Jihlava

6. 6. 2014 23:02
Jihlava je od roku 2000 sídlem Kraje Vysočina.
Foto: Aktuálně.cz

Jihlava je historické město ležící na česko-moravské zemské hranici.

Historie:

První zmínka o Jihlavě pochází ze 13. století. Město se ve 40. letech 13. století stalo výchozím bodem kolonizace oblasti, do které po objevení stříbrných rud přicházelo velké množství lidí. Stříbrná horečka přivedla do Jihlavy horníky, řemeslníky a obchodníky z celé Evropy. Královská privilegia zaručovala městu prosperitu a Jihlava se brzy stala jedním z nejmocnějších měst království. Už ve 13. století se navíc poprvé zmiňují mince ražené v Jihlavě.

Základní údaje

Rozloha: 78,85 km²

Počet obyvatel: 50 598

Kraj: Vysočina

Okres: Jihlava

Primátor: Jaroslav Vymazal (ODS)

PSČ: 586 01

Jihlava se do historie zapsala jako průkopník v právní oblasti – poprvé ve střední Evropě zde bylo vedle městského práva kodifikováno také horní právo, které se stalo vzorem pro řadu dalších horních měst. Po dlouhá staletí byla Jihlava sídlem vrchního horního soudu. Koncem 14. století význam těžby stříbra poklesl. Nejbohatší žíly ryzího stříbra byly již vytěženy a doly postihlo zemětřesení a záplavy. Hospodářský vývoj města však již v té době zajišťoval obchod  a řemeslná výroba – zejména soukenictví – se na tři století stává rozhodujícím hospodářským odvětvím.

V roce 1523 Jihlavu zasáhl požár a město bylo následně obnoveno v renesančním stylu. Další etapa rozvoje se v 18. století uskutečnila opět ve znamení sukna. Císařovna Marie Terezie do města pozvala nizozemské soukeníky, jejichž zkušenosti vedly ke zdokonalení výroby a Jihlava se díky tomu stala druhým největším producentem sukna v monarchii. V 19. století pak došlo k rozvoji průmyslu.

Po vzniku Československa tvořila Jihlava se svým okolím druhou největší německou jazykovou enklávu na území českých zemí. Po druhé světové válce došlo k odsunu německého obyvatelstva.

V roce 1969 se v Jihlavě na náměstí na protest proti sovětské okupaci a normalizaci upálil Evžen Plocek. Jeho pamětní deska se nachází u morového sloupu v horní části Masarykova náměstí.

V roce 2000 se Jihlava stala sídlem Kraje Vysočina.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Městská památková rezervace v centru Jihlavy představuje kombinaci gotické, renesanční a barokní architektury. Mezi dominanty města patří radnice na Masarykově náměstí, středověká brána Matky Boží ze 13. století nebo kostelík sv. Jana Křtitele, což je nejstarší dochovaná kamenná stavba na Českomoravské vrchovině.

Jihlavský magistrát (ilustrační foto).
Jihlavský magistrát (ilustrační foto). | Foto: Oficiální stránky města Jihlava

V Jihlavě se nachází hned několik divadelních scén - Horácké divadlo Jihlava, Divadlo otevřených dveří, Divadlo T.E.J.P. a další. V Jihlavě fungují dvě stálá kina – multikino Cinestar v obchodním centru City Park a kino Dukla s filmovým klubem. V parku Heulos stojí letní kino. Mezi tradiční kulturní událostí patří Jihlavský havířský průvod, Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava, Festival Mahler Jihlava, Festival sborového umění, Horácký letecký den na henčovském letišti a jihlavská pouť.

Turistickýcm lákadlem je také Zoologická zahrada Jihlava.

Instituce v Jihlavě:

Vysoká škola polytechnická Jihlava vznikla v roce 2004 jako první veřejná vysoká škola neuniverzitního typu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Jihlavě se nachází na třídě Legionářů. Odvolacím soudem je Krajský soud v Brně.

Odkaz na kontakty.

Magistrát města Jihlavy tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Jihlavě se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Kraj Vysočina. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Jihlavě kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

před 12 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 22 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 47 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy