RegioJet

Aktualizováno 12. 4. 2020 16:00
Společnost RegioJet, součást holdingu Student Agency, je železničním (a autobusovým) dopravcem v Česku a na Slovensku a byla prvním vážnějším konkurentem Českých drah.
RegioJet.
RegioJet. | Foto: Student Agency

Společnost RegioJet, součást holdingu Student Agency, je železničním dopravcem působícím v České republice a na Slovensku. Jedná se zároveň o prvního vážnějšího konkurenta Českých drah, až do vstupu RegioJetu na železnici prakticky monopolních.

RegioJet si dal za cíl přinést do vlakové dopravy v Česku západoevropský standard cestování a nabízet služby, které by kvalitou odpovídaly leteckým dopravcům. Společnost deklaruje čtyři hlavní hodnoty - dokonalý servis pro zákazníka, výbornou cenu, čistotu a bezpečí, úsměv a ochotu.

Každý vagon má svoji stewardku, nabízející kávu, vodu nebo čaj zdarma a také denní tisk a časopisy. Na podlahách vlaků jsou koberce a novinkou pro cestující tuzemskými vlaky bylo také WC s hudbou, květinou a teplou vodou.

Oproti vlakům státních drah tak měly žluté vlaky přinést zejména větší komfort.

V první fázi svého fungování vypravila společnost dálkové vlaky IC RegioJet na nejfrekventovanější železniční trase v Česku Havířov - Ostrava-Praha. Na této trase fungují pětivozové soupravy s kapacitou 240 míst k sezení. Na podzim 2011 začaly některé ze spojů zajíždět až do slovenské Žiliny.

Od března 2012 provozuje RegioJet regionální vlaky přímo na Slovensku, a to konkrétně na trase Bratislava - Dunajská Streda - Komárno. V dalších letech rozšířil nabídku spojů do dalších měst v Čechách, na Moravě, Slovensku a v dalších středoevropských zemích.

Příchod RegioJetu vedl mimo jiné k tomu, že od prosince 2011 došlo ke zrušení dotací na železniční dopravu v úseku mezi Prahou a Ostravou. Společnost také nabídla ministerstvu dopravy možnost převzetí až poloviny vlaků třídy EC/IC na trase Břeclav - Brno - Praha. Stát tak měl ušetřit na 100 milionů korun.

První vlak RegioJet vyjel na trati Havířov - Praha 26. září 2011 v 5:20 a do Prahy dojel na čas v 9:31.

Změna struktury společností Student Agency

SA od 1. května 2019 v rámci změny struktury společností v holdingu oddělila od ostatních podnikatelských činností vnitrostátní a mezinárodní autobusovou i vlakovou dopravu. Komanditní společnost Student Agency se bude nadále věnovat výhradně činnostem spojeným s osobní přepravou cestujících.

Do nově založené Student Agency Travel, k. s., byl začleněn prodej letenek, zájezdů a zahraničních pobytů.

Důvodem oddělení cestovních služeb a dopravy je rozvoj aktivit v dopravě a větší transparentnost hospodaření vůči bankám i veřejnosti. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci na východě Konga prorazili bránu do věznice, osvobodili přes 900 lidí

Při útoku na věznici ve městě Beni na východě Konga ozbrojenci pomohli k útěku asi 900 trestanců. K útoku, který byl koordinovaný s přepadením vojenské základny poblíž vězení, se zatím nikdo nepřihlásil.

Okolo sta vězňů z celkového počtu 1000 v budově zůstalo, ostatní utekli. "Útočníkům, kteří přišli ve velké skupině, se bohužel podařilo… prorazit dveře," uvedl starosta Beni Modeste Bakwanamaha, který za viníky označil islamistické milice Sjednocené demokratické síly (ADF).

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v 90. letech. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy