RegioJet

29. 9. 2011 11:12
Společnost Regiojet, člen přepravní skupiny Student Agency, je železničním dopravcem v České republice a na Slovensku a prvním vážnějším konkurentem Českých drah.
RegioJet.
RegioJet. | Foto: Student Agency

Společnost RegioJet, člen přepravní skupiny Student Agency, je železničním dopravcem působícím v České republice a na Slovensku. Jedná se zároveň o prvního vážnějšího konkurenta prakticky monopolních Českých drah.

RegioJet si dal za cíl přinést do vlakové dopravy v Česku západoevropský standard cestování a nabízet služby, které by kvalitou odpovídaly leteckým dopravcům. Společnost deklaruje čtyři hlavní hodnoty - dokonalý servis pro zákazníka, výbornou cenu, čistotu a bezpečí, úsměv a ochotu.

Každý vagon má svoji stewardku, nabízející kávu, vodu nebo čaj zdarma a také denní tisk a časopisy. Na podlahách vlaků jsou koberce a novinkou pro cestující tuzemskými vlaky je také WC s hudbou, květinou a teplou vodou.

Oproti vlakům státních drah tak mají žluté vlaky přinést zejména větší komfort, disponují klimatizací, připojením k 230V a internetovým wi-fi připojením.

V první fázi svého fungování vypravila společnost dálkové vlaky IC RegioJet na nejfrekventovanější železniční trase v Česku Havířov - Ostrava - Praha. Na této trase fungují pětivozové soupravy s kapacitou 240 míst k sezení. Na podzim 2011 začaly některé ze spojů zajíždět až do slovenské Žiliny.

Od března 2012 provozuje RegioJet regionální vlaky přímo na Slovensku, a to konkrétně na trase Bratislava - Dunajská Streda - Komárno. V dalších letech hodlá rozšířit nabídku spojů do dalších měst v Čechách, na Moravě, Slovensku a v dalších středoevropských zemích.

Příchod Regiojetu vedl mimo jiné k tomu, že od prosince 2011 dochází ke zrušení dotací na železniční dopravu v úseku mezi Prahou a Ostravou. Společnost také nabídla ministerstvu dopravy možnost převzetí až poloviny vlaků třídy EC/IC na trase Břeclav - Brno - Praha. Stát by tak měl ušetřit na 100 milionů korun.

První vlak RegioJet vyjel na trati Havířov - Praha 26.9.2011 v 5:20 a do Prahy dojel na čas v 9:31.

Společnost RegioJet spolupracuje s německým dopravcem DB Bahn, s nímž jednala i o možnosti provozovat vlak na trase Praha - Berlín - Hamburk. K dohodě zatím nedošlo.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Projevy budou trvat maximálně čtyři dny, plánuje si úvod impeachmentu proti Trumpovi Senát

Úvodní projevy obžaloby a obhajoby v procesu impeachmentu proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi by měly trvat 24 hodin na každé straně sporu. V předloze organizační rezoluce, která unikla do amerických médií, to navrhuje šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Projevy by přitom měly být rozloženy maximálně do čtyř dnů. O návrhu McConnellovy organizační rezoluce by se podle agentury Reuters mohlo hlasovat ještě v úterý. Demokraté ji kritizují.

Po čtyřech dnech úvodních řečí by podle návrhu měli senátoři dostat až 16 hodin na dotazy na zástupce obžaloby i obhajoby. Následovat má čtyřhodinová debata. O tom, zda budou pozváni svědci a zda budou moci být předloženy nové důkazy, by se podle McConnellova návrhu mělo rozhodnout až po otázkách senátorů a debatě, tedy pravděpodobně až příští týden. Demokraté požadovali, aby se o svědcích rozhodlo co nejdříve.

Zdroj: ČTK
Další zprávy