RegioJet

29. 9. 2011 11:12
Společnost Regiojet, člen přepravní skupiny Student Agency, je železničním dopravcem v České republice a na Slovensku a prvním vážnějším konkurentem Českých drah.
RegioJet.
RegioJet. | Foto: Student Agency

Společnost RegioJet, člen přepravní skupiny Student Agency, je železničním dopravcem působícím v České republice a na Slovensku. Jedná se zároveň o prvního vážnějšího konkurenta prakticky monopolních Českých drah.

RegioJet si dal za cíl přinést do vlakové dopravy v Česku západoevropský standard cestování a nabízet služby, které by kvalitou odpovídaly leteckým dopravcům. Společnost deklaruje čtyři hlavní hodnoty - dokonalý servis pro zákazníka, výbornou cenu, čistotu a bezpečí, úsměv a ochotu.

Každý vagon má svoji stewardku, nabízející kávu, vodu nebo čaj zdarma a také denní tisk a časopisy. Na podlahách vlaků jsou koberce a novinkou pro cestující tuzemskými vlaky je také WC s hudbou, květinou a teplou vodou.

Oproti vlakům státních drah tak mají žluté vlaky přinést zejména větší komfort, disponují klimatizací, připojením k 230V a internetovým wi-fi připojením.

V první fázi svého fungování vypravila společnost dálkové vlaky IC RegioJet na nejfrekventovanější železniční trase v Česku Havířov - Ostrava - Praha. Na této trase fungují pětivozové soupravy s kapacitou 240 míst k sezení. Na podzim 2011 začaly některé ze spojů zajíždět až do slovenské Žiliny.

Od března 2012 provozuje RegioJet regionální vlaky přímo na Slovensku, a to konkrétně na trase Bratislava - Dunajská Streda - Komárno. V dalších letech hodlá rozšířit nabídku spojů do dalších měst v Čechách, na Moravě, Slovensku a v dalších středoevropských zemích.

Příchod Regiojetu vedl mimo jiné k tomu, že od prosince 2011 dochází ke zrušení dotací na železniční dopravu v úseku mezi Prahou a Ostravou. Společnost také nabídla ministerstvu dopravy možnost převzetí až poloviny vlaků třídy EC/IC na trase Břeclav - Brno - Praha. Stát by tak měl ušetřit na 100 milionů korun.

První vlak RegioJet vyjel na trati Havířov - Praha 26.9.2011 v 5:20 a do Prahy dojel na čas v 9:31.

Společnost RegioJet spolupracuje s německým dopravcem DB Bahn, s nímž jednala i o možnosti provozovat vlak na trase Praha - Berlín - Hamburk. K dohodě zatím nedošlo.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Zeman i Babiš tento týden vystoupí s projevy v ČT

Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden vystoupí s projevy v České televizi. Televize o tom informovala v rámci změn ve svém programu. Babiš by měl promluvit ve čtvrtek ve 20:05, Zeman pak v neděli v poledne. Prezident vystoupil s projevem naposledy 19. března v televizi Prima. 

Další zprávy