi Prahou a Ostravou. Společnost také nabídla ministerstvu dopravy možnost převzetí až poloviny vlaků třídy EC/IC na trase Břeclav - Brno - Praha. Stát tak měl ušetřit na 100 milionů korun.

První vlak RegioJet vyjel na trati Havířov - Praha 26. září 2011 v 5:20 a do Prahy dojel načas v 9:31.

Změna struktury společností Student Agency

SA od 1. května 2019 v rámci změny struktury společností v holdingu oddělila od ostatních podnikatelských činností vnitrostátní a mezinárodní autobusovou i vlakovou dopravu. Komanditní společnost Student Agency se bude nadále věnovat výhradně činnostem spojeným s osobní přepravou cestujících.

Do nově založené Student Agency Travel, k. s., byl začleněn prodej letenek, zájezdů a zahraničních pobytů.

Důvodem oddělení cestovních služeb a dopravy je rozvoj aktivit v dopravě a větší transparentnost hospodaření vůči bankám i veřejnosti. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy